Premium

Získejte všechny články
jen za 49 Kč/měsíc

Šanghaj je zpět! Ale co Tianjin?

Šanghaj se po dlouhých dvou měsících opět otevřela světu. Na první pohled, jako kdyby z čista jasna covid neexistoval.

Naše čínská maminka byla sama doma 74 dní, zatímco tatínek přespával ve firmě, aby mohl pracovat a vydělávat pro rodinu. Teď už jsou konečně opět spolu. Samozřejmě že jakmile to bylo možné, všichni vyšli do ulic a oslavovali. Většina s rouškami, někteří ale i bez nich. Některá sousedství se ale otevřela až později a někteří jsou stále ještě zavření doma. Předtím téměř nikdo nemohl vytáhnout paty z domu a nákaza se stejně šířila. Teď může většina lidí ven a už to nevadí? Hodně lidí se podivuje. Opět se vrátily zdravotní kódy, ale jsou opět nutné také PCR testy. Pro to, aby člověk mohl do MHD a na veřejná místa, je potřeba test ne starší 72 hodin. Vláda přišla s opatřeními, jak opět nakopnout ekonomiku - úlevy na daních a nájmech pro firmy, dotace a pobídky… Atmosféra je ale taková zvláštní. Jako by se Šanghaj nadechla a teď zadržuje dech v očekávání toho, co přijde dál.

 

Lidé na internetu samozřejmě dál kritizují vládu, ale o poznání méně než před pár dny, mají teď jiné starosti. Mluví se o tom, že se ukázalo, co je pro vládu důležité, a jejich obyvatelé to rozhodně nejsou. Lidé jsou zklamaní a znechucení. O Šanghaji se předtím mluvilo jako o snad jediném čínském městě, kde vládla svobodnější atmosféra, žila tam spousta cizinců, lidé teď otevřeně vyjadřovali své názory. Někteří Šanghaj nazývali posledním městem naděje. Jenže teď těžko říct.

 

Včera médii proběhla jedna menší zpráva o čínské učitelce a influencerce, slečně He, která studovala magisterský obor na Ukrajině. Chytila tam covid a po vypuknutí války odletěla zpátky do Číny, kde jí test vyšel také pozitivně a nastoupila do centralizované izolace. Během svého pobytu v nemocnici ji prý testovali 50-60krát. Poté, co se vyléčila, získala zelený zdravotní kód, našla si práci jako učitelka ruštiny na jedné škole v provincii Hebei. Po několika týdnech jí volalo vedení a ptalo se, jestli někdy měla covid. Jakmile přiznala, že ano, okamžitě jí vyhodili.

 

Jinak se nic neděje…

 

Daleko “zajímavější” situace je teď ve městě Tianjin na severu Číny, necelé dvě hodiny autem od Pekingu. Když jsem se snažila na Googlu najít nějaké informace o tom, co se tam děje, moc jsem neuspěla. Jen pár článků, kde se zmiňuje, že v karanténě nebyla pouze Šanghai, ale i například Tianjin. O tom, že jsou tam nepokoje, lidé vychází do ulic, ani zmínka. Na čínských sociálních sítích samozřejmě není vůbec nic. V noci se občas objevily nějaké zprávy, které jsme zahlédli, ale hodně málo. Internet je tam pod přísným dohledem a někde nefunguje vůbec. Dokonce ani náš kamarád, který 1.6. přiletěl právě z onoho města, nic neví. Říkal, že na internetu nic neviděl, jen se s pár bývalými spolužáky nemůže spojit, asi jim zrušili účty. Našli jsme tohle video: https://youtu.be/UWc12SHGHNo

 

Tak uvidíme, co bude dál…

Autor: Kateřina Krumpálová | sobota 4.6.2022 3:17 | karma článku: 20,90 | přečteno: 562x

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Další články autora

Kateřina Krumpálová

Opět na chemoterapii

Všechny vás moc zdravím a doufám, že jste do jara vykročili nadějně! U nás se to letos příliš nepovedlo. Samé nemoci a komplikace.

30.4.2026 v 15:00 | Karma: 36,81 | Přečteno: 2156x | Diskuse | Ona

Kateřina Krumpálová

Mám štěstí

Po operaci jsem se ocitla v chirurgické menopauze ze dne na den. Říká se mi, že mám štěstí – a já to vím. Jenže vedle vděčnosti přišel i smutek, na který jsem si dlouho nedovolila sáhnout.

8.4.2026 v 9:00 | Karma: 32,52 | Přečteno: 1238x | Diskuse | Ona

Kateřina Krumpálová

Kvůli dietní chybě zpět v nemocnici

Všechno šlo dobře až do osudného večera, kdy jsem dostala velký hlad a po ruce byla jen ta zatracená jablka...

6.4.2026 v 9:00 | Karma: 31,62 | Přečteno: 1014x | Diskuse | Ona

Kateřina Krumpálová

Jsem po operaci!

Jednalo se o druhou operaci v pěti měsících. Byla plánovaná, ale chvíli asi bude trvat, než se vyrovnám s tím, co to všechno pro mé tělo znamená. ALE, jsme zase o velký krok blíž k uzdravení!

3.4.2026 v 9:00 | Karma: 38,17 | Přečteno: 2819x | Diskuse | Ona

Kateřina Krumpálová

Předoperační den

Den před operací je o vyšetřeních a hlavně o čekání. To je na tom všem to nejhorší. Víte, že musíte, papíry podepsané, utéct nemůžete, a nevíte, co bude dál.

1.4.2026 v 9:00 | Karma: 35,93 | Přečteno: 1811x | Diskuse | Ona

Nejčtenější

Pavel se s Babišem neshodl. Prezident trvá na účasti na summitu NATO, hrozí žalobou

Prezident Petr Pavel přijal na Hradě premiéra Andreje Babiše (8. května 2026)
8. května 2026  5:15,  aktualizováno  14:10

Jednání prezidenta Petra Pavla s premiérem a předsedou ANO Andrejem Babišem o zastoupení Česka na...

O kolik lze překročit rychlost za volantem v roce 2026? Tabulka tolerancí a pokut pro řidiče

Upozornění na měření rychlosti v ulici A. Dvořáka nechybí, avšak řidiči...
8. května 2026  17:43

Při rozhodování o postihu za překročení limitu přihlížejí policisté zejména k naměřené rychlosti....

Blíží se další výluka, metro C tři dny nepojede. Jak se dostat z Kobylis na Pankrác?

Stanice metra Budějovická
7. května 2026  6:58

Kdo si na prodloužený květnový víkend naplánoval rychlou cestu přes centrum metrem, bude muset...

Praha podporuje stovky dárců, za krev dostanou roční kupón zdarma. Kdo konkrétně ho získá?

Dárkyně krve
12. května 2026  14:44

Metropole znovu ocení dlouholeté bezpříspěvkové dárce krve. Celkem 321 lidí letos získá roční kupon...

Skrytý ráj kousek za Prahou. „Tajná“ zahrada přetéká květy a lidé o ní skoro nevědí

Arboretum Všenory je méně známou alternativou k velkým zahradám typu Průhonice....
6. května 2026  7:30

Lepší než Průhonice? Voňavými kvítky čerstvě obdařené lýkovce, koberce plaménků, ale i nespočet...

5 důvodů, proč si modernizace smíchovského nádraží zaslouží vaši pozornost. Je to unikát

Vizualizace smíchovského nádraží po rekonstrukci
13. května 2026  12:31

Praha buduje dopravní terminál, který v Česku zatím nemá obdoby. Modernizace smíchovského nádraží...

Klicperovo divadlo chystá na příští sezonu šest premiér, první bude 17. října

ilustrační snímek
13. května 2026  10:50,  aktualizováno  10:50

Klicperovo divadlo v Hradci Králové v divadelní sezoně 2026/2027 uvede šest premiér a další...

Laguna na pražských Hájích. Příval vody zatopil i podchod

Zatopený podchod na pražských Hájích. (13. května 2025)
13. května 2026  10:32,  aktualizováno  12:21

Podchod i silnici v ulici U Modré školy na pražských Hájích ve středu ráno zatopilo obrovské...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 235
  • Celková karma 33,64
  • Průměrná čtenost 1547x
V Číně žiji a pracuji již devátým rokem, ale tato země mě nepřestává překvapovat. Postupně se s vámi podělím o zážitky a poznatky ze všedního života, sportu, vzdělávacího systému a ze společnosti.

Seznam rubrik

Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.