Děkujeme za pochopení.
T87o45m93á44š 54K87o40c54o28u68r57e95k
Milá kolegyně, jsem traumatolog jezdící roky RZS a dovolím si s Vámi v několika věcech nesouhlasit. Opravdu dobrá sestra není garantovaná žádnou vysokou školou. Proč se (hlavně ti starší lékaři) ohánějí chválami na bývalé sestry ze zdrávky? Je to třeba proto, že v tehdejší době byla střední zdravotnická škola elitní střední škola, kdežto dnes se jedná jednoznačně o podprůměrné školy (ale za to může i devalvace tohoto vzdělávacího oboru). Pokud v práci pracuji se sestrou ze SZŠ nebo z VŠ, ty se SZŠ z toho doposud vycházejí lépe (v nemocnici i na záchrance).
Btw. kromě medicíny mám vystudovaný i magisterský obor na Fakultě zdravotnických věd a zhruba u poloviny spolužáků s Bc. tituly jsem nechápak, kdo jim je dal (naopak u části byla škoda, že nešli/y na medicínu, na kterou by určitě měli/y). Stran vysokoškolského vzdělání u sester máte nepochybně pravdu u staničních nebo vrchních sester, mně osobně u řadových toto přijde zbytečné. Vámi vyjmenované znalosti a schopnosti má cca 10% z nich (a hromadu teoretických předmětů z VŠ, aby byla naplněna hodinová náplň oboru, nikdy nevyužijí).
Pokud by byl reformován systém zdravotní péče, kdy by vzdělané sestry převzaly část kompetencí lékařů a věnovaly se této práci, bylo by to bezpochyby jen dobře (ale oba víme, že tomu tak není), jen s tím ruku v ruce musí jít i přímá zodpovědnost, což ne každému vyhovuje...
Stran zdravotnických záchranářů - neobyčejně si vážím svých kolegů v trojposádce (u nás nemáme RV, jen trojposádku nebo dvojposádku), konec konců VŠ vzdělání má 1/4 z nich a v praxi bych to nepoznal, kdybych to nevěděl, pro mě je důležitější třeba ALS a ATLS, ale abych byl upřímný - kdyby se mi dusilo dítě, chtěl bych, aby přijela posádka s lékařem, nikoliv se záchranářem, ale třeba to vidíte jinak... A dvojposádka nemá pravomoce skoro na nic, takže funguje jako žlutý taxík - takže devalvace činnosti záchranky (o dispečinku, který ve finále netrefí ani 1/2 výzev, ke kterým jezdíme, ani nemluvě).
T74o20m53á53š 89K82o66c29o23u52r25e41k
(dokončení příspěvku)
Můj závěr - aktuálně VŠ vzdělání pro všechny sestry paušálně je podle mě blbost. Kvalitě posluchačů se přizpůsobují vysoké školy, protože taková je společenská poptávka, a nemalá část absolventů není kvalitní. Smysl by nepochybně měla reforma, ve které SZP zaujmou (po absolvování kvalitní a náročností odpovídající VŠ) v systému zdravotní péče důležitější pozici s výrazně vyššími pravomocemi (ale i vlastní zodpovědností) a za výrazně vyšší plat, ale jedno bez druhého je hraní si na vzdělání, kvalifikaci apod., které je v praxi jen smutnou teorií.
Nicméně Vám přeji, ať Vás entuziasmus neopouští a třeba se oba změny jednou dočkáme, sestrám toto z celého srdce přeji, v nemocnici i na záchrance jsou (a vždycky byly) mojí pravou i levou rukou.
J26i21ř22í 79H74l35a80v40á86č
Zajímaví rozbor. Probíral jsem to s vedle mne sedící sestřičkou z JIPu. Se vším souhlasí.
M89i92c61h14a87l 82S96v94o41b86o45d29a
Hezký objektivní článek. Ruku v ruce s vyšší zodpovědností zdravotníků by měla být i vyšší odpovědnost pacientů, kteří čerpají zdravotní péči, ale zkuste vyhodit z nemocnice problémového pacienta, který narušuje léčbu ostatním.
Vysoká škola je hezká věc, ale ani to není garance dobré péče. Uznávám, že riziko špatné péče je menší, ale toto riziko je stejně reálné ve světle faktu, že ti vysokoškoláci utíkají po ukončení studia do zahraničí. Takže český pacient ve finále z vysokoškolského studia a péče vysokoškoláka, nemá žádný užitek.
K61l28á42r75a 60K79u92t86a26č19o38v60á
Problémoví pacienti byli, jsou a budou, odmítnout jim péči nejde. Že tím v nemocnicích mohou trpět i jiní pacienti je velký problém a nevím, jestli se někdy někomu povede ho nějak rozumně vyřešit.
Do zahraničí odchází jen velmi malé procento lidí a mám pocit, že většina z nich se po pár letech vrátí, jenom minimum odejde trvale. Většinou si odjedou na pár let vydělat alespoň trochu slušné peníze a většinou se vrátí vybavení spoustou dalších zkušeností. Navíc mít zahraniční zkušenost a moci porovnávat, jak to kde (ne)funguje by naopak bylo přínosem pro úplně všechny, kdybychom toho uměli patřičně využít.
Další věc je, že ve chvíli, kdy v českém zdravotnictví bude odpovídající ohodnocení a přestanou se porušovat zákony, tak ubyde lidí, kteří budou mít potřebu odcházet do zahraničí, či mimo obor.
J50i33ř18í 15Č18u31m35p94e59l30í36k
Nedokážu posoudit, jestli sestra potřebuje vysokou školu. Ano, vejška může dát člověku ledacos, ale je vždy něco za něco. Když studujete další tři roky, tři roky neplatíte daně, tři roky na Vás daňový poplatník doplácí. Je to prostá ekonomická otázka. Proto by bylo mnohem přínosnější mít kvalitní středoškolské vzdělání propojené s praxí. Ve zkratce, německý model vzdělávání.
Mám dojem (jen dojem), že současný tlak na vysokoškolské vzdělávání je věcí západních států, které bojují s nezaměstnaností. A v myšlení politiků je jednoduchá rovnice - vysokoškolák=3-5 let mimo statistiky zaměstnanosti.
Nicméně, nedokážu posoudit situaci konkrétně sester. Ale v mnoha jiných oborech, kde se v současné době vyžaduje výška, bohatě postačí kvalitní středni
K28l59á75r85a 52K83u45t54a58č24o82v66á
Na druhou stranu ti vysokoškoláci pak jsou ekonomicky aktivní a po té škole odvádí peníze zpět do systému. Takže to tříleté "doplácení" není zrovna nenávratná investice... Navíc znám dost vysokoškoláků, kteří při škole alespoň na poloviční úvazek pracují, protože jinak by se na té škole nezvládli finančně udržet.
P63e44t81r 47H16á63l78a
To je problem celkoveho upadku vzdelani. Dobre vedeny zvidavy zak by dal statni maturitu po 5. tride. Prodluzujeme dobu vzdelavani a zahlcujeme deti informacemi, aniz bychom je ale realne naucili vic. Leckdy i spis min, protoze pres to biflovani uz na skutecne pochopeni nezbyva cas a energie.
Nejde o to, ze by zrovna sestry a zachranari potrebovali min vzdelani a proto jim stacila stredni. Jde o to, ze ona by stacila skoro vsem.
K92l79á63r11a 62K63u74t91a85č20o60v50á
To by ale už chtělo hodně velkou transformaci vzdělávacího systému a nejsem si jistá, že by to byl krok správným směrem. A navíc by to asi dost uškodilo lidem, kteří by chtěli následně pracovat v zahraničí, protože by se to dost špatně porovnávalo a sjednocovalo.
Na druhou stranu by možná nebylo od věci, kdyby talentovaní žáci měli možnost odejít ze ZŠ na gymnázium a z něj na VŠ už ve chvíli, kdy jsou schopní dokázat, že "pojali veškerý objem dat, který měli", buď tím, že by složili nějakou srovnávací zkoušku na ZŠ, maturitu na SŠ a neřídit se jen roky. Co si pamatuju, tak na gymnáziu jsme měli pár lidí, co by (podle mě) zvládli na výbornou odmaturovat ve druháku (ne u státní maturity, tu by dali asi už na základce), ale museli si tam odsedět celé 4 roky...
V69l41a91s24t26i83m92i50l 12K80r63a79u46s
Připadá mi směšné požadovat, aby zdravotní sestry měly vysokou školu v době, kdy je zdravotních sester všeobecný nedostatek.
Ve školství také před časem vznikl názor, že i učitelky v mateřské škole měly mít vysokou školu. V praxi to jaksi neuspělo, protože "když mám vysokou školu, tak přece nebudu dělat učitelku v mateřské škole". A tak jsou dnes v mateřských školách vděčni prakticky za kohokoli.
K66l65á54r70a 36K82u29t40a80č37o55v63á
Lékařů je taky nedostatek a nikoho by ani nenapadlo pomýšlet na to, že by se jim snížila kvalifikace, proč by to u sester, které odpovídají za zdraví a život pacienta uplně stejně mělo být jinak? Jsou obory, kde bychom skutečně "neměli být vděčni za kohokoliv" jen kvůli počtu.
Problém nedostatku sester těžko vyřeší snížení kvalifikace, možná by pomohlo, kdyby se začal dodržovat zákoník práce, sjednotilo se finanční ohodnocení mezi státními a soukromými nemocnicemi přičemž by sestry byly náležitě finančně ohodnocené, skončily nekonečné přesčasy, a přestalo se s nimi jednat, jako s děvečkami pro všechno.
J57a22n 32R76á91ž
Ach jo...to je asi vše, co se k tomuto blogu dá říci.
K58l44á96r73a 23K35u71t29a65č62o22v23á
Děkuji za přínosnou a konkrétní kritiku...
V75á22c26l82a64v 94M96a30c30h
nejen to. I blogeři idnes by potřebovali nějaký nástroj na kontrolu pravopisu "všeobecná sesta"
- Počet článků 283
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 1085x
Snila jsem o cestě kolem světa, se kterou jsem začala pomalu a pozvolně před devíti lety, kdy jsem se vydala poprvé sama do Íránu, kam jsem se ráda ještě dvakrát vrátila. Od té doby jsem se snažila (většinou sama) každý rok vycestovat do bližších i vzdálenějších míst, nasávat jejich atmosféru a co nejvíc fotit.
Moje prozatím největší, nejdelší a nejvzdálenější cesta se uskutečnila od 8. ledna do 17. srpna 2017 kdy jsem se nejprve přidala do devítičlenné posádky na cestu Aviou Jižní Amerikou https://www.facebook.com/aviou.cz/ a následně již sama pokračovala do USA, Kanady, Jihovýchodní Asie a Západní Evropy. Během 222 dní jsem navštívila území 20 států a vystřídala rozličné dopravní prostředky včetně skládacího kola, které jsem koupila v Bangkoku, projela na něm kousek Barmy a nakonec ho letadlem dopravila do Portugalska a (ne)dojela s ním do Santiaga de Compostela. Tím jsem obletěla a objela zemi kolem do kola, viděla nespočet nádherných míst, zažila mnoho neskutečných věcí a hlavně jsem potkala spoustu úžasných lidí.
A o tom všem bych vám ráda vyprávěla s pomocí svého blogu...
Seznam rubrik
- Lofoty 2016
- Země zaslíbená
- Po stopách Nikdykde
- Neuschwanstein
- Norsko 2013
- Tyrkysová země II.
- Tyrkysová země III
- Ze života s Chrtem v nouzi
- Nessie na výletě
- Jak jsme (ne)bydlely
- Pochod Marodů - Nízké Tatry
- Expedice Absurdistán
- (Sou)žití s fofrklacky
- Šifrovačky s Dogtopusem
- Výlety po ČR
- Skandinávské bloudění 2015
- Tyrkysová země I.
- Nezařazené
- Osobní
- Cesta kolem světa