KRIT: Ministerstvo vnitra je na dezoláty ve státní správě připraveno. Zaplať pánbůh!

Ministerstvo vnitra bije na poplach. Radikalizují se už i pracovníci veřejného sektoru.  Naštěstí je tu tým KRIT. Jeho členové by to SPOLU měli zvládnout.

Využili jsme možnosti se o věci dozvědět víc, a to prostřednictvím našeho zdroje na Ministerstvu vnitra,  kterému jsme museli ovšem zaručit naprostou anonymitu. „Panuje tam trochu nervozita a oni by si mohli třeba nějak špatně vysvětlit, že jsem o tom s vámi mluvil. Ostatně to pochopíte, až uvidíte ty zásady, které připravujeme,“ uvedl náš zdroj na vysvětlenou.

„Ve společnosti se nám rozmohl takový nešvar, lidé mají obavy, nějak se nám radikalizují a někteří dokonce pochybují o správnosti vládních kroků. A nepomáhá ani to, jak moudře k nim pan premiér a ministři promlouvají. Už nám selhávají i pravidelné příspěvky Markéty Pekarové Adamové, která přece lidem opakovaně vysvětlila, jak to je s těmi svetry a že nikoho nenecháme padnout. Pan ministr si už málem začal zoufat,“ prozradil nám náš zdroj (jeden z výše postavených úředníků na ministerstvu) na úvod.

„Naštěstí máme ten KRIT a kluci už konečně začali trošku fungovat, ale taky to nemají jednoduché,“ upřesnil nám dále náš zdroj. „Museli se vypořádat s několika věcmi a nebyly to žádné drobnosti. Víte třeba, že máme v ústavě svobodu projevu a právo na informace? My taky úplně nevíme, kde se to tam vzalo, snad s nějakou listinou nebo co, ale je to tam. Tohle vůbec není jednoduchá situace. Ale už připravujeme návrhy na celkovou revizi právního rámce v České republice, pak bude vše jednodušší,“ doufá náš zdroj.

KRIT (Krizový informační tým Ministerstva vnitra ČR), jak jsme se dozvěděli z konkurenčních médií, je název pro nový tým zřízený na ministerstvu a podléhající přímo panu ministrovi Rakušanovi. Tento tým nedávno přišel se závažným zjištěním, totiž že se radikalizace zdaleka netýká jen obyčejných občanů, ale i pracovníků státní správy a obecně veřejného sektoru. „To už není taková legrace. Kdyby protestovali jenom ti dezoláti z Václaváku, s tím už pracovat umíme, to zvládáme. Ale ono se to rozšířilo už i mezi naše lidi, takže ministři trvají na tom, že se to musí radikálně řešit. Proto  KRIT.“

Členové týmu KRIT přišli s řešením, jež by mělo eliminovat nebezpečí, která z radikalizace pracovníků státní a veřejné sféry vyplývají. Mohlo by být totiž dokonce ohroženo běžné fungování státu a jeho institucí, mohl by nastat rozpad společenské soudržnosti, snad by mohla být narušena i loajalita občanů k našim elitám a v extrémním případě by mohlo dojít i k pádu vlády, za kterou se naši slušní spoluobčané konečně nemuseli stydět. „To je samozřejmě zcela nepřijatelné a to nemluvím o tom, jak by takový vývoj mohli vnímat naši spojenci v Evropě a v Zámoří. Pak už by zbývalo jen požádat naše přátele z NATO o pomoc s nastolením pořádku,“ popisuje krizový scénář náš zdroj. „My tedy od nich máme příslib, že by nás nenechali na holičkách, ale je to přece jenom trochu neortodoxní řešení a Češi by ho nemuseli správně pochopit a máme obavy, že by ho třeba úplně nepřijali. Ale myslím, že KRIT nejhoršímu zabrání, zvláště když zapojíme co nejvíce zaměstnanců státní správy a samozřejmě i policisty,“ dodává náš zdroj pro uklidnění.

A s jakým řešením tedy KRIT přichází? Zřejmě nejdůležitější částí je bod první: „Anonymizovaný monitoring nálad ve státní a veřejné správě. Včasná identifikace osob, které mohou šířit antisystémové nálady, a jejich zapojení do dialogu.“ Náš zdroj vysvětluje: „Tak samozřejmě všechno musí být přísně anonymní, nechceme přece nikoho pronásledovat. Prostě si na základě upozornění od našich spolupracovníků, které máme už v řadě případů vytipované a jsme s nimi domluveni, zjistíme osoby, které se nejeví zcela loajálně k názorům vlády. A hezky konkrétně, ten říkal támhle tohle, ta se o konkrétní věci vyjádřila tak a tak. Tohle musíme mít zmonitorované a konkrétní zaměstnance musíme identifikovat, abychom pak s nimi mohli vést dialog. A zase, nepůjde o žádný nátlak, žijeme přeci v demokratické společnosti. Prostě se budeme ptát: Co toho člověka vede k tomu, že šíří dezinformace nebo nevhodné názory? Komu tím prospěje? Komu tím nahrává? S kým o tom mluvil? Mohl by označit centrum podobných antisystémových názorů? Kde se scházejí lidé, kteří se vyjadřují podobně? A tak dále, prostě se budeme ptát a on bude odpovídat, zkrátka dialog. Nápomocni nám budou i policisté, kteří budou např. lidi určené k dialogu také vytipovávat, případně je budou doprovázet k rozhovorům, které s nimi povedeme.“

Druhou zásadou, která je v doporučení týmu KRIT uvedena, je „Vytvořit a zlepšit interní komunikační kanály, které umožní obousměrnou komunikaci po vertikální ose.“ Náš zdroj k tomu uvádí: „Tohle může znít možná trochu nesrozumitelně, ale není to tak složité. Druhá zásada navazuje na první. V zásadě jde o souhrn předpisů, které vypracují naši odborníci a v nichž bude uvedeno, co je třeba považovat za antisystémové názory a jak na ně reagovat, komu hlásit výskyt takových názorů a osoby, které je zastávají. V zásadě půjde o jakýsi manuál pro naše spolupracovníky, podle kterého budou postupovat. Nejdůležitější bude stanovit okruh témat, v nichž by se antisystémové názory mohly objevit, ať už půjde třeba o kovid a očkování, konflikt na Ukrajině, vztah k Putinovskému Rusku, vztah k našemu spojenci USA či Evropské unii, to jen namátkou. Samozřejmě půjde o živý dokument, který se bude vyvíjet a bude průběžně upravován a doplňován. Samozřejmostí bude i naznačení vhodných, tedy systémových postojů a názorů, které by zaměstnanci státní a veřejné správy měli zastávat. Nechceme naše lidi mást a cílem je ukázat jim správnou cestu.

A třetí zásada? „Aktivně a empaticky sbírat kritické podněty a důsledně se vyhýbat bagatelizujícím reakcím.“ I k této zásadě nám bylo poskytnuto vysvětlení: „Tady je samozřejmě důležité slovo aktivně. Aktivní musí být naši spolupracovníci, aktivní musí být policisté, aktivní musí být naši odborníci. A samozřejmě empatičtí. Chybovati je lidské, takže pokud budou lidé, kteří se třeba nějak zapletli s antisystémovým názorem nebo znají někoho, kdo má antisystémové názory, ochotni spolupracovat a uznat svá pochybení, můžeme jim i nadále poskytnout s určitými výhradami a samozřejmě s určitou kontrolou naši důvěru. Rozhodně však nemíníme vážnější případy nějak bagatelizovat, jsme ve válce a nemůžeme si dovolit podporovat a tolerovat lidi, kteří se chovají či třeba vyjadřují vlastizrádně. S tím pak souvisí i sloveso „sbírat“, které je ve třetí zásadě též uvedeno, i když by bylo možná vhodnější uvést jeho dokonavý tvar.“

Zdá se tedy, že můžeme být klidní. Dezoláti, dezinformátoři či proruští švábové by nám do státní a veřejné správy tak snadno proniknout neměli, a pokud ano, dokážeme je efektivně eliminovat. Samozřejmě bude časem nutné rozšířit výše uvedené zásady i na ostatní zaměstnance ve školství, zdravotnictví, v obchodě a službách či v soukromé sféře a dalších oborech. Ostatně o tom, že Ministerstvo vnitra opravdu nezaspalo, nás na závěr ujistil i náš zdroj: „Kluci z KRITu na tom pořád pracují a zrovna včera přišli s návrhem, že by ministerstvo mělo dostat prostor ve vysílání České televize s pořadem, pro který máme už i název: Nedělní chvilka systémových názorů. Naši odborníci by lidem v pravidelném vysílání vysvětlovali, jaké názory jsou systémové a jak bojovat s těmi antisystémovými. Podrobnější komentáře by pak mohly být zveřejňovány každé pondělí na platformách Seznam.cz nebo Forum24, s nimiž máme výbornou spolupráci. Ostatně i odborníků na tuto problematiku máme dost, pořadu by se mohli ujmout třeba Čeští elfové nebo Jan Cemper z Manipulátoři.cz. Pravidelným milým hostem by mohl být třeba i pan ministr vnitra Rakušan, možná by se uvolil i sám pan premiér…“

Doba není lehká, ale je dobré vědět, že na straně občanů stojí vláda i Ministerstvo vnitra. Občané nemusejí mít obavy, ministerstvo je připraveno. A to je dobře.

Autor: Ladislav Pokorný | čtvrtek 6.10.2022 21:01 | karma článku: 38,10 | přečteno: 3251x