Teploměr a zahrádkář. Každé jaro je to stejné

Asi každý zahrádkář, sadař či pěstitel zná následující květnové pranostiky: svatí Pankráci, Serváci a Bonifáci, vás se bojí všeci sedláci. Nebo „studení bratři, přinesou chladna, jak se patří“.

Po loňské katastrofě, kdy koncem dubna pomrzla v řadě míst České republiky v podstatě veškerá úroda ovoce, patří zmíněné pranostiky mezi obzvlášť aktuální. Tehdy teploty klesly hluboko pod nulu a nešetřily v podstatě nic. Vyvíjející se plody, blizny a semeníky květů většinou ztmavly. Později se na plodech vytvořily drobné deformace.

Chápu, že lidé, co nevlastní zahrádky, tyto přírodní extrémy příliš neřeší. Sám ale malý záhumenek mám, takže vím, co pro pěstitele znamená počkat si další rok a doufat. Pipláte, stříháte, hnojíte, chráníte proti škůdcům, a pak přijde jedna mrazivá noc a vše bylo k ničemu. Ztráta úrody, tedy výsledků práce zahrádkáře, dvakrát za sebou není především pro psychiku starších lidí nic příjemného. Zklamání, vztek, marnost. Často si pak kladou otázku: Má to všechno vlastně za to?

Znám spoustu seniorů, pro které je pěstitelství koníčkem a vlastně i smyslem života. Řada z nich se pro úspěch zcela obětuje. Například ve snaze zachránit, co se dá, pod ovocnými stromy v teplotně nebezpečných nocích topí. Můj přítel třeba pod jednu meruňku umístí kamna, pod druhou pak nad ránem jezdí s kolečkem s plápolajícím ohněm. Jednou si dokonce vypůjčil obrovský naftový teplomet. Touha porazit nástrahy přírody je u některých jedinců obdivuhodná.

Duben naše stromy a jejich květy většinou přežily, tak snad nám studení bratři nepřinesou mráz i do našich nervových soustav. Zatím to vypadá dobře. Člověk by si měl výsledky své práce užívat, potěšit ducha i chuťové pohárky. Vždyť co je lepšího, než slaďoučká a voňavá meruňka z vlastní zahrádky?

Autor: Petr Lachnit | čtvrtek 15.5.2025 8:52 | karma článku: 11,74 | přečteno: 263x

Další články autora

Petr Lachnit

Netradiční týmy v boji o Mistra České republiky

Nezisková organizace Helppes uspořádala v sobotu v Motole již 14. ročník vrcholné soutěže majitelů asistenčních a vodících psů - Mistrovství České republiky ve výkonu asistenčních a vodících psů.

12.6.2025 v 8:53 | Karma: 3,26 | Přečteno: 91x | Diskuse | Pozvánky, akce

Petr Lachnit

Výstava „Místa blízká i vzdálená“ v Galerii Prádelna

Výstava obrazů Ivany Kolářové „Místa blízká i vzdálená“ bude zahájena v pátek 6. června 2025. Návštěvníci si ji budou moci prohlédnout do 8. července 2025.

5.6.2025 v 8:51 | Karma: 0 | Přečteno: 36x | Diskuse | Pozvánky, akce

Petr Lachnit

Májové slavnosti na Malostranském hřbitově

V neděli se na Malostranském hřbitově konal patnáctý ročník Májových slavností. Slavnost zahájila předsedkyně Spolku Malostranského hřbitova paní Alena Lehnerová.

29.5.2025 v 8:52 | Karma: 9,82 | Přečteno: 263x | Diskuse | Pozvánky, akce

Petr Lachnit

Kdo zachrání princezny a prince pod Petřínem?

Máte rádi pohádky? Chtěli byste potkat hodně princů a princezen na jednom místě? Tak to určitě doražte se svými dětmi na Pohádkový dětský den do Zahrady Kinských pod Petřínem v sobotu 24. května.

22.5.2025 v 8:53 | Karma: 4,24 | Přečteno: 143x | Diskuse | Pozvánky, akce

Petr Lachnit

Ze života sociální pracovnice pečovatelské služby

Napadlo vás někdy, co všechno dělá sociální pracovnice pečovatelské služby? Možná si říkáte, že občas vyřídí nějakou tu dovážku obědů, a to je vše, ale skutečnost je zcela jiná.

8.5.2025 v 8:55 | Karma: 8,99 | Přečteno: 169x | Diskuse | Politická aréna - pro politiky

Nejčtenější

Chlípní rudoarmějci na lovu. Slavný fotograf nafotil tutlanou sexualitu v SSSR

11. června 2025

Seriál Jen rok po Stalinově smrti dorazil do Sovětského svazu Henri Cartier-Bresson. Slavný francouzský...

Koruny místo eur. Reebok nabízel oblečení za hubičku, Češi zběsile nakupovali

8. června 2025  17:40,  aktualizováno  18:49

Za neobvykle nízké ceny nabízel oblečení internetový obchod značky Reebok. V sekci „výprodej“ na...

V Indii se zřítil letoun s 242 lidmi mířící do Británie, dopadl na lékařskou ubytovnu

12. června 2025  10:55,  aktualizováno  16:42

Letadlo společnosti Air India s 242 lidmi na palubě mířící do Británie se krátce po startu zřítilo...

Plzeň truchlí, oblíbený učitel a psycholog Václav Holeček nepřežil drama u přehrady

10. června 2025  15:55

Ve věku třiasedmdesáti let náhle zemřel oblíbený plzeňský učitel, matematik, vědec a psycholog ...

Zlomový nález v septiku. Nová stopa v záhadném zmizení Ivany Koškové

12. června 2025  17:36

Premium Bylo jí 14 let, když v roce 1997 beze stopy zmizela. Ivana Košková z Příšovic na Liberecku se stala...

Z každého hospodského může být virtuos výčepu. Naučíme ho to, říká školitel ze Svijan

16. června 2025

Advertorial Péče o pivo je věda, zvlášť když jde o řemeslné. Záleží na každém detailu – od sanitace po techniku...

Práce na poli už dávno cenu zeleniny neurčuje, říká šéfka zelinářů Nebeská

16. června 2025

Premium Ceny zeleniny neurčují zemědělci, ale evropský trh, který jim často svazuje ruce. Náklady na...

Každý desátý učitel se bojí svých žáků. Potíže jim působí i rodiče

16. června 2025

Premium Vyhrožování, fyzické napadání, ale i útoky zbraní přímo ve škole. Čeští učitelé se bojí svých žáků...

Polsko už recykluje baterie ve velkém, Česko nestíhá ani legislativu

16. června 2025

Množství průmyslových lithiových baterií uváděných na trh s boomem fotovoltaiky, elektromobility a...

Dětský opalovací krém v tyčince? Přírodní, šetrný a super praktický
Dětský opalovací krém v tyčince? Přírodní, šetrný a super praktický

Když se děti chystají na sluníčko, potřebují víc než jen kšiltovku a dostatek vody. Kvalitní opalovací krém je zkrátka základ. Hledali jsme takový,...

  • Počet článků 204
  • Celková karma 9,60
  • Průměrná čtenost 369x
Nic člověka nepopouzí víc než pocit křivdy. Nic mu neubírá naději víc než nevíra ve spravedlnost. Nejedná se jenom o spravedlivý soudní proces. Jedná se o spravedlivou společnost vůbec. Spravedlivou v získávání vzdělání i zaměstnání, spravedlivou v poskytování léčebné péče, v zajištění důstojného stáří. Prostě ve všem, co se týká života člověka.

Zastupitel MČ Praha 5
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.