Cesta do Jižní Koreje 4. Lidi
Člověk jim nerozumí a ani podle výrazu obličeje nepozná, zda jsou spokojeni nebo rozladěni, zda chápou, co po nich chcete, nebo zda neví, o co jde. Naproti tomu v USA se mi zdálo, z výrazu obličeje lze vyčíst náladu a záměry mluvčího. Vykládal jsem si to tím, že v USA byla v minulosti a do určité míry je i dnes směsice přistěhovalců, kteří si nerozumějí. Pomáhají se tam tedy výrazy obličeje, což hodně usnadňuje komunikaci. V Koreji mi toto chybělo. Na druhé straně jejich řeč má různé intonace, jen jsem nevěděl, co která intonace značí. Když jsem se připravoval na cestu, zjistil jsem, že ve slovníku korejštiny je u některých slov v závorce písmeno r. Toto písmeno se vyslovuje při zdůraznění nebo v rozčilení, jinak se vynechává. Vyslovují ho v hrdle, skoro to nahání hrůzu, když ho začnou používat.
Lidé se zdraví úklonou, ruku podávají pouze cizincům. Byl jsem v katolickém kostele na mši. Při pozdravení pokoje si lidé nepodávali ruku, i zde používali úklonu. Mladší se postaví před staršího, aby byli v jeho zorném poli, ukloní se a jdou se postavit před další starší osobu.
Obrázky začnu od dětí.
Nejmenší děti nosí maminky na prsou. Ulice ve starém městě byly tak přeplněné, že se tam kočárek nevešel. Větší děti nosily maminky v šátku na zádech. A to i v moderních čtvtích, kde je na ulicích místa dost.
Šel jsem po sídlišti, zaujaly mne děti, které si tam hrály. Zamířil jsem k nim, abych si je vyfotil. Začaly pištět, holčičky se ukrývaly za kluky, a když jsem vytáhl foťák, utekly. Při opakovaném pokusu jsem zjistil, že děvčata se schovávají za kluky vždy, u nás je tomu naopak. Naši kluci předškolního věku jsou bázlivější než děvčata. Příčina mi není jasná.
Pouze jeden kluk zůstal u houpačky, ostatní děti utekly, když mě uviděly. Asi hřmotný chlap s velkým nosem byl pro ně velký strašák. Zkusil jsem to na dalším hřišti. Fakt, děvčata se skrývala za kluky.
Jak jsem se přibližoval k těmto třem klukům, tak ten větší se na mne smál a dva menší mne pozorovali s obavami.
U malého domku si hrály tři děti. Když jsem se blížil s fotoaparátem, děti začaly křičet a z domku se ozvalo výhružné nadávání a vzápětí vyběhla rozčilená žena, a když viděla, že stojím na ulici s fotoaparátem, pochopila, o co šlo. Začala se omlouvat, stále se ukláněla a přidržela děti, abych si mohl udělat snímek. Pak mě pozvala do bytu a stále něco vykládala. Snažil jsem se gesty naznačit, že se omlouvám já. V bytě neměli židle, seděli na polštářích.
Některé děti měly školní uniformy.
Vedle hotelu byla škola, asi střední, navštěvovaly ji spíše větší děti. Na oknech bylo napsáno číslo třídy, na fotce to není vidět. To kdyby vyletěl z okna ohryzek, aby bylo jasné, ze které třídy ho vyhodil nějaký žák. Děti však byly velmi ukázněné, žádné odpadky jsem u školy neviděl.
Jeden den se ze školy vyrojily děti a šly s učiteli na pláž.
Na pláži udělali kroužky a učili se. Šel jsem kolem jednoho kroužku, kde měli hodinu angličtiny.
Pak jsem uviděl svatbu. Posuňkem jsem požádal o svolení k provedení snímku. Nevěsta se ženichem mi ochotně zapózovali. Nevěsta měla v ruce malou bílou kytičku, ženich měl v ruce větší červenou.
Jednou jsem šel kolem fotografického salonu. Ve výloze byly vystavené fotografie ze svateb, ženiši na těch fotkách měli taky kytice. Zkrátka kytky se tam používají více než u nás.
Na závěrečnou večeři přišli inženýři s manželkami. Tři se blížili k šedesátce, jejich manželky měly tradiční šaty, čtvrtý byl mladší, jeho paní měla evropské večerní šaty. Ti starší měli černé vlasy a tváře bez vrásek. Jak to dělají, nevím. Že by to, že při řeči mají kožený obličej, způsobovalo to, že se jim nedělají vrásky? Ta šedá hlava v pozadí je nějaký Evropan. Na druhou stranu se mi zdálo, že tam nosí brýle vyšší procento lidí než u nás. Dokonce i mezi studeny bylo dost obrýlených.
Ladislav Jílek
Cesta do Jižní Koreje, 6. Závěr
Korea byl zastaralý stát, který v roce 1910 okupovalo Japonsko a udělalo si z něho kolonii. Moc se nestaralo o průmyslový rozvoj Koreje, spíše využívalo nerostné bohatství a levnou pracovní sílu.
Ladislav Jílek
Cesta do Jižní Koreje 5. Procházka po lese
Mám poslední volný půlden před odjezdem. Co s ním? Navštívit lázně? V Pusanu vyvěrají léčivé prameny. Nebo navštívit památník bojů v Korejské válce?
Ladislav Jílek
Největší slabina demokracie
Když máme to výročí sametové revoluce, dal jsem si takovéto těžké téma. Ale všechno ostatní už napsali jiní a lépe, než bych to zvládl já, zbylo na mne jen toto téma.
Ladislav Jílek
Cesta do Jižní Koreje 3. Město Pusan, nové části
Bydlel jsem v Paradise Beach Hotel. Je v nové části města těsně u mořské pláže a má velmi dobrou úroveň.
Ladislav Jílek
Cesta do Jižní Koreje 2. Město Pusan, starší část
Jednání probíhalo v městě Pusan. To město má 3,6 milionů obyvatel a je to jediné město, které se severokorejským a čínským vojskům nepodařilo na počátku Korejské války dobýt. Toto však ponecháme stranou.
Další články autora |
Pohřešovaného manažera našli mrtvého, po noční nehodě patrně bloudil v lese
Policisté v pondělí dopoledne našli pohřešovaného manažera e-shopu s hudebními nástroji Kytary.cz....
Velký test másla: Nejlahodnější vzorek nebyl ani bio, ani z alpského mléka
Premium Lahodné máslo, které chutná a voní po smetaně, nemusí stát majlant. Jenže napěchovat jím mrazák,...
Bývalý syrský prezident Asad je s rodinou v Moskvě. V Rusku získali azyl
Sledujeme online Bývalý syrský prezident Bašár Asad a jeho rodina jsou v Moskvě, kde od ruských úřadů získali azyl....
Zmizel manažer e-shopu s hudebními nástroji. Odjel do Krkonoš a nevrátil se
Policisté pátrají po sedmačtyřicetiletém Filipu Č. manažerovi e-shopu s hudebními nástroji...
Režim padl, hlásí syrští povstalci. Vtrhli na íránskou ambasádu
Sledujeme online Povstalci i exilová opozice v neděli nad ránem ohlásili konec režimu syrského autoritářského...
Cena garáží se za poslední dekádu ztrojnásobila, někde stojí jako malý byt
Premium Nabízím k prodeji garáž, cena dva miliony. Ne že by to bylo běžné, ale občas už na podobně znějící...
Rozruch kolem plynu. Češi tlačí na Němce kvůli poplatku, Slováci hledí na východ
Plynu je v Evropě dost, přesto okolo něj panují nejistoty. Českých spotřebitelů se více dotýká...
Atomovky, nebo NATO. Ukrajina trpce lituje, že se vzdala jaderných zbraní
Premium Pervomajsk. Město zhruba na půli cesty mezi Kyjevem a Oděsou, nedaleko hranic s Moldavskem, které...
Dálniční známky s přirážkou. Neoficiální weby předražují viněty o stovky korun
Premium Dálniční známky po březnovém cenovém skoku od ledna znovu citelně podraží. A kdo si nedá pozor,...
Závist, strach i vztek. Mušlenčiny pohádky učí děti porozumět svým emocím
Knížka Mušlenčiny léčivé pohádky přináší dětem kouzelné příběhy plné laskavosti a porozumění. Díky půvabným ilustracím, empatickému vyprávění a...
- Počet článků 441
- Celková karma 15,47
- Průměrná čtenost 519x