Outdoorová kuchařka aneb špek a čokoláda

Těstoviny, kuskus, těstoviny. Pro mnohé na túře často běžný jídelníček. Dle Petry Pospěchové to jde i jinak.

Po třech dnech stravování kombinacemi stále stejných plnidel je téměř každý horal jaksi přesycený. Přesnější termín bude asi hladový a znechucený. Outdoorová kuchařka Petry Pospěchové, stejně jako její předchozí publikace Regionální kuchařka (2013), vychází u nakladatelství Smart Press. Jejím cílem je naučit čtenáře vařit z mála, vydatně a chutně. S trochou nadsázky se dá říct, že bez Jesenky a česneku byste neměli nikam vyrážet.

Stačí kuchařkou zběžně prolistovat a bude vám jasné, že Petra Pospěchová si nekoupila pohorky, aby jednou vyjela lanovkou na Sněžku. Své texty opírá o osobní zkušenosti, i o znalosti načerpané z prvních horských příruček a průvodců. Informace o Standových či Honzových nádobách na vaření můžou být pro čtenáře zbytečně konkrétní a nepodstatné.

V dnešní době kuchařkové, se záplavou knih plných receptů, rozhoduje o úspěšnosti prodeje originalita a vzhled publikace. V tomto případě je oboje splněno na výbornou. Můžeme jen hádat, kolik fotografií je z archivu autorky, a kolik vyfocených „na zakázku“ od Davida Tureckého.

Za podstatnou považuji kapitolu věnovanou domácí přípravě. Ovoce si doma suší kde kdo, ovšem sušení míchaných vajec či tučného sýra je zajímavým tipem. Zvláště pak informace o možnosti skladování takto upravené potraviny i po dobu několika týdnů. Stejně jako rady ohledně výživové hodnoty jednotlivých pokrmů, jedlé lékárny či pitnému režimu. Prošpikování obsahu znalostmi slavných horolezců dodává textu punc profesionality. „V horách zapomeň na zdravou stravu, jak ji můžeš znát z běžných podmínek. Tam musíš koukat na to, abys měl energii. A proč ji nečerpat ze špeku, když se na to hodí a dlouho vydrží?“

Po obecné části následují recepty rozdělené do pěti pasáží – výšlapy s dětmi, snídaně, víkendové přechody a letní a zimní treky. Recepty splňují kritéria outdoorové kuchyně – jsou jednouché, rychlé a vydatné. Kuchařky běžní smrtelníci potřebují kvůli nedostatku fantazie, zkušeností a citu pro gastronomii. Autorce nic z toho naštěstí nechybí.

Bramborové placky na kameni z těsta, které si připravíte doma. Kuře pečené v jílovité půdě, kterou můžete nahradit alobalem. Dušená vepřová plec v díře. A k tomu ještě více než čtyři desítky dalších zajímavých návodů. Prozradila bych vám toho z obsahu více, ale dušená vepřová plec v díře mě natolik zaujala, že jdu pro motyku a odcházím na zahradu. Tedy vlastě pro polní lopatku - oceňuji podrobné pracovní postupy u receptů. Od prostého rozděláme oheň, přes „z drátu umotáme několik soustředných kruhů různé velikosti, které paprskovitě spojíme dalšími dráty“, se vždycky dopracujeme k sevírujeme, podáváme s chlebem či mateřskému „necháme zchladnout, aby si nikdo nepopálil jazyk a pusu“.

Dá se předpokládat, že po Outdoorové kuchařce sáhne jedinec, který má nějaký vztah k turistice, či ten, který si z minulé dovolené dovezl doživotní averzi k čemukoliv instatnímu. Oba dva zmíněné druhy čtenářů najdou v knize zajímavé tipy a triky. A všem zájemcům o gastronomii, kteří nechtějí cestovat s gulášem napěchovaným v PET lahvi, vkusně doplní sbírku kuchařských knih.

Autor: Leona Šťávová | čtvrtek 6.10.2016 23:41 | karma článku: 15,30 | přečteno: 852x
  • Další články autora

Leona Šťávová

Hausfrau podvádí i milence

19.10.2016 v 23:34 | Karma: 15,69

Leona Šťávová

Bloguje každý trdlo

16.10.2016 v 0:08 | Karma: 16,13

Leona Šťávová

Peter Hoeg a jeho noc

19.9.2016 v 0:04 | Karma: 8,51

Leona Šťávová

Šlo by to bez kosmetiky?

15.8.2016 v 22:02 | Karma: 10,50

Leona Šťávová

Dvacet let s Islandem

5.8.2016 v 22:49 | Karma: 14,69