Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Zdravější potraviny?

Taky jste si všimli, že rohlík loupák, který jsme v dětství považovali za velkou pochoutku, nemá s tím původním loupákem nic společného?

Tedy kromě toho, že je to pečivo. Však se taky dnes nazývá "makovka", můžete namítnout. Pro mě je to jedno, důležité je, že toto pečivo bez chuti a zápachu posypané pichlavým mákem, je mi na rozdíl od loupáku, na nějž si pamatuju z dětství, něco, čemu se raději vyhnu. Kdyby na něj nebyla rodina zvyklá a občas ho nevyžadovala, nikdy bych ho nekupovala. Nejde zdaleka jen o sladké pečivo, i když na něm se příklad "zdravých", tedy přesněji "zdravějších" potravin, (protože všechno z bílé mouky je přece z podstaty nezdravé), ukazuje rozdíl nejlépe.

Nevím přesně, kdy jsem začala pozorovat, že některé moje dříve, a tím myslím, tak před třiceti a více lety,  oblíbené potraviny mi přestaly chutnat. Není to stařecké vzpomínání na mládí a idealizování si všeho, co si z té nekonečně vzdálené doby pamatujeme. Sami výrobci totiž zveřejňují informace, že chtějí zdravější potravu pro obyvatele, a tak snižují v potravinách obsah takových hrozných přísad jako je cukr, sůl, tuky, koření. Prostě všechno musí mít snížený obsah těchto nebezpečných škodlivin. V některých případech nenápadně zmenšují i vlastní výrobky. Dokonce se předhánějí, kdo ty zdravější cukrovinky, pečivo, dorty, kompoty, bude mít zbavené většího množství těch příšerných nebezpečných ingrediencí.

Nejde ale v některých případech jen o přísady, ale přímo o složky potravin, které obsahují jaksi ze své podstaty. Například je to lepek nebo laktóza. Nejsem odborník na potravinářství, ale najde se jistě řada dalších složek. Uvědomělí  lidé vidí v konzumaci zdravých potravin velkou příležitost, jak pracovat na svém zdraví, ale především ukázat, jak jsou moderní a in. Proto si dobrovolně předepisují sami sobě diety, které opravdu nemocní podstupují nedobrovolně a obvykle je berou jako trest.

Přemýšlím proč přes všechnu snahu výrobců a obchodních řetězců o co nejširší sortiment odtučněných, nesladkých a neslaných hnusných výrobků, přes zákaz nabídky pamlsků ve školních automatech, je čím dál tím víc obyvatel obézních, trpících cukrovkou, rakovinou a dalšími tzv. civilizačními chorobami. S takovou péčí by nás měly tyto nemoci z nezdravé výživy přece opouštět. Přemýšlím, proč za doby mého dětství byl ve třídě jeden tlustý kluk nebo holka, jenž se neustále cpal jako otesánek, zatímco ostatní děti, které jedly sladké, mastné a slané pokrmy, včetně bonbónů, čokolády, coly, slaných pražených oříšků a brambůrků, sladkých limonád a dalších zakázaných pamlsků, měly normální postavu, žáci základní školy neměli převislé břicho a dospívající dívky celulitidu, jak je dneska možné vidět.

Napadá mě několik možných důvodů, hlavně tedy dva, asi přijdete na další. Děti se přirozeně a dobrovolně pohybovaly velkou část dne venku, a tento návyk si přenesly do dospělosti. Znáte asi taky hřiště nebo atletické škvárové dráhy zarostlé trávou, jak na ně noha sportovce roky nevstoupila. Nevím, jestli si druhý důvod můžu vůbec odvážit napsat, aby můj blog nebyl dán do klatby a já prohlášená za kacíře. Napadá mě, jestli náhodou to zdravé jídlo zbavené kalorií a látek s povzbuzujícími účinky nedodává málo energie nejen ke sportu, ale k jakékoliv činnosti, včetně myšlení.

Autor: Eliška Anna Kubičková | neděle 23.6.2019 23:53 | karma článku: 24,31 | přečteno: 822x
  • Další články autora

Eliška Anna Kubičková

Obezita není sexy

Po roce a půl home-officu jsem začala dojždět do zaměstnání a všimla jsem si extrémního množství lidí s nadváhou.

12.9.2021 v 14:00 | Karma: 23,47 | Přečteno: 868x | Diskuse | Společnost

Eliška Anna Kubičková

Tajná strategie promoření

Možná si vzpomínáte, jak před rokem nastalo překvapení, že se lidé začali hromadit v přírodě, a to i na místech, kde dřív bylo možné potkat jen lesní zvěř.

7.3.2021 v 17:44 | Karma: 17,79 | Přečteno: 580x | Diskuse | Ostatní

Eliška Anna Kubičková

Nápady našich ministrů

Už delší dobu otvírám stránky sdělovacích prostředků na Internetu nebo zapínám rozhlasové zprávy s podivným pocitem děsu a hrůzy, co zase někdo z vlády nebo jejích poradců vymyslí.

27.1.2021 v 18:53 | Karma: 22,62 | Přečteno: 470x | Diskuse | Ostatní

Eliška Anna Kubičková

Potěmkinovy roušky

Je už hodně únavné sledovat stále nové zprávy o tom, jak probíhá uvolňování opatření proti epidemii. Podle skutečné situace to působí dojmem, že si někteří zodpovědní nemohou zvyknout, že by skončila jejich chvíle slávy a moci.

18.6.2020 v 16:22 | Karma: 21,57 | Přečteno: 669x | Diskuse | Společnost

Eliška Anna Kubičková

Prymulovi a muškám neutečeš

Jako každý, kdo sleduje zprávy, jsem zaregistrovala názor ministra Hamáčka na možnost sesazení ministra Vojtěcha a jeho nahrazení bývalým náměstkem Prymulou. Docela mě obešla hrůza.

4.6.2020 v 19:14 | Karma: 26,98 | Přečteno: 861x | Diskuse | Osobní
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Kompletní OH 2024 v Paříži díky televizi Telly

15. července 2024,  aktualizováno  22.7 8:34

Získejte 100 televizních kanálů na 30 dní zcela zdarma díky internetové televizi Telly. Součástí...

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

18. července 2024

Premium Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

„Katastrofa pro Ukrajinu.“ Trumpův výběr viceprezidenta rozklepal Evropu

16. července 2024  10:28,  aktualizováno  12:04

Jméno J.D. Vance naznačuje, kam by se mohla ubírat zahraniční politika Spojených států v případě...

Vláda schvaluje „český“ Green Deal. Prudce zdraží benzin, uhlí i stavby

17. července 2024

Premium Benzin a nafta podraží od roku 2027 až o deset korun, stavět nové domy bude složitější kvůli...

Další facka Orbánovi. Setkání ministrů EU bude v Bruselu, ne v Budapešti

22. července 2024  19:22

Srpnové jednání unijních ministrů zahraničí se uskuteční v Bruselu, nikoli v Budapešti. Tento...

Vytlačení Ruska a sblížení s Putinem. Johnson radí, jak má Trump zajistit mír

22. července 2024  18:55

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump by mohl ukončit válku na Ukrajině „za...

Bidenovy úspěchy jsou v moderní historii nevídané, uvedla Harrisová

22. července 2024  17:16,  aktualizováno  18:24

Americká viceprezidentka Kamala Harrisová uvedla, že úspěchy prezidenta Joe Bidena nemají v moderní...

Požár kamionu s bateriemi zastavil na D1 provoz ve směru na Prahu

22. července 2024  16:41,  aktualizováno  18:19

Kvůli požáru kamionu ve Vražném na Novojičínsku je neprůjezdná dálnice D1 ve směru na Prahu. Na...

Sex je jako chipsy. Chcete ho, dáte si ho a akorát vás bolí břicho
Sex je jako chipsy. Chcete ho, dáte si ho a akorát vás bolí břicho

Alespoň to říká Marek Cinko, sochař, který prošel různými profesemi. Byl počítačovým grafikem, prodavačem, tesařem a tantra masérem. Právě při...

  • Počet článků 57
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1411x
Mám vzdělání a praxi v mnoha oborech, zejména v průmyslu, vzdělávání, výzkumu, umělecké tvorbě, popularizační a publikační činnosti a marketingu. Hodně se také věnuji literárním aktivitám. Vedu literární skupinu SIG Literární tvorba, vydala jsem sbírky básní Cesta za duhou./Jestli víte to, co já/, Stroj času, Když nastává odliv nadějí, Démanty v nás,  Dopisy, Na dně vesmíru našeho myšlení, básně a prózu Úlomky duhy, povídky Osudová a novelu Muškám neutečeš. Dále jsem přispěla do různých sborníků, jako například Opouštění ze soutěže Literární Varnsdorf 2016 nebo Za okny tma z prvního ročníku soutěže, kterou pořádá naše skupina. Knihy také graficky a výtvarně upravuji. Pocházím z umělecké rodiny, přispěla jsem do rodinné umělecké knihy Katalog 100 let výtvarné tvorby jedné rodiny.

Někdy v uměleckých oborech soutěžím, (mám nějaké úspěchy v literární tvorbě), ale prezentuji i malbu a fotografii, buď ve výstavních síních nebo na Internetu, jako například v této galerii https://www.e-moc-e.cz/malba-2020/. Mám ještě mnoho dalších zájmů, mezi něž patří pozorování a komentování společnosti, což dělám na blogu. Dlouho jsem vedla, dnes už neaktivní, blog http://kubickova.bigbloger.lidovky.cz/.