Proč jsme založili spolek

Představa kvalitního léčebného konopí v českých lékárnách za dostupnou cenu byla lákavá a navíc se zdála celkem reálná. Ale reálná není. Tedy pokud zůstanou věci tak jak jsou. Přiznejme si to.  Šance na zlepšení tu ovšem stále je. 

Pro stromy nevidíme les. Řešení dílčích problémů nás dovedlo do stavu, že nám unikl celek a podstata věci. Máme nefunkční systém výroby a distribuce léčebného konopí v ČR, a pokud jej nebudeme korigovat, zůstane nefunkčním i nadále. Problémů je celá řada, proto se zaměřme alespoň na první tři zásadní, abychom se pohnuli z místa.

1. Závazek státu

Česká republika je vázána Jednotnou úmluvou OSN o narkotických drogách. Podle této úmluvy může s konopím (s obsahem THC vyšším než 0,3%) obchodovat jen státní agentura. V našem případě SAKL (Státní agentura pro konopí pro léčebné použití). To musíme vzít jako fakt a je to tak v pořádku. Co ale v pořádku není, je iniciativní závazek státu, že veškerou licencovanou produkci léčebného konopí vykoupí za peníze daňových poplatníků, a to dopředu. V tomto případě neexistuje vzorec, aby SAKL odhadl správné množství potřebné výroby pěstitelů, kterým SÚKL (Státní ústav pro kontrolu léčiv) udělil pěstitelskou licenci. Buďto bude výroby málo nebo naopak moc. Pokud stát nakoupí více než prodá, způsobí ztrátu a to je nepříjemná věc. Čili logicky objedná raději minimum. Nebyl tedy stát ve vztahu k „Jednotné úmluvě“ zbytečně horlivý, když na sebe vzal závazek objednání a vykoupení pěstitelské produkce? Jak z toho ven? Řešení může být celkem prosté. Stát (SAKL, potažmo SÚKL) bude i nadále s konopím obchodovat, ale formou komisního prodeje. Pak SÚKL zaplatí pouze za zboží, které se prodá. Státu žádná ztráta nevznikne a výroba licencovaných pěstitelů bude pružně reagovat na potřeby trhu.

2. Cena léčebného konopí

V minulém článku svého blogu jsem vysvětlil, jak vzniká cena dovozového léčebného konopí. Díky výši této ceny je a bude konopí z dovozu problematicky obchodovatelné. Zaměřme se tedy na možnou domácí produkci, která nám dává slušnou šanci na nižší cenu. Bohužel ne za současného stavu věcí. Stát zvolil nešťastný systém udělení pěstitelské licence tomu, kdo nabídne nejnižší cenu. Tento fakt vede k extrémům, které jsou nebezpečné a mohou poškodit budovaný systém na dlouhou dobu. Příkladem může být populistické a nezodpovědné veřejné prohlášení děkana Farmaceutické fakulty UK v Hradci Králové Tomáše Šimůnka, že  fakulta zajistí produkci bez zisku. Proč je populistické? Protože na něj většina lidí uslyší. Proč je nezodpovědné? Protože podnikat na hranici nákladů je nebezpečné. Možná původně dobře míněný krok se v případě selhání obrátí proti fakultě i proti pacientům. Jak by to tedy mělo být správně? Stát by neměl do stanovení ceny (kromě stanovení horní hranice, která je dána zákonem) vůbec promlouvat. Tlačit uchazeče o licenci do soutěže o nejnižší cenu je zbytečné riziko pro další fungování systému. Stát by měl udělit licenci několika pěstitelům, kteří nejlépe vyhoví stanoveným podmínkám pěstování léčebného konopí. Vše ostatní trh automaticky zařídí sám.  Jaká tedy bude koncová cena konopí na českém trhu pokud stát nebude zasahovat do tvorby ceny? Mohu to odhadnout poměrně přesně. Cena pro pacienty se bude pohybovat pod cenou „kvalitní“ produkce na současném černém trhu. Tedy jistě pod 200 Kč za jeden gram. A není právě toto ten stav, který potřebují pacienti i stát? Stát bude mít kontrolu nad objemem výroby i kvalitou produkce, vybere daň z přidané hodnoty a vybere daň z příjmu. Stát dokonce ve svém důsledku omezí i nelegální výrobu konopí. Někteří pacienti, kteří v současné chvíli nakupují na černém trhu, budou nakupovat v lékárnách. V případě schválení úhradové vyhlášky v budoucnu, budou výhody pro pacienty a omezení černého trhu ještě zřetelnější.

3. Zpětná vazba

To je něco, co tu opravdu chybí. Doufali jsme, že po skončení veřejné soutěže se SAKL a SÚKL alespoň finalistů soutěže zeptá na zkušenosti a chyby veřejné soutěže z pohledu možných pěstitelů. Nestalo se tak. Přišli jsme tedy s nabídkou zpětné vazby sami. Bohužel, o zpětnou vazbu zájem nebyl. Zkusme si tedy položit otázku jestli je vůbec možné věci zlepšovat bez kvalitní zpětné vazby a spolupráce.

Abychom, nejen uvedené, problémy mohli pomáhat řešit, potřebujeme určitou oprávněnost k věci promlouvat a dávat návrhy, které nezapadnou. Spolek takovou legitimitu poskytuje. Proto jsme založili spolek, který sdružuje tři ze čtyř finalistů první veřejné soutěže na udělení pěstitelské licence. Spolek, který chce aktivně komunikovat se státními autoritami a účastnit se připomínkového procesu vzniku zákonů s problematikou léčebného konopí.

Autor: Tomáš Kubálek | úterý 22.9.2015 17:59 | karma článku: 7,22 | přečteno: 362x