Scénář 3
Ruští představitelé si tedy tenkrát řekli, že se přestanou držet zkostnatělých stereotypů, a že se podívají pravdě do očí. Začali tím, že se rozhodli odstranit nedostatkové zboží a zajistit stejný sortiment, jako mají obchody na západě nebo dokonce ještě lepší sortiment. Došli k závěru, že centrální plánování ekonomiku brzdí. Jestliže povolí soukromé podnikání, uvolní se tím prostor pro podnikatelskou iniciativu jednotlivců a ti se postarají o zaplnění obchodů. A to se jim potvrdilo. Pak došli k závěru, že diktovat politiku z Moskvy není to pravé ořechové. Vytvořili východní unii (VU), sídlo měla v Kyjevě. Prvně zajistili volný pohyb osob přes hranice. Zrušili pasy a výjezdní doložky, které bylo do té doby nutné si pracně a mnohdy neúspěšně před každou cestou zařídit. Pro cestování nyní stačil občanský průkaz. Souběžně s tím zrušili celní a devizové prohlášení, které bylo do té doby rovněž nutné pro každou cestu. Umožnili volný pohyb lidí, zboží a kapitálu v rámci VU. Tím bylo možné uvolnit pracovníky celní a pasové kontroly. Centrální úřady v Kyjevě se staraly o vydávání jednotných norem. Ty usnadňovaly výrobní kooperaci mezi jednotlivými státy. Východní unie se tak stala velmi silným hospodářským centrem, do kterého se tlačily davy imigrantů z celé Asie.
Jistě jste si všimli, že je to kopie EU. Ano, koncept EU je velmi moudré řešení, které vede k otupení napětí či dokonce nepřátelství mezi státy západní Evropy a nyní i mezi státy střední a západní Evropy. Lidi se volně pohybují mezi státy, neplatí cla. Postupně vytvářená jednotná soustava norem skutečně usnadňuje výrobní kooperaci v rámci celé EU.
Význam jednotných norem vysvětlím na příkladu: Představte si, že máte stavební firmu a přijde k vám zákazník, že by chtěl postavit vilku a podá vám výkres. Ten je však kótován ve stopách a v palcích. Patrně byste tuto objednávku přijal, zvýšil byste však cenu o 100 000 Kč a termín dodání byste mu prodloužil o dva měsíce, protože prvně byste musel nechat výkres překreslit a okótovat v centimetrech, což by stálo nějaký čas a peníze. Pokud by však vaše firma byla zavalena zakázkami, asi byste mu výkres vrátil s tím, aby si hledal jinou firmu. Předpokládám, že každý chápe význam jednotných norem. Jen tak mimochodem: Když někdy kolem roku 1970 vyvíjeli britsko-francouzský nadzvukový letoun Concorde, dělali každý výkres dvakrát: jeden byl kotován v milimetrech a jeden v palcích. Zdálo by se, že výhoda jednotných norem je jasná, přesto se však novinářům podařilo nemalou část obyvatel přesvědčit, že je to nesmysl. Začali omílat, že nám EU diktuje, že nesmíme používat výraz pomazánkové máslo a rum. Skutečně podle jednotných norem se jako máslo může označovat výrobek ze smetany, nikoliv z tvarohu a rum musí být vyrobený z lihu získaného z cukrové třtiny, nikoliv z cukrové řepy. Toto vysvětlení neuvedli a mnoho lidí po nich papouškuje, že nám EU hloupě diktuje. Zajímavé, že se nenašel jediný novinář či politik, který by to uvedl na pravou míru.
Dnešní mladá generace umí anglicky, cestuje, studuje a pracuje po celém světě, hlavně však v západní Evropě. Že by to mohlo být jinak, to si nepřipouští.
Bohužel, toto elegantní řešení je v Rusku nerealizovatelné. Vysvětlím proč. Starší z nás si pamatují, že za minulého režimu byly různé příručky a učebnice marxismu-leninismu, v každé z nich byla kapitola věnovaná vedoucí úloze strany. V tehdejším Sovětském svazu byly podobné učebnice, kromě kapitoly věnované vedoucí úloze strany tam byla i kapitola věnovaná vedoucí úloze ruského národa a vedoucí úloze ruského jazyka. Dnes už v Rusku na marxismus nevěří, na vedoucí úlohu ruského národa a ruského jazyk však Rusové stále věří. Vytvořit něco podobného jako EU – to Rusy ani ve snu nenapadlo. A ještě jednu metodu si ponechali z doby komunismu, vlastně ta pochází ještě z doby carského Ruska: Všechny problémy se řeší silou. Vzpomeňme na rok 1968 u nás. Na stránkách novin probíhala diskuze o dalším směřování našeho státu. Nic víc a nic míň se nedělo. Každý normální člověk by řekl, že se měli Rusové do této diskuze zapojit. Nikoliv, Rusové vše řeší silou, poslali k nám armádu. Vojáčkům řekli, že tady zuří kontrarevoluce a ti se divili, když zjistili, že je u nás klid. Putin trpí nostalgií po někdejším Sovětském svazu. Několikrát řekl, že největší tragedí 20. století byl rozpad SSSR. Kdyby řekl, že největší tragedií byla První nebo Druhá světová válka, všichni by mu přikývli. Ale že by to měl být rozpad SSSR? Bohužel, neznají jinou cestu k nápravě než tu vojenskou.
Ladislav Jílek
Cesta do Jižní Koreje, 6. Závěr
Korea byl zastaralý stát, který v roce 1910 okupovalo Japonsko a udělalo si z něho kolonii. Moc se nestaralo o průmyslový rozvoj Koreje, spíše využívalo nerostné bohatství a levnou pracovní sílu.
Ladislav Jílek
Cesta do Jižní Koreje 5. Procházka po lese
Mám poslední volný půlden před odjezdem. Co s ním? Navštívit lázně? V Pusanu vyvěrají léčivé prameny. Nebo navštívit památník bojů v Korejské válce?
Ladislav Jílek
Největší slabina demokracie
Když máme to výročí sametové revoluce, dal jsem si takovéto těžké téma. Ale všechno ostatní už napsali jiní a lépe, než bych to zvládl já, zbylo na mne jen toto téma.
Ladislav Jílek
Cesta do Jižní Koreje 4. Lidi
Vadila mi tam jedna věc: Korejci jako všichni šikmoocí mají při řeči nehybný obličej. Nevím, zda jim chybí lícní svaly či zda je nepoužívají.
Ladislav Jílek
Cesta do Jižní Koreje 3. Město Pusan, nové části
Bydlel jsem v Paradise Beach Hotel. Je v nové části města těsně u mořské pláže a má velmi dobrou úroveň.
Další články autora |
Patrik Hartl odstupuje ze StarDance, vrátí se Lucie Vondráčková
Po důkladném zvážení a na doporučení lékařů se spisovatel Patrik Hartl rozhodl ukončit svoje...
Velký test másla: Nejlahodnější vzorek nebyl ani bio, ani z alpského mléka
Premium Lahodné máslo, které chutná a voní po smetaně, nemusí stát majlant. Jenže napěchovat jím mrazák,...
Pohřešovaného manažera našli mrtvého, po noční nehodě patrně bloudil v lese
Policisté v pondělí dopoledne našli pohřešovaného manažera e-shopu s hudebními nástroji Kytary.cz....
Chaos, protesty a vojáci v parlamentu. V Jižní Koreji hodiny platilo stanné právo
Jižní Korea zažila den plný chaosu poté, co prezident Jun Sok-jol vyhlásil stanné právo kvůli silám...
Kvůli agresivitě Romy neregistruji, vyhlásila pediatrička po konfliktu s nimi
S neurvalostí, agresivitou a urážkami se setkala v čekárně své ordinace dětská lékařka z Aše. Podle...
Byl v McDonald’s i s důkazy. V USA dopadli vraha šéfa zdravotní pojišťovny
Newyorský starosta Eric Adams oznámil v pondělí, že se policii podařilo zadržet muže podezřelého ze...
Česká policie kvůli pátrání po dvou těžkých zločincích zmobilizovala Evropu
Policejní orgán Europol aktualizoval seznam nejhledanějších zločinců v Evropě. Mezi šesti desítkami...
Piráti online rozhodují o místopředsedovi. Zájem mají i Richterová či Šípová
Do užšího vedení Pirátů se pokouší vrátit místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Olga Richterová. Má...
Ve Švédsku vládne trend „měkkých dívek“. Ženy končí v práci a žijí z platu mužů
Švédsko má celosvětovou pověst země prosazující rovná práva žen a mužů. Přesto teď poněkud...
- Počet článků 441
- Celková karma 15,47
- Průměrná čtenost 519x