Nový občanský zákoník - jako za Rakouska.

Potřeba nového Občanského zákoníku byla každému zcela jasná. Domnívám se ale  že si ho nikdo nepředstavoval, kromě jeho tvůrců tak, že bude jako z dílen právníků Císaře pána. Protože se týká každého z nás i já jsem si je pořídil, abych se informoval o novinkách ve světě občanských práv a povinností. 

Po zběžném prolistování jsem dospěl k názoru, že byl pravděpodobně napsán na přání Advokátní komory, která zřejmě dospěla k názoru, že si její členové málo vydělávají a tak je potřeba jejich příjmy podstatně vylepšit a mohu jenom konstatovat, že se to díky novému Občanskému zákoníku úspěšně podařilo.

Tolik nesrozumitelných formulací, názvů, kliček a jiných laskomin vyskytujících se na jednom místě jsem opravdu nikde nezaznamenal.

Také jsem nepochopil název tohoto zákona. Slovo „občanský“ by mělo evokovat, že je stvořen pro všechny občany a ne pro úzký okruh právních vzdělanců a vědátorů na fakultách právnických. Jak k tomu přijde „občan pilný“, když pro každý pojem bude muset použíti služby advokátní?

Copak se jeho tvůrci nevzpomenuli na svá studia a v prvním semestru probírané Dějiny státu a práva nebo Teorii státu a práva. Nepoučili se při tvorbě ze základů práva – Práva římského?? Jaká škoda, bývali by si vzpomenuli na to, že tehdy zákonům rozuměl každý občan a nejen rozuměl, ale také ho znal. /Lex duodecim tabularum - Zákon dvanácti desek, který by dodnes měl tvořit páteř každého právního systému/ Základním principem by měla být srozumitelnost každému. Tento základní požadavek však zákonodárce, konečně jako téměř nikdy, nesplnil

Nabízí se mi teorie, že ani samotní zákonodárci, kteří to stvořili, nevědí, co vlastně stvořili a i sám Stvořitel by asi zíral, čeho všeho je schopen ten, kterého k obrazu svému stvořil.

Pan Pospíšil se honosí tím, že on byl tím, komu se povedlo stvořit nový Občanský zákoník. Jistě mohu pochopit, že se někdo může vidět ve starém Rakousku. Konečně mám i přátele, kteří se v tom celkově vyžívají. Ale proč to právě takto dávat najevo? Přece i takový člověk si musí uvědomit, že v zemi nežije jenom právnická elita, ale zedníci, horníci, uklízečky a další, kterým tento předpis bude naprosto nesrozumitelný. To by možná nebylo až tak strašné, strašné bude to, že díky nesrozumitelnosti tohoto předpisu mohou přijít i o své těžce nabyté majetky, protože prostě na právní služby nebudou mít peníze!!!! A to je zřejmě to, co tím zákonodárce zamýšlel.

Má slova potvrdil nedávno v Hyde Parku i pan Pelikán, renomovaný to znalec práva, který zcela bez skrupulí přiznal, že pro běžného občana to napsané není, že tomu neporozumí a že s pochopením budou mít problém i právníci.  

Nechci si zde hrát na právního znalce, tomu jsem poněkud dalek a jistě dovedu pochopit, že právní úprava byla nutná, ale proč z našeho zákonodárného sboru vypadlo zrovna tohle?  

Autor: Pavel Kynčil | úterý 17.9.2013 11:46 | karma článku: 30,03 | přečteno: 1479x

Další články autora

Pavel Kynčil

Takové to domácí focení

Když nemám čas a mám chuť prostě vzít do ruky foťák. Tak fotím co mi přijde pod ruku. Žádné umění v tom nehledám - jde o relax. Tady jsem tedy zrovna zkoušel objektiv 45mm f 1,2 na 1,2. Není to jednoduché to správně zaostřit.

23.3.2026 v 10:36 | Karma: 8,63 | Přečteno: 167x | Diskuse | Fotoblogy

Pavel Kynčil

Příběh fotografie 2

To se psal rok 1970 jaro – tentokrát si mě na focení pozvala mamka. Mě to bavilo, a tak mě nemusela přemlouvat. Se stejným účesem ovšem v novém jarním kabátku s krásnou kabelkou a botkami ve stejné barvě a stále stejným účesem.

8.9.2025 v 16:03 | Karma: 8,03 | Přečteno: 133x | Diskuse | Fotoblogy

Pavel Kynčil

Příběh fotografie

Rok 1970 Praha Hanspaulka rok ukončení základní školy a vstup do života. Byli jsme s mamkou na procházce v okolí našeho bydliště, protože byl krásný slunečný den a já jsem si chtěl zafotit s bývalou manekýnou.

4.9.2025 v 14:19 | Karma: 15,13 | Přečteno: 232x | Diskuse | Fotoblogy

Pavel Kynčil

Můj první autoportrét

To jsem chodil do základky a mohlo mi být tak kolem 8 let, kdy jsem pořídil svůj první autoportrét. Mým učitelem byl táta, který to s fotkami opravdu uměl, a tak jsem to co dělal rád očumoval.

2.9.2025 v 12:19 | Karma: 10,14 | Přečteno: 119x | Diskuse | Fotoblogy

Pavel Kynčil

Moje skvělá vozidla

Po té co wartburg posloužil jako základ ke stavbě zahradního traktoru jsem byl nucen pořídit vozidlo jiné, avšak stejně levné.

21.8.2025 v 15:45 | Karma: 12,05 | Přečteno: 205x | Diskuse | Cestování

Nejčtenější

Dvorecký most promění také pražskou autobusovou dopravu v Praze. Máme velký přehled

Dvorecký most
16. dubna 2026  10:35

Už zítra se slavnostně otevře Dvorecký most, nová 361 metrů dlouhá spojnice přes Vltavu mezi...

Speciální tramvaje i plavby zdarma. Slavnostní otevření Dvoreckého mostu bude velkolepé

Testovací jízdy tramvají a autobusů po novém Dvoreckém mostě v Praze (12....
14. dubna 2026  13:38,  aktualizováno  15. 4. 12:45

Spojuje lidi s prací, školou, rodinou, zábavou i kulturou. Je neodmyslitelnou součástí životů...

Dvorecký most se pro veřejnost otevře už zítra. Kolem je zatím staveniště

Dvorecký most, který spojí Prahu 4 a 5, se otevře 17. dubna, pravidelný provoz...
16. dubna 2026  10:28

V pátek 17. dubna 2026 se po novém Dvoreckém mostě projedou první tramvaje a autobusy plné...

Turisté našli nový způsob, jak zaneřádit města. Problém má New York i Praha

Petřín (duben 2026)
15. dubna 2026  11:45,  aktualizováno  12:50

Čtvrť Brooklyn patří k nejnavštěvovanějším místům v USA. Turisté míří k ikonickému Brooklynskému...

Výluka tramvají mezi Želivského a Vinice potrvá téměř 3 měsíce. ROPID mění trasy

V ulici Želivského došlo ke srážce tramvají (16. prosinec 2025)
15. dubna 2026  12:40

Kvůli napojení nové tramvajové trati bude od soboty 18. dubna 2026 přerušen provoz tramvají v úseku...

V Plzni pokřtili knihu, která má pomoci dětem, jež mají vážně nemocné sourozence

V Plzni pokřtili knihu, která má pomoci dětem, jež mají vážně nemocné sourozence
17. dubna 2026  21:52,  aktualizováno  21:52

V Plzni pokřtili k Mezinárodnímu dni sourozenců knihu Veroniky Širc nazvanou Barbora Heřmanová: Za...

Jihomoravské lidovce dál povede náměstek Celý, na předsedu navrhují Grolicha

ilustrační snímek
17. dubna 2026  21:14,  aktualizováno  21:14

Jihomoravskou KDU-ČSL povede i nadále náměstek hejtmana Roman celý, na celostátního předsedu...

Piráti a TOP 09 půjdou do komunálních voleb v Opavě společně jako Vize pro Opavu

ilustrační snímek
17. dubna 2026  20:16,  aktualizováno  20:16

Piráti a TOP 09 půjdou do podzimních komunálních voleb v Opavě společně jako Vize pro Opavu. Lídrem...

Praha 13 Lužiny

Praha 13 Lužiny
vydáno 17. dubna 2026  20:34

Když volavce vypustili Stodůlecký rybník, tak si hlídá ten vedlejší, Nepomucký.

Ideální na snídani i rychlou večeři? Test čerstvých sýrů s jogurtem Hollandia
Ideální na snídani i rychlou večeři? Test čerstvých sýrů s jogurtem Hollandia

Jemná krémová textura, svěží chuť a univerzální využití v každodenní kuchyni. Redakce eMimina otestovala dva čerstvé sýry s jogurtem od české...

  • Počet článků 318
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 523x
Píši a fotím, tedy jsem!
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.