Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Krátký článek o tom, jak preventovat u sebe dlouhodobý kovid a cytokinovou bouři i

u mladších jedinců bez komorbidit, ale s narušenou T buněčnou imunitou, o které ani nemusí vědět, ale která se ukazuje v různých drobných symptomech. 

Dlouhodobý kovid, tj. přetrvávající bolesti hlavy, velká únava, dýchavičnost, ztráta čichu, bolesti v krku mozková mlha apod. se projevuje u nezanedbatelného množství lidí. U každého jiná kombinace těchto příznaků. Pokud se jedná o týdny, je to nepříjemné, je to třeba řešit se zaměstnavatelem: Zůstat ještě nějaký čas doma a později v práci jen v mírnějším režimu, což i tak se firmě vyplatí. Jde o nezneužívání tohoto jevu k úlevám v práci, ale na druhou stranu výzva pro zaměstnavatele s tímto novým fenoménem v práci počítat, protože přetěžování takového pracovníka může vést k horším zdravotním komplikacím. 

Pokud se jedná o měsíce, je problém závažnější a zatím nemá lékařská obec prostor se více zamýšlet nad tím, "co s tím", stejně tak jako lékaři neumí pomoci lidem s pozdě objevenou boreliózou nebo masivně žloutenkově se projevující infekční mononukleózou, která vede v nemálo případech k chronickému únavovému syndromu, kdy EB viry vyskakují při nachlazení, přepracování apod. a uvrhávají člověka do stavu bez energie. 

EB viróza (nebo i jen léčení žloutenkové infekční mononukleózy) trvá ale často v řádu let a někdy jsou potíže i trvalé. Jak je tomu s kovidem zatím nevíme. 

Jedinou cestou v takovém případě je

- Přijmout realitu, jak je, nebojovat s tím, protože odpor vyvolává nervovou stresovou reakci, oslabení imunitního systému a začarovaný kruh. Je třeba hledat realistickou cestu pro ten čas. 

- Podpořit psychiku posilujícími aktivitami, které i sníží stresovou reakci v různých situacích: Meditace, techniky Pozitivní inteligence, pohyb (ne přes míru), procházky v přírodě, tanec, soustředěná jednoudušší práce s pozitivním výsledkem (vaření, zahrádka apod.). Dále už specifičtější - pro ty, kterým je blízké: duchovní praxe (včetně později bohoslužeb, teď jen domácí modlitba či v blízkém kostele výjimečně) podporující pokoru, harmonii, brát s láskou věci  tak, jak jsou a řešit jen to, co člověk má (právě bez oslabování vnitřními sabotéry, viz psychologie "pozitivní inteligence", ke které vyšla i kniha a pracuje s ní řada odborníků - psychologů, koučů apod. a s duchovní praxí se velmi potkává). Duši podporuje také aktuální autentická srdečná činnost: V rodině, s dětmi, partnerem,  pomoci staříkům (telefon našim blízkým, obrázky, básničky od dětí i dospělých pro naše blízkým, tak pro staré v domově důchodců apod.), pro toho, kdo je povolán i různé (v míře) dobrovolnické činnosti. Někdo je naopak povolán spíše k vnitřní kontemplaci a po aktivnějším období v současné době k "úklidu ve vlastní duši" nebo nějaké vnitřní transformaci. 

- Podpořit imunitu přírodními preparáty (podle situace drags imun, různé houby, echinacea, vilcacora apod.) - pro každého se hodí trochu něco jiného. Dostatečná dávka vitaminu C (lepší ale přírodní), vitamínu B (pangamin), případně doplňkově minerálů (lépe mumio, zelený ječmen, řasy, koloidní). Nezapomenout na akorát dávky vitamínu D. 

- Podpořit tělo potravinami, které prospívají tělu, neoslabují imunitu a podporují pozitivní emoce a nikoliv ty "nervózní." Naopak potraviny vedoucí k opaku z jídelníčku pokud možno vyloučit. Je vhodné jíst zásadité potraviny, tj. zelenou zeleninu, doplňkově zelený ječmen, řasy. Dostatek (ale ne přes míru) bílkovin (pro někoho možné jen rostlinné, někdo potřebuje i dostatek živočišných), vejce, za studena lisovaných rostlinných olejů nebo čerstvých ořechů, občas ryba. Potraviny obsahující vitamín C: lesní ovoce, nať petržele, petržel a celer za studena (pomazánky), syrová paprika. Potraviny výrazně zatěžující organismus jsou sladkosti, přemíra masa a smažené, větší množství pečiva. Kvasinky, které potom ovlivňují negativně nervový systém látkami, které vypouští, jsou živeny sladkým a větším množstvím pečiva. To vede k podrážděnosti (lékaři potvrzeno) a ještě větší závislosti na sladkém (tj. nejde jen o reflex závislosti na sladkém mateřském mléce). 

Pro prevenci cytokinové bouře i u mladších osob (tj. těžšímu průběhu koronavirové infekce) platí totéž (zde je velmi důležitá dávka vitamínu D, který právě brzdí přehnané imunitní reakce), ale je třeba ještě sledovat stav T buněčné imunity. Pokud má člověk tuto imunitu narušenou, může se to projevit následujícím průběžnými symptomy: Časté nachlazení, časté opary, některé alergie a astma, lupenka, lupus, EB viŕoza, chronická borelióza apod. V takovém případě by měl navštívit kvalitního imunologa a poradit se, zda je vhodná - nutná nějaká preventivní léčba (která ale zasahuje do imunitního systému), jelikož je riziko těžkého průběhu koronavirové infekce velké (u lidí s roztroušenou sklerózou, po transplantaci to bývá nutností). Nebo raději do imunitního systému nezasahovat a spolehnout se na zdravý životní styl, budování vnitřní stability i v této těžké době, hlídat si nepřepracování a nevyskytovat se v příliš rizikových prostředích ani v budoucnu (uzavřené hospody, kde na sebe po několik hodin lidé zblízka prskají apod.). 

Přeji nám všem hledání rovnováhy v situaci, kdy se jednotlivé poznatky teprve ukazují. Přeji nám co nejvíce vnitřní pohody, pomoci druhým a proměny tam, kde každý z nás potřebuje. Při tom všem tok lásky mezi námi a našimi bližními. 

Srdečně Alena Kulhavá

 

Autor: Alena Kulhavá | neděle 25.10.2020 18:02 | karma článku: 21,98 | přečteno: 763x
  • Další články autora

Alena Kulhavá

Uvedení na pravou míru fake news pana ministra Beka a návrhy řešení situace ve školství

Pan ministr Bek (ale i další min.před ním) zveřejňovali falešné informace o platech učitelů, pan min. Bek k tomu přidává další výrazně zkreslené info. tom, jak jeho návrhy opatření nepostihnou výuku dětí. Řešení i prostor pro vás.

25.11.2023 v 18:31 | Karma: 24,44 | Přečteno: 619x | Společnost

Alena Kulhavá

17. listopadu 2023 s tématem "Den studentů"

Den studentů...oslava statečnosti a svobody...akcent na rozvoj člověka... proč učitelé nestávkovali za svoje platy, ale stávkujeme 27.11. v rámci nepochopení, co je dnes realita základních škol, v jaké jsme situaci? Desatero

17.11.2023 v 23:21 | Karma: 38,89 | Přečteno: 4717x | Společnost

Alena Kulhavá

Výzvy prezidenta směrem k vládě,možnosti a výzvy občanů: Nová situace, realita ze zákulisí

Co bude dál? Voliči Petra Pavla i Andreje Babiše mají nové možnosti. Jak to? Jaké? Využijeme toho? Umíme se podívat i na vlastní Stín? Umíme využít i toho pro sebe i ve společnosti?

29.1.2023 v 20:29 | Karma: 13,62 | Přečteno: 429x | Společnost

Alena Kulhavá

Proč je současná vláda "tak mimo realitu" i když jsme do ní vkládali tolik nadějí?

Situace je z mého pohledu horší v tom, že nejde o "zkorumpovanou vládu" "vládu odtrženou úplně od reality" "populistickou vládu". Vnímám spíše problémy hlubší, které by se projevily, ať by se do vlády dostala ta či ona politická

23.10.2022 v 16:02 | Karma: 37,29 | Přečteno: 15309x | Společnost

Alena Kulhavá

Hlubší otázky kovidu a jeden hrot mezi očkovanými a neočkovanými

V předchozím článku jsem popisovala současnou aktuální situaci zdravotní a sociální, v tomto článku píši o hlubším podhoubí, kde nás čekají výzvy možná pro každého z nás:

28.11.2021 v 17:17 | Karma: 18,23 | Přečteno: 869x | Společnost
  • Nejčtenější

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

Francouzský volební šok. Vyhrála levicová koalice, Le Penová je až třetí

7. července 2024  14:25,  aktualizováno  8.7 6:05

Druhé kolo předčasných parlamentních voleb ve Francii překvapivě ovládla levicová Nová lidová...

Padaly kroupy jak pingpongové míče. Bouřky se opět hnaly Českem

10. července 2024  8:02,  aktualizováno  22:52

Česko má za sebou další tropický den. Denní maxima byla ve středu překročena na 56 z celkem 167...

Vraťte se domů! Barceloňané stříkali vodu na turisty, ti opouštěli restaurace

8. července 2024  9:51

Zatímco turisté obědvali nebo se jinak občerstvovali v centru Barcelony, téměř tři tisíce místních...

Biden se znovu ostudně přeřekl. Prezident Putin, představil Zelenského

12. července 2024  6:35,  aktualizováno  11:22

Joe Bidenovi se opět nepodařilo přesvědčit veřejnost, že je duševně schopen vykonávat funkci...

Nastal čas zchladit politickou rétoriku, vyzval Biden. Násilí není řešením, dodal

15. července 2024  7:50

Americký prezident Joe Biden vyzval vyzval k uklidnění na politické scéně a odmítl násilí v...

Trump dorazil na sjezd do Milwaukee, po pokusu o atentát upravil projev

15. července 2024  7:36

Donald Trump bude pokračovat v prezidentské kampani. Jen několik hodin po pokusu o atentát...

Po celý týden budou teploty okolo 30 stupňů. Místy přijdou bouřky

15. července 2024

Po celý týden očekávají meteorologové teplé letní počasí s občasnými bouřkami. Denní teploty se...

Akvapark jako volební kampaň. Radnice stavějí bazény, ačkoliv na nich prodělají

15. července 2024

Premium Navzdory nedostatku peněz mají města velké investiční plány – alespoň co se týče zábavy a vyžití...

Ideální občerstvení na oslavu? Objednali jsme si Ovocný Světozor
Ideální občerstvení na oslavu? Objednali jsme si Ovocný Světozor

Jak už jistě víte, rádi využíváme různé příležitosti ke společným oslavám. A Mezinárodní den dětí byl přesně takovou ideální záminkou, abychom se...

  • Počet článků 234
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1163x
Učím biologii, chemii, zeměpis, výchovu ke zdravÍ, hudební výchovu, letos i kroužek doprovodné kytary. Zároveň jsem (již jen okrajově) poradcem ve zdravém životním stylu a pro léčbu chronických onemocnění. Zpívám, zajdu občas na mši, zatancovat, miluji hudbu, přírodu, příležitostně medituji, maluji, praktikuji jógu a "vím, že nic nevím". Jsem vděčná za život na Zemi. 

Seznam rubrik