Honduras: Válka proti oteplování si vyžádala další lidské životy
Nedávno jsem psal o tom, jak v honbě za uhlíkovými odpustky jsou vypalovány celé vesnice v Ugandě. A nyní se přesuneme na frontu do banánové biopalivové republiky jménem Honduras. V červenci 2011 vyšla padesátistránková zpráva, která upozorňuje na porušování lidských práv, které se tu děje. Zprávu ve vzájemné spolupráci vydalo několik organizací (např. International Federation for Human Rights nebo Copenhagen Initiative for Central America and Mexico)
Je zdokumentováno dvacet pět mrtvých. 23 rolníků, jeden novinář a jeho partnerka byli zavražděni v regionu Bajo Aguán mezi lednem 2010 a březnem 2011. V některých případech došlo k zinscenované nehodě, jindy byli farmáři prostě zastřeleni nebo byli “zmizeni.” Vrazi jsou navíc beztrestní, protože místní policie, soudy a úřady jdou latifundistům na ruku. Když se rolníci snaží domoci zpět své půdy, úřady naopak zavřou je.
A to nemluvíme o desítkách dalších případů – únosy, zastrašování, vystěhování, zranění i mučení.
Například byl unesen Juan Chinchilla, představitel rolnické organizace MUCA. Je to známá osoba, honduraský president Sosa s ním v dubnu 2010 uzavřel dohodu, kde slíbil, že rolníkům bude část ukradené půdy vrácena (slib dodnes nedodržen). Chinchilla byl v lednu 2011 unesen, ale podařilo se mu uprchnout.
Právě jednání s presidentem způsobilo, že latifundisté se cítili ohroženi. Tehdy začala ona vlna, o které zprávy hlavně pojednávají.
JÍDLO NENÍ, PĚSTUJEME BENZÍN PRO BLEDÉ TVÁŘE
Proč jsou rolníci vyháněni ze svých domovů? Stáli v cestě plantážníkům, kteří profitují z boje proti globálnímu oteplování. Zachránci planety potřebovali jejich půdu, aby na ní mohli vybudovat plantáže biopaliv. Tím se mají prý snížit emise skleníkových plynů.
Ve zprávě na straně 11 se dočteme: „Honduras býval jedním z hlavních producentů obilí ve Střední Americe, avšak v nedávné době se situace změnila. Nyní polovinu potravin musí dovážet (rýže, obilí, boby). Tento propad produkce obilnin byl extrémní a ovlivnil objem dovozů, který v roce 1995 činil 0,04%, avšak do roku 2006 stoupl na 0,39%. Například dovoz rýže v roce 1995 činil 0,39% a v roce 2006 už to bylo 0,90%. Na druhé straně však dnes Honduras produkuje více jak 300 tun palmového oleje, z čehož téměř 70% jde na export. Tato rostlina se nyní pěstuje na 120 tisících hektarů (v 90.letech to bylo 40 tisíc hektarů a v roce 2005 to bylo 80 tisíc hektarů). Většina z nich se nachází … zejména v údolí Aguán.“
Pro koho to tam pěstují? Na export. Druhým největším dovozcem bioethanolu na světě je Evropská unie. (Karel Číž: Bioetanol – světový rozvoj jeho využití jako motorového paliva. LCaŘ 126, č. 1, leden 2010)
MRTVÍ? TO JE TOHO
V červenci 2011 po zveřejnění výše uvedené varovné zprávy naléhal otevřený dopis 77 organizací na britské úřady, aby vraždícím mafiánům nebyla přiznána akreditace na profitování z uhlíkových odpustků. Dopis podepsalo 77 organizací včetně Biofuel Watch, CDM Watch a dalších.
V dopise se mj. píše: „Exportadora de Atlantico je pobočka firmy Grupo Dinant, kterou vlastní rodina Miguela Facusse Barjuma. Facusse a jeho rodina stojí za násilnými boji o půdu, vyháněním lidí z domova, za porušováním lidských práv a za vraždami rolníků z Unified Peasant Movement (MUCA) a Peasant Movement of the Lower Aguan Valley (MCA).“
Se schvalovací komisí CDM to ale ani nehnulo a Facussovi stejně akreditaci přiznala. To znamená, že tento pán bude dostávat kredity jako odměnu, že bojuje s klimatem. A tyto kredity může pak prodávat v rámci globálního mechanismu čistého rozvoje CDM (Clean Development Mechanism). Facusse je jistě rád, že akreditaci dostal. Na svůj biopaliovový projekt dostává desítky milionů od Světové banky, německé banky DEG a dalších (zpráva str. 13).
Šéf světové komise CDM http://cdm.unfccc.int/ pan Martin Hession ronil krokodýlí slzy: „Upřímně, popsané události jsou odporné. Není pro ně omluva” (Plainly, the events that have been described are deplorable. There is no excuse for them.")
Komise CDM se vymlouvá, že prý posuzovat porušování lidských práv nemá v popisu práce. Hodnotí jen uhlíkovou stopu a to podle údajů tři roky starých. Tak dlouho trvá schvalovací řízení. Podle mne to jsou výmluvy – už zpráva Amnesty International z roku 2000 (PDF) jasně varuje, jaké násilné střety o půdu tady probíhají. Bylo dopředu jasné, že když se zrovna zde budou pěstovat biopaliva, bude to krvavá záležitost. Že by CDM nevěděla komu udílí certifikaci? Facusse jsou mocný rod. Miguelův synovec byl nedávno v Hondurasu presidentem (1998-2002). V aféře Wikileaks unikla na veřejnost diplomatická depeše, podle které američtí diplomaté podezírají rodinu Facusse z obchodování s narkotiky. Opravdu nás překvapuje, že když pěstujeme biopaliva v zemích, které se podobají spíše Divokému západu než právnímu státu, že na biopalivech bohatnou právě takoví lidé? Když hodím kámen z okna, jaké překvapení, že letí dolů!
Je zajímavé, že některé soukromé firmy měly více svědomí, než úředníci. Firma EDF Trading po těchto odhaleních z projektu zděšeně už v dubnu 2011 vycouvala. (Reuters: EDF Trading Quits Honduras biogas project)
Jelikož tato situace dělá alarmismu špatné jméno, Zelení z Europarlamentu se dali slyšet, že nechtějí, aby se tyto krvavé klimatické kredity dostaly na evropský trh s odpustky (ETS – Emissions Trading Scheme). Aspoň něco. Jenže zatímco zelení politici vydávají bezzubé verbální deklarace, biopalivoví magnáti zabíjejí v klidu dál (viz). A to, co se včera dělo v Ugandě a dnes v Hondurasu, to se zítra bude dít někde jinde. Lidé jsou z domovů vyháněni i v Brazílii, Indonésii a jinde. Jde o životy milionů lidí.
Pokud nevěříte, prostudujte si následující odkazy:
- The Social cost of Brazil's biofuels expansion. Demotix 21.října 2010
- Zpráva agentury Survival-International o situaci kmene Guaraní (březen 2010)
- Another inconvenient truth. Oxfam Briefing Paper. 25. června 2008 http://www.oxfam.org.uk/resources/policy/climate_change/downloads/bp114_inconvenient_truth.pdf
DÍKY POSLANCŮM MOJE AUTO JEDE NA KREV
Dokud povinné přimíchávání biopaliv nezrušíme, pak mne napadá jen jediný způsob, jak mít jistotu, že mi v nádrži nešlouchá krev zabitých Hondurasanů. Povolit pouze biopaliva vyrobená v ČR, to jest řepku. Přesně to navrhl v červnu 2011 Senát, když vrátil poslanecké sněmovně novelu zákona o ochraně ovzduší. (viz). Poslanci ale senát i presidenta přehlasovali. (průběh schvalování viz zde).
Viz: Senát chce mít v naftě povinnou biosložku jen z řepky. ČTK 8.6.2011
Novela zavádí certifikaci, tedy je nutno doložit, zda nakupované biopalivo opravdu snižuje uhlíkovou stopu. Co takhle spíše certifikace, zda výrobce dodržuje lidská práva? Pokud chceme biopaliva používat, měli bychom na to dbáti. Bohužel, jak vidíme v Hondurasu či v Ugandě, někdy dostávají certifikaci i zdroje, které by ji mít neměly. Koneckonců certifikace je jen kus papíru.
Quis custodiet ipsos custodes?
===========
Více na www.klimaskeptik.cz
Komentáře k článku pište na tamější diskusní fórum http://www.klimaskeptik.cz/diskuse/nase-forum
Vítězslav Kremlík
Děti šly do kina na pohádku o Barbie a dostaly feministickou přednášku
"Jestli si dáte panáka pokaždé, kdy zazní slovo patriarchát, budete před koncem filmu na šrot," vyjádřil se o filmu Barbie Elon Musk.
Vítězslav Kremlík
Varování: Na Facebooku řádí falešný Kremlík
Kremlík se zbláznil a začal se zapojovat do nesmyslných diskusí pod články na Facebooku? Ne, to se jenom za něho vydává nějaký hacker či troll.
Vítězslav Kremlík
Covid jako generální zkouška na klimatický lockdown
Za Covidu si klimatičtí aktivisté pochvalovali, jak hezky klesají emise, když si na obyvatelstvo pořádně došlápnete. A když už si lidé na ztrátu osobních svobod tak nějak zvykli, proč to měnit?
Vítězslav Kremlík
Myslíte při sexu... na klima? A ví o tom vaše žena?
Na co myslíte při sexu? No fuj. Že se nestydíte. Uvědomělý občan by měl myslet na uhlík, na planetu. A ne na nějaké nemravnosti.
Vítězslav Kremlík
Podle autorů zeleného údělu se v Hondurasu žije lépe než v Německu
Happy Planet Index nehodnotí životní úroveň států podle HDP, ale podle...uhlíkové stopy. Takže čím horší energetická chudoba, tím je země "šťastnější". No panejo. To se máme na co těšit.
Další články autora |
Tisíce lidí v Opavě opouští domovy. Voda odřízla i sever Olomouckého kraje
Sledujeme online Velká část Česka čelí kvůli extrémním srážkám záplavám. Moravskoslezský a Olomoucký kraj vyhlásily...
Extrémní deště, silný vítr, na jihu Čech až stoletá voda. Řeky začaly stoupat
Sledujeme online Meteorologové v novém modelu potvrdili vysoké srážkové úhrny na českém území v nejbližších třech...
Zpřesněná výstraha: naprší až 250 mm, v Jeseníkách i víc. Upouštějí se přehrady
Meteorologové upravili výstrahu před extrémními srážkami. Platí od čtvrtka minimálně do neděle....
Česko od čtvrtka zasáhnou extrémní srážky. Záplav se obávají také Němci
Česko zasáhnou od čtvrtka do neděle mohutné srážky. Na velké části území může napršet přes 100...
Brnu hrozí stoletá voda, na niž není připraveno. Hasiči evakuovali chatovou oblast
Aktuální deště by podle nejhoršího scénáře mohly přinést do Brna až stoletou vodu, na kterou však...
Přetekla první nádrž. Proud nemá 260 tisíc domácností, pokračují evakuace
Přímý přenos Husinecká vodní nádrž v jižních Čechách kolem půl čtvrté v noci přetekla. Problémy jsou i ve...
Záplavy v Polsku mají první oběť, napjatá situace je i v Rakousku a Německu
Extrémní srážky a povodně řeší také v sousedním Polsku, v Dolnoslezském vojvodství se utopil...
Jesenicko už voda odřízla od zbytku kraje. Nejezděte tam, vyzývá policie
Vytrvalé silné deště celou noc nadále zhoršovaly situaci na řekách v Olomouckém kraji. Hasiči jsou...
Spadly už tři čtvrtiny očekávaných srážek, toky budou ale dál stoupat
Přímý přenos V neděli naprší na většině území do 30 milimetrů srážek, nejvíce má podle predikce meteorologů...
- Počet článků 403
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 2764x