Napříč tyrkysovou zemí XXXII. - odlet domů
Jsme tu brzo. Náš let ještě nikde není, nevadí. Projdeme alespoň přes první kontrolu, ať se tím potom nezdržujeme. Zařadím se do fronty za Tomáše, ten projde bez problémů, zatímco na mě vytřeští chlapík u kontroly oči.
„Ženy tam.“ Ukáže směrem k neprůhledné zástěně.
„Ok, merci.“ Zašklebim se na Toma, poberu svoje věci a přesunu se ke správné kontrolní přepážce.
Procházím bezpečnostním rámem, za ním sedí slečna z kontroly, píše SMSku a ani se nenamáhá zvednout ke mně hlavu, byť rám zapíská, jen mi plácne rukou přes kapsy a když zhodnotí, že v nich není nic závadného, nechá to plavat. Tomu se říká bezpečnost nade vše.
Najdu Tomíka a společně se usazujem na lavičku, která se pro nastávajících pár hodin stane našim domovem. Já tahám knížku, on notes, poté jej podstrčí mě a jde se projít. Cestou se zakecá s nějakou Francouzskou. Já téměř usínám. Otevírají naší přepážku. Dovalíme tam krosny, dostaneme palubní vstupenky a můžeme pokračovat v čekání. Nicméně teď už ne tak dlouhém. Do fronty na kontrolu pasů. Tomáš chce jít k přepážce pro piloty a já se hlásím o místo u diplomatické, ale radši to ani nezkoušíme a zaplujeme mezi běžné smrtelníky. Francouzska stojí ve frontě označené, že je pouze pro Iránce.
Můj biometrický pas dělá problémy, nebo možná celník dělá problémy s mým biometrickým pasem, ale pustí mě dál. Tomáš opět vysvětluje svojí 7 let starou fotku – chlapče, buď tý lásky a nech si udělat novej pas... Jdeme si najít sezení a místo toho najdeme naprosto luxusní ležení. Zabereme dvě lehátka, ovšem Tomáš dlouho ležet nevydrží, takže nechá mě a věci na lehátku a jde zjistit, odkud potom poletíme. Gate už je otevřená, takže sek ní přesuneme. Opět je nutné projít rámem, tady jsou důkladnější, občas někoho i zujou. Ale ne že by pak toho člověka nechali jen tak bosky ťapat po podlaze, hezky se zeptají na velikost nohy, najdou v poličce přiměřené bačkory a v těch jdete na druhou stranu, než vám vrátí boty. Procházím, beru si příruční zavazadlo. Za mnou z rentgenu vyjede raneček z hadrů – příruční zavazadlo jakési babičky. Nechápu, že něco takového do letadla projde, ale evidentně bez problémů. Tom zřejmě ještě tvrdne někde v jeho frontě, takže obsazuji sedátko co nejblíž výlezu z kontrol a čekám. Vstup do letadla je za mnou, zatím zavřený. Jsme tu oba, otevírá se, stavíme se do fronty. Palubní letenka, pas, projít tunelem a jsme v letadle,
Tom se tentokrát nacpe k okýnku, protože nikdy neletěl nad Iránem za světla, tak si to chce taky užít. Já po dosednutí usínám a probouzím se až ve chvíli, kdy nastartují motory. Teď už se vystoupit nedá. Jako všechny ostatní ženský si sundavám šátek, asi abych udělala za tímhle výletem definitivní tečku.
Vzlétáme, fotím hory, znovu usínám. Probouzíme se až když už všichni ostatní jí. Tomáš, lovec, nám shání jídlo. Jsem moc unavená na to, abych zaregistrovala, co jsem to vlastně jedla. Opět usínám. Přistáváme v Istanbulu na plochu. Přestupujeme do autobusu, který nás vyhodí před halou, kde je o poznání chladněji než minule. Snažíme se zjistit dvě věci – kolik je hodin a odkud nám to poletí dál. Tentokrát nemáme tolik času, tak aby nám to neuletělo.
Prague je psaná na gate 223, ta moc dobře víme, kde je, takže se k ní přesuneme. Nikde ani noha, takže evidentně času dost. Beru kartáček na zuby a mířím na nejbližší toaletu. Na gate vedle visí, že se z ní letí do Práglu, tak si vyčistím chrup a jdu pro Tomáše, že se přesouváme na 220. Prý už jim to říkala nějaká ženská. No hlavně že tady v těch odletech nemají ani trochu bordel...
V letadle se zaparkuju k okýnku, Tomáš vedle a ze záměru, že opět spokojeně usneme nás vytrhnou dva mladí dobytci (z dalšího hovoru vyplynulo, že je jim cca 18 – ten rok měli maturovat), kteří se rvou a řvou na celé letadlo, jejich otec jim na to neřekne ani slovo. Jen se na sebe s Tomem podíváme a jednohlasně zaúpíme: „Letíme zpátky!“ Místo toho nás ovšem čeká X hodin před trojicí z níž dvěma z nich (díky jejich mládí) jsme ochotni jejich tupost jakžtakž odpustit, ale jejich otec už pro to omluvu nemá (ke stařecké demenci má ještě daleko). A to, že hodinu popojíždíme po runway k tomu taky nepřidá. Proč jen jim ty mozkový buňky neodumírají o něco málo tišeji? Let nad mraky mě ovšem znovu ukolébá a blbci, neblbci, spím a vzbudím se jen na jídlo. Mají poslední kuře, které mi Tomáš v zchvatu galantnosti přenechá, možná aby ukázal těm za námi, že mezilidská komunikace se obejde i bez hádek.
Nad Vídní začínáme sestupovat. Pod mraky na nás čekají kopy sněhu, no fuj. Když už kroužíme nad Ruzyní, nasazuji si znovu šátek. První krok na českou půdu tedy dělám předpisově zahalená, jako bych vystupovala v Iránu. Honza mě sežere, až to uvidí...
Celní kontrola č. 1 hned za výstupním tunelem. Dva znudění celníci stojí uprostřed chodby a kontrolují pasy. Koukají na mě poněkud divně. Žádné „vezmu pas, kouknu, vrátim.“ – vezmou pas, kouknou na fotku, na mě, vytřeští oči, znovu kouknou na pas, zda jsem Češka, znovu na mě a pak mi ho radši vrátí, stále zcela konsternovaní, zatímco já se na ně usmívám jak nejzářivěji umím. Před další kontrolou už musíme do fronty před přepážkou. Stojím za nějakou Britkou, která se mě snad bojí, či co. Svůj pas si pečlivě tiskne na dmoucí hruď a jakmile zvednu hlavu od svého pasu a podívám se na její skupinu, vrhne se na (pravděpodobně svého) muže a schová i jeho pas. Tak nevim, jestli vypadam, že žeru pasy, případně Brity?
Konečně postoupíme k přepážce. Fotka, já, fotka, já, ach jo, zdržuju tentokrát víc než Tomáš. To se snad člověk tolik změní jen proto, že má na hlavě kus hadru? To už je ale snad poslední kontrola. Bereme batohy a míříme k východu, když nám cestu zastoupí další celníci.
„Něco k proclení?“
„Jo, 200 gramů čaje!“ Tomášovi už ty kontroly evidentně taky lezou krkem.
„Tak to nic, jděte.“
Jsme venku a každý vyhlížíme svého Honzu. Jsou tu oba, ale tváří se, že se neznají. Padnu svému Honzovi do náruče, Tomáš tomu svému asi ne, i když co já vim...
„Hodíme vás domů.“
„V pohodě, mam tu auto.“
„Si to umíš zařídit stejně dobře jako já.“
„Ne, ne, já si o to nemusela říkat.“ Rozloučíme se a vydáme se každý svou cestou.
Honza mi nejdřív sundá šátek, protože je na něj alergickej, poté si mě naloží do auta a odveze až domů. Ještě napíšu všem rodinným příslušníkům, že jsem v Čechách a můžu jít spát.
A to je asi vše, sen skončil, probuzení není z nejpříjemnějších. Ale 11. prosince letím znovu. A tentokrát úplně sama...
Klára Kutačová
Cesta kolem světa - Camino de Santiago na kole (Portugalskou pobřežní cestou) den 5.
Camping Mougas - Saians cca 35 km. Stále pokračuji v cestě podél oceánu do Santiaga a jako obvykle si trochu pobloudím a část cesty si dokonce zopakuji.
Klára Kutačová
Cesta kolem světa - Camino de Santiago na kole (Portugalskou pobřežní cestou) den 4.
Caminha - Camping Mougas cca 32 km. Překračuji hranice do 20. a posledního státu mojí cesty - Španělska. Camino dnes vede jednou z nejkrásnějších částí při pobřeží Atlantského oceánu.
Klára Kutačová
Cesta kolem světa - Camino de Santiago na kole (Portugalskou pobřežní cestou) den 3.
Viana do Castelo - Caminha. Oficiálně by to měla být cesta na 28 km. Díky bloudění to ale bylo zřejmě o dost víc...
Klára Kutačová
Cesta kolem světa - Camino de Santiago na kole (Portugalskou pobřežní cestou) den 2.
Esposende Marinhas - Viana do Costelo (cca 25 km). Včera jsem se rozhodla, že nebudu trhat kilometrické rekordy a pojedu každý den do 30 km. Času mám dost a chci si cestu víc užít.
Klára Kutačová
Když se vládní představitelé vysmívají vlastním nařízením...
... a všem lidem, kteří je stále dodržují, ať už z vlastního přesvědčení, anebo čistě z obavy z možných sankcí.
Další články autora |
Pohřešovaného manažera našli mrtvého, po noční nehodě patrně bloudil v lese
Policisté v pondělí dopoledne našli pohřešovaného manažera e-shopu s hudebními nástroji Kytary.cz....
Velký test másla: Nejlahodnější vzorek nebyl ani bio, ani z alpského mléka
Premium Lahodné máslo, které chutná a voní po smetaně, nemusí stát majlant. Jenže napěchovat jím mrazák,...
Bývalý syrský prezident Asad je s rodinou v Moskvě. V Rusku získali azyl
Sledujeme online Bývalý syrský prezident Bašár Asad a jeho rodina jsou v Moskvě, kde od ruských úřadů získali azyl....
Zmizel manažer e-shopu s hudebními nástroji. Odjel do Krkonoš a nevrátil se
Policisté pátrají po sedmačtyřicetiletém Filipu Č. manažerovi e-shopu s hudebními nástroji...
Režim padl, hlásí syrští povstalci. Vtrhli na íránskou ambasádu
Sledujeme online Povstalci i exilová opozice v neděli nad ránem ohlásili konec režimu syrského autoritářského...
Rusové jsou před Pokrovskem, podnikli jeden z největších úderů na energetiku
Sledujeme online Ruské síly jsou 1,5 kilometru od ukrajinského strategického města Pokrovsk v Doněcké oblasti. V...
Japonsko zvolilo znakem roku výraz „zlato“. Reflektuje olympiádu i korupci
V Japonsku zveřejnili výsledky každoroční soutěže o znak roku nejlépe vystihující ducha doby....
Nová fakta z auditu DPP: bezpečnostní systémy byly předražené o stamiliony
Premium Byla to jedna z největších zakázek posledních let v Dopravním podniku hlavního města Prahy. Zakázka...
Dvě procenta na obranu nejsou strop, ale podlaha, říká Černochová
Výdaje České republiky na obranu se podle ministryně Jany Černochové budou dál zvyšovat ze...
Chraňte dětskou pokožku před zimou: Rozdáváme krémy do větru a zimy
Zimní počasí může být pro citlivou dětskou pokožku velkou zátěží. Zapojte se proto do testování HALLOHEBAMME Baby krému do větru a zimy, který...
- Počet článků 283
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 1085x
Snila jsem o cestě kolem světa, se kterou jsem začala pomalu a pozvolně před devíti lety, kdy jsem se vydala poprvé sama do Íránu, kam jsem se ráda ještě dvakrát vrátila. Od té doby jsem se snažila (většinou sama) každý rok vycestovat do bližších i vzdálenějších míst, nasávat jejich atmosféru a co nejvíc fotit.
Moje prozatím největší, nejdelší a nejvzdálenější cesta se uskutečnila od 8. ledna do 17. srpna 2017 kdy jsem se nejprve přidala do devítičlenné posádky na cestu Aviou Jižní Amerikou https://www.facebook.com/aviou.cz/ a následně již sama pokračovala do USA, Kanady, Jihovýchodní Asie a Západní Evropy. Během 222 dní jsem navštívila území 20 států a vystřídala rozličné dopravní prostředky včetně skládacího kola, které jsem koupila v Bangkoku, projela na něm kousek Barmy a nakonec ho letadlem dopravila do Portugalska a (ne)dojela s ním do Santiaga de Compostela. Tím jsem obletěla a objela zemi kolem do kola, viděla nespočet nádherných míst, zažila mnoho neskutečných věcí a hlavně jsem potkala spoustu úžasných lidí.
A o tom všem bych vám ráda vyprávěla s pomocí svého blogu...
Seznam rubrik
- Lofoty 2016
- Země zaslíbená
- Po stopách Nikdykde
- Neuschwanstein
- Norsko 2013
- Tyrkysová země II.
- Tyrkysová země III
- Ze života s Chrtem v nouzi
- Nessie na výletě
- Jak jsme (ne)bydlely
- Pochod Marodů - Nízké Tatry
- Expedice Absurdistán
- (Sou)žití s fofrklacky
- Šifrovačky s Dogtopusem
- Výlety po ČR
- Skandinávské bloudění 2015
- Tyrkysová země I.
- Nezařazené
- Osobní
- Cesta kolem světa