Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Tyrkysová země II - (13.) - Shiraz

Probuzení je příjemnější, než jsem čekala. Prosklenou barevnou stěnou probleskují paprsky slunce, takže je všechno zabarvené do modo, červeno, žluto, zelena. Ještě se chviličku převaluji v peřinách, než se vyhraboším ven, není přeci kam spěchat...

Jako první zajdu na recepci, poptat se, kde se vlastně nacházím, protože o tom nemám nejmenší ponětí. Vyfasuji google mapu a po chvíli se zorientuji v tom, kde jsem i na mapě v Lonely Planet, takže už mi nic nebrání, abych šla ven. Plán je jasný. Navštívit to, co jsem vloni neviděla kvůli Ashuře. Tzn. Shah-e Cheragh mosque a Vakil mosque s monolitickými sloupy.

První cíl je Shah-e Cheragh, neb je nejblíže hotelu. Vstoupit se mi povede až na 3 pokus. Poprvé mě zastaví, že musím mít na sobě čádor. Ten se tady nepůjčuje u vchodu, ale protože se jedná o velmi frekventované místo, je tu speciální půjčovna. Tam nechám jako zástavu svůj 2 roky prošlý ISIC , jsem dotázána, zda jsem muslimka, či nemuslimka a poté je mi vydán bílý čádor. Po chvíli pozorování dojdu k závěru, že muslimky si půjčují čádory tmavé a nemuslimky světlé. Učiním další pokus o vstup.

„Nesmíte mít batoh.“

Šmarjá, ženský, proč si to tu někam nenapíšete a nebo to aspoň neříkáte všecko najednou?

Odcházím ještě do úschovny. Foťák nacpu do batohu, vyfasuji potvrzení a snad už konečně můžu dovnitř. Jsem na velkém nádvoří, kde jsou různé směrovky. Na muzeum, na informace, na modlitebny, na policii, ale i na poradnu v oblasti víry. Zatímco poslední zmiňované se opravdu navštívit nechystám, muzeum zní dobře.

Musím mít na sobě ten hadr i tam? Asi jo. Co si budem povídat, když v tom neumíte chodit a ještě je vám to velký, tak je to strašně nepohodlný. Pořád to padá z hlavy a ještě si na to v jednom kuse šlapete. I s tímto handicapem ovšem projde dvě patra muzea. Mají tu převážně knihy, ve kterých jsem si skutečně nepočetl, ale najdou se tu i takové věci, jako je stříbrná brána opřená o zeď. Vyjít po schodech do patra bylo malé peklo, neb jsem si na každém druhém schodu přišlápla cíp čádoru a jednu chvíli to vypadalo, že si udělám nepěkný letecký den, přímo do náruče hlídače.

Vycházím z muzea, kráčím k modlitebně. Zouvám boty, ukládám do sáčku a u vchodu do šatny. Dostanu číslo a můžu dovnitř. Další ze skleněných mešit. Povětšinou tu sedí mladé dívky a učí se, nebo si čtou. Sem tam se nějaká (spíše starší) žena modlí. Projdu mešitu, kde se dá a najednou se nějak ocitnu v části, kde jsou muži. Ale i ženy, takže je to asi správně. V centru místnosti je další hrobka, lidé k ní házejí peníze, chodí si na ní sahat, někteří jí dokonce líbají. Jak nehygienické.

Opouštím modlitebnu a zjistím, že se dá průchodem dostat k té, kde jsme byli loni s Alim. Momentálně je to tady ovšem under reconstruction, takže se zase vrátím. Do druhé modlitebny už se ani nehrnu, protože tam míří nějak moc lidí. Venku na stráži sedí paní s prachovkou a dohlíží na zouvání. Ještě chvíli pozoruji život v asi největší mešitě v Shirazu, než se vydám na další cestu.

Odevzdávám čádor, vyzvedávám si batoh a pokračuji v cestě. Mým cílem je další mešita, tentokrát Vakil. S monolitickým sloupovím.

Procházím kolem otevřených obchodů až dojdu k jednomu, kde mají nádherné šaty. Tam se na chvíli zdržím. A ani nebyly až tak drahé, jak bych čekala. Radši jdu dál, abych ještě nešla shánět banku, abych na ně měla.

Vidím směrovky na Vakil. Jdu po nich, nejdřív omylem vlezu do muzea koberců a až poté najdu mešitu. U vchodu je mi hlídačem zapůjčen čádor ze skleněné skříňky. („Tady máš čádor, můžeš fotit, užij si to.“) Po mém marném pokusu o samostatnost mi čádor přehazuje přes batoh s tripodem, takže rázem musím vypadat jako velbloud s anténou a ještě se diví, že jsem vysoká. Můžu já za to, že on je jako ustřelený kecky?

Na nádvoří je vodní nádrž a několik spících mužů. Tady snad místo do hospody chodí chlapy do mešity. Zahlásí doma, že se jdou pomodlit a místo toho tam spěj. Mířím rovnou do sloupové části. Na kráse jí trochu ubírají růžové, plastové odpadkové kyblíky. Ale zase tu aspoň mají čisto. Udělám pár fotek, dokonce i autoportrétů, protože fotku v čádoru ještě nemám.

Vracím čádor, odcházím. Hned vedle je vstup na bazar, kde mají velmi přemrštěné ceny. Asi tak o 0 někdy i o dvě. Původní plán, že z bazaru půjdu rovnou na autobusák pro lístek do Esfahánu, poněkud poupravím, když vyjdu kousek od citadely. Zhodnotím, že letos je čas jít dovnitř. Platím vstupné a zjišťuji, že i tady se rekonstruuje, letos na to mám evidentně štěstí.

Prostor nádvoří zabírá pomerančový sad. Lidé občas nenápadně některé trhají, já si to nedovolím, i když chuť by byla. A myšlenky si taky utíkají, kam nemají. Prokletý pomeranče. Projdu se sadem ke statue room. Rázem se ocitám na audienci u šáha. (Voskového.) Jedinou další přístupnou částí je přízemí jedné z věží a sousedních místností, kde dříve bývaly lázně. Tady sedí jeden hlídač a klepe se u topení. Je pravda, že tady není nejtepleji, venku na sluníčku je to lepší. Projdu se, ochladím a jdu se zase nahoru zahřát. Když už dojdou zajímavosti k procházení, vyfotím ještě dvojici místních a odcházím si pro lístek na bus. Před vraty stojí zaparkované auto s ohromnou botou. Překvapuje mě, že mě to nepřekvapuje.

 

 

 

Autor: Klára Kutačová | sobota 15.1.2011 18:29 | karma článku: 15,98 | přečteno: 1047x
  • Další články autora

Klára Kutačová

Cesta kolem světa - Z Mandalay do Baganu (Myanmar)

Nacházím se v Myanmarském městě Mandalay, kde jsem se z důvodu nemoci zasekla o den víc, než jsem měla v plánu a čeká mě přejezd k tisíci chrámům v Baganu.

12.5.2020 v 19:51 | Karma: 13,78 | Přečteno: 274x | Diskuse| Cestování

Klára Kutačová

Cesta kolem světa - Tam na cestě k Mandalay (Myanmar)

Z Niaungshwe se potřebuji dostat zpět do Kalawu a z něj do města Manadalay, kde chci primárně navštívit most U-Bein - nejdelší teakový most světa.

5.5.2020 v 19:34 | Karma: 15,22 | Přečteno: 317x | Diskuse| Cestování

Klára Kutačová

Cesta kolem světa - trek k jezeru Inle den 3. (Myanmar)

Třetí a poslední den výletu k jezeru Inle. Čeká nás půl dne chůze, jízda po jezeře a návštěva několika místních tradičních dílen.

23.4.2020 v 14:11 | Karma: 14,15 | Přečteno: 234x | Diskuse| Cestování

Klára Kutačová

Cesta kolem světa - trek k jezeru Inle den 2. (Myanmar)

Náš pochod k jezeru Inle pokračuje. Včerejších 30 km mi přišlo jako příjemná procházka, ani mě ráno moc nebolí nohy, ale to, co nás čeká dnes, bude výzva.

20.4.2020 v 17:51 | Karma: 14,86 | Přečteno: 233x | Diskuse| Cestování

Klára Kutačová

Cesta kolem světa - trek k jezeru Inle (Myanmar)

Včera jsem dojela do malého městečka Kalaw v horách Shanského státu, kam většina turistů jezdí právě proto, aby se odsud vydala na dvou, nebo třídenní pěší výlet k jezeru Inle. Mě čeká jeho třídenní varianta...

18.4.2020 v 12:36 | Karma: 17,14 | Přečteno: 327x | Diskuse| Cestování
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

NATO by Rusy porazilo, Putin má jedinou naději, řekl polský ministr zahraničí

26. dubna 2024  12:04

Rusko by se mělo bát Severoatlantické aliance, protože ho v případě střetu s ní čeká „nevyhnutelná...

Pokleknete a budete prosit. Generál slíbil zničit NATO do roku 2030

24. dubna 2024  21:21

Velitel čečenských sil bojujících na Ukrajině a věrný obdivovatel ruského prezidenta Vladimira...

Válek představil prezidentovi plán rozvoje zdravotnictví. Řešili i ministra pro vědu

30. dubna 2024  13:34,  aktualizováno  16:01

Prezident Petr Pavel přijal ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09). Představil mu...

Opilý řidič naboural šest aut. Na pumpě pak rozlil benzin a hrozil, že se zapálí

30. dubna 2024  15:50

Opilý cizinec zaměstnal v sobotu ráno prachatické policisty. Nejdřív naboural šest aut, pak na...

Není to o lajcích a na TikToku nebudu, říká budoucí ministr pro vědu Tuleja

30. dubna 2024  15:37

Pavel Tuleja, který má být příští týden jmenován novým ministrem pro vědu, výzkum a inovace za TOP...

Podpořte český tým, užijte si atmosféru MS. iDNES.cz rozdává vstupenky na hokej

30. dubna 2024  15:28

Každý den víte, o jaké zápasy soutěžíte, na úvod to budou duely Česko - Finsko a Švýcarsko -...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 283
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1083x
Jsem občas trochu cynik a často naivní snílek...

Snila jsem o cestě kolem světa, se kterou jsem začala pomalu a pozvolně před devíti lety, kdy jsem se vydala poprvé sama do Íránu, kam jsem se ráda ještě dvakrát vrátila. Od té doby jsem se snažila (většinou sama) každý rok vycestovat do bližších i vzdálenějších míst, nasávat jejich atmosféru a co nejvíc fotit.

Moje prozatím největší, nejdelší a nejvzdálenější cesta se uskutečnila od 8. ledna do 17. srpna 2017 kdy jsem se nejprve přidala do devítičlenné posádky na  cestu Aviou Jižní Amerikou https://www.facebook.com/aviou.cz/ a následně již sama pokračovala do USA, Kanady, Jihovýchodní Asie a Západní Evropy. Během 222 dní jsem navštívila území 20 států a vystřídala rozličné dopravní prostředky včetně skládacího kola, které jsem koupila v Bangkoku, projela na něm kousek Barmy a nakonec ho letadlem dopravila do Portugalska a (ne)dojela s ním do Santiaga de Compostela. Tím jsem obletěla a objela zemi kolem do kola, viděla nespočet nádherných míst, zažila mnoho neskutečných věcí a hlavně jsem potkala spoustu úžasných lidí.

A o tom všem bych vám ráda vyprávěla s pomocí svého blogu...