Evropské volby otevřely dveře pokroku a další události právě skončeného roku 2019
Dominantní událostí roku 2019 byly evropské volby. Tentokrát byly mnohem vyrovnanější než ty minulé a zpátečnické euroskeptické síly v nich výrazně posílily. Nedokázaly ovšem zvítězit, a tak bude nadále zachován politický kurz hlubší evropské integrace a budování Dobra. Politici zastupující progresivní politické síly se však hluboce zamysleli nad oslabením svého vlivu a snažili se najít jeho příčinu. Objevily se sice názory, že je to důsledek toho, jak si Brusel zvykl lidem kecat do života víc, než je nutné, potlačovat odlišné názory, trestat neposlušné a že tím nastoupil cestu k totalitnímu uspořádání. Ovšem nakonec se podařilo odhalit pravého viníka – ruskou propagandu. Politici stojící na straně pokroku si z toho vzali ponaučení. Napříště se tak budou moci voleb účastnit jen ty politické subjekty, které budou jasně deklarovat úsilí o další prohlubování evropské integrace, multikulturalismus, podporu genderových teorií a dalších pokrokových myšlenek. Jenom tak totiž bude moci evropský občan tuto politiku schvalovat opravdu svobodně.
Světové dění ovlivnila také jedna významná přírodní katastrofa. V únoru 2019 vybuchla v Indonésii sopka Kachnatoa, která vyvrhla do atmosféry tolik sopečného prachu, že došlo k zastínění slunečního svitu na celé planetě a tím také k razantnímu globálnímu ochlazení. Opakoval se tak „rok bez léta“, jako například v roce 1816. Světoví politici na tuto situaci zareagovali promptně, sjeli se na summit do Kuvajtu (kde v tu dobu panovaly příjemné teploty kolem 22 °C) a tam upravili klimatickou dohodu přijatou v roce 2018. Nebylo to zase tak složité, protože stačilo vyměnit text „…připustí růst teplot maximálně o…“ za formulaci „…zajistí růst teplot minimálně o…“.
V reakci na toto rozhodnutí se začaly zvedat ceny akcií energetických společností, které ještě provozují elektrárny využívající fosilní paliva, což podnítilo nevídaný růst na světových burzách po propadech na přelomu let 2018 a 2019. Na novou situaci zareagovala i EU. Přijala například směrnici modifikující původní předpis o omezení emisí u aut v tom smyslu, že původní parametry (vypouštět o 35 % emisí v roce 2030 méně) sice zachovává, ale vozidla budou povinně dovybavena dodatečným generátorem skleníkových plynů.
V reakci na globální ochlazení se začali z Evropy stahovat migranti. Přičemž dávali najevo velké zklamání, jak z chování původního obyvatelstva k nim (jsou totiž tací, kteří nechápou dostatečně jejich odlišnosti a nutí je pracovat), tak z toho, že jim nikdo nechce kompenzovat utrpení z toho, jakou kosu musí v Evropě snášet. A tak se rozhodli přesídlit zpět do svých domovin. Jako malá náplast na jejich utrpení snad poslouží alespoň to, co prosadili ochránci jejich práv. Sociální dávky totiž budou posílány za nimi.
Na domácí scéně nuda nebyla. Velký rozruch způsobila reportáž televize NeznámZprávy.cz, v jejímž rámci dvojice investigativních novinářů Klonková a Subík zjistila, že psu Andreje Babiše bylo upřeno právo zvolit si svobodně svůj psí gender. Opoziční strany využily tohoto skandálního chování premiéra k tomu, aby se pokusily vyjádřit jeho vládě nedůvěru. To se sice nakonec nepodařilo, ale stejně jako v roce 2018 zaznamenala opozice velké vítezství, když pro nedůvěru hlasovalo více poslanců než pro důvěru. Sociální demokracie tentokrát nepřipustila podobnou ostudu, jako v roce 2018, kdy při obdobném hlasován odešla ze sálu, a tentokrát do sálu ani nepřišla. Tato událost se pochopitelně projevila i v průzkumech volebních preferencí, když podpora hnutí ANO překonala hranici 40 %.
V Praze začala nová magistrátní vláda realizovat svoje představy o tom, jak by mělo vypadat moderní evropské město. Inspirativní jsou především opatření v oblasti dopravní infrastruktury. Například severojižní magistrála byla upravena tak, že automobilová doprava byla svedena do jednoho pruhu a uvolněné místo bylo využito pro zřízení čtyřpruhové cyklostezky. Podařilo se také vyřešit problém s přemístěním „komunitního centra Klinika“, které bylo nespravedlivě vypovězeno z prostor, kde nemělo co dělat. Magistrát si pronajal památkové chráněný Cukrovarnický palác v Jindřišské ulici a ten Klinikářům poskytnul na dobu neurčitou s ročním nájmem ve výši symbolické koruny. Tu jim strhne z příspěvku poskytovaném na jejich bohulibou činnost. Je to skvělé rozhodnutí. Alespoň návštěvníci Prahy uvidí, že v naší zemi nežijí jen samí zabednění Čecháčkové, ale i lidé otevření novým myšlenkám a sledující ušlechtilé cíle. Aby se zabránilo tomu, že by tyto záměry byly znegovány třeba panujícím nepořádkem, nebo nevábným zápachem linoucím se z oken budovy, zařídil magistrát i její pravidelný úklid zajišťovaný technickými službami města.
A co přinese rok 2020? Uvidíme za 366 dnů. No dobře, tak za 726... Ale těšit se můžeme už dnes…
Kateřina Lhotská
Kdo chce psa bít, tomu jsou i plochozemci dobří
Mezi lidmi se vždy najdou tací, kteří věří něčemu, co lze označit mírně řečeno za „absurdní“. Nad jejich výroky a argumentací se člověk obvykle pousměje a považuje je spíše za kuriozitu. Za větší pozornost totiž zpravidla nestojí.
Kateřina Lhotská
Kolem „nekompatibilní“ menšiny se chodí po špičkách
Útoky islámských radikálů se už bohužel staly běžnou součástí života především v zemích, kde žije početná muslimská komunita. Lidé na ně reagují pobouřeně, přičemž někteří ve svých reakcích obviňují celou muslimskou menšinu.
Kateřina Lhotská
Šest desetiletí klimaalarmismu
Ačkoliv se zdá, že klimatický alarmismus je poměrně mladou disciplínou, ve skutečnosti je tu s námi už pěknou řádku let. Už téměř šedesát. Za tu dobu se však výrazně proměnil.
Kateřina Lhotská
Podlézt a pak se zase narovnat
Nejspíš znáte jednu z nesmrtelných hlášek z filmu Jára Cimrman ležící, spící: „Můžeš i podlézt, pak se ale zase narovnej“. Do značné míry charakterizuje jednu naší národní vlastnost.
Kateřina Lhotská
Na klimatickou krizi polovičatá řešení neplatí
Evropská komise přichází s dalším převratným nápadem, jak zabránit klimatické apokalypse. Chce monitorovat vypouštění vodních par v letecké dopravě. Je to totiž skleníkový plyn a jeho vypouštěním se prohlubuje klimatická krize.
Další články autora |
Pohřešovaného manažera našli mrtvého, po noční nehodě patrně bloudil v lese
Policisté v pondělí dopoledne našli pohřešovaného manažera e-shopu s hudebními nástroji Kytary.cz....
Velký test másla: Nejlahodnější vzorek nebyl ani bio, ani z alpského mléka
Premium Lahodné máslo, které chutná a voní po smetaně, nemusí stát majlant. Jenže napěchovat jím mrazák,...
Bývalý syrský prezident Asad je s rodinou v Moskvě. V Rusku získali azyl
Sledujeme online Bývalý syrský prezident Bašár Asad a jeho rodina jsou v Moskvě, kde od ruských úřadů získali azyl....
Došly nám síly. Česká specialistka na cupcaky zavírá svůj obchod
Lenka Hnidáková, průkopnice cupcaků v Česku a autorka dvou knih o těchto dezertech, zavírá svůj...
Řidiči zkoušejí novou fintu, jak neplatit za parkování. Přestupek, varuje policie
Na internetu se v poslední době značně rozšířila nabídka automatických parkovacích hodin, které...
Německo hlásí nejstarší archeologický nález, jde o svitek z amuletu
Německo hlásí údajně nejstarší křesťanský archeologický nález severně od Alp. Rozluštěný text na...
Bylo to frustrující, jen opakoval fráze, popsal Scholz telefonát s Putinem
Nedávný telefonát s ruským prezidentem Vladimirem Putinem byl podle německého kancléře Olafa...
Jihokorejský prezident odmítá odstoupit, provládní strana ho chce odvolat
Předseda jihokorejské provládní Strany lidové moci (PPP) Han Dong-hun ve čtvrtek uvedl, že...
Rodiče omezili chlapci telefon, chatbot Američana nabádal, aby je zabil
Chatbot nabádal mladistvého Američana k zabití rodičů proto, že mu omezili čas strávený na...
- Počet článků 306
- Celková karma 37,58
- Průměrná čtenost 4678x