Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Tobinova daň a ČTK

Co všechno můžeme nalézt ve zprávě ČTK, kde se píše, že Evropská komise schválila daň s finančních transakcí? Více, než mnozí tuší. Když už čteme zprávy, vyplatí se nad nimi přemýšlet.
Štrasburk/Brusel - Evropská komise schválila návrh na zavedení daně z finančních transakcí. Před europoslanci to dnes řekl šéf komise José Barroso. Ročně to podle něj může přinést až 55 miliard eur. Česká vláda už dříve se zavedením daně vyjádřila nesouhlas.

Těmito slovy začíná zpráva ČTK o schválení daně z finančních transakcí. Pojďme si onu krátkou zprávu trochu rozebrat.

„Je čas, aby finanční sektor přinesl společnosti svůj příspěvek,“ řekl Barroso ve Štrasburku před europoslanci při přednesu zprávy o stavu Evropské unie. Připomněl, že členské státy v posledních třech letech schválily pomoc či záruky pro finanční sektor ve výši 4600 miliard eur.

Začněme od konce. Věděl jsem, že státy EU schvalovali záruky pro finanční sektor a věděl jsem, že politici rozhodně nebyli škrti. Ale 4,6 bilionu eur? Skoro 113 bilionu korun, tedy přes 100 ročních rozpočtů České republiky?

Jak jsem napsal, věděl jsem, že politici si v posledních pár letech nedělají starosti s morálním hazardem, avšak tahle částka je ohromující. To není morální hazard, to je sebevražda. V dlouhém období rozhodně.

„Je čas“? Neřekl bychFinanční sektor svoji odpovědnost již dal. Pokud by jej někdo nepovažoval za užitečný, tento sektor by neexistoval. Ti, kteří na trhu selhali, měli zkrachovat. Ti, kteří na trhu uspěli, by měli fungovat dále. To je pravá odpovědnost vůči společnosti. Pokud tomuto někdo bránil, byli to politici. Je čas, aby politici přinesli společnosti svůj příspěvek.

„S tímto návrhem se Evropská unie stane předjezdcem v globálním zavádění daně z finančních transakcí,“ řekl k dnešnímu rozhodnutí eurokomisař pro daňové otázky Algirdas Šemeta. „Jsem přesvědčený, že naši partneři v G20 budou zájem tuto cestu následovat,“ dodal.

Ano, pan Finanční se i s rodinou Sektorovou odstěhují do Švýcarska, Číny a dále.

„Samozřejmě my nemáme sebemenší pochybnosti, že banky by za jakékoli finanční transakce přenesly náklady poplatků na koncové uživatele, čili na klienty. Koneckonců jak už to banky v České republice díky své poplatkové politice dělají,“ řekl Nečas.

Samozřejmě. Prozradím vám tajemství: žádná firma na světě nemá jiné peníze, než ty, které jim dali její současní, či které jim dají její budoucí klienti. Na světě tak neexistuje daň, kterou by platil někdo jiný, než spotřebitel. Buďto ji spotřebitel platí přímo: zde jde například o daně z příjmu, sociální či zdravotní. Nebo ji platí nepřímo: zde jde například o daně spotřební, daně z příjmů právnických osob či různé poplatky firem státu.

Mechanismus placení nepřímých daní je přitom záludný: daň zhorší možnost vstupu do odvětví či natolik zeštíhlí zisky podnikatelů, že konkurence v odvětví klesne. Dlouhodobě to pak bude kvůli nízké konkurenci vést buď ke zvýšeným nominálním cenám (číslo na cenovce bude vyšší), či ke snížení kvality a inovací (v obou případech ke zvýšení reálných cen oproti stavu bez daní). Rozdíl mezi případnou tržní cenou bez „státních nákladů“ a cenou se „státními náklady“ (daněmi) je právě ona nepřímá daň.

Plán na zavedení daně z finančních transakcí podporuje Německo. Proti ostře vystoupila například Británie a řada evropských bank, podle nichž tato daň nebude mít na stabilizaci trhů žádný vliv.

Banky mají pravdu. Finanční sektor je odvětví s převážně variabilními náklady (objem nákladů roste s objemem produkce). Oproti odvětvím s fixními náklady mají tu výhodu, že se lépe přizpůsobují cenovým změnám (nedrží břemeno fixních nákladů), na druhou stranu své náklady hůře utopí v produkci. Pokud na variabilní odvětví uměle uvalíme fixní náklad (regulaci), sníží se jeho schopnost se přizpůsobit. U spekulací to pak znamená, že spekulanti budou pro koncové spotřebitele hůře vyrovnávat velké cenové rozdíly (což je jinak de facto práce spekulanta), na což doplatí odvětví s fixními náklady (například automobilový průmysl), který sice náklady může utopit v produkci, ale zase je citlivější na výkyvy na trhu.

Regulace finančního sektoru pak likviduje hlavně průmyslová odvětví.

Tobinova daň však zvyšuje variabilní náklady, což je o něco záludnější. Jde opět o to samé, ale nepřímou cestou. Vyšší variabilní náklady ve variabilním odvětví znamenají prostě a jednoduše nižší zisk, na což doplatí především menší spekulanti, kterým se pak objeví více možných výhodnějších příležitostí pro podnikání (náklady obětované příležitosti). Nižší konkurence na trhu však vede k tomu, že na trhu dojde ke kartelizaci, na trhu zůstanou především ti velcí, kteří mají i velké fixní náklady.

A jak bylo řečeno, odvětví s fixními náklady jsou více ohroženi cenovými výkyvy a jsou tak závislá na práci spekulantů (kteří tyto výkyvy za normální situace mírní, ale v nastalé situaci nefungují). Tedy méně stabilní bude jak finanční sektor, tak do důsledku vzato i průmyslová odvětví.

Druhotným efektem bude to, že nižší konkurence vede k vyšším reálným cenám. Výnosy z investic (třeba na důchody a další) pak budou skrze tyto velké firmy nižší.

Podobnou obavu vyslovil i jeho lidovecký kolega Jan Březina. „Avizované příjmy 55 miliard eur při zavedení daně z finančních transakcí jsou chimérou,“ řekl. Přesunutím transakcí mimo EU se totiž prý banky této daňové povinnosti „elegantně vyhnou“.

Jistě. Jak bylo řečeno, finanční sektor je variabilní sektor, tedy princip jeho fungování je ve schopnosti přizpůsobit se novým podmínkám. Vypořádat se s Tobinovou daní pak nebude pro banky problém. Zchudnou na tom opět především občané EU.

Takže třeba toto všechno se skrývá za krátkou zprávičkou ČTK. Když už čteme zprávy, vyplatí se nad nimi přemýšlet.

Článek původně vyšel na Devian.cz, kde jej můžete také komentovat.

Autor: Lukáš Kubec | pátek 30.9.2011 17:06 | karma článku: 24,15 | přečteno: 1062x
  • Další články autora

Lukáš Kubec

Ukradená společnost

Kdo hájí společnost: socialisté, nebo liberálové? Ačkoliv se to může kde komu zdát absurdní, největšími obránci společnosti jsou liberálové a libertariáni, ačkoliv se slova „společnost“ dnes štítí. Bohužel.

2.11.2011 v 14:48 | Karma: 13,39 | Přečteno: 721x | Společnost

Lukáš Kubec

Sulík, Euroval a libertariánská politika

Euroval“ by schválen i na Slovensku. Rozpadla se kvůli tomu koalice a padla vláda. Richard Sulík, předseda SaS prý „zhatil šance reformní vlády“. Přejme si však více „Sulíků“ v politice: jde o jediné skutečné politiky, které máme. A může libertarián do politiky?

17.10.2011 v 13:40 | Karma: 22,80 | Přečteno: 1124x | Politika

Lukáš Kubec

The Freeman: Společenská spolupráce

Ludwig von Mises pro své zřejmě největší dílo - knihu Lidské jednání - zvažoval i jiný název:Společenská spolupráce. Zamyslíme-li se nad tím, proč Mises zvažoval i onen druhý název, můžeme dojít k zajímavým závěrům a zjistit, proč libertariáni tak obtížně přesvědčují své okolí. Překlad článku Sheldona Richmana, editora magazínu The Freeman a autora knihy „Separating School and State: How to Liberate America’s Families“.

27.9.2011 v 10:46 | Karma: 13,55 | Přečteno: 577x | Politika

Lukáš Kubec

Romové a stát

Někdy je lepší nedělat nic. Bohužel, přesně tohoto se stát nedržel. Státní „pomoc“ Romům (a mnoha dalším „menšinám“) vedla k vytvoření zvráceného systému, jehož ovoce dnes sklízíme. Jsou to však právě Romové, kteří by měli bojovat proti státnímu vměšování do jejich záležitostí.

15.9.2011 v 19:30 | Karma: 25,46 | Přečteno: 1356x | Společnost

Lukáš Kubec

Není koho chválit, pane Macháčku

Jan Macháček ve svém pravidelném auditu v Respektu napsal, že je třeba chválit Fed a ECB, které se - narozdíl od bláznivých politiků - jako jediné chovají rozumně a snaží se něco s krizí skutečně udělat. Někdy je však lepší nechat věci vyhnít...

16.8.2011 v 10:05 | Karma: 20,74 | Přečteno: 1094x | Ekonomika
  • Nejčtenější

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Auto vyjelo z vozovky a srazilo tři lidi. Žena zemřela, dvě vnučky jsou zraněné

2. května 2024  16:40,  aktualizováno  3.5 12:38

Osobní auto srazilo dnes odpoledne v Čáslavicích na Třebíčsku ženu a dvě děti. Žena srážku...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

Poslanci se rozhodli umožnit prodej některých lehčích drog, ale jen dospělým

3. května 2024  10:38,  aktualizováno  13:30

Přímý přenos Politici kývli na to, že umožní prodej některých lehčích drog jako je HHC, kratom nebo konopí s...

Požár v garáži způsobila baterie elektrokoloběžky, škoda dosáhla půl milionu

3. května 2024  13:21

Čtyři jednotky hasičů musely dnes zasahovat u ranního požáru garáže v České Rybné nedaleko Proseče...

Na Chebsku vjel vlak do spadlého stromu, zaseklý kmen soupravu zvedl z kolejí

2. května 2024  18:56,  aktualizováno  3.5 13:15

Uzavírka trati u Plesné na Chebsku, kde ve čtvrtek odpoledne v úseku mezi Velkým Luhem a Skalnou...

Zloději stačila otevřená větračka. Z přízemních bytů kradl šperky i elektroniku

3. května 2024  13:07

Policisté dopadli v Ostravě recidivistu, který se krátce po propuštění z vězení vrátil ke svému...

Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit
Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit

Nespavost a problémy se spánkem se v různé míře objevují až u 30 % dětí. Mohou se projevovat častým buzením, problémy s usínáním, brzkým vstáváním...

  • Počet článků 110
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1416x
Mladý pisálek zajímající se o ekonomii, který má problémy s pravopisem. Vedu a píši také na Devian.cz.