Patrně zbývá ještě 699 pum ve Staliňáku
nebo taky nějaké to hydrowerke; zkrátka spadala pod Hermann Göring Werke, GmBh. Čili pod akciovku. A změnu německých názvů si fakt nehodlám pamatovat.
Byli to nacisti, kteří první kopli „na zelené louce“, aby vybudovali závod na výrobu benzínu z hnědého uhlí.
Tož dotazy současných „novinářů“ u příležitosti řízeného výbuchu KDY A JAK NĚMCI OBSADILI CHEMIČKU, jsou jasným dokladem toho, že si neudělali domácí úkol.
Už na podzim 1938 Němci začli s budováním chemického závodu a 5. května 1939 přijel Konrád Henlein, aby položil základní kámen.(Další údaje: Most 1932/1982; vydání první; vytiskla Severografia,1982.)
Již v roce 1942 byla zahájena výroba, kterou se podnik zařadil mezi významné průmyslové komplexy...(Kniha o Mostecku; vydání první; Grafiatisk Děčín, 2000.)
No a s tím jistěže souvisel rozvoj hnědouhelných dolů, třídíren uhlí, elektráren – ale taky koncentrací levných pracovních sil a pro ně postavených pracovních, internačních a zajateckých táborů v okolí. ( Viz i Litvínov v proměnách času, vydání první, nakladatelství Dialog, 2003.)
A pak přišlo ta bombardování. První 5. května 1944. Britské RAF sem vlítlo v tzv. Bitvě o palivo a vrhlo sem 2 100 pum. (A třeba ta jedna z nich byla ta, co tady byla řízeně odpálena. Z mého neodborného pohledu vyšuměla...)
Obecně a průměrně to je asi takto: bylo 17 náletů na chemičku. Byly od 5. května 1944 do 6. března 1945. Lze předpokládat, že sem padlo dobře 34 000 pum, a to jak různé velikosti, či kalibru, tak složení.
Průměrně 10 % shozených bomb nevybouchne. Teda těch z 2. sv. války. Takže jich tu můžeme mít až 3 400. To je velmi nepravděpodobné, páč hafo jich bylo zlikvidováno hned po válce. A pak pyrotechnici zlikvidovali jednu v roce 2015, další v roce 2021 ... a nevím, kolik předtím, moc to nesleduji, páč se nebojím, neb pyrotechnikům a IZS věřím.
Leč i tak se ještě stále předpokládá, že by jich tu mohlo být nevybuchlých cca 700 kousků.
Teda teď už jen 699.
Jo a k tomu Staliňáku – taky nějaký novinář pravil, že měla být chemička po válce zlikvidována a neobnovena, ale že se přišlo na to, že by to byla neefektivní. To mě hodně pobavilo.
Páč chemička jako součást Hermann Göring Werke, GmBh. se stala součástí válečné kořisti SSSR. Ten si ji mohl do šroubku rozebrat a odvézt, leč ministr zahraničí Zorin ji někdy v červenci 1946 ( hele 6. nebo 7. července nebo tak, páč pak jsme tu slavili Radostné dny Stalinovců) věnoval jménem Stalina lidu Československa. Takže dostala chemička jméno Stalinovy závody.
No něco takového v druhé půlce roku 1945 po osvobození Rudou armádou nezrušíte, dokonce i kdyby to nikdo nepotřeboval. A že chemička se hodí imrvére a dodnes furt.
(Název se jistěže začátkem 60. změnil na Chemické závody ČSSP, pak různě i Chemopetrol, až jsme skončili na Orlen Unipetrol, přičemž ten Unipetrol dlouho nevydrží. Stačit bude Orlen.)
Alena Křehotová
Donald Trump chce Nobelovu cenu míru. A chce ji letos. V prvním roce svého 2. vládnutí

A udělá, jak vidno, pro to všechno. Dokonce „nechá zapsat do historie“ prezidenta Ukrajiny Zelenského, jako prvního politika, vyhozeného z Bílého domu.
Alena Křehotová
Churchillův syndrom = čím nezdravěji žiješ, tím déle; to jsem celá já

Hele to je samozřejmě nezdokladované, jen je to o tom, že Winston hulil doutníky, popíjel whisky a dožil 88 let. Někde jsem to nedávno zaslechla a tudíž hupla
Alena Křehotová
Jak mě rozesmál dopis mé zdravotní pojišťovny

Přišel včera, ještě dnes mě baví a vyvolává úsměv. Takový ten poslaný každému, podepsaný ministrem zdravotnictví a generálním ředitelem „mé“ zdravotní pojišťovny (že ani on neví, která bije?!), zvoucí mne na bezplatné vyšetření
Alena Křehotová
Vážení vládnoucí politici, mám prosbu

Mohli byste koncesionářské poplatky televize a rozhlasu zahrnout do státního rozpočtu? Již od konce 60. let min. století, kdy jsem poslouchala Hajaju, jsem už neposlouchala český rozhlas, tehdy zvaný Rozhlas po drátě.
Alena Křehotová
Já říkala, že s Trumpem bude sranda

A to jsem netušila, že bude chtít Kanadu začlenit jako další stát do USA. A skoro bych řekla, že šance ani tak nezáleží na Kanaďanech, jako na Velké Británii. Koneckonců Kanadě „vládne“ britský panovník jako takový a navíc nese
Další články autora |
Kolik stojí Oneplay, na čem se dá sledovat a jaký je přechod z Voyo a O2 TV
Televize O2 TV se sloučila s internetovou streamovací platformou televize Nova Voyo a vznikla nová...
Zemřel Karel Freund. Zahrál si v Andělu Páně 2, většinou ale ztvárňoval oběti
Ve věku 58 let náhle zemřel herec Karel Freund. Jeho úmrtí potvrdila agentura, která ho...
Rusko předložilo USA seznam požadavků pro ukončení války na Ukrajině
Sledujeme online Rusko předložilo Spojeným státům seznam požadavků, jimiž podmiňuje dohodu o ukončení války na...
Buď zticha, mrňousi! okřikl Musk polského ministra kvůli Starlinku. Přidal se i Rubio
Miliardář Elon Musk se ostře pustil do polského ministra zahraničí Radoslawa Sikorského kvůli jeho...
Rodina zmizela, když si jela pro vánoční stromek. Po 66 letech se našlo její auto
To zmizení policii vrtalo hlavou od prosince 1958, nyní by se však jeden z nejzáhadnějších případů...
Vždy je lepší být žalovaný než sám žalovat, ušetří vám to čas i peníze, tvrdí advokát
Premium Jak nebezpečné může být nechat se zastupovat právníkem místo advokáta a jaký je vlastně mezi nimi...
Kdy stříhat ovocné stromy? Některé právě teď. Jak na to?
Kdy a jak stříhat jabloně, švestku nebo meruňku? Čas na řez ovocných stromů právě nastal. Věnujte...
Další test na zkoušku prověří slovotvorbu. Připravte se s námi na přijímačky
Premium Díky tomu, že známe významy jednotlivých slov, můžeme se dorozumět. Dnešní test mimo jiné prověří,...
Apokalypsa v romské osadě. Našli jsme řádovou sestru ze slavné fotografie
Seriál Od našich zpravodajů na Slovensku Ten pohled upřený do objektivu vás ihned zarazí. David Neff za snímek z tragických záplav v romské...
- Počet článků 98
- Celková karma 20,14
- Průměrná čtenost 1748x