Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jak pračka rozbila rodinu a dala vzniknout feminismu

I v Čechách prudce roste počet nesezdaných mužů a žen a klesá jejich touha se „vázat“ tím druhým, natož rodit děti. Má to na svědomí morálka, strach z rozvodu nebo obyčejná pračka?

Velké rodiny měly své výhody po celou lidskou historii. V minulosti mimo rodinný klan mohl jednotlivec jen těžko přežít, nebo nanejvýše živořil. Moderní doba však tato negativa stále více snižuje a tím relativně zvyšuje výhodnost života bezdětných párů či osamělých jedinců – nazývejme je pro jednoduchost půvabně moderním anglickým slovem singles. Jaká negativa to jsou konkrétně? Především

 

Domácí práce

Starat se o jídlo a ošacení znamenalo po celou dosavadní historii pustou dřinu na plný úvazek, minimálně jedné osoby, která s rozrůstající rodinou potřebovala pomoc i starších dětí. Muž, kterému zemřela žena, se musel v předindustriálním věku co nejdříve oženit znovu, jinak by jej čekal krušný úděl. Proč?

 

Jádrem domácích prací bylo vždy vaření a praní. Problémem ale byla především spousta přidružených prací okolo, které samotné vaření a praní podmiňovaly – ženy musely zpracovat píci na oheň, vyrobit a zakonzervovat suroviny, ze kterých se vařilo, obstarat vodu. V případě ošacení vyrobit přízi, z ní látku, z ní ušít šaty, vyrobit mýdlo a teprve mohlo přijít na řadu samotné praní. To se odehrávalo mimo domov, za studena u nějakého zdroje vody, teprve v relativně nedávné minulosti se započalo s vyvářením, kterému předcházela opět zdlouhavá příprava vroucí vody. Muži nechávali tyto práce ženám nikoliv ze sobeckých důvodů nebo pohodlnosti, ale jednoduše proto, že na ně samotné čekala dřina ještě pustější, a to na poli, kde pracovalo přes 90% populace. Ve městech jich bydlel jen malý zlomek.

 

Dnešní situace se v tomto srovnání musí jevit jako pohádka – myčky nádobí, pračky, žehličky, sušičky, mixéry, mikrovlnné trouby a indukční desky, k tomu všechny suroviny a polotovary k dispozici v supermarketu cestou z práce. Singles tyto domácí starosti zvládají stále snadněji a hlavně – sami. K jejich výkonu díky strojům a efektivitě již nepotřebují druhou osobu.

 

Zabezpečení ve stáří

Po celou historii se o stářím zesláblé rodiče starali jejich děti. Bez nich by často staří doslova umřeli hladem – reálnost takto drastického konce byla dostatečným stimulem pro hledání partnera a zakládání rodin. V posledních desetiletích přišla historická novinka – státní pensijní systém. Relativně slušné zabezpečení ve stáří pro všechny bez výjimky - umožňuje jistou nezodpovědnost v produktivním životě a zejména odebírá jeden z mocných stimulů pro zakládání rodin. Singles dnes poprvé v historii mohou zestárnout, aniž by umřeli hlady.

 

Samota

Rodina zabezpečovala kromě materiální sítě také přirozenou síť psychologickou. Kromě běžných rodinných konfliktů zajišťovala i porozumění, podporu, zájem, vztahy. Člověk bez rodiny brzy zjistil, že ho ti s rodinami sice srdečně pozdraví a přeptají se na zdraví, ale to je tak všechno. Každý z nich žil v bublině světa své vlastní rodiny, do které tehdejší single nemohl proniknout a byl tak odkázán jen na povrchní vztahy, tj. na vnitřní samotu. Ta se navíc s postupujícím věkem prohlubovala.

 

Dnes modernita přináší dramatický obrat i v této sféře. Jsme sice na samém počátku, takže novinka nemusí být ještě každému zřejmá, ale tendence je jasná: tím, jak se počet nesezdaných či rozvedených jedinců blíží polovině, nenápadně jsme se přehoupli do situace, kdy singles začínají tvořit většinu. A tam, kde většina má stejný problém, je snadné najít i jeho řešení. Budoucí single bude potkávat mraky jiných single ve stejné situaci, se kterými bude vytvářet různě proměnlivé partičky – mikrokomunity - podle různých kritérií (bydliště, filosofická orientace, zájmy, sportovní aktivity, apod.) Průměrný single bude součástí několika takových mikrokomunit a do jisté míry si bude ovlivňovat hloubku sdílených vztahů s ostatními tak, aby vybalancoval potřebu soukromí na straně jedné a potřebu zahnat samotu na straně druhé. Internet a Facebook jen celý proces urychlují, protože i přes jistou plochost a povrchnost vztahů nabízejí obrovský akční rádius pro nalezení těch typů lidí, které odpovídají našim kritériím, ať už jsou jakákoliv.

 

Pohled na osamělost mění také pokrok v technologiích - nové druhy komunikace i nové druhy zábavy. Tam, kde babička dříve čekala měsíce na dopis od vnuka (či ho viděla 2x do roka během prázdnin), dnes s ním může pomocí Skype hovořit 2x týdně. A to mluvíme o současných možnostech, ne o těch budoucích. Až zestárne dnešní FB-generace, jistě ji bude čekat jiná náplň večerů, než v papučích osaměle sledovat televizní varieté, jako současné penzisty.  Byť i současní penzisté jsou na tom stále o mnoho lépe, než jejich dědové, kterým večer nezbývalo než se za tikotu hodin pohroužit do svých vzpomínek...

 

Sladký, sladký single život...

Velká rodina, která uvedené stránky života zjednodušovala, dnes už ten efekt nemá. Naopak singles nejenže si vystačí sami, ale mají oproti rodině v mnohém život jednodušší. Dalo by se říci – až sladce snadný: Muži i ženy se snadno uživí sami. Co více – bez nutnosti živit „neproduktivního“ partnera na mateřské a děti mají vyšší materielní standard než živitelé rodin. Singles se lépe baví – kromě zaměstnání mají prakticky jediný úkol, a to najít způsob stále rafinovanější zábavy. Otcům a matkám naproti tomu zábava nastává až po zaopatření dětí, což zabere obvykle největší část mimopracovního času. Singles se zkrátka snadněji živí a lépe baví, když rodinu a děti nemají. Nepotřebují ji k tomu. To je prostý fakt.

 

Domácí nevolnice

Emancipace ženy, vznik feminismu, rozpad velkých rodin a prodlužování bezdětného života singles – to vše jsou provázané a pozoruhodné procesy, podobné jinému historickému procesu, a sice pozvolnému rozpouštění nevolnictví. To také nebyla skoková událost, probíhala desítky až stovky let a způsobil ji propletenec společensko-ekonomických důvodů. Především růst efektivity zemědělské produkce tlačil na specializaci jednoduchých a nekvalifikovaných nevolníků. Feudálové – pokud nechtěli zůstat mimo proud a nechat svá panství pomalu upadat – nechávali svou půdu efektivněji obdělávat stále menším počtem lidí a naopak se snažili podnikat v rodící se průmyslové výrobě, kde ovšem potřebovali kvalifikované síly.  Řád, který fungoval po tisíciletí, najednou přestával být výhodný.

 

Analogie s ženskou emancipací je nasnadě – s rostoucí efektivitou domácích prací by se stále více nekvalifikovaných hospodyň doma nudilo, na druhou stranu zjišťují, že je o jejich práci zájem jinde, ve službách a průmyslu, pokud se kvalifikují. Pracující specializovaná žena, která si domácí práce „kupuje“ (formou služeb a spotřebičů), je podstatně efektivnější, než nekvalifikovaná hospodyně, která si „vše dělá sama“. S trochou sarkasmu můžeme zjednodušit sociologické zjištění, že automatická pračka uvolnila ruce ženě, aby se mohla začít živit bez muže a muži, aby přestal potřebovat ženu.

 

Budoucnost

bude ve znamení pokračování současného trendu – tj. dalšího zjednodušování domácích prací, snadnější starost o děti, zapojování žen do práce „mimo domov“, stírání ženských a mužských rolí. Tedy žádné „návraty ke kořenům“ a „domácím krbům“.

 

Technickou zajímavostí pro detailisty je, CO se bude na domácích pracích zlepšovat... Technický pokrok v minulosti nejdříve řešil nejnamáhavější (a nejsnáze řešitelné) články procesu, a pak se zabýval těmi méně problematickými. Na příkladu pračky – největší fyzickou dřinu praní, máchání a ždímání vyřešil otočný buben a chemická rozpouštědla. Pak přišlo na řadu sušení v sušičce. Nyní bude jistě poptávka po vyřešení jemnějších (a technicky náročnějších) částí procesu, jako je například vyjmutí, složení a uložení prádla do skříní...

 

Jako každá rodina jsme řešili dřez plný špinavého nádobí. Po zakoupení myčky se zdálo, že je problém jednou pro vždy vyřešen. Nicméně jsem si všiml, že problém je psychologicky stále stejně velký – jen se posunul. Nyní řešíme, kdo nádobí do myčky naskládá a zase včas vyskládá ven…

 

Prkotiny jako seriozní problém

Příklad s myčkou ukazuje, jak je lidská námaha relativní věcí. Záleží na tom, co s čím srovnáváme. Domácí práce vypadají jako nepodstatnosti jen pokud měl člověk ještě vážnější problémy, jako např. nekonečnou dřinu na poli, nebo pozdější dřinu v továrně 19. století. Pokud je srovnáme s fyzicky nenáročnou kancelářskou prací v současnosti, může její „namáhavost“ relativně vzrůst. Zásadním problémem se tedy domácí práce mohou stát při změně úhlu pohledu: pokud v budoucnu budou muset zlomky populace zajistit výsledky své specializace pro zbytek společnosti, budou potřebovat ještě více uvolnit ruce, než je tomu dnes. Například zlomek produktivních pracovníků bude muset uživit armádu penzistů. Nebo zlomek specialistů bude muset produkovat pro zbytek odlišně specialilzované společnosti. Tak či onak, lidé v blízké budoucnosti budou muset být supervýkonní. A supervýkonná tvořivost se už nedá motivovat negativně, stále více se prosazuje motivace pozitivní. Člověk budoucnosti tedy bude muset mít na jedné straně mnoho lákadel, mnoho prostoru k zábavě, jejíž dostupnost ho bude motivovat k maximální efektivitě v relativně malé, avšak velmi produktivní části pracovního dne.

 

Velké problémy dnes – velké šance zítra

Vážným problémem dneška se zdají důsledky života singles – ústup tradičních svazků, pokles porodnosti a obnovy populace. Vážné problémy lákají k dramatickým opatřením – nejlépe na státní úrovni. Centrální opatření však mají jedno společné – napáchají obvykle více zla než užitku a dokáží se neomylně míjet se zamýšleným cílem (jak svědčí např. dlouhá historie centrálních snah o zvýšení porodnosti už od dob starého Říma). Motivy lidského chování jsou hlubší a mimo pole schopností sociálních inženýrů.

 

Na druhé straně nechci nijak vířit z „problému singles“ jen obavy a antipatie. Z toho, co se v minulosti jevilo jako negativní a nahánělo strach, se často v budoucnosti vylíhlo něco mnohem pozitivnějšího, něco, co v jeho počátcích člověk těžko mohl pochopit či docenit.

 

Nezbývá než čekat na spontánní řešení. To může být jednak velkou výzvou a jednak novou kapitolou dobrodružství lidského příběhu...

Budoucnost: FaceBook-Generation nastupuje.

Autor: Vít Kučík | středa 6.7.2011 14:44 | karma článku: 29,21 | přečteno: 3565x
  • Další články autora

Vít Kučík

Chvála spekulace (o vrazích z Wall Streetu a nevinné Pretty Woman)

Jsou spekulanti jen parazity, kteří nic neprodukují, vyhánějí ceny nahoru, způsobují krize a bankroty poctivých lidí? Anebo může být i pro „poctivé lidi“ činnost spekulantů požehnáním?

9.7.2011 v 10:09 | Karma: 25,62 | Přečteno: 2572x | Diskuse| Ekonomika

Vít Kučík

Konec Kmotra Bárty?

Vít Bárta odstoupil z pozice ministra dopravy. Znamená to jeho konec v politice nebo jen začátek další kapitoly? A jak tato další kapitola bude vypadat?

26.4.2011 v 11:18 | Karma: 41,57 | Přečteno: 9085x | Diskuse| Politika

Vít Kučík

Korupce – co nabízí ta Vaše strana?

Zveřejníme všechny státní zakázky na Internetu, a bude po korupci. Donutíme strany zprůhlednit účetnictví - a zatočíme s lobbismem. Odtajníme příjmy a platy všech politiků - a zlikvidujeme korupčníky. Tak co, jdete do toho?!

4.4.2011 v 14:14 | Karma: 29,65 | Přečteno: 2797x | Diskuse| Společnost

Vít Kučík

Libye: dilema mezi čertem a ďáblem

Útok západních stíhaček na Libyi podnítil mnoho odsudků a výkřiků proti „dalšímu kovbojskému vměšování do suverénního státu“. Dokonce i někteří redaktoři iDNES tomu pohledu fandí, soudě alespoň podle odstínu informací, které vybírají na web svého listu.

21.3.2011 v 5:30 | Karma: 22,87 | Přečteno: 2579x | Diskuse| Politika

Vít Kučík

Facebook a arabský revoluční vítr 2011

Revoluční vlna v arabských zemích, která ve dvou měsících už smetla dvě diktatury, nápadně připomíná revoluční vlnu roku 1989, která odplavila komunistické diktatury východní Evropy.

17.2.2011 v 15:58 | Karma: 21,72 | Přečteno: 3068x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

NATO by Rusy porazilo, Putin má jedinou naději, řekl polský ministr zahraničí

26. dubna 2024  12:04

Rusko by se mělo bát Severoatlantické aliance, protože ho v případě střetu s ní čeká „nevyhnutelná...

Pokleknete a budete prosit. Generál slíbil zničit NATO do roku 2030

24. dubna 2024  21:21

Velitel čečenských sil bojujících na Ukrajině a věrný obdivovatel ruského prezidenta Vladimira...

Počkej na mě! Vyprovodil tátu do války, jeho fotka otevírala peněženky

1. května 2024

Seriál Jeho rozzářená tvář bývala za druhé světové války vystavena v každé třídě a kanadským žáčkům...

Bijec migrantů živoří. Salvini zamrzl v minulosti, spásu hledá v bájném mostu

1. května 2024

Premium Někdejší hvězda italské krajní pravice Matteo Salvini politicky živoří. Jeho strana Liga před...

Strach z problémového nájmu? Majitelé bytů mají získat garanci za nájemníky

1. května 2024

Premium Stát chce motivovat majitele nemovitostí k poskytování bydlení i rizikovým nájemcům. Pronajímatelé...

Dvacet let v Unii řečí čísel. Češi dominují v kaprech, letí také Erasmus

1. května 2024

Dvě dekády po vstupu do Evropské unie je co se týče peněz Česko více než bilion korun v plusu. Z...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 55
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 6363x
Studoval jsem a pracoval v Praze v IT a logistice... momentálně se svou rodinou žiji na úpatí Dolomit v severní Itálii