Praha: Strašidelný mrakodrap "Titanik" jako varování před dobou ledovou?
Autory možná inspiroval tento článek: „Zelené lodě bláznů na chladném severu pravidelně zastavuje záhadná tvrdá bílá hmota“. Počátkem září další loď uvízla v artickém ledu. Na palubě byl tým filmařů natáčejících dokument o změnách klimatu a tajícím arktickém ledovém příkrovu. Všech 16 „bojovníků proti klimatickým změnám“ bylo za problematických meteorologických podmínek evakuováno do bezpečí helikoptérou.
Oznámení projektu provázelo VIDEO, ve kterém sledujeme animaci hrozeb globálního OCHLAZOVÁNÍ. Dokonce s titulky jako „apokalypsa“. Jak teploty klesají, ledovců přibývá a hladiny oceánů klesají. Až loď uvízne. Na konci animace oceán zcela mizí a vynořují se Nové Butovice. Takže bud se autoři odvážně postavili proti oteplovacímu alarmismu. Nebo to celé popletli, protože klimatu rozumějí asi jako koza petrželi.
Postavit nám tu mrakodrap je zajímavá idea, nicméně je tu pár námitek.
Vystavět za několik miliard novou dominantu hlavního města, která je poplatná dobově módnímu tématu, to se zatím nikdy neosvědčilo. Víme, jak pomníky končí, když se změní režim. Stalinův pomník na Letné byl odstraněn. Pomník maršála Radeckého také musel zmizet. A socha Koněva nyní asi také bude odejita. Co se stane se 135 m vysokým mrakodrapem, až se režim zase změní?
Má-li budova pomníkem ekologického uvažování, pak projekt selhává na celé čáře. Je to docela velký (135m) symbol pozérského pokrytectví. „Vidíme architekturu, která neguje vše podstatné, z čeho autoři vycházeli“, říká architekt Jiří Pavlíček. Budova totiž není nijak ekologická. Je to „naprosto vyprázdněné gesto, které bude stát obrovské množství šedé energie a naopak jen dále prohloubí klimatické změny“.
U tak velké budovy roztomilá zahrádka na střeše k titulu „ekologická budova“ vážně nestačí. Budova by především neměla přispívat k efektu městského tepelného ostrova. Navržené povrchy ale mají ke koncepci „zeleného města“ na míle daleko. Doporučil bych raději autorům inspirovat se designem centrály ČSOB na metru Radlická. Nebo najmout architekta Stefano Boeriho, jehož budovy v každém patře mají tolik zahrad, že připomínají vertikální prales (Urban Forestry). Nebo co okouknout projekt zahradami obalené radnice ve vietnamském městě Bac Ninh od návrhářského studia Vo Trong Ghia.
A nakonec je tu námitka etická. Apokalyptické filmy a příběhy jsou odjakživa trhák. Ale je opravdu zodpovědné přilévat oleje do ohně a podporovat apokalyptické depresivní nálady veřejnosti? Možná by si autoři více uvědomili svůj podíl viny, kdyby všichni sebevrazi, kteří si sáhnou na život kvůli ekologickému žalu, skákali rovnou odsud - z nejvyššího patra pomníku apokalypsy. Mohlo by tam být speciální skokanské prkno, jako v bazénu. Nazval bych to třeba skok Davida Černého..
REFERENCE:
Vítězslav Kremlík
Děti šly do kina na pohádku o Barbie a dostaly feministickou přednášku

"Jestli si dáte panáka pokaždé, kdy zazní slovo patriarchát, budete před koncem filmu na šrot," vyjádřil se o filmu Barbie Elon Musk.
Vítězslav Kremlík
Varování: Na Facebooku řádí falešný Kremlík

Kremlík se zbláznil a začal se zapojovat do nesmyslných diskusí pod články na Facebooku? Ne, to se jenom za něho vydává nějaký hacker či troll.
Vítězslav Kremlík
Covid jako generální zkouška na klimatický lockdown

Za Covidu si klimatičtí aktivisté pochvalovali, jak hezky klesají emise, když si na obyvatelstvo pořádně došlápnete. A když už si lidé na ztrátu osobních svobod tak nějak zvykli, proč to měnit?
Vítězslav Kremlík
Myslíte při sexu... na klima? A ví o tom vaše žena?

Na co myslíte při sexu? No fuj. Že se nestydíte. Uvědomělý občan by měl myslet na uhlík, na planetu. A ne na nějaké nemravnosti.
Vítězslav Kremlík
Podle autorů zeleného údělu se v Hondurasu žije lépe než v Německu

Happy Planet Index nehodnotí životní úroveň států podle HDP, ale podle...uhlíkové stopy. Takže čím horší energetická chudoba, tím je země "šťastnější". No panejo. To se máme na co těšit.
Další články autora |
Válku vyřeší konec vojenské pomoci, řekl Putin Trumpovi. Probrali hokej i vztahy
Prezidenti Ruska a USA Vladimir Putin a Donald Trump v úterním telefonátu „podrobně a otevřeně“...
Bombové hrozby v Praze. Policie evakuovala tisíce lidí, odklonila dopravu
V Praze se ve čtvrtek večer uskutečnily masové evakuace kvůli nahlášeným bombám v pražské Lucerně a...
Masivní hřib nad Ruskem. Ukrajinci zasáhli základnu strategických bombardérů
Saratovská oblast se v noci stala cílem ukrajinských dronů. Bezpilotní stroje údajně zasáhly i...
Daňové přiznání za rok 2024: využijte formuláře pro internetové podání
Jako každý rok i letos musí mnoho podnikatelů, drobných živnostníků i další osoby samostatně...
Neblokujte protiruské sankce, udeřil Rubio na Maďary. Ti rázem ustoupili
Americký ministr zahraničí Marco Rubio kontaktoval svůj maďarský protějšek Pétera Szijjárta, aby na...
Rádio Svobodná Evropa si zajistilo provoz na dva týdny, dostane 7,5 milionu dolarů
U soudu ve federálním okrsku District of Columbia se v pondělí konalo slyšení ve věci mimořádné...
Vlaky mezi Prahou a Českou Třebovou nabírají zpoždění, někdo ukradl kabely
Kvůli krádeži kabelů je od úterního rána výrazně omezený provoz vlaků na železničním koridoru mezi...
Izraelská armáda zaútočila na syrské vojenské základny, EU na to hledí s obavami
Izraelská armáda provedla vzdušné údery na dvě vojenské základny ve střední Sýrii, a to na vojenské...
Z návrhu o povinné registraci ubytovacích zařízení nejspíš zmizí regulace Airbnb
Poslanci budou jednat o povinné registraci ubytovacích zařízení včetně soukromých bytů i hostů v...

Akční letáky
Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!
- Počet článků 403
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 2765x