Týden v kostce - povolební bramboračka a rajská hudba pro uši Miloše Zemana
Jako každý rok, tak i ten letošní se bude u příležitosti svátku 28.října vyznamenávat. A jako každý rok kolem toho planou vášně. Letos je rozvířil záměr Miloše Zemana zařadit mezi ometálované Michala Davida. Jeho nominace nesouvisí s „uměleckými“ kvalitami dotyčného. Ty ostatně nehrály roli ani při rozhodování předchůdců současného prezidenta. I ti občas vyznamenávali poměrně kontroverzní umělce. Nebo spíš „umělce“. Václav Havel dekoroval několik svých kámošů a Václav Klaus touto cestou projevoval vděčnost svým podporovatelům. Mezi nimi bylo i několik národních a zasloužilých umělců. Tedy lidi, které ocenil i bolševik. Ovšem jen za umění se tento titul nedával. Pro Miloše Zemana pak platí to samé jako pro Václava Klause. I on uděluje vyznamenání svým příznivcům. A možnost naštvat přitom svoje odpůrce je pro něj bonusem navíc. Jejich povyk mu zní jak rajská hudba. Kam se na ni hrabe Michal David a jeho Poupata.
Probíhají povolební vyjednávání. V Praze půjde od válu ANO. Po zásluze. Po něm ovšem převezmou vládu nad městem z části ti samí lidé, kteří s ním předchozí čtyři roky vládli, a přitom blokovali snahy rozvíjet v něm důležitou infrastrukturu. Především tu dopravní, ale týkalo se to třeba i výstavby bytů. Ty kvůli tomu v Praze prudce zdražily, což zhoršilo jejich dostupnost především pro mladé lidi. Tedy voliče chystané pražské magistrátní koalice. To jsou ale paradoxy… Ani v otázce dopravy, ani v oblasti bydlení se tedy po další čtyři roky nepohne lísteček. Alespoň se ale budou Pražané moci častěji zúčastňovat pochodů za jinakost a diverzitu čehokoliv, nebo mašírovat proti (cokoliv-)fobii.
To v Brně poslali voliči po čtyřech letech do pryč aktivisty z Žít Brno (něco tak bizarního se naštěstí v Praze do zastupitelstva nedostalo). Při povolebním vyjednávání pak politici opět ukázali, jak čisté a poctivé jejich řemeslo vlastně je. To když ODS vyjednávala „na oko“ s ANO a přitom pekla „na tajňačku“ koalici úplně jinou. Vyjednávačům z ANO to oznámila jen o pár minut dřív než veřejnosti. Že prý její voliči reagovali negativně na to, že by měla koalovat právě s ANO. Důvod je to sice srozumitelný, ale takhle se zkrátka nejedná. A to bez ohledu na to, že „obětí“ je parta, která má do Mirků Dušínů sakra daleko. ODS se často ohání tím, že jí jde o důvěryhodnou politiku a zlepšení politické kultury. Teď už alespoň víme, co tím vlastně myslí.
Ve švédském Malmö pořádají na svátek svaté Lucie (13.12.) každoročně průvod, ve kterém její představitelka zvěstuje, že končí období zkracování dnů a ty se opět začnou prodlužovat. Letos město rozhodlo, že jí nemusí být nutně žena, ale klidně muž, nebo zástupce některého z desítek dosud objevených genderů (a možná i nějakého neobjeveného). Svět by byl zase o něco krásnější, kdyby se touto inspirativní myšlenkou řídili třeba i pořadatelé tradičního průvodu Karla IV. s manželkou Eliškou Pomořanskou na Karlštejn. Je totiž na čase přestat zpátečnicky trvat na tom, že představitelem císaře musí být muž a císařovny žena.
Agentura KACHNA tentokrát přišla s tvrzením, že Jean-Claude Juncker zahájí v nejbližších týdnech intenzivní léčbu svého housera. Důvodem jsou opakované potíže, které se naposledy projevily při setkání lídrů v Salcburku, a předtím při summitu NATO, a předtím na summitu v Ženevě, a předtím …, a předtím … Nás může těšit, že nejlepší světoví houserologové, do jejichž péče se pan Juncker svěřil, oceňují zkušenosti našich expertů na tuto problematiku. Především dílo pana docenta Skály „Až na dno“ je prý pro ně velmi inspirativním čtením.
Pěkný příští týden.
Kateřina Lhotská
Vzpoura proti Bruselu
Nejspíše ještě nějaký ten týden potrvá, než se ujme moci nová vláda vzniklá na základě výsledků nedávných parlamentních voleb. Nicméně se už zformovala vládní koalice a ta zveřejnila své programové cíle.
Kateřina Lhotská
Kampaň neskončila, kampaň trvá
Ti, co doufali, že po uzavření volebních místností a spočítání výsledků se konečně zklidní vášně a bude na nějakou dobu klid, musí být zklamáni. Kampaň totiž neskončila, ale stále trvá.
Kateřina Lhotská
Vládu levice střídá vláda levice
I přes různě se vynořující kauzy mající dopad na utváření nové vlády Andreje Babiše je jedno jasné – vládu levice vystřídá vláda levice. Což není pro pravicového voliče ta nejlepší zpráva. Není však levice jako levice.
Kateřina Lhotská
Draghiho zpráva o zaostávání EU – rok poté
Je to už více než rok, co vzbudila pozornost tzv. Draghiho zpráva svojí nezvykle silnou kritikou hospodářské politiky EU. Změnila EU na jejím základě něco a vzala si z ní poučení? Ani trochu. Čekal však někdo něco jiného?
Kateřina Lhotská
Zachrání ODS volební porážka?
Byla jsem dlouholetou a věrnou voličkou ODS. Takže jsem jí to „hodila“ i po „Sarajevském atentátu“ a zpackaném vládnutí Petra Nečase. Dnes už její voličkou nejsem. Ovšem ne proto, že jsem ji opustila, ale protože ODS opustila mne.
| Další články autora |
Na prodej je vila po Petru Kellnerovi od slavného architekta. Nahlédněte dovnitř
Realitní kancelář WIN & WIN reality inzeruje na svém webu vilu, která se dostala do učebnic...
Rezignace? Zveřejnit intimní video je zásah do soukromí. Rajchla se zastává i Rakušan
Nejen členové nové vládní koalice se zastávají poslance za SPD Jindřicha Rajchla při jeho sporu s...
Jak se nakupuje v nizozemské „matce“ českého Alberta. Ceny někdy překvapí
Řetězci Albert Heijn patří zhruba třetina nizozemského maloobchodního trhu s potravinami. V Česku...
Česko má po 13 letech světovou Miss Earth. Korunku získala Natálie Puškinová
Česko má další světovou královnu krásy. Mezinárodní soutěž Miss Earth 2025 vyhrála ve filipínské...
Rajchl obvinil aktivisty, že pronásledují jeho dceru. Chtějí zveřejnit intimní video
Poslanec za SPD a předseda strany PRO Jindřich Rajchl podal trestní oznámení na aktivisty pod...
Vláda rozhodne, zda předloží opět návrh rozpočtu. Vyzval ji k tomu i Pavel
Vláda rozhodne, zda opět pošle do Sněmovny návrh státního rozpočtu na příští rok. Vyzývá ji k tomu...
Oslavy výročí 17. listopadu: Protesty i projevy přineseme online
Pietními akcemi, happeningy, průvody a koncerty si Česko v pondělí připomene 36 let od počátku pádu...
Zdražení vajec na spadnutí. Cena vyskočila za rok o třetinu, zlevnění je v nedohlednu
Premium Cena vajec v posledních letech stoupá a nezdá se, že by měla mít důvod k poklesu. Nyní v říjnu...
Místo vánoční atmosféry opevnění. V Německu ruší trhy, prodražila je hrozba teroru
Premium Malé, zhruba třicetitisícové porýnské město Overath je jedním z mnoha v Německu, které letos ruší...
- Počet článků 352
- Celková karma 35,72
- Průměrná čtenost 4205x



















