Ladislav Kratochvíl
Považuji se za srandistu a optimistu. Kromě srandiček jsem také autorem a provozovatelem webu osob se sluchovým postižením
http://www.kochlear.cz
jenž si vybrala Národní knihovna ČR k archivaci jako kvalitní zdroj, který by měl být uchován do budoucna a stát se součástí českého kulturního dědictví, což je pro mě obrovská pocta a mám z toho větší radost, než kdyby mi poslali milion korun.
stránky osob se sluchovým postižením
- Počet článků 189
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 1188x
Seznam rubrik
- Jak to vidím a neslyším
- Počítače (převážně vážně)
- Kráťoviny (převávážně nevážně)
- Poradna (nevážně)
- vynálezy a objevy (nevážně)
- Remcání
- JIPka (vesele o nudě)
- Nezařazené
Oblíbené stránky
Oblíbené knihy
Oblíbené blogy
Ladislav Kratochvíl
Kouzelné vodičky
Jak jde ten pokrok kupředu, nad čím bádali celé věky alchymisté, či ženy, o kterých se říkalo, že jsou čarodějnice, už bývá běžně k vidění. Myslím tím různé ty uzdravovací roztoky a tak.
Ladislav Kratochvíl
Skupina historického tenisu Gam
Divadlo "bez divadla", s minimálními náklady a zkoušet se může třeba i v garáži.
Ladislav Kratochvíl
Jak jsem nebyl v roli žebráka
Při rozhovoru s někým "u stolu" jsem v podstatě v roli žebráka, protože neslyším a žadoním o napsání. Běžné věci, jako jsou jednovětá sdělení, když se například ptá prodavačka, co chci a podobně, většinou odezřu, nebo případně řeknu, že neslyším a poprosím o zopakování.
Ladislav Kratochvíl
Ministerstvo práce a sociálních věcí diskriminuje neslyšící
Slyšící osoby si často myslí, že když někdo neslyší, automaticky komunikuje ve znakovém jazyce a možná proto chce Ministerstvo práce a sociálních věcí zabránit tomu, aby převážná většina (zhruba 95 % osob s postižením sluchu) nevěděla, co se říká, protože o potřebách těch, kdo neslyší rozhodují slyšící.
Ladislav Kratochvíl
Jak hrozné je domácí vězení pro neslyšící
Vždy jsem si myslel, že domácí vězení nemůže být nějak hrozné, dokud jsem si jej nevyzkoušel "na vlastní kůži" se zlomenou nohou. Člověk je doma, obklopen svými blízkými, svými věcmi, má k dispozici televizi a další techniku, má domácí stravu, nemá žádný denní režim...
Ladislav Kratochvíl
V České televizi vymysleli nový pojem "grafika pro neslyšící"
Česká televize nedodržuje zákonem stanovené procento titulkování a vydává grafiku (například zobrazení skóre), která se u sportovních pořadů zobrazuje odjakživa a všem divákům, za jakousi "grafiku pro neslyšící" a započítává si to do plnění, což mi přijde "nečestné a nesportovní".
Ladislav Kratochvíl
Někdo zákony dodržovat musí, někdo ne
Jednomu neprojdou ani letní pneumatiky v zimním období, či jízda načerno tramvají, jiným projde téměř cokoli. Pirátskou jízdou počínaje, krácením daní konče.
Ladislav Kratochvíl
Ferda Mravenec v roce 2012
Když si Ferda postavil svůj domeček, rozhodl se, že si postaví počítač a dá si na něj operační systém Hmyzux, který dali dohromady všichni broučci a všem vyhovuje. Když jej postavil, rozhodl se, že ke slavnostnímu spuštění uspořádá slavnost a hned se pustil do příprav.
Ladislav Kratochvíl
Jak vznikla Vltava od Bedřicha Smetany
Je neuvěřitelné, že slavná symfonická báseň Vltava vznikla malou pečlivostí posluhovačky u Smetanů a že se z ní později dokonce stala hymna státu Izrael.
Ladislav Kratochvíl
Dvoupanelový správce pro nová Windows Total Kramander
S novou verzí Windows přichází nejen nové rozhraní Metro, ale i nový systém ukládání souborů na média (např. pevný disk). Zapomeňte na starou a nemoderní stromovou strukturu, přichází struktura ukládání "groups" (do skupin).
Ladislav Kratochvíl
Škoda, že se nefilmují klasické pohádky
Drive se točily klasické pohádky z jedné pohádky (Obušku z pytle ven, Pyšná princezna, Princ Bajaja) a každý i věděl, o čem to bude. Pak filmaři začali s jiným názvem a trochu pozměněným příběhem (Jak se budí princezny, O princezně Jasněnce a létajícím ševci), pak začaly slátaniny z několika pohádek (Jak si zasloužit princeznu, Kouzla králů, Peklo s princeznou) a končí to čarodějnicí, přiletivší ze současnosti (Micimutr), či politickou rádobyvtipnou pararafrází (Tajemství staré bambitky).
Ladislav Kratochvíl
Nevím, co říkáte
Pokud někdo řekne: "Nerozumím, co říkáte," v prostředí, kde není hluk, často takové sdělení vyvolá u druhé strany dojem, že ten "někdo" je nechápavý a nerozumí obsahu slov. Že nerozumí samotná slova jej třeba ani nenapadne.
Ladislav Kratochvíl
Mají osoby s postižením sluchu právo na informace?
Ačkoli má veřejnoprávní televize k dispozici software na automatické titulkování živých pořadů, využívá jej pouze na přenosy z parlamentu ČR a na pořad Otázky Václava Moravce.
Ladislav Kratochvíl
Domácí automatický titulkovač
Protože v televizi nejsou titulkovány živě vysílané pořady (pouze dva), osobám se sluchovým postižením, které titulky ke sledování potřebují, jsou tyto pořady odepřeny.
Ladislav Kratochvíl
Československo má patent
V nové televizní soutěži, ve které jde o to, kdo získá patent na svůj vynález, jsou favority v konečném mezinárodním hlasování čechoslováci. Podařilo se nám získat tajný kus scénáře pilotního dílu připravovaného pořadu, který poběží na komerční televizi.
Ladislav Kratochvíl
Karl Schaifke - vynález bruslí na kličku
Mnoho věcí už nám přijde tak samozřejmých, že se málokdy zamyslíme nad tím, jak vlastně vznikly. Například takové první použitelné brusle.
Ladislav Kratochvíl
Může se měnit část cizího díla?
Představte si, že si koupíte knihu, v ní je vytržen list s tiráží a místo něj vlepen reklamní list knihkupectví "jaké ještě prodávají tituly". Úplně stejné to z mého pohledu je, když v televizi "vytrhnou" z filmu titulky.
Ladislav Kratochvíl
Jak mi pomáhá přepis v reálném čase
Osoba náhle ohluchlá ve středním věku, žijící ve společnosti slyšících - rodina, přátelé, se rázem ocitne zcela mimo veškeré dění, protože je odkázána pouze na to, co je jí napsáno. Nemůže totiž komunikovat s ostatními. Neumí téměř nic odezřít. Ostatně ani "mistři odezírači", kteří neslyší 50 let od dejme tomu předškolního věku, neodezřou vše na 100 %.
Ladislav Kratochvíl
Nesrozumitelné pořady veřejnoprávní televize
Představte si, že byste sledovali korejský film v původním znění s titulky a titulky by byly 15 minut česky, 10 minut finsky, pak zase 20 minut česky, 10 minut finsky a ono střídání jazyků po celou dobu. Jak by se vám takové titulky líbily?
Ladislav Kratochvíl
Víte kde je ZDE?
Máte vytištěný článek z webu, kde je "najdete ZDE", případně "píšeme o tom v tomto článku". Poznáte z papíru, kde hledat ono "ZDE", nebo "tento článek"?
Ladislav Kratochvíl
Proč nemohu sledovat ČT24
Veškerý pohyb čehokoli (a hlavně prvků s textem) na obrazovce způsobuje, že se velmi špatně čte to, co se chce číst.
Ladislav Kratochvíl
Giuliano Cigaretti - vynález cigaret
Na výstavě kouření v Padově v roce 1856 bylo největším hitem balení tabáku do "malých doutníčků", které si z malého množství nařezaného tabáku mohl každý vyrobit sám. Toto "rychlé kouření" ve svém stánku předváděl italský obchodník s tabákem a kuřáckými potřebami Giuliano Cigaretti.
Ladislav Kratochvíl
Jednoduché ovládání Windows 8
Ve starších Windows, než v budoucí verzi 8 je to příliš jednoduché. Klikne se na zástupce Wordu a už se píše třeba dopis, aniž by se uživatel dozvěděl o dalších možnostech, co může dělat, či co všechno by počítač mohl, kdyby chtěl.
Ladislav Kratochvíl
Státní televize bez reklam - více kvalitních informací
Zmizením reklam ze státní televize už nebudou diváci rozptylováni při upoutávkách na programy něčím, co si mají pořídit a budou se moci plně soustředit na důležité informace a krásné animace.
Ladislav Kratochvíl
John Castroll - vynález nízkých hrnců
V době, kdy se vařilo v tzv. černé kuchyni nikdo neřešil tvar nádob na vaření. Vařilo se převážně v tom, čemu dnes říkáme kotlík. Avšak když vynalezl Srb Miluta Kamna sporák, nastala přímo revoluce ve vaření a "nechtěným vynálezem" se strefil do vkusu a potřeb potulný kovář a dobrodruh (později úspěšný podnikatel) John Castroll se svými nízkými hrnci.
předchozí | ... 2 3 4 5 6 7 8 | další |