Atraktivní dějepis aneb Ámos by měl radost

Na základní i na střední škole jsme druhou světovou válku začali brát až v červnu posledního ročníku. Mnoho Čechů ví, že roku 1434 byla Bitva u Lipan, ale již menší část zodpoví, kdo tam s kým bojoval a co bitvě předcházelo.

Obézní dějepisářce Šimkové jsme vždy schválně uličku mezi lavicemi co nejvíce zúžili a měli škodolibou radost z toho, že musela jít bokem napřed. Tím ovšem záživná část hodiny dějepisu pravidelně končila.

Bylo to jako přes kopírák. Přečíst si pro sebe potichu x stran daného textu ve staré šedivé učebnici a opsat si nepochopitelný dlouhý zápis z tabule. Přesně tento text byl pak vyžadován při zkoušení či písemce.

Nesmyslné drilování textu zpaměti bez pochopení jeho obsahu a hlavně zasazení do celkového historického rámce je příčinou neschopnosti komplexního pohledu na světové dějiny mnohých žáků. Vysledovat důsledky jednotlivých událostí, či se pozastavit se nad rozdílnými jevy v naší zemi a ve světě v daném období, není pro žády jednoduché.

S velkou radostí vítám cokoliv, co osvojení složitého tématu, kterým dějiny bezesporu jsou, žákům usnadní. Nakladatelství Portál dlouhodobě pečuje o duševní bohatství svých čtenářů. Jednou ze zajímavých novinek je kniha Po stopách Karla IV., kterou kupodivu napsala učitelka dějepisu, paní Lenka Pecharová. Od jeho narození uplyne letos 700 let, tak proč si tohoto významného, světově uznávaného českého panovníka nepřipomenout.

I dospělý odrostlý školním lavicím najde v textu mnoho nových a zajímavých informací. Pokud s dítětem tuto knihu prolistujete a pozastavíte se u některých obrázků, do paměti se určitě něco vštípí. V ideálním případě přečtete knihu celou včetně všech hádanek, kvízů, doplňujících a vysvětlujích okének. Celé téma je zpracováno navíc i do dvou her, které v knize najdete. Jedna se zaměřuje na významné letopočty a druhá pod každým písmenem abecedy ukrývá záludnou vědomostní otázku.

Kolik synů měl Karel se svou první manželkou Blankou? – žádného.

Kdo řídí celou univerzitu? – rektor.

Území, které k Čechám připojil Jan Lucemburský? – Chebsko.

Jednotlivé kapitoly jsou logicky uspořádány – začíná se Karlovým rodokmenem. Následující kapitola je zaměřena na jeho život, kdy významné události jsou doplněny obrázky. Několik dalších částí se zaměřuje nadůležité oblasti v jeho životě – vzdělávání, budování Prahy či jeho cesty. Nechybí ani mnoho informací z doby, ve které žil.

„Druhá polovina 14. století módě přinesla novinku, která je dnes pro nás naprostou samozřejmostí: začaly se šít odlišné boty na levou a pravou nohu!“

Jako v každém hodnotném literárním díle je zde rozebrán zdroj informací. Což může být pro školáky vhodným námětem k zamyšlení. Vedle ověřených informací z kronik jsou uvedeny i nejznámější pověsti. Některé fakta v knize jsou velmi podrobná, například přesná výška v centimetrech všech Karlových manželek. Ovšem nutno dodat, že tyto zajímavosti se často pamatují tak nějak samy.

Kniha má 142 stran, vytištěna je na kvalitním papíře a ilustracemi ji doplnila Michaela Bergmannová. Vašim dětem nenásilnou formou zprostředkuje základní informace a vy si znalosti buď osvěžíte a nebo doplníte. Lepší pozdě, než nikdy. Pevně věřím, že se tato publikace dostane do rukou i paní učitelce Šimkové.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Leona Šťávová | pondělí 4.4.2016 11:33 | karma článku: 18,27 | přečteno: 629x
  • Další články autora

Leona Šťávová

Hausfrau podvádí i milence

19.10.2016 v 23:34 | Karma: 15,69

Leona Šťávová

Bloguje každý trdlo

16.10.2016 v 0:08 | Karma: 16,13

Leona Šťávová

Peter Hoeg a jeho noc

19.9.2016 v 0:04 | Karma: 8,51

Leona Šťávová

Šlo by to bez kosmetiky?

15.8.2016 v 22:02 | Karma: 10,50