Dům číslo 6 – tak trochu jiná detektivka…
Pestrá směsice, která slibuje silný čtenářský zážitek. Najdete ho, ale ne stejnou měrou ve všech zmíněných rovinách.
V ostravské scenérii vítkovických železáren se nachází obytný dům v pokročilém stadiu rozpadu, který obývají lidé, o jejichž existenci by se dalo říci téměř to samé. Sice jsou naživu, ale několik let tu už jen přežívají. A vypadá to, že jeden z nich už dokonce ani nežije… Vražda? Kdo je pachatel? Jaký byl motiv? Nebo je to jen nějaké nedorozumění? To vše musí zjistit mladý detektiv, který se k tomuto případu dostává téměř jako slepý k houslím.
Na policejní stanici jednoho večera zazvoní telefon, který zvedá Adam Vejnar. Na druhé straně se ozve hlas starší ženy, která naléhá na dořešení případu, v němž je pohřešovaný její syn Martin Prchal. Ano, právě z toho domu č. 6. Ač má tuto záležitost na starosti Vejnarův kolega, události dostanou jiný spád. Vejnar vyšetřování přebírá trochu nedůvěryhodně a zbrkle, ale to autorce po několika stránkách nejspíše odpustíte. Začíná totiž cesta do hlubin duší obyvatel domu, který mohl být díky stavebnímu slohu (tzv. bruselský styl uplatňující se po úspěchu, který zaznamenala československá účast na EXPU 58 v Bruselu, nejen v architektuře) prohlášen památkou a zachován i přes plány developerské firmy, kdyby však v něm bydlel někdo, kdo má o to zájem. Tedy kromě Prchala.
Vejnarova snaha vypátrat, co se s Martinem Prachalem stalo, je lemována značnou neochotou jeho sousedů: „Paně, ja nemam čas na cypoviny. Děcko leži s horečkou, musim jit nakupit a do doktora. Všistko, co sem mohla, sem už řekla,“ zabouchne mu před nosem dveře jedna z obyvatelek domu – Iveta Matuševičová. Ale ani ostatní nejsou příliš sdílní, a Vejnar tak začíná tušit, že i rádobysprávce Štech, bývalý fotbalista Kieczko, slovenský rom Horváth a stará popletená paní Vranovská mají svá tajemství. Situace se přiostřuje tím, že se Vejnar do domu rozhodne nastěhovat, čímž vyřeší i své bydlení po tom, co se s ním rozešla přítelkyně.
Dialogy a promluvy jsou na knize největší lahůdkou. „Smrad tu byl vždycky. Když nic nechcipně ve sklepě, tak tu pachnu chcanky od koček a kanal je tež furt čut. To si nevyberetě. A pak se mě pytatě, čimu to tu nekupím.“
V pozadí nezůstává ani detektivní zápletka, ale začne být zajímavá spíše až v okamžiku, kdy se příběh chýlí ke konci a nastává čas odhalení.
Působivé jsou názvy prvních kapitol, jako je Vítkovický Brusel, Ocelový život, Marilyn z kantýny, bohužel ty další již takovou poetiku nemají. Prostředí ale rozhodně svébytnou atmosféru nepostrádá a z některých stránek ještě ucítíte poslední výdech z tlam železárenských pecí. Možná si budete chtít při čtení oprášit z rukou všudypřítomný popílek či si otřít boty od bahna z cestičky, která vede do pekel.
Osobně se musím přiznat, že na příběhy z polomrtvých krajin zasažených těžkým průmyslem nebo důlní činností netrpělivé čekám dlouhou dobu. Snad proto, že jsem… že jsem se kousek od takového místa narodila a rozhodla jsem se tu žít. V lidech něco muselo zůstat, vím to, a jsem moc ráda, že se to Nela Rywiková pokusila poodhalit, a jako debut to nevyznělo vůbec špatně. Právě naopak.
Dům číslo 6 / Nela Rywiková. Brno: Host, 2013. 275 s.
Lenka Šimková
Riskla jsem to… jsem knihovnice
„Budu knihovnicí,“ oznámila jsem kdysi hrdě doma při vyplňování přihlášky na vysokou školu... „Hm, nevypadáš jako někdo, kdo by pracoval v knihovně,“ odvětil tenkrát zamyšleně můj otec a nezvedl oči od knihy.
Lenka Šimková
Den poté
Sobotní ráno je čas, kdy nejvíc píšu. Hlavně jen tak pro sebe. Včera do toho vstoupily děsivé události ve Francii.
Lenka Šimková
Co mi dává moje práce?
Velebit svoji práci se moc nenosí, spíše si tak na ni zanadávat. Existují ale lidé, kteří ji mají opravdu rádi, a nemusejí být zrovna workoholici. Návod na to není nijak složitý a je poměrně známý: "Dělejte to, co milujete a už nikdy nebudete muset pracovat." Vím, nepoštěstí se každému, ale za pokus to stojí vždy.
Lenka Šimková
Nížiny bohem zapomenuté
"Müllerová zachycuje temnou anti-idylu v enklávě, kterou charakterizuje strach a nenávist, netolerance a nehybnost. Tato nepřikrášlená kronika zanikajícího světa je v podstatě jádrem, ze kterého vyrůstá celé spisovatelčino dílo."
Lenka Šimková
Google versus(?) knihy na stránkách románu
Moderní technologie versus papír. Google jako všemocný gigant, který ví vše. Vypadá to však, že na rozluštění některých dávných tajemství je stále krátký. Musejí se googláci spojit s moudrostí čtenářů prastarého spolku, aby obě skupiny dosáhly svého?
| Další články autora |
Galerie: Tramvaje ze Škody míří do Itálie i Německa. Takhle vypadají české vozy pro Evropu
Většina Čechů zná tramvaje Škoda především z pražských ulic nebo z dalších krajských měst. Jen...
Záhadné schody v Kunratickém lese mají vysvětlení. Sloužily při šlechtických honech
V srdci Kunratického lesa chátrají podivuhodné schody, které vedou „odnikud nikam“. Před bezmála...
Provoz metra na části linky C přerušen. Na Hlavním nádraží zemřel člověk pod soupravou
Provoz metra na lince C je v pondělí dopoledne přerušen mezi stanicemi Florenc a Pražského...
Pražské ulice jsou zajímavý retroautosalon. Havlův Golf, sovětská Lada, německé Scorpio a další
Když pojmete procházku po městě jako výlet za automobilovými veterány, určitě neprohloupíte....
Přehled výluk 2026: DPP ohlásil 4 omezení v metru, na povrchu je oprav ještě víc
Pražský dopravní podnik zveřejnil přehled plánovaných realizací nových staveb, oprav a...
Hasiči dohašují požár kravína na Kroměřížsku, příčinou požáru byla nedbalost
Hasiči dohašují požár kravína v Nové Dědině na Kroměřížsku. Hořet začalo brzy odpoledne. Zvířata se...
V Miskovicích na Kutnohorsku hořel rodinný dům, jeden člověk se popálil
Hasiči dnes dopoledne vyjížděli k požáru rodinného domu v Miskovicích na Kutnohorsku. Jeden člověk...
V Miskovicích na Kutnohorsku hořel rodinný dům, jeden člověk se popálil
Hasiči dnes dopoledne vyjížděli k požáru rodinného domu v Miskovicích na Kutnohorsku. Jeden člověk...
Počet lidí s respiračními infekcemi v Plzeňském kraji klesl o 14 procent
V Plzeňském kraji minulý týden o 14 procent ubylo nemocných s respiračními infekcemi a chřipkami....

Hledáme 40 maminek, které otestují řadu Elseve Collagen Lifter
Ve spolupráci s L’Oréal Paris hledáme testerky, které chtějí vyzkoušet kompletní řadu pro zvětšení objemu vlasů – šampon, kondicionér a osvěžující...
- Počet článků 27
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 838x



















