Nová konopná vyhláška. Krčení rameny a rozpaky

Nová konopná vyhláška představuje velký posun. Bez dalších návazných kroků bude ovšem téměř bezcenná.

Nová konopná vyhláška je v platnosti teprve pár dní. Všem, kteří se o ní zasloužili náleží právem dík za dobře odvedenou práci. Tato podoba vyhlášky sice měla být v platnosti již ve své první verzi před více než dvěma lety, ale buďme rádi, že ji máme alespoň teď.

Základní přínos nové vyhlášky spočívá především v:

  • Rozšíření počtu specializací předepisujících lékařů
  • Zvýšení možné předepisované měsíční dávky z 30 gramů na 180 gramů
  • Rozšíření druhů konopí a přípustného obsahu účinných látek

První bod je bez výhrad přínosný, druhé dva body ovšem v sobě skrývají určité komplikace, které bez návazných kroků způsobí zmíněnou bezcennost.

Potřebnými kroky k plnému využití nové vyhlášky by měly být:

  1. Zajištění zdrojů léčebného konopí z dovozu (stát není schopen ovlivnit)
  2. Vypsání nových veřejných zakázek na udělení dalších českých pěstitelských licencí (stát je schopen ovlivnit)

Ad. 1. Zajištění zdrojů léčebné konopí z dovozu

Podle zjištění Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL), nizozemská státní agentura pro nás v současné době přestavuje jediný možný zdroj nákupu léčebného konopí. Objem obchodování je ovšem omezen na maximálně 50 kg ročně a celkově 100 kg během 3 let pro jednu cílovou zemi. Cena je nizozemskou agenturou dána a nelze o ní diskutovat. Tato cena se promítne do koncové ceny na českém trhu zhruba ve výši 300 Kč za gram. Při léčebné dávce 180 gramů měsíčně tedy cena léčby dosáhne částky 54.000,- Kč měsíčně a 648.000,- Kč ročně. Konopí z dovozu je tedy v těchto dávkách pro řadu pacientů nedostupné.  Další zdroje dovozového konopí zatím neexistují. Česká republika nemá a ani nemůže mít žádný nástroj jak tuto situaci změnit.

Ad. 2.  Vypsání nových veřejných zakázek na udělení dalších českých pěstitelských licencí

SÚKL a SAKL (Státní agentura pro konopí pro léčebné použití) nesou hlavní zodpovědnost za zajištění dostupnosti českého konopí v lékárnách. První sklizeň českého konopí se dá očekávat nejdříve v únoru 2016, a to o objemu 10 kg pro celou Českou republiku. (Připomeňme, že zadávací dokumentace k této veřejné zakázce byla zveřejněna v květnu 2014). Celkový objem první a zatím poslední zakázky nepřesáhne 40 kilogramů jednoho druhu konopí. Ve smyslu nové konopné vyhlášky tento objem pokryje necelou spotřebu 19 pacientů na jeden rok. Zároveň neopomeňme zdůraznit, že se jedná pouze o jeden druh léčebného konopí, který nemusí být vhodný například pro nejpočetnější skupinu pacientů s roztroušenou sklerózou. SAKL odmítl odpovědět na přímý dotaz ze strany Asociace pěstitelů léčebného konopí (APLK) zdali jsou v plánu další veřejné zakázky na výrobu léčebného konopí. Nezbývá než se spolehnout na vznesení stejného dotazu se strany médií.

Česká republika objektivně nemůže zajistit cenově výhodné zdroje dovozového konopí. Co ale prokazatelně stát ovlivnit může, je zajištění systému výroby a distribuce českého léčebného konopí. Co tedy brání v dodávkách českého konopí do lékáren? Je to SAKL (Státní agentura pro konopí pro léčebné použití), kterému se doposud nepodařilo vytvořit  funkční systém výroby a distribuce léčebného konopí v ČR. Z odmítavého postoje SAKLu sdělit jakékoliv informace se lze jen dohadovat, že na zadání dalších zakázek nezačal zatím pracovat. Podle mého odhadu, k realizaci další veřejné zakázky v roce 2016 vůbec nedojde. V neposlední řadě je třeba zmínit, že první a zatím poslední veřejná zakázka obsahovala zásadní systémové chyby. Pokud budou tyto systémové chyby v budoucnu zopakovány, dojde velmi pravděpodobně k selhání celého systému výroby a distribuce u nás dříve, než se jej podařilo vůbec uvést do praxe.

Autor: Tomáš Kubálek | čtvrtek 22.10.2015 16:04 | karma článku: 12,86 | přečteno: 501x