Cenový šok! Zdražení, které zaplatíme my všichni

Víte, že se na vás letos žene zdražení, které za posledních pár let nemělo obdoby? Parksův zákon o výši daní: „Co jednou naroste, už se nezmenší.“

Víte, že se na vás letos žene zdražení, které za posledních pár let nemělo obdoby? Poslouchal jsem tuhle v autě podcast s hodně inspirativním kvantovým fyzikem, který s nadsázkou nabádal, abychom obálku od finančního úřadu (nebo obálku s ročním vyúčtování elektřiny) otevřeli až poté, až budeme skálopevně přesvědčení, že je tam přeplatek. Podle něj si totiž utváříme realitu tím, kam směřujeme svoji pozornost a jaké verze reality si sami pro sebe vybíráme. Takže doporučuji při otevírání každé takové obálky nejdřív chvilku soustředěné meditace :- ).

Bohužel většina z nás, včetně mě, má již při letmém pohledu na obálku tohoto typu docela jasno, jaké sdělení tam je. A letos nám úsměv zamrzne ještě víc. Pokud se týká těch obálek s elektřinou, ekonomové i politici nás už předem připravují na zdražení a kupí racionálně znějící důvody... třeba zvýšení cen na energetickém trhu (myšleno zaplacení solárních a větrných elektráren v Německu), plnění zeleného „dýlu“, důsledky pandémie  i novým Marphyho energetickým zákonem: „Čím méně odebíráš energie, tím více ti ji musíme zdražit.“

Odliv z našich kapes v tomto ohledu vůbec není malý. Tak si to pojďme rozebrat. Regulovaná část ceny se sestává z poplatku za rezervovaný příkon, poplatku za systémové služby, příspěvek na obnovitelné zdroje, poplatku operátorovi trhu (OTE). Tuto část má pod palcem státní energetický regulační ústav (ERÚ). Dále DPH + daň s elektřiny (pod palcem má stát). 

Váš dodavatel pak určuje cenu za spotřebovanou megawatthodinu + pevnou částku za měsíc. Tady má dodavatel nějaký prostor i pro marketingové balíčky, fixace ceny energie a další triky. Přesto např. PRE vykázala za loňský rok zisk a valná hromada společnosti ze dne 23.6. 2021, schválila rozdělení tzv. čistého zisku ve výši 2,5 miliardy Kč na dividendy 1,64 miliardy a na tantiémy pro vedení společnosti 24,2 miliónu. Takže při 800 000 odběrných míst poslal každý zákazník 3.125,- Kč  akcionářům na dividendy a 30,- Kč na bonusy managementu. Dle podílu vlastníků tak například akcionář Pražský magistrát vyinkasoval za náš odběr energie 739 500 000,- Kč.

 

Odpověď na moji úvodní otázku je tedy docela snadná. Ale přináší bohužel další otázku. Má vůbec někdo při tomto rozdělení zisků zájem snižovat ceny energií pro občany a firmy?  Dodavatel energie to být pochopitelně nemůže. Jeho cílem bude vždycky zachovat či zvyšovat své zisky. Ale horší je, že ten státem deklarovaný „hlídací pes cen energií“, tedy stát a všechny jeho k tomu určené organizace a regulátoři, to zjevně být taky nemohou. Naopak, v jejich eminentním zájmu je maximalizace přísunu peněz do státního rozpočtu. A to nemluvím tom, že stát od nás vyinkasuje podruhé další balík peněz ve formě dotací EU na obnovitelné zdroje a zelenou energii. (pověstný vyjednaný balík peněz AB na plán obnovy za 700 miliard).  

 

Zapojte se do průzkumu

Co kdybychom si teda cvičně zkusili zjistit, kolik nám stát vytahuje z kapsy, aby si to mohl zastrčit do té vlastní (nebo ještě lépe nějakých cizích). Nezajímalo by Vás to? Stačí, když si vezmete své roční vyúčtování a částku, kterou jste zaplatili za rok 2020 (včetně DPH), vydělíte vaší spotřebou v kilowatthodinách (sečtěte celkový odběr) a napište mi kolik za elektřinu, tedy za kWh, ve skutečnosti platíte. 

Pojďme to zase vrátit do normálu.

Přeci není důvod, aby vyúčtování odběru elektrické energie bylo naší další noční můrou. A navíc není možné, aby jeho výpočet byl složitější, než výpočet daní na konci roku?! Cena spotřeby elektrické energie musí být jednoznačná a zcela srozumitelná každému občanu ČR.

A proč se o to vlastně zajímám? No protože dalším platným zákonem je Parksův zákon o výši daní: „Co jednou naroste, už se nezmenší.“ 

Závěrem

Pokud se podíváte na web ERÚ, rozeberete větu (z věstníku ERÚ (první bod čl1, z března 2021) a pokusíte se jí porozumět: „Cena za překročení rezervované kapacity podle bodů (4.15.) písmeno b) body 2. a 3., (4.16.) písmen c) a d) a (4.23.) se neuplatňuje u zákazníka nebo výrobce elektřiny za zvýšený čtvrthodinový výkon odebíraný zákazníkem nebo výrobcem elektřiny z distribuční soustavy v rozsahu výkonu dodaných služeb výkonové rovnováhy v záporném směru vyhodnoceného provozovatelem přenosové soustavy na základě aktivace služeb výkonové rovnováhy.“ , bude Vám to jasné :-)

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Václav Kubata | pátek 13.8.2021 10:05 | karma článku: 27,80 | přečteno: 998x