Tyrkysová země II - (13.) - Shiraz
Jako první zajdu na recepci, poptat se, kde se vlastně nacházím, protože o tom nemám nejmenší ponětí. Vyfasuji google mapu a po chvíli se zorientuji v tom, kde jsem i na mapě v Lonely Planet, takže už mi nic nebrání, abych šla ven. Plán je jasný. Navštívit to, co jsem vloni neviděla kvůli Ashuře. Tzn. Shah-e Cheragh mosque a Vakil mosque s monolitickými sloupy.
První cíl je Shah-e Cheragh, neb je nejblíže hotelu. Vstoupit se mi povede až na 3 pokus. Poprvé mě zastaví, že musím mít na sobě čádor. Ten se tady nepůjčuje u vchodu, ale protože se jedná o velmi frekventované místo, je tu speciální půjčovna. Tam nechám jako zástavu svůj 2 roky prošlý ISIC , jsem dotázána, zda jsem muslimka, či nemuslimka a poté je mi vydán bílý čádor. Po chvíli pozorování dojdu k závěru, že muslimky si půjčují čádory tmavé a nemuslimky světlé. Učiním další pokus o vstup.
„Nesmíte mít batoh.“
Šmarjá, ženský, proč si to tu někam nenapíšete a nebo to aspoň neříkáte všecko najednou?
Odcházím ještě do úschovny. Foťák nacpu do batohu, vyfasuji potvrzení a snad už konečně můžu dovnitř. Jsem na velkém nádvoří, kde jsou různé směrovky. Na muzeum, na informace, na modlitebny, na policii, ale i na poradnu v oblasti víry. Zatímco poslední zmiňované se opravdu navštívit nechystám, muzeum zní dobře.
Musím mít na sobě ten hadr i tam? Asi jo. Co si budem povídat, když v tom neumíte chodit a ještě je vám to velký, tak je to strašně nepohodlný. Pořád to padá z hlavy a ještě si na to v jednom kuse šlapete. I s tímto handicapem ovšem projde dvě patra muzea. Mají tu převážně knihy, ve kterých jsem si skutečně nepočetl, ale najdou se tu i takové věci, jako je stříbrná brána opřená o zeď. Vyjít po schodech do patra bylo malé peklo, neb jsem si na každém druhém schodu přišlápla cíp čádoru a jednu chvíli to vypadalo, že si udělám nepěkný letecký den, přímo do náruče hlídače.
Vycházím z muzea, kráčím k modlitebně. Zouvám boty, ukládám do sáčku a u vchodu do šatny. Dostanu číslo a můžu dovnitř. Další ze skleněných mešit. Povětšinou tu sedí mladé dívky a učí se, nebo si čtou. Sem tam se nějaká (spíše starší) žena modlí. Projdu mešitu, kde se dá a najednou se nějak ocitnu v části, kde jsou muži. Ale i ženy, takže je to asi správně. V centru místnosti je další hrobka, lidé k ní házejí peníze, chodí si na ní sahat, někteří jí dokonce líbají. Jak nehygienické.
Opouštím modlitebnu a zjistím, že se dá průchodem dostat k té, kde jsme byli loni s Alim. Momentálně je to tady ovšem under reconstruction, takže se zase vrátím. Do druhé modlitebny už se ani nehrnu, protože tam míří nějak moc lidí. Venku na stráži sedí paní s prachovkou a dohlíží na zouvání. Ještě chvíli pozoruji život v asi největší mešitě v Shirazu, než se vydám na další cestu.
Odevzdávám čádor, vyzvedávám si batoh a pokračuji v cestě. Mým cílem je další mešita, tentokrát Vakil. S monolitickým sloupovím.
Procházím kolem otevřených obchodů až dojdu k jednomu, kde mají nádherné šaty. Tam se na chvíli zdržím. A ani nebyly až tak drahé, jak bych čekala. Radši jdu dál, abych ještě nešla shánět banku, abych na ně měla.
Vidím směrovky na Vakil. Jdu po nich, nejdřív omylem vlezu do muzea koberců a až poté najdu mešitu. U vchodu je mi hlídačem zapůjčen čádor ze skleněné skříňky. („Tady máš čádor, můžeš fotit, užij si to.“) Po mém marném pokusu o samostatnost mi čádor přehazuje přes batoh s tripodem, takže rázem musím vypadat jako velbloud s anténou a ještě se diví, že jsem vysoká. Můžu já za to, že on je jako ustřelený kecky?
Na nádvoří je vodní nádrž a několik spících mužů. Tady snad místo do hospody chodí chlapy do mešity. Zahlásí doma, že se jdou pomodlit a místo toho tam spěj. Mířím rovnou do sloupové části. Na kráse jí trochu ubírají růžové, plastové odpadkové kyblíky. Ale zase tu aspoň mají čisto. Udělám pár fotek, dokonce i autoportrétů, protože fotku v čádoru ještě nemám.
Vracím čádor, odcházím. Hned vedle je vstup na bazar, kde mají velmi přemrštěné ceny. Asi tak o 0 někdy i o dvě. Původní plán, že z bazaru půjdu rovnou na autobusák pro lístek do Esfahánu, poněkud poupravím, když vyjdu kousek od citadely. Zhodnotím, že letos je čas jít dovnitř. Platím vstupné a zjišťuji, že i tady se rekonstruuje, letos na to mám evidentně štěstí.
Prostor nádvoří zabírá pomerančový sad. Lidé občas nenápadně některé trhají, já si to nedovolím, i když chuť by byla. A myšlenky si taky utíkají, kam nemají. Prokletý pomeranče. Projdu se sadem ke statue room. Rázem se ocitám na audienci u šáha. (Voskového.) Jedinou další přístupnou částí je přízemí jedné z věží a sousedních místností, kde dříve bývaly lázně. Tady sedí jeden hlídač a klepe se u topení. Je pravda, že tady není nejtepleji, venku na sluníčku je to lepší. Projdu se, ochladím a jdu se zase nahoru zahřát. Když už dojdou zajímavosti k procházení, vyfotím ještě dvojici místních a odcházím si pro lístek na bus. Před vraty stojí zaparkované auto s ohromnou botou. Překvapuje mě, že mě to nepřekvapuje.
Klára Kutačová
Cesta kolem světa - Camino de Santiago na kole (Portugalskou pobřežní cestou) den 5.
Camping Mougas - Saians cca 35 km. Stále pokračuji v cestě podél oceánu do Santiaga a jako obvykle si trochu pobloudím a část cesty si dokonce zopakuji.
Klára Kutačová
Cesta kolem světa - Camino de Santiago na kole (Portugalskou pobřežní cestou) den 4.
Caminha - Camping Mougas cca 32 km. Překračuji hranice do 20. a posledního státu mojí cesty - Španělska. Camino dnes vede jednou z nejkrásnějších částí při pobřeží Atlantského oceánu.
Klára Kutačová
Cesta kolem světa - Camino de Santiago na kole (Portugalskou pobřežní cestou) den 3.
Viana do Castelo - Caminha. Oficiálně by to měla být cesta na 28 km. Díky bloudění to ale bylo zřejmě o dost víc...
Klára Kutačová
Cesta kolem světa - Camino de Santiago na kole (Portugalskou pobřežní cestou) den 2.
Esposende Marinhas - Viana do Costelo (cca 25 km). Včera jsem se rozhodla, že nebudu trhat kilometrické rekordy a pojedu každý den do 30 km. Času mám dost a chci si cestu víc užít.
Klára Kutačová
Když se vládní představitelé vysmívají vlastním nařízením...
... a všem lidem, kteří je stále dodržují, ať už z vlastního přesvědčení, anebo čistě z obavy z možných sankcí.
Další články autora |
Pohřešovaného manažera našli mrtvého, po noční nehodě patrně bloudil v lese
Policisté v pondělí dopoledne našli pohřešovaného manažera e-shopu s hudebními nástroji Kytary.cz....
Velký test másla: Nejlahodnější vzorek nebyl ani bio, ani z alpského mléka
Premium Lahodné máslo, které chutná a voní po smetaně, nemusí stát majlant. Jenže napěchovat jím mrazák,...
Chaos, protesty a vojáci v parlamentu. V Jižní Koreji hodiny platilo stanné právo
Jižní Korea zažila den plný chaosu poté, co prezident Jun Sok-jol vyhlásil stanné právo kvůli silám...
Bývalý syrský prezident Asad je s rodinou v Moskvě. V Rusku získali azyl
Sledujeme online Bývalý syrský prezident Bašár Asad a jeho rodina jsou v Moskvě, kde od ruských úřadů získali azyl....
Došly nám síly. Česká specialistka na cupcaky zavírá svůj obchod
Lenka Hnidáková, průkopnice cupcaků v Česku a autorka dvou knih o těchto dezertech, zavírá svůj...
Prodejci zbraní mají hlásit podezřelé nákupy. Senát odmítl zmrazení platů
Senát kývl na novelu zákona o zbraních, podle které budou muset prodejci zbraní a střeliva hlásit...
Poslanci osekali návrh, který má šetřit miliardy. Benda si dal na hlavu tašku
Přímý přenos Státní podpora obnovitelných zdrojů poskytovaná ze státního rozpočtu se sníží. Poslanci schválili...
Osobností roku podle časopisu Time bude opět Trump. Po Taylor Swift
Osobností roku časopisu Time se letos stane zvolený americký prezident Donald Trump, uvedl ve...
Přes 400 miliard dolarů. Zvolili Trumpa a Muskův majetek vzrostl o dvě třetiny
Elon Musk se stal prvním člověkem na světě, jehož majetek přesáhl 400 miliard USD (9,6 bilionu Kč)....
K pohodlné komunikaci s dítětem není potřeba mobilní telefon
Chcete zůstat v kontaktu se svým dítětem, aniž byste mu museli pořizovat mobilní telefon? Chytré hodinky LAMAX WatchY4 Plus jsou ideálním řešením,...
- Počet článků 283
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 1085x
Snila jsem o cestě kolem světa, se kterou jsem začala pomalu a pozvolně před devíti lety, kdy jsem se vydala poprvé sama do Íránu, kam jsem se ráda ještě dvakrát vrátila. Od té doby jsem se snažila (většinou sama) každý rok vycestovat do bližších i vzdálenějších míst, nasávat jejich atmosféru a co nejvíc fotit.
Moje prozatím největší, nejdelší a nejvzdálenější cesta se uskutečnila od 8. ledna do 17. srpna 2017 kdy jsem se nejprve přidala do devítičlenné posádky na cestu Aviou Jižní Amerikou https://www.facebook.com/aviou.cz/ a následně již sama pokračovala do USA, Kanady, Jihovýchodní Asie a Západní Evropy. Během 222 dní jsem navštívila území 20 států a vystřídala rozličné dopravní prostředky včetně skládacího kola, které jsem koupila v Bangkoku, projela na něm kousek Barmy a nakonec ho letadlem dopravila do Portugalska a (ne)dojela s ním do Santiaga de Compostela. Tím jsem obletěla a objela zemi kolem do kola, viděla nespočet nádherných míst, zažila mnoho neskutečných věcí a hlavně jsem potkala spoustu úžasných lidí.
A o tom všem bych vám ráda vyprávěla s pomocí svého blogu...
Seznam rubrik
- Lofoty 2016
- Země zaslíbená
- Po stopách Nikdykde
- Neuschwanstein
- Norsko 2013
- Tyrkysová země II.
- Tyrkysová země III
- Ze života s Chrtem v nouzi
- Nessie na výletě
- Jak jsme (ne)bydlely
- Pochod Marodů - Nízké Tatry
- Expedice Absurdistán
- (Sou)žití s fofrklacky
- Šifrovačky s Dogtopusem
- Výlety po ČR
- Skandinávské bloudění 2015
- Tyrkysová země I.
- Nezařazené
- Osobní
- Cesta kolem světa