Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
PK

repanak

23. 3. 2010 20:29
článek je směsice nepochopení

a hlouposti. Každý rozumný člověk ať má modrý či jiný kabát ví, že kapitalismus produkuje obrovský nepoměr majetkový i příjmový, který je nutné korigovat. Tato korekce je jiná dle států i v čase a nesmí být tak velká, aby vedla k ztrátě iniciativy.

Tento nepoměr se zesiluje i s globalizací světové ekonomiky. Např. určitý stupeň progresivního zdanění se prosadí bez ohledu na výsledek voleb, jen se tomu dá různá ideologická omáčka. Mám-li 400 Euro důchodu, je to možná hodně ve srovnání s Peru, ale v SRN mě pokládali za lháře. Je to ale na dlouhé povídání.

0 0
možnosti
PK

Paeris Kiran

23. 3. 2010 23:38
Re: článek je směsice nepochopení

Brzo nebudou žádné důchody protože současná populační křivka neumožní aby těch pár "ekonomicky aktivních" zaplatilo armádu důchodců která vzniká.

0 0
možnosti
P9

pavel 99

23. 3. 2010 9:05
Jinak mne překvapuje,

že tu paralelu s Římem v jeho závěrečné fázi (úpadku) nikdo nechce vidět, přestože je naprosto očividná. Dokonce bych řekl, že politici si z oné paralely berou ponaučení typu "více chleba zdarma ještě na chvíli zabralo".....:-/

0 0
možnosti
P9

pavel 99

23. 3. 2010 9:01
Ano, teorie "sociálního smíru"

stojí na chybných předpokladech:

- pokud budu "platit" budu mít klid, což může být zdánlivě platný předpoklad, ovšem potíž je v míře. Kolik platit, aby to nebylo ani málo, ani moc a přitom to zajistí onen klid. Není nikde stanoveno "ideální výpalné" a navíc částka placeného výpalného prochází vývojem. Příjemce nemá nikdy dost a vždy je možné říci, "..o jedno procento víc jej nepoloží..." (což ostatně slýcháme od politiků i nyní). A po pár navýšeních se částka stává neúnosnou - opět, hranice "neúnosna" je neostrá. Tedy onen "klid" je naprosto dočasný a nedefinovaný.

0 0
možnosti
RR

rezjir

23. 3. 2010 8:30
A co jiného mají zajišťovat státy

než sociální smír?

A je zájimavé, že když přišla kriska na Matyska, v tomto případě na jižní Koreu, hned začala závadět podpory v zaměstnanosti atd.

Ono figl je v tom, že vy nějakým způsobem na určitém stupní vývoje, pokud chcete jít dále, případně i výš, tak nějakým způsobem musíte začít ochrańovat nastřadaný lidský kapitál, tedy například nějaké to sociální a ekologické zákonodárství.  Nejvýšší růst zaznamenala Británie po zavedení osmihodinové pracovní doby a zákazu dětské práce, pak Evropská společenství a i my po r.1945 díky zavedení sociálního pojištění.

0 0
možnosti
GMI

Glock Mark III

23. 3. 2010 8:25
ideál nebo fikce? proč volba mezi tím?

sociální smír je ideální fikce ... nebo fiktivní ideál? 8-o;-D

0 0
možnosti
  • Počet článků 322
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 3143x
Rezervovaný optimista.