Můžou se i v Česku a Slovensku vyskytovat nějaká neznámá zvířata?
Podle vědců na Zemi existuje značné procento zvířat, která ještě pro pozemskou vědu nebyla objevena. To, že tomu skutečně tak je, svědčí i to, že každým rokem jsou objevované noví a noví živočichové. Nejčastějším místem, kde k takovým to objevům dochází jsou oceány a pralesy. Ale i jiná místa. Občas se proslechne i to, že se někde vyskytuje zvíře, které někdo zahlédl nebo se s ním blíže setkal. Ovšem nemá jak by ho prokázal. Zpráv o takových zvířatech existují celá řada. A tak vznikl záhadologický obor zvaný kryptozoologie. Mezi jeho nejznámější české představitele patří např. Ing. Jaroslav Mareš anebo v roce 2013 zesnulý Ing. Ivan Mackerle. Samozřejmě, že hlavním předmětem zájmu jsou světově známé neobjevené druhy. Ale i také ty lokální. A tak jsem zkusil zapátrat v literatuře a zjistit, zda i u nás v České republice případně v sousedním Slovensku máme nějaké takovéto pověstmi opředená a dosud neobjevená zvířata. A budete se divit jsou. Například v knize "Velká kniha otázek a záhad" od Jitky Lenkové, Vladimíra Šišky, Ivana Mackerleho a Jana Zemana je výpis všech možných kryptozoologických zvířat po světě. A kupodivu jich tam je i několik od nás. S dalšími takovými to zvířaty jsem se setkal při četbě dalších knih o čekých záhadách. A na závěr přidám i jedno zvíře, které se skutečně na území naší země prokazatelně vyskytuje, ale viděl ho zatím jen málo kdo.
Osvětimanská příšera
Podle deníku Blesk z 24. srpna 1995 očití svědci popisovali, jak v Osvětimanské přehradě v okrese Uherské Hradiště na jižní Moravě, má žít údajně příšera, která se podobá lochnesce. Podle jiných názorů by však mělo jít o extrémě velkého sumce. Pověsti o tomto zvířeti kolovaly, a to až do roku 2015, kdy přehrada byla dočasně vypuštěna. Bohužel se v něm žádné takové zvíře nenašlo.
Zdroj: Lenková J., Šiška V., Mackerle I., Zeman J.,: Velká kniha otázek a záhad, Regia, Praha 2002, http://www.zahradkaukulky.cz/tipy-na-vylet/po-modre-z-jestrabic-do-osvetiman-42/
Kremnická příšera
Podobná pověst se vyskytuje i na Slovensku v jezírku u Kremnice. Alespoň s tím přišlo Večerní České slovo z 16. srpna 1938. Zvíře mělo být 4-5 metrů dlouhé s oblým tmavohnědým tělem a zúžující se hlavou. Plave hadovitými pohyby a ukazuje se hlavně v noci. Mohlo jít například o mimořádně velkou užovku stromovou?
Zdroj: Lenková J., Šiška V., Mackerle I., Zeman J.,: Velká kniha otázek a záhad, Regia, Praha 2002
Tatzelwurm / Píswurm
Ve střední Evropě, a to v Alpách existují pověsti tajuplném zvířeti jménem Tatzelwurm. V překladu znamená "prackatý červ". Měl by vypadat jako půlmetrová šiška s šupinami. Má mít čtyři malé nožky a ostré trojhranné zuby. Vydává syčivý zvuk a dokáže prý skákat až tři metry daleko. Zprávy o něm pocházejí už z roku 1799 z okolí rakouské obce Unken, kdy zde po jeho útoku zemřel sedlák Hans Fuchs. Podle názorů by například mohlo jít o nějaký druh scinka. Ovšem zajímavější je to, že podle některých pověstí by se jeho obdoba, zvaná Píswurm, měla objevovat i na Šumavě. Měla by to být šedočerná neobvykle velká ještěrka, která vydává nepříjmený hvízdot. Útočí hlavně na dobytek a měl by se vyskytovat v okolí Srní, Stach a Obřího hradu. Na stránce KPUFO http://www.kpufo.cz/wkt/pis.htm je popsáno několik svědectví setkání s tímto tvorem.
Další zdroje: Lenková J., Šiška V., Mackerle I., Zeman J.,: Velká kniha otázek a záhad, Regia, Praha 2002, https://cs.wikipedia.org/wiki/Tatzelwurm
Hvízající had s korunkou
Nejčastěji z okolí Křivoklátka, ale i od jinud pocházejí zprávy o jakémsi hvízadjícím hadím královi s korunkou na hlavě. Zprávy o něm se nevyskytují jen v pohádkách. Ale i ze svědectví lidí během 20. a 21. století. Záhadolog Otomar Dvořák ve své knížce "Největší české záhdy" uvádí několik takovýchto svědectví. Má se objevovat v korunách stromů, na kamenech i v trávě. A podle něktrých zpráv by mohl být i jedovatý. Je to snad nějaký druh dosud neprokázaného českého hada, například zmije nebo užovky, který má nějaký výstupek či výstupky na hlavě? Nebo se snad jedná zbytek svlečené kůže, který by mohl působit jako korunka na hlavě?
zdroj: Dvořák O.: Největší české záhdy, Nakladatelství XYZ, Praha 2007, http://zena-in.cz/clanek/had-hvizdak-je-to-jenom-udychana-uzovka
Žížala Allolobophora hrabei
Jak jsem slíbil, tak na závěr se zmíním o zvířeti, které se skutečně na území naší země prokazatelně vyskytuje, ale viděl ho zatím jen málokdo. Poprvé jsem se o něm dozvěděl, když jsem před časem se vydal na výlet po Pálavě (viz "Pěšky po Pálavě"). Když jsem přišel k Sirotčímu hrádku, tak tam o něm byla cedule, že to tu skutečně žije. Pro zajímavost Sirotčí hrádek je zřícenina hradu nad obcí Klentnice a je často používaná jako kulisa k filmům a pohádkám. Spatřit jsme ji mohli v pohádce O statčném kovářovi (s Pavlem Křížem), v Sedmero krkavců nebo dobrodružné detektivce pro děti "Třetí skoba pro Kocoura. A právě v jeho okolí v Přírodní rezervaci Tabulová má žít v podzemí hlubinná žížala Allolobophora hrabei. Je pojmenováaná po preofesorovi Sergeji Hraběti, který ji v roce 1929 náhodou objevil. Ta může dorůst do délky až přes půl metru. Navíc její přední část těla je hnědočerveně zbarvená dosahuje až dvojnásobné šířky než v části za opaskem, kde je šedá. Z hlíny vylézá skutečně málokdy a navíc její tělo je velice křehké. Kromě Pálavy by se snad ještě mohla vyskytovat na Pouzdřanské stepy - Kolby a v Ječmeništi na Znojemsku.
Libor Čermák
Ve srubu pod skálou
Po zázračném osvobození z indiánského zajetí se naši přátelé dostávají do srubu trapera Donalda, kde je jednak čeká odpočinek s idylkou, ale také se dozvědí jedno velké překvapení.
Libor Čermák
Zázračné vysvobození z indiánského zajetí
Cesta našich přátel za tajemnou čelenkou pokračuje přes Brazelovu farmu, kde si budou vyprávět staré indiánské legendy. Nakonec ale padnou do indiánského zajetí. Ale i zde najdou spojence, který jim spolu s Manitouem pomůže.
Libor Čermák
Indián v Roswellu
Naši čtyři přátelé Tom, Jack, Dan a indiánských hoch Tokakua se ukryli ve vesnici Apačů. Proč? Když byly u petroglyfů Tří řek, všimli si, že je pronásledují čtyři banditi ze strýcova gangu. Morgan, Hill, Smith a Dark.
Libor Čermák
Tajuplnosti indiánských souhvězdí
Ve scifi westernu "Putování za tajemnou čelenkou" teď naše bandity pronásledované hrdiny převede sám velký Manitou přes hory a dostanou se tak do apačské vesnice, kde mimo jiné budou rozjímat nad indiánském pojetí hvězdné oblohy.
Libor Čermák
U Petroglyfů Tří řek
Dnes vás hrdinové mého seriálu přivedou na málo známé posvátné místo severoamerických indiánů, které je jistě zajímavé i z hlediska záhad a archeoastronautiky. K Petroglyfům Tří řek v Novém Mexiku.
Další články autora |
Putinův fotbalista. Čech strhává vlajky Ukrajiny a šíří propagandu. Je za hrdinu
Premium Příběh Jaroslava Dolejše je ukázkou, jak funguje ruská propaganda a jak se z amatérského sportovce...
Obyčejně nikoho nepodporuji, ale teď musím, řekl Schwarzenegger k volbám
Herec a bývalý guvernér Kalifornie Arnold Schwarzenegger oznámil, že v prezidentských volbách v USA...
V Rakousku bojují o život dva Češi. Jeli na střeše metra, srazil je nadchod
V rakouské nemocnici bojují o život dva Češi, kteří se v úterý ve Vídni vážně zranili při jízdě na...
Vraťte nám kus země, žádá Polsko. Spor by vyřešilo darování budovy ambasády
Premium Ačkoli se zdá, že má Česko s Poláky bezproblémové vztahy, pod povrchem doutná mnohaletý spor. Týká...
Astronomická pokuta. Rusko žádá po Googlu už 2,1 kvintiliardy dolarů
Rusko požaduje po americké společnosti Google uhrazení rekordní pokuty v souvislosti s blokací...
U Benešova srazil vlak člověka, ten na místě zemřel. Provoz už funguje
Provoz vlaků na trati Praha–Benešov v úseku mezi Čerčany a Benešovem zastavila srážka vlaku a...
V prezidentských volbách v Moldavsku vede Sanduová, sečteno je 92 procent hlasů
Prozápadní moldavská prezidentka Maia Sanduová se po sečtení 92 procent hlasů ujala vedení v druhém...
Minimum odvedené práce, výhrůžky násilím. Důvěra v americký Kongres klesá
Washingtonský Kapitol v těchto dnech plní turisté a dělníci, kteří připravují tribuny pro...
Kamala Harrisová hlasovala korespondenčně, dva dny před termínem voleb
Viceprezidentka Spojených států a kandidátka Demokratické strany na hlavu státu Kamala Harrisová...
Byt 3+1 v RD, obec Valy
Na Stráni, Valy, okres Cheb
12 000 Kč/měsíc
- Počet článků 2384
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 1898x
Seznam rubrik
- 2. světová válka
- Adventní kalendář 2016
- Adventní kalendář 2018
- Cesta za tajemnou čelenkou
- Dělostřelecká tvrz Libor
- Dovolená 2015 - Broumovsko
- Dovolená 2017 - Chebsko
- Dovolená 2018 - Orlické hory
- Dovolená 2019 Králický Sněžník
- Dovolená Český ráj 2016
- Drážďany 2016
- Hrdinové Čeksasu (seriál)
- Chiranikenovy záhady (seriál)
- Jaroslav Foglar na mém blogu
- Kruhy v obilí - rok 2015
- Kruhy v obilí - rok 2018
- Kruhy v obilí 2017
- Kruhy v obilí rok 2016
- Kruhy v obilí rok 2019
- Páťa a kolo Zláťa (seriál)
- Plitvická jezera 2018
- Vánoční doba 2015 (seriál)
- Velikokoční Jeruzalém 2017
- Velikonoce 2015
- Výročí havárie UFO (seriál)
- Záhady států USA
- Křesťanské záhady a zázraky
- tábornictví a turistika
- záhady
- myšlenky
- výlety a tramping
- Politika a společnost
- stavitelství a architektura
- křížovky, luštěnky, kvízy, log
- Kruhy v obilí - rok 2008
- UFO - případy 2009
- ekologie
- Kruhy v obilí - rok 2009
- Tajemná místa dávné Anglie
- příběhy
- multidimenzionální prostor
- Po stopách trampské historie
- archeoastronautika
- Vesmír a život v něm
- Galerie
- Keltové
- Záhadologické zprávičky 2010
- Kruhy v obilí - rok 2010
- agrosymbolová ohlédnutí
- Kruhy v obilí - rok 2011
- Havárie UFO
- Obrázky z cest
- Kruhy v obilí - rok 2012
- dovolená 2012 Sloupsko
- inline bruslení
- adventní kalendář 2012
- Kruhy v obilí - rok 2013
- 7 divů světa archeoastronautic
- cyklistika
- dovolená 2013 - Jeseníky
- Velikonoce 2014
- Zima a lyžování
- adventní kalendář 2013
- děti, výchova a vzdělávání
- Záhady sluneční soustavy
- Kruhy v obilí - rok 2014
- dovolená 2014 - Chorvatsko
- adventní kalendář 2014
- Inlajnový duch (seriál)
- NE islamizaci Evropy
- NE juvenilní justici
- Záhady starověkého Egypta
- Osobní
- Nezařazené