Zastavení stíhání Andreje Babiše jako test demokracie

Na zastavení stíhání pana Babiše v kauze Čapí hnízdo reagovali politici různě. Někteří přitom zapomněli na to, jak důležitým pilířem demokracie justice je a že je ošidné ji zpochybňovat. Politické zájmy ale měly přednost.

Trojnožka je předmět, který se vyznačuje výjimečnou stabilitou. Když se ovšem jedna z jejích nohou ulomí, přestane stát a spadne. To samé platí pro demokracii. I pro její stabilitu je totiž důležité, když se opírá o tři funkční pilíře moci: zákonodárné ve formě parlamentu, výkonné představované prezidentem a vládou a soudní, kterou tvoří systém nezávislých soudů a státních zastupitelství.

Pokud jeden z těchto pilířů nefunguje, demokracie se zhroutí. Proto je tak důležité o každý z nich pečovat. Což v případě soudní moci znamená, že její rozhodnutí jsou politiky nejen respektována, ale také nezpochybňována. A to i když s nimi nesouhlasí. Respektive především tehdy. Pojďme se nyní podívat na to, jak se jim dařilo v reakcích na rozhodnutí o zastavení trestního stíhání pana Babiše toto nepsané pravidlo dodržovat. Jak už to tak bývá, někteří v tomto „testu demokracie“ obstáli, jiní propadli.

Mezi ty první nepochybně patří pan Výborný z KDU-ČSL, který prohlásil: „Respektujeme závěry státního zastupitelství, ale samozřejmě mě bude zajímat odůvodnění zastavení trestního stíhání. Ale to, že postup Andreje Babiše a ostatních nebyl protiprávní, ještě neznamená, že byl morální.“ Tedy aniž by pan Výborný jakkoliv zpochybnil rozhodnutí státního zastupitelství, dokázal jasně zdůraznit, že z jeho pohledu je jednání pana Babiše eticky nepřijatelné. Což je pochopitelně v pořádku. Jednak na to má nezadatelné právo a jednak má čerpání dotace na Čapí hnízdo opravdu k morálnosti daleko jak Sahara k zalednění. A tak pokud bychom náš „test demokracie“ známkovali, zasloužil by si pan Výborný výbornou.

Ve stejném duchu se vyjádřil i pan Rakušan ze STAN: „Respektujeme rozhodnutí Městského státního zastupitelství, jakkoli se nám nemusí líbit. Justiční systém stále považujeme za nezávislý. Pak si však neodpustil ještě tuto poznámku: „Kolem kauzy Čapí hnízdo však stále přetrvávají pochybnosti. A ty existují právě proto, jakým způsobem se politici – zejména Andrej Babiš – ke kauze vyjadřovali ještě před jejím ukončením.“ Jako by zapomněl, že na hrocení celé kauzy se rukou společnou a nerozdílnou podíleli i politici STAN. Nicméně rozhodnutí státního zastupitelství nezpochybňuje a respektuje, takže i pan Rakušan obstál v „testu demokracie“ na jedničku.

Na rozdíl od obou pánů si však pan Fiala z ODS rýpnutí do justice neodpustil. Konkrétně prohlásil toto: „Bereme rozhodnutí státního zastupitelství v kauze Čapí hnízdo na vědomí, je to v souladu s očekáváním posledních dní. Končí jedna z kauz premiéra, kterou provázely nestandardní kroky, včetně nečekané výměny ministra spravedlnosti a tlaku na vyšetřování prostřednictvím médií.“ Jinak řečeno „respektujeme, protože musíme, ale kdoví, jak to bylo“. Pan předseda zkrátka naznačuje, že za rozhodnutím stojí čachry paní ministryně spravedlnosti. Ničím to ovšem nedokládá, ani nepopisuje mechanismus, jak k tomu mělo dojít. Prostě jenom takové ty „kecy v kleci“ a tak nezbývá než nechat pana Fiala v „testu demokracie“ rupnout.

Se spekulacemi se vytasil i TOPkař pan Pospíšil: „Jedná se o procesně nestandardní rozhodnutí státního zastupitelství, protože pouze v 1 % až 2 % trestních kauz státní zástupce po několika letech vyšetřování změní svůj právní názor. Bude pro nás důležité znát argumenty, které státní zastupitelství vedlo ke změně právních názorů.“ Pan Pospíšil tak vyjadřuje údiv nad daným rozhodnutím, nicméně ho bez znalosti dalších informací nechce přímo zpochybnit. Což lze akceptovat. Jeho vyjádření je však třeba vytknout to, že se v něm ohání statistikou, jejíž pravdivost a relevanci není běžný člověk schopen ověřit. Což je důvod, proč v našem „testu demokracie“ sice prošel, ale na výbornou to není.

Korunu všemu ovšem nasadil pan Bartoš, když jménem Pirátů prohlásil: „Tvrzení, že Čapí hnízdo byla nezávislá firma, je neudržitelné. S názorem pana Šarocha se neztotožňujeme, vycházíme ze závěru OLAF. Mezi holdingem a farmou navíc proteklo 272 milionů. Vyčlenění farmy z holdingu bylo zjevně účelové a domníváme se, že by rozhodnutí mělo přezkoumat NSZ.“ Jinak řečeno „ať si pan Šaroch říká, co chce, pravdu má OLAF a my a NSZ by s tím mělo něco dělat“. Při čtení jeho výroku se tak nelze ubránit parafrázování jedné slavné hlášky z filmových Černých baronů: „O tom, co je pravda rozhodujeme my, strana!“ 

Piráti rozhodnutí státního zastupitelství nejenže zpochybňují, ale dokonce i odmítají. K tomu navíc nepřímo „úkolují“ Nejvyšší státní zastupitelství. A tak není divu, že v „testu demokracie“ absolutně propadli. Aby se jim to nestalo, pokud by z něj někdy skládali reparát, měli by všichni jejich členové stokrát opsat tuto větu: „Zpochybňovat a odmítat rozhodnutí justice jest v demokracii nepřípustné“. A nechat to podepsat od svých voličů.

Piráti se zkrátka zase odkopali. Což je na jednu stranu dobře. Před nedávnem se totiž nechali slyšet, že po příštích parlamentních volbách by rádi do Strakovky. Proto je nutné jejich kroky pozorně sledovat a zmiňovaná reakce pana Bartoše by měla veřejnost přinejmenším varovat. Vždyť jaký respekt k rozhodování justice by asi Piráti měli z křesel vládních, když s ním jsou na štíru už z lavic opozičních?

„Testu demokracie“ byl tentokrát ušetřen pan Babiš a jeho političtí spojenci. Je to logické. Ono totiž není moc složité rozhodnutí státního zastupitelství respektovat a nezpochybňovat v případě, že vám vyhovuje. Otázkou ovšem je, jak by v obdobném testu obstáli oni, kdyby státní zástupce rozhodl přesně obráceně a pan Babiš by putoval před soud. Osobně bych si na ně nevsadila ani floka… 

 

Citované výroky lze najít zde a také na twitterových účtech jmenovaných pánů.

Autor: Kateřina Lhotská | pondělí 16.9.2019 9:01 | karma článku: 44,49 | přečteno: 8448x

Další články autora

Kateřina Lhotská

SPOLU „udělalo Česko bezpečnějším“. Akorát, že vůbec…

Koalice SPOLU se často chlubí tím, že za její vlády se stalo Česko bezpečnější zemí. Ovšem ať se díváme na bezpečnost z jakéhokoliv úhlu pohledu, její zvýšení není vidět. Ba právě naopak.

11.7.2025 v 9:02 | Karma: 37,38 | Přečteno: 1073x | Diskuse | Společnost

Kateřina Lhotská

Už zase žijeme ve skanzenu socialismu...

Pamětnici si jistě vzpomenou na pocit, který zažívali před pádem minulého režimu, kdy se kolem nás poměry rozvolňovaly, jenom v Československu pořád nic, a to tak připomínalo skanzen socialismu. Obdobně se člověk cítí i dnes.

4.7.2025 v 9:02 | Karma: 37,97 | Přečteno: 1491x | Diskuse | Společnost

Kateřina Lhotská

SPOLU „ozdravilo finance“. Akorát, že vůbec…

Národní rozpočtová rada konstatovala, že se naplňuje její předpověď o chybně sestaveném rozpočtu na letošní rok. Jeho příjmy byly nadhodnoceny a výdaje podceněny. Což jen dokresluje chabý výkon vlády SPOLU v rozpočtové oblasti.

27.6.2025 v 9:02 | Karma: 37,43 | Přečteno: 1120x | Diskuse | Ekonomika

Kateřina Lhotská

Skandální uplácení zelených aktivistů Bruselem

Pamatujete, jak prasklo, že bruselská vrchnost uplácela aktivisty, aby prosazovali její „zelený program“? Možná ne. V našich médiích bylo totiž kolem toho (až na výjimky) důsledné ticho. Teď se ukázalo, kam všude peníze putovaly.

20.6.2025 v 9:02 | Karma: 36,56 | Přečteno: 878x | Diskuse | Společnost

Kateřina Lhotská

SPOLU „vrátilo Česku respekt“. Akorát, že vůbec…

Jedním z hesel, kterým se často ohání koalice SPOLU, zní: „Vrátili jsem Česku respekt v zahraničí“. Není tedy na škodu si připomenout několik nejzářivějších „úspěchů“, která tato slova dokládají.

13.6.2025 v 9:02 | Karma: 39,87 | Přečteno: 1103x | Diskuse | Společnost

Nejčtenější

A modré přilby jen přihlížely... Fotka ze Srebrenice dodnes straší Nizozemsko

9. července 2025

Seriál Nizozemští vojáci sedí na střeše obrněného vozidla, vedle sebe modré přilby. Pod nimi stojí tisíce...

Drát, který odpojil polovinu Čech. ČEPS zveřejnil snímky poškozeného vedení

10. července 2025  14:06

Provozovatel přenosové soustavy ČEPS zveřejnil ve čtvrtek poprvé i snímky poškozeného vedení V411....

Zemřel hrdina vítězného dokumentu z Varů, policie ho našla v rybníce u Prahy

13. července 2025  11:34,  aktualizováno  18:47

V rybníku v Ohrobci u Prahy našli svědci v neděli ráno mrtvého muže. Příčinu jeho smrti určí soudní...

Sucho na Orlíku. Hladina Vltavy je o deset metrů níž a odhalila starý jez, mlýn i bunkr

12. července 2025  6:02

Ve vodní nádrži Orlík je kvůli suchu až o deset metrů méně vody. Kvůli nedostatku vody ve Vltavě...

Nové záběry tragédie na letišti v Bergamu. Muž se rozeběhl přímo do běžícího motoru

12. července 2025  19:48

Tragédie na mezinárodním letišti v italském Bergamu má nové, hrozivé detaily. Na sociálních sítích...

Brusel našel lék na slovenské plynové obavy. Fico požádal o odklad hlasování

15. července 2025  14:30,  aktualizováno  15:58

Zástupce Slovenska dostal pokyn, aby požádal o odklad hlasování o sankcích EU proti Rusku, uvedl...

Firma S-Power Energies jde do insolvence, problémy měla od loňska

15. července 2025  15:57

Česká firma S-Power Energies zaměřená na obnovitelné zdroje energie vstoupila do insolvenčního...

Lidl využil návratu Oasis. K limitované Gallagherově bundě nabízel i tamburínu

15. července 2025  15:53

Britský Lidl se rozhodl svézt na vlně obnoveného zájmu o legendární kapelu Oasis a uvedl...

Přes Česko postupují silné bouřky, hrozí kroupy i nárazy větru

15. července 2025  11:09,  aktualizováno  15:49

Přímý přenos Českou republiku odpoledne zasáhly bouřky. Podle meteorologů je mohou doprovázet až...

  • Počet článků 337
  • Celková karma 37,10
  • Průměrná čtenost 4343x
Jsem člověk snažící se používat hlavu i jinak, než aby mu jen nepršelo do krku. Třeba aby bylo kde nosit náušnice.

Seznam rubrik

Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.