Cesta na Balkán – den šestý – Muslimské Srbsko
Mešita v městečku SjenicaLenka Pokorná
Nejstarší křesťanská památka Srbska, která je památkou UNESCO, se nachází na kraji hlavního města muslimů v Srbsku, města Novi Pazar. Už jméno samo, ač je určitě velmi staré, říká, že v něm najdeme více orientálních prvků, než v jiných srbských městech. Ale kostel svatého Petra, který stojí na kraji Nového Pazaru, pochází původně z 8. století. Pod podlahou kostelíka se našel poklad z předřímské doby. Tento kostelík byl součástí středověkého hlavního města Srbska, města Raš.
Nedaleko je i další památka UNESCO, klášter Sopočani s krásnými freskami na stěnách chrámu. Jak nám vysvětlil bratr, který má zde na starosti návštěvy turistů, fresky jsou ve stylu Giotta di Bondone, ale byly vymalovány o několik desítek let dříve. Byla jsem před několika lety v Padově, v Cappella degli Scrovegni a je to opravdu v tom stylu, ale že by malíř ze Srbska byl tak pokrokový... Ovšem ve 13. století bylo jistě srbské království bohaté, mohlo si do svého hlavného města dovolit pozvat ty nejlepší umělce.
Ale potom v 16. století turečtí dobyvatelé založili na křižovatce cest nové obchodní město, které bylo až do 20. století hlavním městem Osmanského Sandžaku. Dnes je asi 90% z 55 tisíc obyvatel města muslimské národnosti. Ve městě je to všude vidět. V centru je veliké tržiště, kde se kromě potravin a zeleniny a běžného textilu, prodávají i turecké šaty a obrazy. Je tu i islámská univerzita a Bosenská kulturní společnost. Některé ženy chodí v oblečení podle islámských pravidel. Doporučení, jak správně islámsky žít, jsou vytištěna na plakátech a vyvěšena na veřejném prostranství. Nekuř, studuj korán...
V posledním dnu roku 2009 jsem dostala mobilem novoroční SMS od jednoho svého dlouholetého známého – architekta, který od dětství trvale žije ve Švýcarsku, ač je české národnosti. Toto přání v podstatě říká, že dobře už bylo, a že budu za pár let s radostí vzpomínat na minulost, až budu po Praze chodit zahalená v burce... No, já jsem tedy zatím optimistka.
V Novém Pazaru je vidět i něco, co není nikde v Srbsku. Město má zřejmě mnoho velmi bohatých obyvatel. Je tu řada zlatnictví, včetně zastoupení firmy Cartier. Zlato, které se vystavuje, je velmi honosné a příslušně nákladné. Nevím, jak mohou obyvatelé města, velkého asi jako Karlovy Vary, mít finance na nákup šperků v ceně mnoha desítek a stovek tisíc korun. Tak drahé šperky nejsou vidět právě ani ve Varech a tam jezdí turisté, kteří rádi nakupují draho. Je to podpora z Emirátů, nebo něco jiného... Opravdu nevím.
Novi Pazar je centrem celé muslimské oblasti, Sandžaku, který je sevřen mezi dvě nyní převážně muslimské země, Kosovo a Bosnu a Hercegovinu. Je to stejně zvláštní, proč má islám takovou sílu. U nás v Čechách se náboženství také různě střídala – původní křesťanství, různé druhy reformovaného křesťanství počínaje dobou husitství, rekatolizace, komunismus...a výsledkem je, že nevěříme ničemu a (skoro) nikomu. V jižnějších oblastech převládl islám.
Naše cesta Srbskem se ale začala opět točit směrem na sever.
Lenka Pokorná
Separatismus

Hranice států v Evropě se různě mění a posouvají od počátku věků. Silnější státy, nebo ty, co si to o sobě aspoň myslely,
Lenka Pokorná
Západ slunce nad mořem a Andrej Babiš

Ne snad že bych někdy při západu slunce seděla na terase restaurace Paloma v městečku Mougins na svahu Přímořských Alp asi 9 kilometrů nad městem Cannes, která patří Andreji Babišovi (?).
Lenka Pokorná
Cikánský baron

Čím se asi živí takový cikánský baron? Vybírá daně u svých oveček? Nebo má svůj vlastní byznys, což nejen v zemích jako je Moldavsko část neznamená vytvářet věci nebo služby, které můžou být druhým prospěšné,
Lenka Pokorná
Byl jsem vojákem Sovětské armády

Vyjet do zemí bývalého Sovětského Svazu znamená potkávat starší muže, kteří si dobře pamatují, že u nás, v bývalém Československu, prožili krásné roky svého mládí.
Lenka Pokorná
Neuznané státy

Neuznaných států je několik. Některé to myslí se svou samostatností zcela vážně a jsou ochotny za ni i bojovat, ale ty většinou brzy někdo z těch oficiálních uzná. A potom jsou tu drobné i větší soukromé projekty.
Další články autora |
Poslední týden na daňové přiznání za rok 2024 online. Jak na to?
Nejen podnikatelé, drobní živnostníci a osoby samostatně výdělečně činné musí podat daňové...
Turek jel rychlostí přes 200 km/h a fotil se u toho. Policie věc prošetřuje
Europoslanec Filip Turek (Motoristé sobě) se na svém účtu na Instagramu pochlubil fotkou, ze které...
Po rychlé jízdě zemřel řidič v hořícím autě. Turek spekuluje o krvi na rukou médií
Hasiči v Brně v pondělí našli v hořícím voze mrtvého muže. Podle prvotních informací jel vůz po...
Jednání o míru jsou v kritické fázi, řekl Trump. Rubio rovnou naznačil konec
Sledujeme online Americký prezident Donald Trump v pátek naznačil, že USA zastaví mírové rozhovory, pokud Rusko nebo...
Papež František zemřel. Bojoval s nemocemi, bylo mu 88 let
Papež František v pondělí ráno zemřel. „Drazí bratři a sestry, s hlubokým smutkem musím oznámit...
Papeže Františka vyprovodily desítky lídrů. Spočinul v bazilice mimo Vatikán
Sledujeme online Papež František byl pohřben v bazilice Panny Marie Sněžné v Římě, oznámil v sobotu odpoledne...
Trump a Zelenskyj se setkali na pohřbu papeže. Poprvé od hádky v Bílém domě
Ukrajinský prezident se v sobotu v Římě krátce setkal s americkým protějškem na okraj pohřbu papeže...
Prahou jde pochod odpůrců potratů, jejich oponenti ho zablokovali
Na Hradčanském náměstí v Praze začal happening Pochodu pro život, akci pořádá Hnutí pro život,...
Silný výbuch otřásl íránským přístavním městem, jsou 4 mrtví a stovky zraněných
Íránským přístavním městem Bandar-Abbás v sobotu otřásl mohutný výbuch, který podle íránské státní...

Chystáte výbavičku nebo sháníte hračky? FOR KIDS vám usnadní výběr
Letňanský veletrh, zaměřený na budoucí maminky a rodiny s dětmi, přivítá v půlce dubna oblíbené vystavovatele a zároveň představí zcela nové značky...
- Počet článků 219
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 889x