Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Mění se oceány v kyselinu?

Kdo způsobil okyselování oceánů v dobách meziledových? Uhelné elektrárny sotva. Proč v oficiálních publikacích o acidifikaci chybí grafy vývoje pH? A co hokejkový graf kalcifikace - fact or fiction?

(Zkrácená verze článku, který vyšel na Osel.cz

V detektivkách vraha usvědčí například otisky prstů. Jedním z důkazů provinění člověka vůči přírodě prý je „okyselování“  oceánů. Lidé spalují fosilní paliva, chrlí do atmosféry oxid uhličitý, kterého část se rozpouští ve vrchní vrstvě oceánské vody a snižuje její pH.

Guardian v článku „Uhlíkové emise vytvářejí kyselé oceány, jaké tu od dob dinosaurů nebyly“ píše: „Chemické změny kladou bezprecedentní tlak na život v mořích a mohly by způsobit rozsáhlé vymírání, varují vědci.“

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

V éře dinosaurů bylo průměrné pH jen 7,4. Život na této planetě to očividně přežil. Pearson P. a Palmer M.(2000, zdroj)

Graf na obrázku ale říká něco jiného. Oceány nejsou kyselé a nebyly kyselé ani v době, kdy vyhynuli dinosauři. Stupnice pH má škálu od 0 do 14. Sedmička je neutrální. Kyselé je něco, co má pH menší než 7. Vody oceánů díky rozpustným solím jsou alkalické, současné hodnoty pH v povrchové vrstvě vody se pohybují v rozmezí od 7,9 do 8,2.

 

 

 

 

 

 

 

 

Trik jak lidi vyděsit hokejkou. Graf dávné minulosti ukážeme v nízkém rozlišení, takže divák nevidí, že i tehdy byly stejné výkyvy jako dnes. Spojíme s nezahlazeným grafem o vysokém rozlišení z dneška. A připojíme Sibylinu věštbu. (zdroj)

 

OPRAVDU NĚCO TAKOVÉHO KORÁLI NEPAMATUJÍ? 

Kvůli okyselování oceánů koráli bělají (bleaching). Polypy se v pro ně nepříznivém období zbavují symbiotických řas, které jim dodávají barvu. Koráli však žijí na Zemi již přes půl miliardy let a překonali už větší výkyvy CO2 i teplot. První koráli se vyvinuli někdy před více než půl miliardou let v kambriu, kdy koncentrace  CO2 v atmosféře dosahovala až 25násobek té dnešní. V ordoviku už byli dost hojní.  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Obdobím rozmachu současných druhů korálů byla jura. Tehdy ovšem v atmosféře bylo asi 6 – 8x více CO2 než je dnes.   (Berner 2001, zdroj) 

 

OPRAVDU JE TO TENTOKRÁT MOC RYCHLÉ? 

Častým argumentem je, že současná změna teplot a CO2 je příliš prudká a koráli se nedokáží tak rychle přizpůsobit. Marc Jacobson z kalifornské University ve Standfordu v článku z roku 2005 píše: „Mezi lety 1751 a 2004 index pH povrchu oceánu poklesl z téměř 8,25 na téměř 8,14.“ Je změna o 0,1 za asi 253 let opravdu moc prudká? Vždyť koráli vydrží i daleko větší výkyvy za daleko kratší dobu.

Měření z Kalifornie, ze známého mořského akvária v Monterey - do kterého se čerpá pečlivě monitorovaná voda z hloubky asi 15 metrů - dokazují, jak velké výkyvy pH se mohou vyskytnout v průběhu jednoho roku. Výkyvy o 0,3 až 0,5 nejsou vzácností ani v krátké, 13 leté řadě měření.

 

 

 

 

 

 

V kalifornském městě Monterey na pobřeží Tichého oceánu je světoznámé mořské akvárium. Jeho provoz si vyžaduje podrobný monitoring kvality z oceánu napouštěné vody.

 

Ani tempo oteplování za posledních sto let není nijak výjimečné. Za posledních sto let se oteplilo globálně asi o 0,7°C – v tom však bylo 30 let přestávky ve 40-70.letech, kdy teploty globálně nerostly a koráli tak měli dost času se přizpůsobit. Podíváme-li se na Mobergovu rekonstrukci teplot za poslední milénium (viz), období, kdy během pár desítek let teploty poskočily třeba o půl stupně Celsia, nejsou nijak vzácná. 

Globální oteplování navíc není globální a řadu útesů nemusí tedy trápit. Viz např. údaje o Willisově ostrově v Korálovém moři hned za Velkou korálovou bariérou, kde od 1982 žádné oteplování nemají.

 

FAKTA BY ČTENÁŘE JEN MÁTLA

Graf z Monterey je jednou z mála dostupných časových řad přímo a systematicky měřené hodnoty pH. Ukazuje, že kolísání pH 0,3 není nic mimořádného. Změna  o 0,1 už teprve ne. Zdá se proto, že není zájem tyto grafy moc ukazovat. Zbytečně by čtenáře uklidnily a podlamovaly by kampaň za záchranu oceánů, planety, vesmíru a vůbec. 

Úsměvně působí apokalyptický dokument britské vědecké Královské společnosti z roku 2005 „Okyselování oceánů v důsledku zvyšování atmosférického oxidu uhličitého“, ve kterém nenajdete ani jeden jediný graf globálního natož lokálního vývoje pH! Je to jako by někdo napsal studii o druhé světové válce a opomněl v ní zmínit Němce. 

Čtvrtá zpráva IPCC 2007 (druhá pracovní skupina, kapitola  11, tab. 11.6) se otevřeně pouští do sféry A.Clarka a Isaaca Asimova a místo naměřených dat nám vypráví příběhy z budoucnosti „V roce 2050 – 97% Velkého bariérového útesu bude procházet bělením každý rok“. Ale jakýkoli graf vývoje pH v této lokalitě byste ve zprávě hledali marně. K čemu data, když máme fantazii? 

Na stránkách vládního Úřadu pro Velký bariérový útes si zase můžete stáhnout obsáhlou zprávu „Great Barrier Reef Outlook Report” Není tu jediný graf vývoje pH, pouze děsivý graf vývoje kalcifikace (graf 3.14 na str 45).

 

HOKEJKA SMRTI 

Onen často citovaný graf pochází ze slavné alarmující studie, kterou v roce 2009 trojice badatelů z Australian Institute of Marine Science zveřejnila v časopisu Science. Smrt a kolektiv (De’ath et al.) zde uvádějí výsledky analýz nárůstu objemu vápenaté korálové hmoty a tvrdí, že „… tak vážný a náhlý pokles kalcifikace je bezprecedentní minimálně za posledních 400 let.“ 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pokles kalcifikace. Sami autoři své výsledky označili, za pěkně děsivé („pretty scary“). Zdroj

Známý „popírač“ Steve McIntyre studii komentoval na Climateaudit.org (viz) a kontruje, že hlášená úroveň kalcifikace je bezprecedentní jedině od 1852, ale rozhodně ne za 400 let, jak tvrdí autoři studie. Ani rychlost poklesu není bezprecedentní. Takové prudké výkyvy jsou běžné.

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Opravdu je někdo ochoten na základě těchto dat tvrdit, že dlouhodobý trend oteplování od konce malé doby ledové vedl k POKLESU kalcifikace? Není to spíše naopak?  (zdroj)

 

 

 

 

 

 

De‘ath a kol. data od 1572 ve své studii uvedli. Ale konec grafu je vyhlazen až do úplného vyhlazení.

 

Autoři uvedli podobný graf od 1572 jako McIntyre výše, ale díky gigantickému zahlazení konce grafu dosáhli toho, že to vypadá, JAKO BY snad nedávný pokles kalcifikace začal už někdy v 60.letech. Takže to vypadá jako nějaký nový trend. Ve skutečnosti jde jen o dva slabší roky 2004-2005. Jediné co je tu alarmující je takto silné zahlazení grafů. 

Jak solidně je ale podložen výkyv 2004-2005? De’ath a kol. bagatelizují růst kalcifikace v minulých staletích, že prý starší data jsou jen z 10 útesů. Ale že pokles 2005 je měřen jen z jednoho útesu to nevadí?  Silný pokles kalcifikace v letech 1990-2005, který autoři reportují, se podezřele shoduje s obdobím, kdy počet měřených lokalit klesl z cca 50 útesů (kolem 1980) na asi 13 útesů (kolem 1990). Autoři tvrdí, že jejich data jsou z těchto 13 útesů, to je ale pravda jen pro začátek jejich řady. Pokles 2004 – 2005, který je jádrem jejich článku, jsou data už jen ze dvou útesů. Jestli je tu něco děsivého tak jedině tento „cherrypicking“. 

Připomíná to Briffovy grafy letokruhů ze sibiřského Yamalu podložené daty z jediného stromu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Růžová linie dole vykazuje počet útesů (reef count), ze kterých jsou měřená data. Totéž ukazuje graf 1B ve vlastní studii. Jde zjevně o sčítání hrušek a jablek. V různých dobách zkoumáme jiný vzorek. Je to podobné jako byste počítali průměrný plat v republice a pro poslední léta byste do dat zařadili jen ředitele velkých firem. (zdroj)

Pokud si chcete vše ověřit sami, „syrová“ naměřená data, z nichž vychází australská studie, by měla být dostupná zde odkazu ZDE pod položkou Australian Institute of Marine Science (AIMS). Stáhnete-li si tento xls soubor vidíte, že v databázi je 69 útesů. Jenže většina sérií končí kolem 1985. Jen 12 sérií jde až k roku 2000. Zvláštní dokumentace: Údaje 2002-2005 chybí.

 

KDE JE KORELACE SE SPALOVÁNÍM FOSILNÍCH PALIV? 

Ať už jsou výkyvy pH a kalcifikace jakékoli, korelují se spalováním fosilních paliv? 

Přímých měření pH nemáme mnoho. Různí autoři proto vývoj pH rekonstruují z nepřímých indikátorů. V roce 2005 studie australského týmu Charlese Pelechera rekonstruovala pH v oblasti korálového útesu a ukázala, že kolísání pH poměrně dobře kopíruje tzv. Pacifický dekadální cyklus (šedá čára). V jeho teplé fázi pH klesá a oceán se okyseluje. Pelechero v článku uvádí: “Zjistili jsme velké kolísání pH během cca 50letých cyklů, které odpovídají Pacifické dekadální oscilaci v oceánsko-atmosférických anomáliích, což naznačuje, že přírodní cykly kolísání pH mohou ovlivňovat dopad okyselování oceánů na ekosystémy králových útesů.” 

  

 

 

 

 

 

 

Z grafu vyplývá, že koráli mnohokrát přestáli výkyvy pH 0,20 v průběhu několik desítek let. Je pro místní populaci korálů opravdu důležité, jestli se za 200 let jakýsi globální průměr pH změní o 0,1?  A vidíte tu nějakou korelaci s křivkou spalování fosilních paliv? 

 

PAMÁTNÝ ROK 1998 

Na rekordně teplém roce 1998 si můžeme demonstrovat, co je tu příčina a co následek. S detailním rozlišením na měsíce. 

Rekordně teplý rok zdokumentovala i studie G.Wei a kol. (2009), která  rekonstruovala pH oceánské vody Velkého bariérového útesu v oblasti Arlington Reef až do roku 2004.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

V roce 1998 byl zároveň zaznamenán velký rozsah vybělených korálů. Mohly to způsobit industriální emise CO2? Posuďte sled událostí, jak šel čas:

  •          Oteplilo se (dle satelitů globálně nejteplejší rok za posledních 13 let). Největší oteplení oproti normálu bylo v únoru a dubnu 98. Vývoj teplot měsíc po měsíci dle UAH viz zde.
  •          Současně stoupla teplota i v povrchové vrstvě oceánů a zvýšila se v ní koncentrace CO2, tedy kleslo pH na rekordní úroveň - viz předcházející graf Wei a kol.
  •          V důsledku toho dochází k bělení korálů (bleaching). Arceo a kol. (2001) píše, že například na Filipinách rekordní bělení korálů probíhalo v červnu až listopadu 1998.
  •          Teprve až na přelomu let 1998-99 v atmosféře došlo k rekordnímu nárůstu atmosférického CO2. Podívejte se na Keelingovu křivku CO2. K nárůstu CO2 v atmosféře dochází cca v říjnu 98 až dubnu 99. Míra rekordní velikosti přírůstku atmosférického CO2 koreluje s rekordním nárůstem teplot půl roku PŘED tím. Žádná korelace s antropogenními emisemi toho roku.

Je dobře známým faktem, že výkyvy CO2 kulhají za výkyvy teplot asi o půl roku. Viz např. Cynthia Kuo a kol. (Nature 1990)

Je záhadou, proč IPCC tvrdí (AR4, WG2, kap 4.4.9), že „PH povrchu oceánů  poklesla o 0,1 KVŮLI absorpci antropogenních emisí CO2…“

Není logičtější spíše následující úvaha?

  •          Jelikož kyselost oceánů stoupla DŘÍVE, než došlo k nárůstu CO2 v atmosféře, je zjevné, že okyselující uhlík se do oceánů NEDOSTAL Z ATMOSFÉRY. Spíše naopak.
  •          Jelikož teploty stouply o půl roku DŘÍVE, než stouply hladiny CO2, je zjevné, že toto oteplování nebylo způsobeno atmosférickým oxidem uhličitým. Nýbrž naopak.

 

PROČ SE ZVYŠOVALA KYSELOST OCEÁNŮ V DOBÁCH MEZILEDOVÝCH?

Jestliže se ale uhlík, který okyseluje oceány, nebere z atmosféry (kam my lidé vypouštíme své emise při spalování fosilních paliv), tak odkud tedy pochází?

Napovědět nám může pohled do historie. K výkyvům kyselosti oceánů docházelo z nějakých příčin už v dávných dobách, kdy žádné uhelné elektrárny nebyly. Nemohou tytéž faktory být důvodem i dnes?

 

 

 

 

 

 

 

 

Obsah uhlíku v oceánu a pH oceánu kolísaly i v dobách, kdy žádné uhelné elektrárny nebyly. Dnešní hladiny pH nejsou ničím zajímavé. Zdroj

Podívejme se nejprve na údaje z První zprávy IPCC 1990.

  •          Atmosféra obsahuje asi 750 gigatun uhlíku.
  •          Lidé spalováním fosilních paliv vypouštějí ročně asi 6 gigatun uhlíku.
  •          V oceánech je rozpuštěno asi 38 tisíc gigatun uhlíku

S teplotou rozpustnost solí stoupá, ale rozpustnost plynů naopak klesá. Teplá voda se odplynuje (outgassing). V létě na příslušné části zeměkoule z vodní hladiny uniká ve zvýšené míře nejen pára, ale i plyny, které jsou ve vodě rozpuštěné – tedy i část CO2.

Když se vrchní vrstvy oceánu zahřejí, část oněch 38 tisíc gigatun uhlíku začne v podobě molekul CO2 stoupat k hladině a unikat do ovzduší. Jak plyn uhlík prochází povrchovou vrstvou oceánu, zvyšuje její kyselost.

Alarmisté sami přiznávají (např. na Cookově webu Skepticalscience.com - viz), že takto to v dobách ledových a meziledových fungovalo. Proč si myslet, že dnešní oceány fungují jinak?

 

Poznámka: Pokud namítáte, že dnešní hladiny CO2 jsou přece bezprecedentní a tedy nemohou být přirozené, přečtěte si článek Opravdu nikdy nebylo více jak 280 ppm CO2?  

 

Reference 

Carles Pelejero. Coral reefs and ocean pH: Modern pH variability and paleo-reconstructions

for the recent past. ICREA Presentation at Workshop at Catalina August 2010. 

Mark Z.Jacobson. Studying ocean acidification with conservative, stable numerical schemes for nonequilibrium air-ocean exchange and ocean equilibrium chemistry. Journal of Geophysical Research, vol. 110 (2005)

http://www.stanford.edu/group/efmh/jacobson/OceanEq.pdf

R.A.Berner, Z.Kothavala. Geocarb III: A Revised model of atmospheric CO2 over phanerosoic time. American Journal of Science, vol 301 (2001) (link)

Carles Pelechero et al. Preindustrial to Modern Interdecadal Variability in Coral Reef pH. Science 30 September 2005:  Vol. 309 no. 5744 pp. 2204-2207 

Gangjian Wei et al. Evidence for ocean acidification in the Great Barrier Reef of Australia. Geochimica et Cosmochimica Acta 73 (2009) 2332 http://www.webpages.uidaho.edu/envs501/downloads/Wei%20et%20al.%202009.pdf 

The Ocean Acidification Fiction. CO2Science (Volume 12, Number 22: 3 June 2009)

http://www.co2science.org/articles/V12/N22/EDIT.php 

Carbon emissions creating acidic oceans not seen since dinosaurs. Guardian 10 March 2009 

Pamela Martin, David Archer. Role of deep sea temperature in the carbon cycle

during the last glacial. Paleooceanography, vol. 20 (2005)

http://www.geol.ucsb.edu/faculty/lea/pdfs/Martin%202005%20Paleo.pdf

CO2 lags temperature - what does it mean? Skepticalscience.com http://www.skepticalscience.com/co2-lags-temperature-intermediate.htm 

IPCC First Assessment Report 1990. WG 1 Chapter 1 (link

Hazel O.Arceo et al. Coral bleaching in Philippine reefs: Coincident evidences with mesoscale thermal anomalies. Bulletin of Marine Science, Vol 69, No.2,  2001

http://www.ingentaconnect.com/content/umrsmas/bullmar/2001/00000069/00000002/art00030 

Cynthia Kuo et al. Coherence established between atmospheric carbon dioxide and global temperature. Nature 343, 709 - 714 (22 February 1990) 

Roy Spencer. Spencer on an alternate view of CO2 increases. WUWT 12. května 2009 

Kelly Rigg. Scientists point to an ocean trouble. Huffington Post 18. dubna 2011 

Pearson, P. and M. Palmer (2000), Atmospheric carbon dioxide concentrations over the past 60 million years, Nature, 406, 695 – 699 

Wei, G., McCulloch, M.T., Mortimer, G., Deng, W. and Xie, L. 2009. Evidence for ocean acidification in the Great Barrier Reef of Australia. Geochimica et Cosmochimica Acta 73: 2332-2346 

Steve McIntyre. "Unprecedented" in the past 153 Years. Climateaudit.org 3 Jun 2009 

Glenn De’ath a kol. Declining Coral Calcification on the Great Barrier Reef. Science 2 Jan 2009, vol 323, no 5910. 

====================

Více na www.klimaskeptik.cz

Diskutovat k článku můžete na http://www.klimaskeptik.cz/diskuse/nase-forum

Autor: Vítězslav Kremlík | čtvrtek 18.8.2011 10:08 | karma článku: 7,98 | přečteno: 1322x
  • Další články autora

Vítězslav Kremlík

Děti šly do kina na pohádku o Barbie a dostaly feministickou přednášku

"Jestli si dáte panáka pokaždé, kdy zazní slovo patriarchát, budete před koncem filmu na šrot," vyjádřil se o filmu Barbie Elon Musk.

27.7.2023 v 9:24 | Karma: 20,69 | Přečteno: 505x | Diskuse

Vítězslav Kremlík

Varování: Na Facebooku řádí falešný Kremlík

Kremlík se zbláznil a začal se zapojovat do nesmyslných diskusí pod články na Facebooku? Ne, to se jenom za něho vydává nějaký hacker či troll.

5.5.2022 v 8:30 | Karma: 20,67 | Přečteno: 652x | Diskuse | Společnost

Vítězslav Kremlík

Covid jako generální zkouška na klimatický lockdown

Za Covidu si klimatičtí aktivisté pochvalovali, jak hezky klesají emise, když si na obyvatelstvo pořádně došlápnete. A když už si lidé na ztrátu osobních svobod tak nějak zvykli, proč to měnit?

10.11.2021 v 8:32 | Karma: 33,34 | Přečteno: 1113x | Diskuse | Životní prostředí a ekologie

Vítězslav Kremlík

Myslíte při sexu... na klima? A ví o tom vaše žena?

Na co myslíte při sexu? No fuj. Že se nestydíte. Uvědomělý občan by měl myslet na uhlík, na planetu. A ne na nějaké nemravnosti.

9.11.2021 v 10:03 | Karma: 35,41 | Přečteno: 1036x | Diskuse | Životní prostředí a ekologie

Vítězslav Kremlík

Podle autorů zeleného údělu se v Hondurasu žije lépe než v Německu

Happy Planet Index nehodnotí životní úroveň států podle HDP, ale podle...uhlíkové stopy. Takže čím horší energetická chudoba, tím je země "šťastnější". No panejo. To se máme na co těšit.

6.11.2021 v 9:36 | Karma: 33,79 | Přečteno: 955x | Diskuse | Životní prostředí a ekologie
  • Nejčtenější

Česko od čtvrtka zasáhnou extrémní srážky. Záplav se obávají také Němci

10. září 2024  12:11

Česko zasáhnou od čtvrtka do neděle mohutné srážky. Na velké části území může napršet přes 100...

Zpřesněná výstraha: naprší až 250 mm, v Jeseníkách i víc. Upouštějí se přehrady

11. září 2024  11:26,  aktualizováno  13:32

Meteorologové upravili výstrahu před extrémními srážkami. Platí od čtvrtka minimálně do neděle....

Zelená fasáda olomouckého unikátu Green Wall ve vedru zvadla, rostliny uschly

5. září 2024  14:42

V roce 2022 vzbudila fasáda moderního nízkoenergetického bytového domu v Tomkově ulici v Olomouci...

Žák vyskočil instruktorovi z větroně. Padák se mu neotevřel

8. září 2024  13:21,  aktualizováno  14:01

U Slaného na Kladensku nedaleko letiště dopoledne zemřel po výskoku z větroně muž. Zřejmě dostal...

Covid jako poslední rána pro seniory a nemocné. Přibývá nakažených i úmrtí

10. září 2024  15:14

S návratem dětí do škol i ochlazením roste počet lidí s infekcemi dýchacích cest. Onemocněl i...

Můj styl života je šílený, dovolené jsou pro mě utrpením, říká Lucie Vondráčková

12. září 2024

Lucie Vondráčková (44) v rozhovoru pro iDNES.cz přiznala, že na rozdíl od většiny jejích přátel si...

Českému průmyslu se dýchá jen těžce. Dusí ho energie i problémy Německa

12. září 2024

Premium Drahá elektřina a plyn nadále trápí tuzemské firmy. Ceny sice nejsou tak vysoké jako bezprostředně...

ANALÝZA: Jak zkušený sumec skákal na třpytky, které mu Harrisová nahazovala

12. září 2024

Premium Jestli jste ve středu nad ránem slyšeli vzdálené temné rány, byly to balvany, které v Americe...

Léčba závislých na alkoholu selhává, přes míru pije až osm set tisíc Čechů

12. září 2024

Premium V Česku selhává léčba lidí závislých na alkoholu. Těch je kolem 800 tisíc. Jen zlomek z nich se...

Kosmetika nejen pro první koupání: Vyzkoušejte péči od sebamed Baby
Kosmetika nejen pro první koupání: Vyzkoušejte péči od sebamed Baby

Pokožka novorozenců a kojenců je velmi citlivá, a proto je důležité volit kvalitní a šetrné kosmetické produkty, zejména při koupání. Kosmetika...

  • Počet článků 403
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2764x
Tento blog byl oceněn v anketě "Bloger roku 2011". Autor je překladatel a vzděláním historik. Účastnil se klimatické konference v Kodani. Po aféře Climategate založil web www.klimaskeptik.cz. V roce 2019 vydal knihu OBCHODNÍCI SE STRACHEM (Dokořán). Ta v roce 2021 vyšla též anglicky na Amazonu jako A GUIDE TO THE CLIMATE APOCALYPSE.

 

Seznam rubrik

Oblíbené stránky