Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Co je to ta EU?

Ve smršti článků, blogů, tweetů a statusů o brexitu mě nejvíc zaujala následující informace, která má hodně velkou vypovídací hodnotu.

Podle analytiků vyhledávače Google se po skončení hlasování a zveřejnění výsledků brexitu mnohonásobně zvýšil zájem o informace Co je EU a Co znamená odchod z EU. Tyto dvě informace se staly nejvyhledávanějšími hesly. Pracovala jsem řadu let v marketingových a sociologických průzkumech, takže si o informovanosti veřejnosti nedělám vůbec žádné iluze. Nedivím se, že většina občanů neví, který úřad vyplácí které dávky, protože je to složité a někdy nelogicky rozdělené, a kdo to nepotřebuje, stejně se o to nestará. Jestliže před volbami většina občanů netuší, která strana patří k levici, středu a pravici, tím méně, aby znali jména předsedů stran, působí to dojmem, že voliči vlastně nevědí, co jejich hlas přinese v praxi. Docela by mě zajímalo, podle čeho vlastně volí. Možná podle toho, kdo má nejvtipnější předvolební spot nebo vypadá dobře na billboardu. Protože kdyby si prohlédli, nechci říct přečetli nebo dokonce prostudovali, volební programy aspoň největších stran, které je obvykle doručují přímo do schránky, museli by se aspoň trochu orientovat, kdo je kdo. V případě, že ani netuší,  by bylo lepší, aby k volbám nechodili vůbec.

Vyhledávač nám nyní prozradil, že stejně neinformovaní jsou voliči i jinde v Evropě a zřejmě všude na světě. V Británii se to ani nedá vysvětlit tím, že by lidé zvyklí na vládu jedné strany ze setrvačnosti volili podle toho, co se jim řekne, že mají dělat. Navíc nejde o volby do parlamentu, kde bude šance případné omyly napravit za čtyři roky, v případě, že se budou opoziční politici snažit, tak ještě dříve. Jedná se o rozhodnutí na desítky let, které ovlivní další generace, včetně dětí  a vnoučat dnešních voličů.

Před referendem se hovořilo o tom, že obě strany staví volební kampaň na zastrašování na jedné straně převálcováním domácího obyvatelstva imigranty a totalitní nadvládou EU, na druhé straně ekonomickým propadem, omezením pohybu, atd. Voliči, kteří si nezjistili informace sami, tak vlastně volili pověstné menší zlo, ostatně jak to známe velice dobře i z domácí politické scény. Zajímavé je si v této souvislosti všimnout, že lidé z velkých, zejména univerzitních měst, vysokoškoláci a mladší generace volili převážně setrvání v Unii. Tito voliči mají jistě větší přehled o dění ve světě, větší možnosti dostat se k informacím a také zřejmě větší zájem si tyto informace vyhledat než obyvatelé na venkově, starší generace a manuálně pracující. Tedy ti, kteří mají nejraději ze všeho svůj klid a staré zavedené pořádky. Podle Gaussova normálního rozdělení budou právě občané z druhé skupiny vždy tvořit většinu populace. Není to jen otázka inteligence, jak si myslí pan prezident, ale zejména otázka zájmů a priorit. Historka se zahlcením vyhledávače dotazem, co znamená odchod z EU potvrzuje, že se mnoho, obávám se, že většina, lidí rozhoduje místo na základě vlastního úsudku a analýzy získaných informací zcela povrchně podle toho, co se jim víc líbí, nebo jako v tomto případě, čeho se víc bojí.

Na základní škole jsme se učili v občanské výchově, že poznáme, co je správné podle toho, že to dělá většina lidí. Bylo to v době hluboké normalizace 70. let, a já jsem to považovala za jeden z omylů marxisticko-leninského materialismu, stejně jako vládu dělnické třídy, protěžování průměrných a další výdobytky socialismu. Referendum jako vysoce demokratický vynález je však založen na stejném principu. Většina lidí si něco myslí, většina lidí něco chce, tak je to správné a bude se podle toho řídit celá společnost. Obávám se, že v tomto případě demokracie selhává. Nejde teď o výsledek brexitu, myslím to zcela obecně. Stále mám stejný názor jako v 8. třídě, totiž, že by o důležitých státních záležitostech měli rozhodovat lidé s nejvyšším, nikoliv nejnižším vzděláním jako to bylo v době vlády dělnických prezidentů. Referendum vidím jako dobrý nástroj na řešení místních otázek - například u nás v ulici se kdysi řešilo, co se udělá s místem po zrušené transformační stanici. (Neudělalo se nic, místo je dnes zarostlé křovím). Nicméně myslím, že v podobných otázkách je všeobecné hlasování vhodné, protože zúčastnění jsou se situací dobře obeznámeni, když se s daným problémem setkávají v každodenním životě. Naproti tomu uvedený příklad dobře demonstruje, jak vzdálené a neprůhledné je pro běžného občana fungování mezinárodních vztahů. Ostatně je to obor, který se vyučuje na vysokých školách, a stejně jako se neočekává, že bude každý rozumět například astronomii, jaderné chemii nebo materiálovému inženýrství, tak není důvod se domnívat, že všichni občané rozumí mezinárodní politice.

V tomto světle se referendum, i když se původně zřejmě jednalo o dobrou myšlenku, aby se na rozhodování mohlo podílet co nejvíc lidí, jeví jako nebezpečný nástroj v rukou těch, kteří se pod záminkou vůle všeho lidu chtějí dostat k moci. Destabilizace společnosti způsobená polaritou obyvatelstva, kterou často provází  výsledek referenda, zvlášť, pokud je těsný, jim jen vyhovuje.

Autor: Eliška Anna Kubičková | neděle 26.6.2016 0:36 | karma článku: 18,60 | přečteno: 1282x
  • Další články autora

Eliška Anna Kubičková

Obezita není sexy

Po roce a půl home-officu jsem začala dojždět do zaměstnání a všimla jsem si extrémního množství lidí s nadváhou.

12.9.2021 v 14:00 | Karma: 23,47 | Přečteno: 868x | Diskuse | Společnost

Eliška Anna Kubičková

Tajná strategie promoření

Možná si vzpomínáte, jak před rokem nastalo překvapení, že se lidé začali hromadit v přírodě, a to i na místech, kde dřív bylo možné potkat jen lesní zvěř.

7.3.2021 v 17:44 | Karma: 17,79 | Přečteno: 580x | Diskuse | Ostatní

Eliška Anna Kubičková

Nápady našich ministrů

Už delší dobu otvírám stránky sdělovacích prostředků na Internetu nebo zapínám rozhlasové zprávy s podivným pocitem děsu a hrůzy, co zase někdo z vlády nebo jejích poradců vymyslí.

27.1.2021 v 18:53 | Karma: 22,62 | Přečteno: 470x | Diskuse | Ostatní

Eliška Anna Kubičková

Potěmkinovy roušky

Je už hodně únavné sledovat stále nové zprávy o tom, jak probíhá uvolňování opatření proti epidemii. Podle skutečné situace to působí dojmem, že si někteří zodpovědní nemohou zvyknout, že by skončila jejich chvíle slávy a moci.

18.6.2020 v 16:22 | Karma: 21,57 | Přečteno: 669x | Diskuse | Společnost

Eliška Anna Kubičková

Prymulovi a muškám neutečeš

Jako každý, kdo sleduje zprávy, jsem zaregistrovala názor ministra Hamáčka na možnost sesazení ministra Vojtěcha a jeho nahrazení bývalým náměstkem Prymulou. Docela mě obešla hrůza.

4.6.2020 v 19:14 | Karma: 26,98 | Přečteno: 861x | Diskuse | Osobní
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Kompletní OH 2024 v Paříži díky televizi Telly

15. července 2024,  aktualizováno  22.7 8:34

Získejte 100 televizních kanálů na 30 dní zcela zdarma díky internetové televizi Telly. Součástí...

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

18. července 2024

Premium Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

„Katastrofa pro Ukrajinu.“ Trumpův výběr viceprezidenta rozklepal Evropu

16. července 2024  10:28,  aktualizováno  12:04

Jméno J.D. Vance naznačuje, kam by se mohla ubírat zahraniční politika Spojených států v případě...

Vláda schvaluje „český“ Green Deal. Prudce zdraží benzin, uhlí i stavby

17. července 2024

Premium Benzin a nafta podraží od roku 2027 až o deset korun, stavět nové domy bude složitější kvůli...

Bidenovy úspěchy jsou v moderní historii nevídané, uvedla Harrisová

22. července 2024  17:16,  aktualizováno  18:24

Americká viceprezidentka Kamala Harrisová uvedla, že úspěchy prezidenta Joe Bidena nemají v moderní...

Požár kamionu s bateriemi zastavil na D1 provoz ve směru na Prahu

22. července 2024  16:41,  aktualizováno  18:19

Kvůli požáru kamionu ve Vražném na Novojičínsku je neprůjezdná dálnice D1 ve směru na Prahu. Na...

Při nehodě tří aut se zranilo šest lidí. Pro dospělého a dítě letěly vrtulníky

22. července 2024  18:06,  aktualizováno  18:19

Při nehodě tří osobních aut u Rané na Lounsku se zranilo šest lidí. Do ústeckého traumacentra...

Bouřky udeřily hlavně v jižních Čechách, vznikají už i na Moravě. Hrozí kroupy

22. července 2024  6:50,  aktualizováno  18:12

Vlnu veder ukončila studená fronta, která přechází od západu. Do Česka dorazily bouřky, první z...

AURES Holdings a.s.
NÁKUPČÍ AUTOMOBILŮ - OLOMOUC (A12493)

AURES Holdings a.s.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 40 000 - 60 000 Kč

  • Počet článků 57
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1411x
Mám vzdělání a praxi v mnoha oborech, zejména v průmyslu, vzdělávání, výzkumu, umělecké tvorbě, popularizační a publikační činnosti a marketingu. Hodně se také věnuji literárním aktivitám. Vedu literární skupinu SIG Literární tvorba, vydala jsem sbírky básní Cesta za duhou./Jestli víte to, co já/, Stroj času, Když nastává odliv nadějí, Démanty v nás,  Dopisy, Na dně vesmíru našeho myšlení, básně a prózu Úlomky duhy, povídky Osudová a novelu Muškám neutečeš. Dále jsem přispěla do různých sborníků, jako například Opouštění ze soutěže Literární Varnsdorf 2016 nebo Za okny tma z prvního ročníku soutěže, kterou pořádá naše skupina. Knihy také graficky a výtvarně upravuji. Pocházím z umělecké rodiny, přispěla jsem do rodinné umělecké knihy Katalog 100 let výtvarné tvorby jedné rodiny.

Někdy v uměleckých oborech soutěžím, (mám nějaké úspěchy v literární tvorbě), ale prezentuji i malbu a fotografii, buď ve výstavních síních nebo na Internetu, jako například v této galerii https://www.e-moc-e.cz/malba-2020/. Mám ještě mnoho dalších zájmů, mezi něž patří pozorování a komentování společnosti, což dělám na blogu. Dlouho jsem vedla, dnes už neaktivní, blog http://kubickova.bigbloger.lidovky.cz/.