Buffettova "pravá ruka" slaví 90. narozeniny

Na Nový rok 1924 se v Omaze v Nebrasce narodil později slavný americký investor Charles Thomas Munger. Dnes se tedy dožívá úctyhodných devadesáti let. Munger je i v tomto pokročilém věku stále viceprezidentem amerického gigantu Berkshire Hathaway a členem či předsedou správních rad několika jím ovládaných či spoluvlastněných společností. Známý je rovněž svou rozsáhlou filantropickou činností. Mungerovo čisté jmění je časopisem Forbes odhadováno na 1,2 miliardy dolarů.

Charlie Munger je stejně jako Warren Buffett omažský rodák, narodil se o šest let dříve do rodiny právníka jako jeden ze tří potomků. Studium matematiky na Michiganské univerzitě přerušil při vstupu do armády, během armádního angažmá pak krátce studoval meteorologii na Kalifornském Technickém institutu, následně také chvíli pracoval jako armádní meteorolog na Aljašce. Po armádní epizodě vystudoval práva na Harvardu. Po absolvování Harvardu se přestěhoval do Los Angeles a věnoval se advokátní praxi.

Mungerův život se změnil v roce 1959, kdy po smrti otce zamířil zpět do rodné Omahy vyřídit pozůstalost, ale hlavně se zde na doporučení společného známého setkal s Buffettem, který zde po návratu z New Yorku už několik let veleúspěšně spravoval statisíce dolarů svých investorů v desítkách partnerství. Při dlouhém rozhovoru, který se točil převážně kolem investování, si oba padli do oka a právě onoho letního dne v Omaha Clubu začal příběh dlouholetého přátelství, ale hlavně světově proslého, veleúspěšného obchodního partnerství. K dobru při konverzaci jistě posloužil i fakt, že si Munger v dětství nějakou dobu přivydělával v obchodě Buffettova děda. Munger po návratu do Los Angeles začal postupně utlumovat svou advokátní kariéru a započal kariéru akciového investora, přičemž byli s Buffettem v neustálém telefonickém kontaktu a o investicích se navzájem radili. Buffett Mungera také seznámil se svým učitelem Benjaminem Grahamem, který je pokládán za "otce" fundamentální analýzy a je autorem Inteligentního investora ("bible" vyznavačů fundamentální analýzy). Munger se také stal součástí pravidelně se scházející skupiny investorů určitým způsobem navazujících na Grahamův investiční styl, které se později začalo říkat "Graham group" (v devadesátých letech se do této skupiny zařadil i Bill Gates).

Z Mungera se stal velmi úspěšný investor, podle slavného Buffettova článku napsaného pro studentský časopis Kolumbijské univerzity, "Superinvestoři z Graham and Doddsvillu", činilo průměrné roční zhodnocení jím vedeného investičního partnerství 19,8 % mezi lety 1962 (rok založení) a 1975, zatímco průměrné zhodnocení indexu Dow Jones bylo pouhých 5 %. Po ukončení partnerství Munger začlenil své investice pod společnost Berkshire Hathaway, v níž už v té době své investice koncetroval Buffett, který z původně textilní firmy vytvořil jeden z největších světových konglomerátů. Viceprezidentem Berkshire se Munger stal v roce 1978. Munger tak prostřednictvím Berkshire spoluvlastní akciové podíly ve společnostech jako jsou Coca Cola, American Express, Goldman Sachs, IBM, Moody´s, Wells Fargo, Heinz, GEICO a další.

Charlie Munger je znám jako velmi sarkastický "bručoun", což značně kontrastuje s Buffettovou povahou při společných vystoupeních, jako je každoroční setkání akcionářů Berkshire Hathaway, jež bývá přezdíváno "Woodstockem kapitalismu", jeho okolí si jej kvůli tomu rádo dobírá. Munger je podruhé ženatý a je otcem osmi dětí, sponzoruje hned několik amerických univerzit.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Ondřej Kurečka | středa 1.1.2014 12:09 | karma článku: 6,14 | přečteno: 257x
  • Další články autora

Ondřej Kurečka

Sobotkův dream team

8.1.2014 v 20:13 | Karma: 14,43

Ondřej Kurečka

Cyklistický rok 2013

30.12.2013 v 21:10 | Karma: 7,08

Ondřej Kurečka

Trafikant Rusnok

20.12.2013 v 20:42 | Karma: 12,58

Ondřej Kurečka

Konec vlády Goldman Sachs?

11.12.2013 v 22:11 | Karma: 8,51