Jak to, že sníh i déšť působí větší nebezpečí povodní, než by musel a přitom schnou lesy
Co se tedy děje?
1) Víme, že na koloběh vody v Evropě v rámci dešťů má zásadní vliv to, že vybetonováváme a vyasfaltováváme čím dál větší plochy naší země. Denně!!! mizí 10 - 25 ha půdy!!!
2) Půda zmenšuje svoji adsorbční schopnost kvůli tomu, že do ní zemědělci zaorávají málo rostlin, aby měli maximální výnosy a proto se mění v prach a po dešti v "betonovou" krustu.
3) Půda má čím dál horší vstřebatelnost také kvůli tomu, že po ní jezdí čím dál větší a tím pádem těžší traktory, které půdu udusávají (v šíři kol sice při jedné cestě stejně jako dříve, ale právě i ve větší šíri) . Jezdí také čím několikanásobně častěji: Dříve to bylo při setí a sklizni. Dneska se každou chvíli stříká a to znamená vícenásobné udusání půdy.
4) Již špatná půda nevstřebává tolik vody a ta potom odtéká a unáší vrchní části půdy a někde to jde až na kamenité podloží
Tyto faktory víme a poslední dva se za několik posledních let mnohonásobně zhoršily, že to má katastrofické dopady právě na zemědělskou půdu, způsobují neúrodu suchem atd.
Jenže jevy jdou ještě dále!
Když se v létě vypaří rychle velké množství vody najednou, protože pole je nevsákne, tuto vlhkost zadrží pouze vysoké hory, kde nastávají velké deště. Ty ale vzhledem k čím dál většímu množství vyšlapaných, kamenitých i vyasfaltovaných cest nechají dolů šuvčet čím dál většímu množství vody, která stejně jako při nárazových deštích v nížinách způsobí jen rychlé vzedmutí hladin v řekách (nebezpečí povodní) a zase rychlý pokles. V průběhu roku mají kromě krátkého čase (hodiny, max. několik dní) řeky 1/3 svého objemu z dob před 30 lety, některé skoro vysychají. Po dešti či tání sněhu nastává větší nebezpečí povodní, než dříve (ta nebezpečí taková dříve neznáme). Na problém ukazuje i rychlost poklesu hladin řek po dešti. Hladina řek se zvedne najednou a také během hodin (max. dnů) klesá. Jinak jsou tropická suchá vedra v krajině. Schnou lesy, které nejsou přímo na horách a jsou napadeny kůrovcem. Schne Morava, schnou i listnaté semenáčky a menší a dnes i dokonce větší stromy. A přesto do lesů vjíždí čím dál těžší lesní těžební technika, která čím dál více udusává cesty a vytváří nové a nové, tlustčí cesty, které se čím dál více vymývají dešti, ničí se pěšinky i krajina.
Problém asfaltových a dalších udusaných cest se v času kumuluje, na podsmeknutých svazích můžete zjistit snížení podzemní vody v průběhu let. Trubičkový systém koloběhu vody v lese se ve svém narušení projevuje čím dál více. Voda vytéká jak meziprostory, tak po trčících kořenech stromů a neteče do spodních partií lesa, ale po cestách do řeky a pryč do moře. Čím dál více dálnic se speciální konstrukcí chránící dálnici, ale ne krajinu, mají také své důsledky.
Projevuje se ale už i na horských hřbetech, kde se snoubí nárazové prudké lijáky s tím, že lidé vyšlapávají čím dál širší cesty, takže šířka nevstřebatelné udusané země je místy až 16m.To způsobuje potom to, že když se voda valí takovou cestou, v zatáčce se rozproudí do měkké krajiny a způsobí tam erozní brázdy. Nejen tedy na polích, ale i na horách. Tatry jsou tím hodně postižené, některé naše úseky hor již trochu také. Ale ke škodám dochází čím dál více i v lesích. To vše potom vstřebatelnost vody v krajině ještě zhoršuje, protože odkryté rány krajiny prostě nic nevstřebají.
Problémem jsou i neodborně vytvořené odvodňovací kanály atd.
TYTO EFEKTY SE V PRŮBĚHU LET SČÍTALY A DNES SE DOKONCE NÁSOBÍ A TO TAK, ŽE UŽ NÁM USYCHAJÍ LESY a při každém větším dešti či sněhu nám hrozí povodně.
Pokud nechceme mít i při návalech sněhu a vody z krajiny poušť nebo na kamenné podloží zerodovanou odplavenou krajinu, je třeba, abychom změnili přístup ke krajině.
Je třeba změnit
a) přístup ke stavění v krajině (zpřísnění současných opatření a hlídání korupce)
b) k hospodaření na polích ( něco lze i na území ČR a není to drahé, viz níže dokument)
c) hospodaření v řekách (něco lze i na území ČR a není to drahé, viz níže dokument)
d) hospodaření v lesích (něco lze i na území ČR a není do drahé, viz níže dokument)
Některá zcela konkrétní opatření vyzkoumal slovenský vědec Štefan Valo - ve spolupráci se Slovenskou akademií věd a natočil o tom film pro vlády zemí i pro OSN: Ověřil si jejich účinnost v praxi v krajině, kde mohl tato opatření realizovat. A nejsou to drahá řešení, chce to jen změnu vnímání a dobrou vůli. Nedejme se mýlit, že v Krkonoších je hodně sněhu a jen to působí problémy. Je. Ale i tam, kde není tolik sněhu, je problém. A ochráněni před suchem nejsme ani tak. Příroda nás čím dál hlasitěji volá k vlastní zodpovědnosti!!!
http://www.tarak.cz/odvodnovani-pevnin-klimaticka-zmena/
Volejte co nejhlasitěji po řešeních co nejvíce politiků, zemědělců, lesníků, hovořte o tom mezi blízkými na obcích při místním plánování. Můžete i tento článek poslat. Miroslav Toman (ministr zemědělství), Marian Jurečka (poslanec ve výboru zemědělství i hospodářství, bývalý ministr zemědělství, lze kontaktovat na FB), Pavel Poc (europoslanec zabývající se ochranou přírody, lze kontaktovat na FB), politici, se kterými jste v kontaktu a vaši místní zastupitelé, hejtmani kromě lesníků a zemědělců by měli být adresáti vaší aktivity, pokud vám budoucnost naší krajiny, našeho života leží za srdci.
A zároveň kupovat co nejvíce potraviny od těch lokálních zemědělců, kteří budou nejen tato opatření v praxi používat, i když jejich produkty budou o něco málo dražší.
S láskou ke krajině, stromům, životu a k nám všem Alena Kulhavá (toto dnešní pohled z okna)
Alena Kulhavá
Poprask kolem kněze Marka Orko Váchy: Přečtěte článek až do konce

Měl být Marku Orko Váchovi zrušen malý úvazek v Praze? Co říká církevní právo a proč se nemalá část věřících vůči rozhodnutí arcibiskupa Graubnera brání? Kam se církev vyvíjí? Co čeká Otce Váchu?
Alena Kulhavá
Je čas odklonit se od Pařížské dohody?

Už před lety jsem prostudovala 13 knih v angličtině o klimatu, který mi zaslal náš přední klimatolog. Pařížskou dohodu se nám nepodařilo naplnit, Donald Trump nastupuje a Čína začíná válcovat světový obchod. Co dál?
Alena Kulhavá
Greendeal nebo cirkulární ekonomika a ekonomické příležitosti Čechů?

To, že změna klimatu je realitou víme většina z nás od roku 2019. Tam začal i intenzivnější greedeal (pochopitelně). To, že nás z ohrožení (kromě počtu obyvatel) mohou vytáhnout jen real. technologie, víme také. Co tedy s tím?
Alena Kulhavá
Důchodová reforma pod drobnohledem

Které části důchodové reformy Mariana Jurečky nám pomohou a jak se podaří vyřešit komplikaci dvou poslanců jiných stran? Co ještě čeká současnou vládu (a která ministerstva) čeká a co čeká tu budoucí?
Alena Kulhavá
Jak aktivně oslavit vznik Československa?

Jsme v různých životních fázích, ale tři věci potřebuje naše republika v těchto dnech v souvislosti s oslavou vzniku Československa určitě a můžete je snadno udělat s menší námahou. Ta čtvrtá je už náročnější.
Další články autora |
„Ty jsi bezva chlap, já ti dám zadarmo.“ Fotograf vzpomíná na hříšné devadesátky
Fotil sametovou revoluci i dusno pozdní normalizace. Teď Jaroslav Kučera vydává knihu Sex po...
Poslední týden na daňové přiznání za rok 2024 online. Jak na to?
Nejen podnikatelé, drobní živnostníci a osoby samostatně výdělečně činné musí podat daňové...
Po rychlé jízdě zemřel řidič v hořícím autě. Turek spekuluje o krvi na rukou médií
Hasiči v Brně v pondělí našli v hořícím voze mrtvého muže. Podle prvotních informací jel vůz po...
Španělsko a Portugalsko paralyzoval blackout. Sánchez vyhlásil stav nouze
Celé pevninské Španělsko a Portugalsko v pondělí po poledni postihl rozsáhlý výpadek proudu....
Papež František zemřel. Bojoval s nemocemi, bylo mu 88 let
Papež František v pondělí ráno zemřel. „Drazí bratři a sestry, s hlubokým smutkem musím oznámit...
ANALÝZA: Sto dnů rodea s Trumpem. Američané chtěli revoluci, ne chaos
Premium Donaldu Trumpovi stačilo sto dnů v Bílém domě, aby ukázal, že ční nad svými prezidentskými...
Na STK každý rok? Šikana majitelů starších aut, kritizují v Česku návrh Bruselu
Premium Šílenství. Šikana. Nesmysl, který zaplatí ti nejchudší. Takové reakce znějí z odborné automobilové...
Jak se připravit na blackout? Nezapomeňte přenosné rádio a přepravku pro mazlíčka
Španělsko a Portugalsko v pondělních odpoledních hodinách paralyzoval masivní výpadek elektřiny....
Španělsko a Portugalsko paralyzoval blackout. Sánchez vyhlásil stav nouze
Celé pevninské Španělsko a Portugalsko v pondělí po poledni postihl rozsáhlý výpadek proudu....

Akční letáky
Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!
- Počet článků 240
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 1147x