Trvale udržitelný rozvoj – laciné heslo nebo protimluv?
Pravda, tak daleko ještě nejsme. I kdyby však americká Sněmovna reprezentantů schválila bezprecedentní finanční megapomoc krachujícím bankám a finanční kapitáni vesele zabouchli své browningy a colty zpátky do zásuvek psacích stolů s pocitem, jak zase jednou krásně vypekli pitomé daňové poplatníky, nic to nezmění na tom, že smrtící virus v těle světové ekonomiky zůstane i nadále. Jak by také ne, když lékaři léčí aspirinem ve chvíli, kdy by nepomohl ani operační zákrok. Někdy je zkrátka lepší pohnojit mrtvolami pole, aby na něm mohlo rychleji vyrůst něco nového a vitálního, než se snažit zachraňovat nezachranitelné. Další propuknutí nemoci na sebe jistě nenechá dlouho čekat a lze jen těžko odhadovat, kdo se stane hnojivem a kdo zaseje budoucí novou úrodu.
Už léta si lámu hlavu nad tím, proč se politici a ekonomové zaklínají slovním spojením „trvale udržitelný rozvoj.“ Dle mého názoru jde o dokonalý protimluv. Jediné, co se trvale a neustále rozvíjí (či rozpíná), je vesmír, i když i ten dle některých vědců dojde k jisté mezi a začne se zase scvrkávat do velikosti špendlíkové hlavičky. Vše ostatní roste a posléze uvadá nebo, v tom lepším případě, stagnuje, aby to po čase zase mohlo vyrazit na pochod k lepším zítřkům. Nic takového jako „trvale udržitelný rozvoj“ v kosmu nenajdete a jen proto, že tohle slovní spojení dobře vypadá na předvolebních letácích, fungovat nezačne.
Slunce bude svítit ještě asi pět miliard let, ale stejně to jednou zabalí a přitom si dá k svačině i matičku Zemi. Vaše nová televize bude za pár let odepsaná a tělesná schránka se vám začne chovat jako stará škodovka, která potřebuje generálku. Z vašeho bankovního konta zbude jen hromada bezcenných čísel a nemovitosti se dříve nebo později rozpadnou na prach. Kdy lidé se sou současnou globální porodností a spotřebou planetu vyžerou, vytěží a zdevastují, je také jen otázkou času. A tohle že má být TRVALE udržitelný rozvoj?
Rozhodně si tu nechci hrát na truchlivého proroka. Protože nemám rád údery kamením do hlavy, které tento druh lidí od věků schytává, vezmu si na pomoc kromě dobré helmy i pár suchých faktů a zdravý selský rozum.
Často si při chůzi po chodníku najdu kamínek, který pak kopu před sebou. Dětinská zábava. Už jako školák jsem si uvědomil, jak je podivné, že vždycky dávno dopředu vím, která noha mi vyjde na další kopnutí do improvizovaného míče. Jako by počítač v mé lebce dokázal okamžitě po zastavení kamene odhadnout jeho vzdálenost, délku mých kroků, jejich počet k dotyčnému objektu a nasměroval mě k němu tou správnou nohou. Nikdy to nesplete. Z matematického hlediska můj mozek vyřešil soustavu složitých diferenciálních rovnic. Podobně se chová, když řídím auto nebo vyskakuji a smečuji míč při volejbalu.
A stejně funguje náš mozek v běžném životě na sociální úrovni, kde mu k výpočtům pomáhá další proměnná – zkušenost. Dokud se budeme nacházet v podmínkách a prostředí, které známe, budou odhady našeho počítače dobré a my budeme činit v průměru správná rozhodnutí.
Teď si však představme, že se podmínky nečekaným způsobem změní. Ukažme si to na příkladu mého infantilního kopání do kamínků. Dejme tomu, že se zčistajasna změní gravitační poměry ve Sluneční soustavě a přitažlivost zemská bude podobná té, která panuje na Měsíci. Pokud bych byl schopen na planetě, z níž by zmizela atmosféra, ještě stupidně kopat do kamenů, měl bych s tím zatraceně velké problémy. Můj mozek najednou vyhodnotí všechno špatně, protože bude operovat s hodnotami, které už neplatí. Asi by to byla skvělá zábava, kopat šutry sedmdesát metrů před sebe a pak se za nimi vrhat několikametrovými skoky, ale k této dovednosti bych se dopracoval asi až poté, co by se můj mozkový počítač vyrovnal se změněnými podmínkami a zapojil do výpočtů nové konstanty.
A cože tou předlouhou a rozvláčnou analogií chci vlastně říct? Asi tohle – jsme naprogramovaní roboti. Jakmile se podmínky radikálně změní, rapidně naroste počet našich chybných rozhodnutí.
Nyní se zdá, že nám horká hospodářská půda i přes snahu takových ekonomických odborníků jako je americký prezident, začíná hořet pod nohama a globální situace ta tomto poli se může ze dne na den změnit k nepoznání. Analytici to nikdy neřeknou. V popisu práce mají držet ovce v klidu a nevyvolávat paniku. Těžko se na to dá připravit. Jestli ta rána ale opravdu přijde, čekejme, že ve světě kolem nás budou najednou platit nové „zákony“, s nimiž půjde ruku v ruce jako ženich s nevěstou nárůst chybných rozhodnutí. A za chyby se platí. Někdy jen netrefíte polobotkou kus horniny na chodníku nebo se špatně oženíte, jindy přijdete o prachy a občas o život.
Platí, že 1 + 1 = 2? Zatím ano. Jen abychom se však brzy nemuseli učit znovu počítat…
Drahomír Kvasnička
212 let stará (ruská) historie. Západ se z ní stále nepoučil. Zase leze do pasti na myši

Před 212 lety, v polovině září 1812, vstoupila francouzská armáda vedená Napoleonem Bonapartem do moskevského Kremlu. V očích světa se vše zdálo u konce – největší město Ruska leželo u nohou největšího tehdejšího generála.
Drahomír Kvasnička
Lidé se rodí a umírají. Platí to i pro myšlenky, říše a impéria

Feudalismus pod pláštíkem formální demokracie. To je systém, ve kterém žijeme, a v němž vládnou plutokraté.
Drahomír Kvasnička
Jednoho dne to stejně skončí dialogem. Nemůže to dopadnout jinak

Nejdříve to bude dialog, který se bude skládat z nesourodých částí, bude se rozpadat na kusy nesouvisející s ničím předcházejícím.
Drahomír Kvasnička
Piráti - partaj infantilních dětí pro infantilní děti

Neřeknu nic nového, když prohlásím, že demokracie je nešikovný systém. Jeden z mnoha nešikovných systémů...
Drahomír Kvasnička
Skončila sloka a dozněly struny. To vítr v poušti jen přeházel duny...

"Tak jako šál mlhy nenechá žádnou stopu v tmavé zeleni kopce, tak ani moje tělo nenechá jedinou jizvu na tvém." Leonard Cohen
Další články autora |
Před a po. Satelitní snímky ukazují zkázu po útocích USA na jaderná zařízení
Nové satelitní snímky ukazují následky amerického vojenského úderu, který v neděli cílil na íránská...
Tomahawky z ponorky, „drtiče bunkrů“ z B-2, zasypané vchody. Co ničilo jaderný Írán
USA zdevastovaly íránský jaderný program a jaderné ambice Teheránu jsou nyní v troskách, uvedl...
Velký fototest: Kolik stojí máslo, chleba a další zboží v Chorvatsku
Od našeho zpravodaje v Chorvatsku Redakce iDNES.cz projela Chorvatsko od severu až na jeho nejjižnější konec. Prozkoumala a...
Decroix odstraňuje magisterský titul. Vzdělání z Francie je výhoda, zastal se jí Fiala
Ze stránek vlády zmizel ve středu večer titul Mgr. u jména nové ministryně spravedlnosti Evy...
Seznamte se, Chris Kebbon. Aktivista je po boku Grety Thunbergové vídán už rok a půl
Švédský fotograf a kameraman Christofer Kebbon (22) upoutal pozornost médií díky tomu, kolik času...
Policie zatkla pět mladíků, šířili nenávistný obsah a chystali útok na synagogu
Přímý přenos Šéf Národní centrály proti terorismu, extremismu a kybernetické kriminalitě (NCTEKK) Břetislav...
Arcibiskup vedl pokus o převrat v Arménii, zmařili jsme ho, řekl premiér Pašinjan
Bezpečnostní složky v Arménii zmařily pokus o státní převrat, informoval premiér Nikol Pašinjan,...
Politický proces, říká ve Sněmovně Babiš. Kvůli Čapímu hnízdu nikdy neodstoupí
Přímý přenos Poslanci se sešli poprvé po hlasování o nedůvěře vládě. Na programu má Sněmovna zavedení jednotného...
Soudy řeší bizarní spor. Žena zažalovala sousedku kvůli odleskům z komína
Až k Nejvyššímu soudu dospěl sousedský spor kvůli světelným zábleskům z nerezové rotační hlavice na...
- Počet článků 416
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 1821x