Premium

Získejte všechny články
jen za 49 Kč/měsíc

Někteří lidé se tlačí k světlu ne proto, aby lépe viděli, ale aby mohli zářit

Mám léty potvrzenou teorii, že zaručeným pohřbem politika je situace, kdy se i přes jiné veskrze běžné přešlapy stane společensky směšným.

Své o tom ví třeba někteří zástupci Věcí veřejných a bývalý premiér Jiří Paroubek se svými marťany. Na mnoho dalších jsem zapomněl, omlouvám se jim.

Nováčkem skupiny politických klaunů se postupně stal i premiér Petr Fiala. A nejde přitom vůbec o bizarní nákupy levné nutelly v Německu či šumařský televizní herecký výkon se zaječími ušiskami. To jsou prkotiny. Petr Fiala je unikátní v tom, že se stal směšným prolhaností doprovázenou bezelstným úsměvem. Vychází to i z jeho naivního pocitu, že Brusel a média vše zachrání.

Již tak rozsáhlou sbírku nesplněných či porušených slibů a proklamací před několika dny doplnil o ujištění, že zachrání českou ekonomiku a především pak tolik zkoušené podnikatele. Chápete to? Tři roky tady jako premiér vládne, podnikatele trestá drahými energiemi, zvýšením daně z příjmů, daně z nemovitosti, omezením daňové uznatelnosti u některých nákladů, zvýšením minimálních záloh na sociální a zdravotní pojištění či růstem měsíční paušální daně živnostníků. A teď je jde spasit. „Naše firmy obtížně soupeří s čínskými nebo americkými konkurenty. Musíme je podpořit,“ oznámil Fiala. Pane premiére, víte, proč obtížně soupeří? Protože je, jak jsem již uvedl, sdíráte z kůže. To, na co jste teď vítězoslavně přišel, říká nejen parlamentní opozice už několik let.

Bylo toho však víc. „V EU jsme prosadili, že můžeme stavět nové jaderné elektrárny,“ zajásal předseda kabinetu. No to je mi novinka. Vždy hlásal, jaká jsme suverénní země, a teď v Bruselu milostivě dovolili atomovou energii na našem území. Je vlastně stále „naše“?

Mezitím šéf poslanců ODS Marek Benda možná nechtěně utrousil, že „jsme v EU odkývali některé blbosti z nepozornosti“. Proč musíme mít v tomto státě takovou smůlu, že bohužel nebyli nepozorní právě třeba při zvyšování daní, migračním paktu či instalaci „cenzorů“ na úřad vlády. A rovněž bohužel nebudou nepozorní při hlasování o zvyšování vlastních platů. To si pište.

Už mě vlastně nezaráží, že „novináři“ Petra Fialu a jeho partu s nepřeberným spektrem slibů a polopravd příliš nekonfrontují. Vysvětlení je prosté. Zrodili ho, jsou spoluviníci současného tristního stavu ekonomiky a společnosti. Nemohou připustit, že se na něm přímo podíleli, natož říci: Promiňte.

Mám nepříjemný pocit, že Petr Fiala se čím dál víc tlačí k světlu, aby mohl zářit, nikoliv, aby viděl dál a lépe.

Autor: Petr Lachnit | čtvrtek 7.11.2024 8:53 | karma článku: 18,50 | přečteno: 237x

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Další články autora

Petr Lachnit

Když se velká slova lámou o malé příběhy

Po volbách přichází zvláštní ticho a s ním i slib pracovat pro všechny. Neznamená splnit každé přání, ale nezapomenout na lidi, jejichž hlas nebývá slyšet nahlas — a právě v tom má ten slib svou cenu.

4.6.2026 v 8:52 | Karma: 5,09 | Přečteno: 75x | Diskuse | Politická aréna - pro politiky

Petr Lachnit

Když je pověra silnější než učebnice

Má škola jen učit číst a počítat, nebo formovat hodnoty a kritické myšlení? Její úlohou je připravit děti na život ve společnosti, překonávat předsudky a nést odpovědnost za jejich osobnostní rozvoj.

28.5.2026 v 8:53 | Karma: 8,58 | Přečteno: 157x | Diskuse | Politická aréna - pro politiky

Petr Lachnit

Slabí na kolenou, silní u koryta. Klasika

Morálka od nás neodešla ve zlém - jen tiše zmizela, unavená z toho, jak s ní zacházíme. Zůstali jsme tu s pojmem, který ohýbáme podle potřeby, zatímco slabší přehlížíme a silným ustupujeme.

21.5.2026 v 8:53 | Karma: 11,60 | Přečteno: 176x | Diskuse | Politická aréna - pro politiky

Petr Lachnit

Pirátští dopravní alchymisté stále zkoušejí Pražany

Pražané si mohou oddechnout: zastupitelé smetli pirátský plán letně uzavřít Malostranské náměstí a Smetanovo nábřeží, který by podle kritiků přidal další chaos do dopravy.

14.5.2026 v 8:53 | Karma: 15,03 | Přečteno: 208x | Diskuse | Politická aréna - pro politiky

Petr Lachnit

Když se z diskuse stane předem napsaná hra

Kulatý stůl, který kulatý nebyl. Moc seděla v čele, moderátor rozdával slovo jako rozsudky a dialog se ztratil dřív, než začal. Zůstaly jen ambice a ticho, které nikdo nechtěl slyšet.

7.5.2026 v 8:53 | Karma: 12,00 | Přečteno: 194x | Diskuse | Politická aréna - pro politiky

Nejčtenější

Patří k nejjedovatějším na světě. Teď tyto houby začínají růst i v Česku

Pavučinec plyšový, smrtelně jedovatá houba.
1. června 2026  9:56

Smrtelná dávka je přibližně 30 gramů. Řeč je o muchomůrce zelené, která je nejjedovatější houbou na...

Znáte rybí hybridy? Kříženci cejna, kapra a karase v českých vodách stále překvapují

Pstruh tygrovaný je kombinací pstruha potočního  a sivena amerického.
30. května 2026  16:42

Každý rybář zná ten pocit. Splávek se potopí, prut se ohne, ryba bojuje jako kapr, ale když se...

Ze selského stavení v Sudetech udělali unikátní ubytování. Statek vstoupil do 21. století

Broumovský klasicistní statek se zrodil před téměř dvěma sty lety v oblasti...
29. května 2026  10:17

Na Broumovsku, v krajině s hlubokou pamětí a jedinečnou atmosférou bývalých Sudet, vznikl projekt,...

Do Prahy míří originál, který patří k nejcennějším předmětům světa. Znáte Britskou Guyanu?

Legendární Britská Guyana má hodnotu přes čtvrt miliardy českých korun.
1. června 2026  4:54

Začátkem září se pražský Obecní dům promění v nejstřeženější trezor v Evropě. Třetí pokračování...

Máte řidičák na traktor? V Čáslavi si můžete vyzkoušet své umění za volantem veteránů

Akce Pradědečkův traktor vždy přitáhne hodně návštěvníků.
1. června 2026  11:29

Zkuste najít kluka, který by se alespoň jednou v životě nechtěl posadit za volant traktoru. V...

Horské svahy kolem Pradědu zachraňuje stovka ovcí, doplní je koně a skot

V okolí Petrových kamenů a Pradědu se od začátku června opět pase přibližně 100...
6. června 2026  6:32,  aktualizováno  6:32

Na jesenické svahy mezi Ovčárnou, Pradědem a Petrovými kameny se 1. června vrátilo stádo stovky...

Do supermarketu v Jihlavě mířily zájezdy. Prodával něco, co Češi ještě nikdy neviděli

První zahraniční supermarket u nás – Mana – byl otevřen v červnu 1991 v Jihlavě.
6. června 2026  6:12,  aktualizováno  6:12

Toto prvenství už Jihlavě zůstane navždy. Přesně před 35 lety, 6. června 1991, se tu otevřel první...

Kam o prázdninách ve Středočeském kraji? Desítky akcí oživí památky i města

Rusalka se odehraje u jezírka ve Vysoké u Příbramě. Přesně tam, kde svou...
6. června 2026  4:49

Prázdninové měsíce budou ve středních Čechách patřit nejenom dovolené u vody nebo objevování...

Takzvaný brněnský Bronx dnes ožije díky městskému festivalu Ghettofest

ilustrační snímek
6. června 2026,  aktualizováno 

Takzvaný brněnský Bronx, tedy lokalita kolem Bratislavské ulice, dnes ožije díky městskému...

Ideální na snídani i rychlou večeři? Test čerstvých sýrů s jogurtem Hollandia
Ideální na snídani i rychlou večeři? Test čerstvých sýrů s jogurtem Hollandia

Jemná krémová textura, svěží chuť a univerzální využití v každodenní kuchyni. Redakce eMimina otestovala dva čerstvé sýry s jogurtem od české...

  • Počet článků 250
  • Celková karma 9,52
  • Průměrná čtenost 342x
"Nic člověka nepopouzí víc než pocit křivdy. Nic mu neubírá naději víc než nevíra ve spravedlnost. Nejedná se jenom o spravedlivý soudní proces. Jedná se o spravedlivou společnost vůbec. Spravedlivou v získávání vzdělání i zaměstnání, spravedlivou v poskytování léčebné péče, v zajištění důstojného stáří. Prostě ve všem, co se týká života člověka."

1. místostarosta MČ Praha 5, právník a bloger
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.