Vratné PET lahve
PET lahve se totiž nechce vracet nikomu a argumentů pro to lze nalézt tisíce. Jejich vymýšlení je mohutně podporováno lobby výrobců nápojů, takže škála sahá od ekonomických až po tzv. ekologické. Průměrný občan také moc chuti k placení za lahve nemá a většinou argumentuje jejich poctivým tříděním a odevzdáváním. Opravdu, petky likviduje podle předpisu cca 70% občanů. Problém je ale v tom, že 30% jich stále končí pochybným způsobem páchajícím na přírodě nedozírné (a bohužel mnohdy zatím neviditelné) škody. Nemělo by tedy jít primárně o těch 70% odpovědných občanů, kterým nakonec ta záloha ani vadit nemusí, ale hlavně o těch 30% lahví, které končí v kamnech, příkopech u silnic, řekách či lesích.
Je jasné, že z čistě ekonomického hlediska se náklady na sběr nebudou obchodníkům ani výrobcům líbit a udělají vše pro to, aby se jim vyhnuli. Některé věci však vždy přesně vyčíslitelné nejsou a v dlouhodobém vývoji mají přesto nezanedbatelný vliv. Říká se jim učeně externality a jednou z těch učebnicových je právě životní prostředí.
I když to majitele stáčírny vody možná po nocích netrápí, v žaludku některých dravců se dnes nachází až 30% obsahu tvořených umělými hmotami, převážně pocházejícími z petek. Jaké jsou důsledky oběhu těchto materiálů v přírodě dnes asi komplexně nedohlédneme, ale určitě nebudou pozitivní. A pokud jsme si jisti, že něco nemá pozitivní dopad na trvale udržitelné fungování lidské společnosti, měli bychom udělat vše pro to, abychom ten dopad eliminovali. To není otázka jednoduchého ani podvojného účetnictví, to je prostě otázka odpovědného vztahu člověka k prostředí, ve kterém žije.
Bohužel ten vztah stále není ideální. Pokud 30% lidí nemá základní ekologické návyky, je to stále dost vysoké číslo na to, aby s tím společnost něco udělala. Ptát se na to v referendu nebo průzkumu veřejného mínění je pouze nesmyslný alibismus, hloupost či přímo snaha škodit a najít alibi pro ustoupení výrobcům. Výsledky podobných akcí opravdu určuje vždy zadání, tj. koho a jak se ptáte. Kdyby se u nás mělo vládnout podle průzkumu veřejného mínění, tak máme úplně jinou vládu s jinými prioritami. Pokud však máme vládu národní odpovědnosti (nebo jak se to nazývá), tak by se měla také chovat odpovědně.
Ladislav Dvořák
Boj o odpad
V souvislosti se zálohováním PET lahví se rozhořela urputná bitva. Zálohování má změnit nastavený byznys kolem odpadu a ve hře jsou velké peníze, a tak se nelze divit, že nesmiřitelná kampaň běží z obou stran.
Ladislav Dvořák
Lední medvědi a politologové – hlavní příčina inflace
V mediálním nářku na bídou a inflací o víkendu dosáhly obchody rekordních tržeb a zimní hory jsou téměř vyprodané. I v tom obyčejném Rakousku ubytování na jarní prázdniny sotva seženete.
Ladislav Dvořák
Ceny energie – absurdní divadlo
Dění kolem cen energie se posunulo od dramatu přes frašku až k absurdnímu divadlu. S cílem dosáhnout úspory energií bude stát její cenu největším spotřebitelům dotovat.
Ladislav Dvořák
Žonglování s čísly cenu energií nesníží
Navýšení ceny regulované složky energie prý cenu energií nezvýší. Tak jsme alespoň byli ujištěni panem premiérem.
Ladislav Dvořák
Zachrání naši budoucnost sebevědomí hlupáci?
Ministerstvo školství se rozhodlo soustředit pozornost připravovaných reforem na tzv. kompetence absolventů. Digitalizace a vyšší platy pedagogů se mají zhmotnit v novém profilu absolventa.
Další články autora |
Patrik Hartl odstupuje ze StarDance, vrátí se Lucie Vondráčková
Po důkladném zvážení a na doporučení lékařů se spisovatel Patrik Hartl rozhodl ukončit svoje...
Velký test másla: Nejlahodnější vzorek nebyl ani bio, ani z alpského mléka
Premium Lahodné máslo, které chutná a voní po smetaně, nemusí stát majlant. Jenže napěchovat jím mrazák,...
Chaos, protesty a vojáci v parlamentu. V Jižní Koreji hodiny platilo stanné právo
Jižní Korea zažila den plný chaosu poté, co prezident Jun Sok-jol vyhlásil stanné právo kvůli silám...
Kvůli agresivitě Romy neregistruji, vyhlásila pediatrička po konfliktu s nimi
S neurvalostí, agresivitou a urážkami se setkala v čekárně své ordinace dětská lékařka z Aše. Podle...
Řidiči zkoušejí novou fintu, jak neplatit za parkování. Přestupek, varuje policie
Na internetu se v poslední době značně rozšířila nabídka automatických parkovacích hodin, které...
Ženám s mateřstvím radí hlavně „ty internety“. Pomoct by mohla nová aplikace
Sociální sítě, články, blogy, média. Mohlo by se zdát, že získat odpovědi na otázky ohledně...
Bývalý syrský prezident Asad je s rodinou v Moskvě. V Rusku získali azyl
Sledujeme online Bývalý syrský prezident Bašár Asad a jeho rodina jsou v Moskvě, kde od ruských úřadů získali azyl....
Zmizel manažer e-shopu s hudebními nástroji. Odjel do Krkonoš a nevrátil se
Policisté pátrají po sedmačtyřicetiletém Filipu Černém, marketingovém řediteli e-shopu s hudebními...
Chybí „očaři“ i peníze a děti čekají celé roky. Brýle jsou v Ugandě pořád luxus
Od naší zpravodajky v Ugandě Co uděláte jako první, když se ráno probudíte? Nasadíte si brýle. Pokud to není váš případ,...
Jak oblékat děti na podzim? Kvalitní softshellové kalhoty jsou základ
Podzimní počasí je nevyzpytatelné, proto redaktorky eMimina otestovaly dětské softshellové kalhoty Wolf, které nabízí e-shop Olšákovi.cz. Jak si...