Diskuse

Za jeden provaz

Pro přispění do diskuse se prosím přihlaste.

Přihlásit se

Zbývá 2000 znaků nebo 10 odstavců.

Foto

J79a72n 10Š74i86k

13. 3. 2025 18:51

Je iluze si myslet, že na zbraních a válce nikdo nezbohatne. Na mrtvých se bohatne nejvic. Ale to neznamená, že nebudeme usilovat o co nejlepší obranu země.

Foto

Dne 15. září 1938 Beneš tajně vyslal do Paříže svého osobního emisara – ministra sociálních věcí v Hodžově vládě Jaromíra Nečase s nabídkou, že Československo je ochotno postoupit území čtyř až šesti tisíc čtverečních kilometrů asi s půl druhým až dvěma miliony obyvatel. Proč to Beneš udělal??? Snažil se vyhnout válce s Německem nikoliv kvůli porážce, ale proto, že ani čs. vítězství nedávalo záruku, že republika bude obnovena v původních hranicích. Podle Beneše bude lepší, když se to (tj. ztráta území) stane bez války. Zvlášť nastane-li situace tak, že za ni bude možné svalit odpovědnost na cizí vlády. V memorandum pro ministra Nečase prezident psal “ Je nebezpečí, že ve chvíli, kdy připustíme princip, nakonec oni ustoupí Hitlerovi a dají všecko. “ Tedy místo čtyř až šesti tisíc kilometrů čtverečních veškerá území, na kterých žije více jak 50 procent německého obyvatelstva

LJ

Ano, toto je mi známo. Chápu to tak, že v době, kdy již bylo jasné, že naši spojenci nás nechají na holičkách a Hitler si vezme Sudety, poněvadž sami jsme neměli šanci je uhájit, chtěl Beneš uchránit alespoň část území.

ZZ

V r. 1938 jsme byli na obranu naší země dobře připraveni, ale armádní zakázky naši zemi prakticky ekonomicky zruinovali. Za pouhé 4 dosáhly schodky státního rozpočtu takové úrovně, že jsme byli zadluženi na úrovni cca 80 % HND.

Polsko i Francie byly na válku rovněž skvěle připraveny - a délka jejich aktivního odporu se počítala na několik týdnů.

Také je dobré si připomenout, jak naše dobře vyzbrojená armáda odolala nájezdu Polské armády na Těšínsku.

Dne 30. září 1938 polská vláda zaslala československé vládě ultimátum o okamžitém vydání Polskem požadovaných oblastí a 2. října 1938 započalo obsazování východní části československého Těšínska polskou armádou pod velením Władysława Bortnowského, které trvalo až do 11. října 1938.

Období polského záboru československého Těšínska netrvalo ani rok, protože po porážce Polska Německem, na počátku druhé světové války oblast obsadila německá armáda a Těšínsko bylo přičleněno k Německu. Říšský protektor Konstantin von Neurath pak žádal o připojení území bývalého československého Těšínska k Protektorátu.

Podle soupisu obyvatel pořízeného v roce 1939 se dominující národností bývalého polského záboru československého Těšínska stala národnost slezská (37 %) (tzv. volkslistáři), k české národnosti se hlásilo 21 % obyvatel, k polské 24 % a k německé 18 %.

Jak je vidět, tak samotné zbraně naší 20 tisícové armádě, kde je takřka víc generálů, než vojínů, rozhodně nepomohou.

PJ

tak nevím, buď o historii Těšínska nic nevíte , nebo jen lžete a mystifikujete.

JH

Táhnout za jeden provaz s Fialou a spol. je leda tak cesta do pekel a nikoliv k obranyschopnosti.

LJ

Tak tedy Fialova vláda udělá nějaké smlouvy, vláda ANO je příští rok zruší a udělá jiné smlouvy, ty po 4 letech zase zruší jiná vláda... To považujete za lepší?

  • Počet článků 442
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 522x
Žiji v Ostravě, povoláním hutník, narozen 1943, katolík - dost důvodu pro to, abyste mne nečetli.
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.