Řekové by volili Kalouska

Kdesi jsem slyšel výrok, že RVHP bylo hospodářským sdružením států, založeným za účelem vyživování Sovětského svazu. Evropská unie má sice účelů mnohem víc (a nepopírám, že některé naší zemi vyloženě prospívají), ale v poslední době mám někdy pocit, že funguje hlavně pro financování zadlužených evropských ekonomik, jako je ta řecká nebo portugalská.

Mimo Evropskou centrální banku asi nebude mnoho lidí, kteří by uvěřili tomu, že vše jde podle plánu, státní majetek se privatizuje, mzdy státních úředníků se snižují a nepříliš výkonné ekonomiky už nebudou potřebovat další pomoc. Je tedy daleko pravděpodobnější, že různé evropské záchranné mechanismy přijdou ke slovu ještě několikrát a spolknou další ohromné finanční prostředky.

Cestička do klubu zemí, které pumpují miliardy do nenávratna, je svůdná a přitažlivá: je to přijetí eura – dokud nebudeme mít společnou měnu, tak jsme před povinnými příspěvky chráněni. Někteří naši politici rádi zapomínají třeba na Slovensko před několika lety, kdy náš východní soused sice s velkou slávou přijal euro, ale velmi brzy musel také přispět desítkami miliard korun. A že je v tu chvíli vůbec neměl? Nevadí, bez problémů si půjčil na finančním trhu. Kroutíte hlavou? Já také.

Možná vás udivil i název tohoto článku – proč by měli Řekové podporovat Miroslava Kalouska, tedy ministra, který si libuje především ve zvyšování nepřímých daní. Logiku to ovšem má: proč by řečtí občané nepodpořili politika, který má ve volebním program vstup do Evropského záchranného mechanismu a tím zaslání českých peněz do jihoevropských států. Nad takovýmhle „evropanstvím“ (já tomu ovšem říkám eurohujerství) se musejí radovat. Hostina může pokračovat dál.

Je skutečně dojemné, že si řečtí úředníci odepřou zvláštní příplatky či dovolené za to,  že chodí včas do zaměstnání nebo že pracují na PC. I tak mají například spolu s tamními důchodci příjmy, které výrazně převyšují běžné výplaty či důchody v České republice. A přesto bychom se na ně měli skládat a utrhovat tak od úst našim lidem.

Politika naší republiky musí být jasná: přijetí eura nesmí připadat v úvahu, dokud hrozí české přispívání do jakýchkoliv vykrmovacích fondů. Udržování řecké agónie přináší i nebezpečí měnových a hospodářských otřesů, při jejichž nástupu budeme šťastní za bezpečný přístav národní měny. A oblíbený argument, že eurem platí vyspělé evropské státy? Prostě se zařadíme po bok rozvojových zemí, jako je Dánsko nebo Velká Británie, které si také ponechaly korunu či libru.

Je tedy na voličích, zda si za pár dnů zvolí svébytnost České republiky nebo další „integraci“ do bruselských struktur, spojenou s pozvolnou přeměnou nezávislého státu na gubernii v srdci Evropy. Nevěříte? Mnohými odmítaná Lisabonská smlouva oklešťovala pravomoci národních států. Nyní znovu sílí hlasy, že jsme stále málo evropští, a že bude třeba ještě přievropštit. Otázka ovšem je, kde se to zastaví.....

www.petrlamac.cz

Autor: Petr Lamač | čtvrtek 17.10.2013 9:18 | karma článku: 22,10 | přečteno: 695x
  • Další články autora

Petr Lamač

Za Putinovu invazi zaplatíme všichni

24.2.2022 v 17:59 | Karma: 12,41

Petr Lamač

Ostrá prosba sultánovi

18.7.2016 v 8:45 | Karma: 34,35