Katedrála svatého Víta
Pahorek, na kterém dnes stojí katedrála svatého Víta, Václava a Vojtěcha (jak je dnešní oficiální název tohoto chrámu) je prastaré kultovní místo, které se v dávných dobách nazývalo „Žiži“. Spekuluje se o pravěké mohyle a nebo o podzemních jeskyních. Ale býval zde kamenný knížecí stolec, na němž bylo zvykem nastolovat česká knížata. Pro nás je nepředstavitelná škoda, že se někdy v minulosti neznámo kam ztratil. S příchodem křesťanství však pahorek Žiži na svém kultovním významu neztratil, spíš naopak.
První křesťanský kostel zde byl založen už knížetem Václavem v roce 925 jako soukromý knížecí kostel. Tenkrát šlo o kruhovou románskou rotundu o průměru 13 metrů se čtyřmi půlkruhovými apsidami orientovanými do světových stran. Dokončena byla ve 30. letech 10. století, kdy sem byly později umístěny i ostatky svého zakladatele sv. Václava a v 11. století i ostatky sv. Vojtěcha. Nevím, zda je to náhoda, ale pokud si na mapu vyneseme i další dvě pražské románské rotundy (rotundu Sv. Kříže na Starém Městě a rotundu sv. Longina na Novém Městě), zjistíme, že jsou společně všechny tři na jedné přímce. A společně s nimi se na této linii nalézá například i Malostranská mostecká věž Karlova mostu, o níž je známo, že je z části též románského původu.
Kruhová rotunda však svým nevelkým průměrem nevystačovala, a tak zde byla v roce 1060 knížetem Spytiněhevem II. založena větší trojlodní bazilika se dvěma věžemi. Nesla název „bazilika sv. Víta, Vojtěcha a Panny Marie“. Chrám byl na tehdejší dobu úctyhodný. Na délku měřil sedmdesát metrů, na šířku 35 metrů a vystavěn byl z bílé opuky. Spekuluje se navíc, že těch věží měl možná i více, než jen pouhé dvě. Dokonce převyšoval i sousední baziliku Sv. Jiří.
V roce 1344 bylo zřízeno pražské arcibiskupství, což si však vyžádalo stavbu ještě většího chrámu. A tak byla tato, už tak úctyhodná stavba, stržena, aby udělala místo novému chrámu, gotické katedrále. A tak byl 21. listopadu 1344 položen základní kámen svatovítské katedrály. Účastnil se ho samozřejmě Karel IV., jakožto tehdejší kralevic, jeho otec tehdejší král Jan Lucemburský, bratr Jan Jindřich a první pražský arcibiskup Arnošt z Pardubic.
Stavby se ujal tehdy 55letý stavitel Matyáš z Arrasu. Ten vystavěl východní půlkruhové kněžiště, to proto, aby se mohly co nejdříve konat mše. Dále podél ochozu kněžiště vybudoval věnec osmi kaplí a samozřejmě i u vybudovaných částí úžasný opěrný systém. Po osmi letech stavby Matyáš z Arrasu bohužel umírá, a tak císař Karel IV. povolává dalšího vynikajícího stavitele středověkých katedrál Petra Parléře, tehdy však ještě mladého 23letého, jenž stavbu převzal roku 1356.
Ten zde postavil celou západní část této středověké části stavby, kde například použil neobvyklou síťovou žebrovou klenbu. Dokončil také svatováclavskou kapli s komorou pro uschování korunovačních klenotů. Vedle ní vyrostla i boční tzv. Zlatá brána, jež umožňovala přístup na hradní nádvoří. Její průčelí bylo ozdobeno benátskou mozaikou s motivem posledního soudu.
Parléř založil i velkou 55metrocou věž zvanou „zvonice“. Tu však po jeho smrti v roce 1399 dokončili až jeho nástupci (věž má dnes výšku 95,5 metrů). Ovšem i tak bohužel zůstala katedrála na dalších pětiset zdaleka nedokončena. Tehdy její velikost byla ve srovnání s současným stavem asi jen poloviční.
Je pravdou, že v průběhu těch pět seti let byly provedeny i další drobnější stavební úpravy. Za Jagellovců byla například vystavěna královská oratoř.
Další část výstavby se začala psát až v roce 1867. Tehdy byla dostavba katedrály započata pod vedením Josefa O. Kranera. Ten však v roce 1871 umírá a stavbu místo něj přebírá Josef Mocker, jenž stavbu řídí až do své smrti v roce 1899. Ten ji zevně dokončil a zastřešil. Postavil i průčelí včetně obou 83 metrů vysokých věží. Je to tedy asi hodně velká náhoda, že dva největší stavitelé svatovítské katedrály, Petr Parléř a Josef Mocker zemřeli na rok přesně 500 let od sebe.
Po něm stavbu přebírá Kamil Hilbert, jenž vybudoval klenby hlavní lodi, kružby oken a novou sakristii s točitým schodištěm. A tak v roce 1929, v roce 1000 výročí smrti sv. Václava, byla katedrála jako celek vysvěcena. Její současná délka je 124 metrů, šířka 60 metrů a výška klenby 33 metrů.
Samozřejmě že se na dostavbě katedrály podílelo i mnoho dalších umělců, sochařů, malířů jako například František Kysela, Max Švabinský, Alfons Mucha nebo Karel Svolinský a další. Bylo samozřejmě nutné udělat plastiky, obrazy, mozaiky a barevná okna. To vše dodává každé katedrále tu jedinečnou a neopakovatelnou magickou atmosféru.
A tak katedrála svatého Víta je na rozdíl například od Katedrály sv. Barbory v Kutné Hoře katedrálou v obou dvou slova významech. Jednak z církevního hlediska, je to hlavní chrám diecéze. Tak z architektonického hlediska je to velký gotický chrám s minimálně třemi loděmi, opěrným systémem, věncem kaplí a ochozem, kterým se dá hlavní oltář s kněžištěm obejít zezadu.
Proto vždy, když jdu na Pražský hrad, tak návštěvu svatovítské katedrály nemůžu vynechat.
Zdroj: http://cs.wikipedia.org/wiki/Katedr%C3%A1la_svat%C3%A9ho_V%C3%ADta,_V%C3%A1clava_a_Vojt%C4%9Bcha a zdejší odkazy na wikipedii
Staňková J., Šturma J., Voděra S. :Pražská architektura
Foto: autor
a pro mapu geometrických souvislostí mezi rotundami použito: www.google.com/maps
Související články:
Chrám sv. Petra a Pavla na Vyšehradě
Gotická katedrála sv. Barbory v Kutné Hoře
Praha mystická (pěší procházka po nejstarších částech Prahy)
Libor Čermák
Ve srubu pod skálou
Po zázračném osvobození z indiánského zajetí se naši přátelé dostávají do srubu trapera Donalda, kde je jednak čeká odpočinek s idylkou, ale také se dozvědí jedno velké překvapení.
Libor Čermák
Zázračné vysvobození z indiánského zajetí
Cesta našich přátel za tajemnou čelenkou pokračuje přes Brazelovu farmu, kde si budou vyprávět staré indiánské legendy. Nakonec ale padnou do indiánského zajetí. Ale i zde najdou spojence, který jim spolu s Manitouem pomůže.
Libor Čermák
Indián v Roswellu
Naši čtyři přátelé Tom, Jack, Dan a indiánských hoch Tokakua se ukryli ve vesnici Apačů. Proč? Když byly u petroglyfů Tří řek, všimli si, že je pronásledují čtyři banditi ze strýcova gangu. Morgan, Hill, Smith a Dark.
Libor Čermák
Tajuplnosti indiánských souhvězdí
Ve scifi westernu "Putování za tajemnou čelenkou" teď naše bandity pronásledované hrdiny převede sám velký Manitou přes hory a dostanou se tak do apačské vesnice, kde mimo jiné budou rozjímat nad indiánském pojetí hvězdné oblohy.
Libor Čermák
U Petroglyfů Tří řek
Dnes vás hrdinové mého seriálu přivedou na málo známé posvátné místo severoamerických indiánů, které je jistě zajímavé i z hlediska záhad a archeoastronautiky. K Petroglyfům Tří řek v Novém Mexiku.
Další články autora |
Ohnivé peklo v lyžařském centru. Lidé skákali z oken, mrtvých je přes sedmdesát
Při nočním požáru v tureckém lyžařském středisku Kartalkaya zemřelo nejméně 76 lidí a 51 utrpělo...
Miliardář Leon Tsoukernik po užití léku zkolaboval. Není jasné, zda se probudí
Miliardář a blízký přítel Ivany Gottové Leon Tsoukernik (51) zkolaboval ve svém sídle v Chodové...
Havárie historické bojové techniky na jihu Čech: dva mrtví, osm zraněných
Při ukázkách historické bojové techniky u Horního Dvořiště na jihu Čech došlo k tragické nehodě....
Kdo nečeká, není Čech. Antireklama na Českou poštu ovládla sítě, smějí se i pošťáci
Sociálními sítěmi se od středy rychle šíří zábavné video režiséra Vladimíra Špičky, které si dělá...
Zelenskyj si řekl o 200 tisíc evropských vojáků. Britové jsou pro
Jen co v Bílém domě usedl Donald Trump, vyzval Volodymyr Zelenskyj evropské státy, aby převzaly...
Ministerstvo zaměří kontroly na vlaky. Ohlídá zpoždění i funkční toalety
Premium Dodržování jízdního řádu, správné řazení vagonů, čisté toalety s tekoucí vodou nebo slibovaná...
Dodrží se schválený plán? Lesy ČR mají posílat státu 1,5 miliardy ročně
Strategie hospodaření státního podniku Lesy ČR do roku 2029, kterou představil ministr zemědělství...
V pět hodin končíte! Trump ruší programy pro diverzitu a zbavil se školitelů
Premium Nová administrativa Donalda Trumpa „s okamžitou platností“ poslala na placenou dovolenou všechny...
Konec písemek? Žáci podvádějí s umělou inteligencí, učitelé to nepoznají
Premium Třetina českých žáků a studentů zneužívá umělou inteligenci při tvorbě domácích úkolů. 15 procent...
Prodej projektu Rodinného domu 4+kk (90 m2) pozemek 1154 m2.
Vítonice, okres Kroměříž
4 899 000 Kč
- Počet článků 2384
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 1900x
Seznam rubrik
- 2. světová válka
- Adventní kalendář 2016
- Adventní kalendář 2018
- Cesta za tajemnou čelenkou
- Dělostřelecká tvrz Libor
- Dovolená 2015 - Broumovsko
- Dovolená 2017 - Chebsko
- Dovolená 2018 - Orlické hory
- Dovolená 2019 Králický Sněžník
- Dovolená Český ráj 2016
- Drážďany 2016
- Hrdinové Čeksasu (seriál)
- Chiranikenovy záhady (seriál)
- Jaroslav Foglar na mém blogu
- Kruhy v obilí - rok 2015
- Kruhy v obilí - rok 2018
- Kruhy v obilí 2017
- Kruhy v obilí rok 2016
- Kruhy v obilí rok 2019
- Páťa a kolo Zláťa (seriál)
- Plitvická jezera 2018
- Vánoční doba 2015 (seriál)
- Velikokoční Jeruzalém 2017
- Velikonoce 2015
- Výročí havárie UFO (seriál)
- Záhady států USA
- Křesťanské záhady a zázraky
- tábornictví a turistika
- záhady
- myšlenky
- výlety a tramping
- Politika a společnost
- stavitelství a architektura
- křížovky, luštěnky, kvízy, log
- Kruhy v obilí - rok 2008
- UFO - případy 2009
- ekologie
- Kruhy v obilí - rok 2009
- Tajemná místa dávné Anglie
- příběhy
- multidimenzionální prostor
- Po stopách trampské historie
- archeoastronautika
- Vesmír a život v něm
- Galerie
- Keltové
- Záhadologické zprávičky 2010
- Kruhy v obilí - rok 2010
- agrosymbolová ohlédnutí
- Kruhy v obilí - rok 2011
- Havárie UFO
- Obrázky z cest
- Kruhy v obilí - rok 2012
- dovolená 2012 Sloupsko
- inline bruslení
- adventní kalendář 2012
- Kruhy v obilí - rok 2013
- 7 divů světa archeoastronautic
- cyklistika
- dovolená 2013 - Jeseníky
- Velikonoce 2014
- Zima a lyžování
- adventní kalendář 2013
- děti, výchova a vzdělávání
- Záhady sluneční soustavy
- Kruhy v obilí - rok 2014
- dovolená 2014 - Chorvatsko
- adventní kalendář 2014
- Inlajnový duch (seriál)
- NE islamizaci Evropy
- NE juvenilní justici
- Záhady starověkého Egypta
- Osobní
- Nezařazené