Deset kroků k prosperitě

Po šoku, který zažila EU v souvislosti s nástupem Donalda Trumpa do prezidentského úřadu, se množí volání po razantní změně dosavadní unijní politiky. Všechna spojuje to, že byla evropskou vrchností oslyšena.

Jaký směrem by se měla ubírat, aby opravdu vedla k žádoucímu obratu a trend ztráty konkurenceschopnosti EU se podařilo zvrátit, popsal v deseti bodech mimo jiné i ekonom Lukáš Kovanda. Myslím, že trefil do černého. Těch deset bodů, které jsem si dovolila označit jako „deset kroků k prosperitě“, totiž velmi přesně reflektuje všechny největší bolesti současné EU. Tedy téměř všechny – chybí jen migrace. Ale nechybí v nich volání po odstoupení od „zelené transformace“, posílení vlastní bezpečnosti, omezení moci bruselských byrokratů, posílení role národních států a návrat k tržní ekonomice. Již pouhý výčet těchto témat nepochybně působí na zastánce pokračování současného kurzu jako červený hadr na býka. A co teprve, když se podívá na jednotlivé body. Posuďte ostatně sami.

1) Odstoupit od Pařížské klimatické dohody.

Není jediný důvod v ní zůstávat. USA od ní odstoupily a ostatní velcí znečišťovatelé (a rozhodně větší než celá EU) na ní kašlou. A tak slouží pouze jako záminka k tomu, aby světoví hlavouni mohli jednou za rok nasednout do svých tryskáčů, zaletět na klimatickou konferenci, zopakovat tam floskule o klimatické krizi, vyhlásit ještě ambicióznější klimatické závazky a chudším zemím slíbit peníze svých občanů.

2) Ukončit Green Deal.

Dám vám hádanku:

    • Nikdo neví, co to stojí,
    • ale občany to řádně dojí.
    • Na klima to nefunguje,
    • peněženky to však vyluxuje.
    • EU kvůli tomu do kytek spěje,
    • zbytek světa se tomu směje.

Co to je?

3) Zrušit systém emisních povolenek.

Emisní povolenky měly být původně nástrojem ke snížení emisí skleníkových plynů. Určují kolik jich mohou jednotlivé subjekty vypouštět do ovzduší, přičemž je s nimi možné obchodovat. „Trh“ s nimi však ovládli spekulanti ženoucí jejich cenu do závratných výšin. A s nimi i ceny energií a následně veškeré produkce, což snižuje konkurenceschopnost unijních firem. O emisních povolenkách prostě platí ono notorické „mysleli jsme to dobře, ale dopadlo to jako vždycky“.

4) Jednoznačně a bez debat podpořit jadernou energetiku, deregulovat její rozvoj.

K tomu snad není co dodat. Jádro je zkrátka stále nepřekonaným bezemisním zdrojem energie, přičemž jeho význam bude stoupat tak, jak budou vytěžovány zdroje paliv fosilních (jednou zkrátka dojdou). A na rozdíl od ostatních propagovaných bezemisních zdrojů, jako je třeba Slunce nebo vítr, nejde o zdroj občasný.

5) Zrušit ESG regulace tak, aby mohly banky směle financovat zbrojení.

V tomto bodě bych si dovolila s panem Kovandou lehce nesouhlasit. Zrušit ESG jenom kvůli tomu, aby bylo možno financovat zbrojení, nestačí. ESG je totiž třeba zrušit úplně, protože nutí firmy vynakládat prostředky na neproduktivní blbiny a ty jim pak chybí třeba na investice do technického rozvoje a inovací. ESG je zkrátka dobrý byznys leda tak pro konzultační firmy.

6) Pořádně zbrojit.

Evidentně se ukazuje, že odstrašující síla zákazu plastových brček, neoddělitelných víček plastových lahví spolu s diverzitou v ozbrojených silách nemá dostatečný odstrašující efekt. Leda bychom spoléhali na to, že potenciální nepřítel při pohledu na naše „odzbrojené“ síly umře smíchy.

7) Marginalizovat roli Evropské komise a Evropského parlamentu, které jsou až příliš odtržené od reality.

EU už dávno neslouží členským státům, ale je tomu právě naopak. Je ovládána nikým nevolenými úředníky realizující politiku kdoví koho. Evropský parlament je pak pouze drahý fíkový list zakrývající demokratický deficit EU. Zvolení zástupci občanů totiž nemají ani pravomoc vytvářet příslušnou legislativu a mohou jenom odkývat tu, kterou jim ti bruselští úředníci předkládají. Víc demokracie bylo i v Rakousku-Uhersku.

8) Převzít iniciativu na úrovni vlád národních států, které mají blíž k voliči, blíž k realitě.

Vlády národních států sice mají blíže k voličům, ale zato dál k pravomocím jejich vůli realizovat. A sílí snahy sebrat jim i těch málo, které jim ještě zůstaly. Hovoří se o třeba zrušení práva veta a vedle toho se vytvářejí pravidla paralelní, která by pravomoce členských států obcházela. Jako třeba ve formě tzv. „28. režimu“, který to má zajistit v oblasti hospodářské, daňové a pracovní. Což není nic jiného než plíživé vytváření fiskální a daňové unie. Takže místo uvolnění pravidel má být EU ještě více regulovaná a centralizovaná.

9) Deregulovat, debyrokratizovat, skoncovat s dotacemi.

Hospodářství EU už dávno nefunguje na principech volného trhu, na kterém mezi sebou soutěží jednotlivé firmy. Místo toho máme přeregulované ekonomické prostředí, ve kterém se nabídka zboží a služeb neřídí potřebami zákazníků, ale tím, na co je možné získat dotace. A ceněnými experty nejsou ti, kteří dokáží přicházet s inovacemi, ale šíbři, kteří ví, na které dveře zaklepat (a koho podmazat), aby se daná firma mohla na dotační penězovod napojit.

10) Uvědomit si, že prosperitu zajišťují firmy a podnikatelé, ne aktivisti a neziskovky, a tomu vše podřídit.

Jestli se některé výrazy podařilo v nedávné době úplně zprofanovat, tak to jsou tyto dva – aktivista a neziskovka. Což je nespravedlivé k těm organizacím, které se starají třeba o volný čas dětí, nebo pomáhají seniorům. Vedle nich však existují takové, které zneužívají neziskový sektor k prosazování svého „jediného správného“ pohledu na svět a ve jménu toho šikanují firmy i občany. A ti je na oplátku ze svých daní platí. To nevymyslíš…

Víte, co mají všechny tyto body společného? Tedy kromě toho, že jsou vesměs trefou do černého. No přeci to, že za současné konstelace nemají žádnou šanci na realizaci. Což je ostatně vidět na tom, jak reaguje evropská vrchnost na změnu v americké politice po nástupu Donalda Trumpa. Problémy, které sebou přináší „zelená politika“ chce totiž řešit metodou „ještě více zelené politiky“. A tak nás žádné kroky k prospěritě nečekají. Tedy ne že bychom zůstali stát na místě, protože posouvat se pochopitelně budeme.

Akorát, že přesně opačným směrem...

Autor: Kateřina Lhotská | pátek 14.3.2025 9:02 | karma článku: 37,41 | přečteno: 1268x

Další články autora

Kateřina Lhotská

Zákaz komunistických symbolů? A co komunistické myšlení „radobydemokratů“?

Jednou z jistot české politické scény je to, že se občas vynoří někdo s nápadem zakázat komunistickou stranu a její symboly. Nedávno se s tím vytasila trojice poslanců Spolu Marek Benda, Martin Dlouhý a Šimon Heller.

25.4.2025 v 9:02 | Karma: 34,71 | Přečteno: 755x | Diskuse | Společnost

Kateřina Lhotská

Klimatická krize mění lidové pranostiky

Lidové pranostiky v sobě koncentrují moudrost generací našich předků. Doba se však mění a dnes je tedy naprosto legitimní se ptát, co nám v období klimatické změny, udržitelnosti a překonávání stereotypů minulosti vlastně říkají.

21.4.2025 v 9:02 | Karma: 28,21 | Přečteno: 654x | Diskuse | Společnost

Kateřina Lhotská

Kde jenom udělali soudruzi z Bruselu chybu?

Příčinami ztráty konkurenceschopnosti unijních firem jsou vedle přeregulovanosti podnikatelského prostředí také drahé energie. Našly se však chytré hlavy, které si s tímto problémem umí poradit. A nepřekvapí, že jsou z Bruselu.

17.4.2025 v 9:02 | Karma: 37,66 | Přečteno: 1132x | Diskuse | Ekonomika

Kateřina Lhotská

Pokračování v Green Dealu je jízdou na mrtvém koni

Indiáni z kmene Dakotů mají přísloví: „Když zjistíš, že jedeš na mrtvém koni, slez“. Jenomže lidé často místo toho vymýšlejí způsoby, jak mrtvého koně oživit, nebo jak jeho úmrtí alespoň ospravedlnit. Což platí i o Green Dealu.

11.4.2025 v 9:02 | Karma: 36,41 | Přečteno: 874x | Diskuse | Společnost

Kateřina Lhotská

Demokracii dokážeme zničit i bez Ruska

Část politiků a veřejnosti volá po účinnější obraně demokracie před ruským vlivem. Že prý o ni jinak přijdeme. Čímž zdůvodňují nutnost omezování některých svobod. Právě tím však demokracii likvidujeme. Aniž by Rusko hnulo prstem.

4.4.2025 v 9:02 | Karma: 23,43 | Přečteno: 336x | Diskuse | Společnost

Nejčtenější

„Ty jsi bezva chlap, já ti dám zadarmo.“ Fotograf vzpomíná na hříšné devadesátky

27. dubna 2025  16:27

Fotil sametovou revoluci i dusno pozdní normalizace. Teď Jaroslav Kučera vydává knihu Sex po...

Poslední týden na daňové přiznání za rok 2024 online. Jak na to?

25. dubna 2025  9:05

Nejen podnikatelé, drobní živnostníci a osoby samostatně výdělečně činné musí podat daňové...

Po rychlé jízdě zemřel řidič v hořícím autě. Turek spekuluje o krvi na rukou médií

21. dubna 2025  18:19

Hasiči v Brně v pondělí našli v hořícím voze mrtvého muže. Podle prvotních informací jel vůz po...

Papež František zemřel. Bojoval s nemocemi, bylo mu 88 let

21. dubna 2025,  aktualizováno  12:07

Papež František v pondělí ráno zemřel. „Drazí bratři a sestry, s hlubokým smutkem musím oznámit...

Američané zadrželi na letišti mladé německé turistky. Musely se svléknout

22. dubna 2025  14:52

Americká pohraniční stráž zadržela na Havaji dvě mladé německé turistky, protože neměly vybrané...

Jak se připravit na blackout? Nezapomeňte přenosné rádio a přepravku pro mazlíčka

28. dubna 2025  18:17,  aktualizováno  21:36

Španělsko a Portugalsko v pondělních odpoledních hodinách paralyzoval masivní výpadek elektřiny....

Španělsko a Portugalsko paralyzoval blackout. Sánchez vyhlásil stav nouze

28. dubna 2025  13:51,  aktualizováno  21:26

Celé pevninské Španělsko a Portugalsko v pondělí po poledni postihl rozsáhlý výpadek proudu....

Růst platů bezpečnostních složek? Ať respektuje i další obory, míní Jurečka

28. dubna 2025  21:09

Případný růst platů bezpečnostních sborů by měl brát ohled i na ostatní obory veřejné sféry, řekl v...

Odstoupím v půlce června, oznámil šéf izraelské tajné služby Ronen Bar

28. dubna 2025  20:56,  aktualizováno  21:08

Šéf izraelské vnitřní zpravodajské služby Šin Bet Ronen Bar v pondělí večer oznámil, že k 15....

  • Počet článků 326
  • Celková karma 35,92
  • Průměrná čtenost 4449x
Jsem člověk snažící se používat hlavu i jinak, než aby mu jen nepršelo do krku. Třeba aby bylo kde nosit náušnice.

Seznam rubrik

Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.