Reportáž: Kauza UJAK aneb "Vždycky se o něčem musí psát..."
Na této škole však není něco v pořádku. Údajní „rychlostudenti“, nízká kvalita školy a především kauzy týkající se opsaných seminárních či diplomových prací, nedají novinářům spát. Vedení školy se proti těmto nařčením ohradilo slovy:
„UJAK prošla stejně jako všechny ostatní české vysoké školy podrobnou kontrolou záznamů o svých studentech. Žádní „rychlostudenti“ na UJAK nebyli identifikováni. Všichni studující na UJAK mají stejná práva a stejné povinnosti. To, že na UJAK studují i veřejně známé osobnosti, vítáme, ale neposkytujeme jim žádné úlevy.“
A dále se rektor univerzity pan Doc. PhDr. Luboš Chaloupka, CSc. bránil:
„Tvrzení článku, že „výuka na UJAK podle expertů nestojí za nic“ je nejen nepodložené a nepravdivé, ale uráží učitele i studující univerzity, která již po jedno desetiletí tvoří významnou součást celého soukromého vysokoškolského sektoru.“
Na článek hlavního editora pana Špačka v Mladé Frontě Dnes se univerzita vyjádřila takto:
„Editor se kriticky pozastavuje nad tím, že studenti UJAK nenosí větrovky, tašky přes rameno a batůžky s prádlem, zato však mají přepečlivý make-up, luxusní šaty, vysokánské podpadky. Špačkův Zápisník dále tepe studenty UJAK za to, že nevylézají z metra, ale přijíždějí o sobotách ve velikých autech, i ve zkouškovém období vypadají velice uvolněně a pokuřují u vchodu. Rádi bychom poděkovali editoru Špačkovi, že si všímá čistoty, upravenosti a stylu našich studujících. My tyto vlastnosti na rozdíl od editora u ni;ch vítáme a nevidíme na nich pranic odsouzeníhodného. Můžeme editora ubezpečit, že v rámci práce před kamerou v našem univerzitním audiovizuálním studiu se mohou naši studující i pudrovat.“
Vystoupím z auta svého přítele, který každý den dojíždí z Mladé Boleslavi. Hromadnou dopravou to jde dost těžko a je to i velice časově náročné, proto je nejlepším řešením auto. Parkujeme, jak se mezi studenty říká, „na hlíně“ či „na tankodromu“, takže nemůžeme mluvit o žádném luxusu. Když člověk v těchto místech nezaparkuje, čeká ho buď všudypřítomná pražská modrá zóna, tudíž brzký odtah, nebo placené parkoviště, kde se za hodinové stání platí 40 korun českých, takže dosti drahá záležitost. A ano, ještě jedna možnost tu je, parkování pro zaměstnance univerzity. Věčně prázdné, ale auta studentů tam nemají co dělat. Dojdeme před budovu. Je rozdělena na 4 části A, B, C, D. Stojíme před budovou A, asi nejvíce frekventovanou ze všech. Studenti se tam již shromažďují s cigaretami v ústech. Je zkouškové období. V hloučkách zaznívají otázky typu: „Umíš to? Učil ses? Máš tahák?“ Jakmile přijde jejich čas, skupinky se rozpouští a každý odkráčí svým směrem.
My jdeme také na zkoušku. Vstupujeme do dveří. Recepce vypadá dobře. Křesla se stolečky a dva automaty na lahvové pití či na kávu. Potřebujeme vědět, do jaké třídy se přesunula zkouška. Ovšem na recepci nic nevědí. Po dotazu k té samé slečně jiného studenta na telefonní číslo profesora a její naprosto ignorující odpovědí „nevím“, usoudíme, že slečna jako obvykle asi nemá svůj den. V sekretariátu jsme dopadli stejně, ale to je tu celkem normální. Málo kdy se student dopídí ze strany sekretářky školy či slečny na recepci chvályhodné odpovědi. Musíme si pomoci sami.
První zkoušku neabsolvuji. Sedím na chodbě a opakuji si, co bych měla umět. Tady bych jen dodala, že sedím na zemi. Na chodbě této školy bohužel neexistuje lavička, takže všichni na jedné hromadě. Přítel je po hodině a půl pozván ke složení zkoušky. Učebny jsou na této univerzitě velmi dobře vybavené. Pohodlné židle, lavice, počítač, projektor, který občas nefunguje a to studenty obvykle velice pobaví z důvodu, jak na takové škole nemůže něco nefungovat. Když po 20 minutách přítel vyjde z učebny, má úsměv na tváři. Tak jednu zkoušku má za sebou a s dobrým koncem.
Přesouvám se do místnosti zvané testcentrum. To jest počítačová učebna, kde se skládají zkoušky v podobě testu v počítačovém programu. Při příchodu se člověk musí prokázat svou kartou studenta a odložit si veškeré věci. Mimo jiné všude jsou kamery, které hlídají při opisování. Testcentrum jsem zvládla, přítelovi však už štěstí nepřálo. Zkusí to příště. Nejdříve po třech dnech.
Semestr probíhá s větším klidem. Hodiny u prezenční formy studie jsou rozdělené na cvičení a přednášky. Přednášející účast na cvičeních zapisují, na přednáškách je to individuální. Většinou není nouze o studenty na přednáškách. Chodí tam už jen proto, že si to zaplatili. Samozřejmě některé přednášky jsou zalidněné více a některé méně, to však jde už jen o přednášejícího a jak výklad umí podat a udělat zajímavým.
Někteří profesoři využívají možností školy a snaží se výklad ukázat v praxi. Škola má k dispozici audiovizuální a rozhlasové studio, kde si žáci vyzkouší od moderování, po režii, stříhání, zpravodajství, rozhovory, vedení besed a konferencí a mnoho dalšího. Jiní přednášející studenty přímo vyšlou na exkurzy či jim dají úkol v terénu. O učení praxí tu rozhodně není nouze.
O Univerzitě Jana Amose Komenského se na první pohled nedá říci, že by snad zde něco nebylo v pořádku. Avšak média mluví jinak. Na začátku února minulého roku se řešil případ seminární práce, kterou údajně sepsal své sekretářce, studující na této škole, pan ministr školství Josef Dobeš. V říjnu měla škola problém s akreditační komisí, ovšem návrh komise o pozastavení přijímání studentů a omezení udělování titulů v určitých oborech pan ministr nepřijal. Média začala spekulovat nad otázkou proč. Dále se objevili v novinových plátcích uštěpačné články na téma studentského života na UJAKu a v neposlední řadě jste se v listopadu mohli dočíst, že starosta Jižního Města Dalibor Mlejnský, který je absolventem této školy, opsal diplomovou práci. O dobré pověsti se zde již nedá mluvit a poškozeni jsou tím hlavně studenti. Ti však na to mají svůj názor:
„Podle mě je za tím vším závist, která možná souvisí s hledáním nové senzace. Jednoduše řečeno, okurková sezona je dlouhá a vždycky se o něčem musí psát.“
Univerzita Jana Amose Komenského je školou soukromou a společnost v této zemi, má zafixovaný předsudek, že na tento druh školy chodí jen Ti hloupí, kteří se jinam nedostali a mají peníze na to, si ji zaplatit. Samozřejmě na každém šprochu pravdy trochu. Avšak mám okolo sebe lidi, kteří studují na státní vysoké škole a korupce, protekce a plagiátorství zde také najdete a v úplně stejném množství. Jen se o tom nemluví a někdo se tím obětním beránkem stát musí.
Tereza Kundrátová
Nesnadný nákup aneb všudypřítomné fronty – postrach každého člověka

Určitě jste někdy stáli tu dlouhou linii lidí, kteří na něco čekají. Ať už to byla v dobách minulých ta slavná fronta na banány, na maso nebo na vyvolání fotek z vaší letní dovolené. Dnes například doprodej pro vás nyní nepotřebných věcí, ale za poloviční ceny, nákup vánočních dárků na poslední chvíli, řada čekající na lanovku ve Špindlerově Mlýně v hlavní lyžařské sezóně či rozloučení s Václavem Havlem ve Vladislavském sále. Co je na tom pozitivního? Kdo si počká, ten se většinou dočká.
Tereza Kundrátová
"Moderní česká státnost"

Loupení, závist, lhostejnost, nerozum – jen málo z toho, co Čechy především charakterizuje. Nechtěla bych jim křivdit, vždyť i já jsem jedním z nich, ale stále něco negativně kritizovat patří už také k vlastnostem Českého národa. Jsme středem Evropy, o kterém nikdo nic moc neví, občas nás proslaví nějaký sportovec nebo nemalý skandál jako Lisabonská smlouva, předsednictví v Evropské unii či jiné nejen politické nešvary. Ale tak jak se říká, špatná reklama, taky reklama. Naše země černé a šachové orlice a bílého lva taková je a reprezentujeme ji pouze a jedině my, občané České republiky.
Tereza Kundrátová
Revoluce požírá svoje děti

Technika jde kupředu neuvěřitelnou rychlostí. Valí se především na naše děti, které doslova hltá. Počítače, mobily, hudební přehrávače a další přístroje, které především v 90. letech vytvořily takovou technologickou revoluci, že smetly ze stolu knížky, psací potřeby, rádia, dopisní papíry a mnoho dalších věcí, bez nichž se naše rodiče či prarodiče neobešli. Dítě ve věku základní školy s mobilem v kapse, se sluchátky v uších, v rukou drží neurčitou věc, na které „paří“ hry a přes rameno má hozenou tašku s notebookem. Ještě stále Vás pohled na takového „vytuněného prcka“ překvapuje? Právě jste se probudili. Vítejte v 21. století a začněte si zvykat!
Tereza Kundrátová
Záhady a tajemství 11. září 2001

Jeden den, jedno datum, jedna země, čtyři letadla, čtyři budovy, 19 únosců, kolem 3000 nevinných obětí, mnoho otazníků a ještě více lží. 11. září 2001 byl celý svět na nohou, s údivem se díval a poslouchal zprávy, které se zapsaly do dějin lidstva. Od tohoto roku se už děti na základní škole učí příběh o teroristech, již se zmocnili letadel a namířili je rovnou na newyorské mrakodrapy „Dvojčata“, do nichž s nimi narazili. Dvě obrovské budovy se sesypaly jako domeček z karet, a tak Amerika vyhlásila válku proti terorismu. Není člověka na tomto světě, který o událostech 11. září 2001 neslyšel. Hnaly se světem rychlostí blesku a lidé byli v takovém šoku, že uvěřili všemu, co jim média podstrčila. Až o několik let později vyplouvají na povrch nesrovnalosti a začíná se znovu řešit mnoho otázek na téma 11. září 2001. Podle amerického listu The New York Times věří oficiální verzi jen 16% Američanů. Krmila nás celou dobu americká vláda? Co se vlastně stalo? Jsme snad loutkami několika lidí, kteří tahají za provázky?
Tereza Kundrátová
Loď snů a mnoho otazníku kolem ní

Píše se rok 2010 a stále není zodpovězeno mnoho otázek, které jsou připsány na účet slavného Titaniku. A nejen otázky, ale objevují se i další nové odpovědi, již vyvrací odpovědi dávno řečené a ověřené. A ani konspiračním teoriím se tu meze nekladou.
Další články autora |
Turek jel rychlostí přes 200 km/h a fotil se u toho. Policie věc prošetřuje
Europoslanec Filip Turek (Motoristé sobě) se na svém účtu na Instagramu pochlubil fotkou, ze které...
Bílá rakev, věnec od Gottové. Na rozloučení se Slováčkovou dorazil i prezident
Rodina a přátelé se v kostele v centru Prahy rozloučili Annou Julií Slováčkovou. Zpěvačka a...
Po rychlé jízdě zemřel řidič v hořícím autě. Turek spekuluje o krvi na rukou médií
Hasiči v Brně v pondělí našli v hořícím voze mrtvého muže. Podle prvotních informací jel vůz po...
Trump si hraje s vojáčky. Stažení by Evropu bolelo, na výběr jsou jen špatné varianty
Premium Je to jen pár dní, co Donald Trump vyslal směrem k Evropě poněkud nepříjemnou zprávu. USA mohou ze...
Dan Bárta si traumaticky poškodil sluch, J.A.R. přesouvají vyprodané koncerty v Lucerně
Populární kapela J.A.R. musela přesunout na jiný termín dva vyprodané koncerty v Lucerna Music Baru...
Zaplatíte pouze rozdíl ceny mezi odlehčenou a klasickou sádrou, říká Válek
Návrh, aby si pacienti mohli připlácet za zdravotní péči, hájili ministr zdravotnictví Vlastimil...
Změna trestního zákoníku umožní místo vězení dávat více peněžité tresty
Přímý přenos Poslanci mají pokračovat v projednávání reformy trestního práva. Od změny si ministr spravedlnosti...
Příroda v Bílých Karpatech čarovala, hrušni vykvetla jen polovina koruny
Za dva tři dny může být ta krása pryč. Na Velikonoční pondělí ji pod Mikulčiným vrchem na...
Rusko eskaluje hybridní útoky proti Evropě, varuje nizozemská tajná služba
Ruská drzost roste, upozornila nizozemská vojenská zpravodajská služba MIVD na rostoucí hrozbu...

První krok k samostatnosti děťátka s metodou Baby-Led Weaning
Přechod na pevnou stravu vždy představuje významný milník v životě děťátka i jeho rodičů. Je to období plné objevování nových chutí a získávání...
- Počet článků 12
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 1592x