Rusnokovi se nechce, to je skandál

Jak si již stihl téměř každý všimnout, po internetu koluje záznam soukromého rozhovoru premiéra Rusnoka s několika ministry jeho vlády o jeho nechuti k cestě do JAR na pohřeb nedávno zesnulého Nelsona Mandely, přičemž Rusnok z daleka nepoužíval, řekněme, oficiální úřednickou mluvu. Ze soukromého rozhovoru se stala veřejná záležitost, protože se účastníci bavili neprozřetelně příliš hlasitě v přílišné blízkosti k mikrofonům Poslanecké sněmovny.

Nechci Rusnoka obhajovat. Popravdě ani na zmíněném nevidím nic, co by obhajobu potřebovalo. K mému překvapení se však z této víceméně maličkosti začíná dělat skandál nevídaných rozměrů. Komentátoři se předhánějí v tom, kdo Rusnoka více "osolí". Je prý nepřijatelné, aby premiér používal sousloví "ty vole" a taky je naprosto nepřijatelné, že premiér nechápe svou povinnost vůči své vlasti, která zahrnuje také reprezentaci státu na pohřbech významných osobností.

Souhlasím, že by bylo lepší, kdyby premiér vulgarismy nepoužíval, ale klidně bych se vsadil, že v soukromém rozhovoru (takový ten rozhovor původně měl být) je používá většina nejen českých politiků i nepolitiků. Kdyby se takhle vyjadřoval na tiskové konferenci či přímo u řečnického pultíku, bylo by to samozřejmě naprosto něco jiného. To, narozdíl od zástupu jiných politiků, však není Rusnokův případ.

Tvrzení, že si Rusnok neuvědomuje své povinnosti při reprezentaci ČR v zahraničí, považuji za směšné. Naopak je z rozhovoru zřejmé, že si tuto povinnost v době prezidentova "zranění" Rusnok uvědomuje moc dobře, byť se mu zrovna nehodí do jeho podle něj nabitého programu. Navíc nám tady média už nějakou dobu tvrdí, že rolí prezidenta je hlavně tzv. kladení věnců, kam můžeme zahrnout i podobné zahraniční cesty, je tedy logické, že by premiér tuto povinnost radši přenechal prezidentu Zemanovi, přece tam nemusí jezdit všichni naši ústavní činitelé.

Nahrávka a její přepis už se samozřejmě dostal do světových médií a prý z toho teď máme "my všichni" velkou ostudu. Podobných (i daleko horších) nechtěně veřejných prohlášení se v minulosti dopustilo mnoho světových státníků, považoval to někdo jako ostudu země, kterou daný státník reprezentuje? George W. Bush byl znám jako ne příliš bystrý člověk, který v úřadě napovídal spoustu nesmyslů i v oficiálních vyjádření, byla to ostuda USA jako celku? Nevím, nikdy jsem nepochopil, proč jsme tak fixováni na to, co si o nás pomyslí v zahraničí, pokud jde o tak nepodstatné záležitosti.

Jak jsem již napsal, Rusnoka nechci obhajovat, na celé této záležitosti mi nejvíc vadí, že jsme schopní dlouze debatovat o tak nepodstatných věcech. Občanovi může být naprosto jedno, jestli se premiérovi chce nebo nechce do JAR letět, pokud tam nakonec skutečně v případě potřeby poletí. Vždyť kolik z nás už někdy řeklo, že se jim nechce do práce nebo do školy? Pokud tohle někdo vysloví, neznamená to, že do té práce nedorazí.

Takže řešme konkrétní kroky premiéra Rusnoka a jeho vlády, proti tomu vůbec nic nemám, ale neřešme, že se mu zrovna něco "nechce", to je totiž nepodstatné, navíc je to lidské. Podle mě je to téma pro bulvární listy, případně pro závěrečnou úsměvnou tečku za pořadem 168 hodin, ale jinak je to téma naprosto nedůležité.

 

PS: Když se do JAR nikomu nechce, navrhuju, aby nás tam zastupoval Martin Komárek, ze Španělska už to nemá tak daleko.

 

 

 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Ondřej Kurečka | sobota 7.12.2013 20:35 | karma článku: 25,69 | přečteno: 1233x
  • Další články autora

Ondřej Kurečka

Sobotkův dream team

8.1.2014 v 20:13 | Karma: 14,43

Ondřej Kurečka

Cyklistický rok 2013

30.12.2013 v 21:10 | Karma: 7,08

Ondřej Kurečka

Trafikant Rusnok

20.12.2013 v 20:42 | Karma: 12,58