Očkovací zápas roku Izrael - ČR 100:1

Po dvanácti měsících je tu konečně objektivní šance doopravdy zabojovat s koronavirem. Dosavadní zmatená a často protichůdná opatření za boj nepovažuji.

Stejně tak jako zběsilé utrácení peněz občanů za předražené roušky a nefunkční testy, a to bez veřejné kontroly cen díky nouzovému stavu. Dokonce si kacířsky myslím, že hromadné testování dává v podstatě zbytnou informaci, a to že pokud je vám zle a jste pozitivní, vezměte si analgetika a zůstaňte doma, stejně tak jako v případě negativity. Dnešní negativní test nic neříká o zítřku a zachycení super přenašečů je spíš zbožné přání než fakt. Navíc je evidentní, že vláda zcela ztratila důvěru občanů, kteří důrazně odmítli a odmítají odnětí svých svobod. Jasně se ukazuje, že myšlenka silného státu nebo vůdce, který vše zařídí a o každého se postará, je zcela mylná. Ostatně nefunguje nikde na světe od Ukrajiny, Venezuely, Iránu po Kubu nebo Severní Koreu.

Šancí porazit koranavirus je očkování. A jak si stojíme? Izrael má k dispozici miliony dávek a naočkoval téměř 2 miliony obyvatel. ČR prozatím naočkovala 20 tisíc z 33 tisíc dávek, které dorazily už minulý týden (poslední oficiální údaj z webu MZ ČR k 6.1. v 18:00). To je naprosto skandální vládní selhání. Vakcína se vyvíjí rok. Není překvapivé, že je hotová. Koneckonců vyrobena byla dávno a její používání nejvíc zdržela administrativa. Vysvětlení, proč má Izrael vakcínu k dispozici a my ne, je jednoduché. Izraelská vláda nabídla dvojnásobnou cenu. Premiér Netanjahu zcela logicky prohlásil, že náklady na lockdown jsou mnohem vyšší než cena za vakcínu. Pro ČR by tato hypoteticky dvojnásobná cena hrubým odhadem znamenala 5 mld. Kč navíc. To je v porovnání se škodami, které páchá virus, „a piece of cake“, tedy úplné prd.

I kdybychom kvůli tomu měli zrušit jedno rouškové letadlo z Číny. Druhý důvod rychlosti Izraele je možná závažnější. V Izraeli opravdu pojali očkování jako boj. A prostě se očkuje. Injekcí se vpravuje vakcína hlava nehlava. Velká zodpovědnost je na lidech. Z velké části na sebe sami berou odpovědnost za svoji způsobilost k očkování. Tedy sami si hlídají, zda nejsou nachlazeni, nemají indikaci anafylaktického šoku atd. Samotný vpich pak jde rychle. V řádu minut. A to i díky velkokapacitním očkovacím centrům, kterým se naše vláda bránila tak dlouho, až jejich návrh musel přijít z Jihočeského kraje. Ale i v postupu Izraele je věc, která se mi naopak silně příčí. Mobilní telefony izraelských občanů jsou online sledovány. Digitální propojení informací je tak rozsáhlé, že umožňuje na očkovacím místě zjistit aktuální zdravotnické informace. To už je na mě moc „velký bratr“. Všechno má mít své meze. Bohužel si myslím, že ani kdybychom nakonec takového propojení chtěli dosáhnout, tak ho nebudou naše ústřední státní orgány schopny… i když E-shop na dálniční známky snad už běží (po nezištné pomoci dobrovolníků). V každém případě chci, aby Vláda ČR zajistila dostatek vakcín co nejrychleji a je mi jedno, zda zaplatíme necelé procento loňského schodku státního rozpočtu navíc. Bude-li vakcína k dispozici, pak si náš zdravotní systém poradí a naše ekonomika, i my všichni, se konečně volně nadechneme. Tedy za předpokladu, že se kraje už nadále nebudou dozvídat změny vládní očkovací strategie z nedělního "Čau, lidi." 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Karel Krejza | neděle 10.1.2021 13:11 | karma článku: 10,53 | přečteno: 205x