Patrně zbývá ještě 699 pum ve Staliňáku
nebo taky nějaké to hydrowerke; zkrátka spadala pod Hermann Göring Werke, GmBh. Čili pod akciovku. A změnu německých názvů si fakt nehodlám pamatovat.
Byli to nacisti, kteří první kopli „na zelené louce“, aby vybudovali závod na výrobu benzínu z hnědého uhlí.
Tož dotazy současných „novinářů“ u příležitosti řízeného výbuchu KDY A JAK NĚMCI OBSADILI CHEMIČKU, jsou jasným dokladem toho, že si neudělali domácí úkol.
Už na podzim 1938 Němci začli s budováním chemického závodu a 5. května 1939 přijel Konrád Henlein, aby položil základní kámen.(Další údaje: Most 1932/1982; vydání první; vytiskla Severografia,1982.)
Již v roce 1942 byla zahájena výroba, kterou se podnik zařadil mezi významné průmyslové komplexy...(Kniha o Mostecku; vydání první; Grafiatisk Děčín, 2000.)
No a s tím jistěže souvisel rozvoj hnědouhelných dolů, třídíren uhlí, elektráren – ale taky koncentrací levných pracovních sil a pro ně postavených pracovních, internačních a zajateckých táborů v okolí. ( Viz i Litvínov v proměnách času, vydání první, nakladatelství Dialog, 2003.)
A pak přišlo ta bombardování. První 5. května 1944. Britské RAF sem vlítlo v tzv. Bitvě o palivo a vrhlo sem 2 100 pum. (A třeba ta jedna z nich byla ta, co tady byla řízeně odpálena. Z mého neodborného pohledu vyšuměla...)
Obecně a průměrně to je asi takto: bylo 17 náletů na chemičku. Byly od 5. května 1944 do 6. března 1945. Lze předpokládat, že sem padlo dobře 34 000 pum, a to jak různé velikosti, či kalibru, tak složení.
Průměrně 10 % shozených bomb nevybouchne. Teda těch z 2. sv. války. Takže jich tu můžeme mít až 3 400. To je velmi nepravděpodobné, páč hafo jich bylo zlikvidováno hned po válce. A pak pyrotechnici zlikvidovali jednu v roce 2015, další v roce 2021 ... a nevím, kolik předtím, moc to nesleduji, páč se nebojím, neb pyrotechnikům a IZS věřím.
Leč i tak se ještě stále předpokládá, že by jich tu mohlo být nevybuchlých cca 700 kousků.
Teda teď už jen 699.
Jo a k tomu Staliňáku – taky nějaký novinář pravil, že měla být chemička po válce zlikvidována a neobnovena, ale že se přišlo na to, že by to byla neefektivní. To mě hodně pobavilo.
Páč chemička jako součást Hermann Göring Werke, GmBh. se stala součástí válečné kořisti SSSR. Ten si ji mohl do šroubku rozebrat a odvézt, leč ministr zahraničí Zorin ji někdy v červenci 1946 ( hele 6. nebo 7. července nebo tak, páč pak jsme tu slavili Radostné dny Stalinovců) věnoval jménem Stalina lidu Československa. Takže dostala chemička jméno Stalinovy závody.
No něco takového v druhé půlce roku 1945 po osvobození Rudou armádou nezrušíte, dokonce i kdyby to nikdo nepotřeboval. A že chemička se hodí imrvére a dodnes furt.
(Název se jistěže začátkem 60. změnil na Chemické závody ČSSP, pak různě i Chemopetrol, až jsme skončili na Orlen Unipetrol, přičemž ten Unipetrol dlouho nevydrží. Stačit bude Orlen.)
Alena Křehotová
Pobijeme se kvůli šňůrám na prádlo?
Hned zpočátku Vás uklidním - nepobijeme. Soused odnaproti zleva mi sdělil, že si fakt mohu na svoji vlastní šňůru věšet za barákem prádlo. Upřesňuji, že jde o veřejné prostranství, kůly na prádlo zaplatil a zabudovat nechal
Alena Křehotová
To jsme si fakt nezasloužili - my, co jsme jako jediná generace nezažili válku
Totiž to, že teď ruský agresor válčí na Ukrajině. (Zatímco Madla Olbrajtová - v 90. letech, když nechala bombardovat Srbsko, nebyla za agresora ... Jakože USA se NEzapojily do evropské víceméně občanské války?! Ale inu ano!!!)
Alena Křehotová
Je to ještě šílenější než jsem myslela, totiž to nové parkoviště
Myslela jsem si totiž, že to je pro „rezidenty“ z PKH (Podkrušnohorská ulice, ten hlavní tah, viz minule). Ale ne tak zcela. Někteří ani nevěděli, že tam parkoviště bude; jiní byli proti... leč bylo několik, kteří chtěli. Že by ti
Alena Křehotová
Green deal, aneb 3 auta v tříčlenné rodině
Tak dneska začaly TS za naším barákem budovat parkoviště. Což chápu = tedy budování parkoviště, je jich u nás nedostatek. Co nechápu, je místo, kde se tvoří. Zkoukněte fotky a pochopíte. Nejdřív si vlastník bytu vybuduje u domu
Alena Křehotová
Daň ze slazených nápojů? Mám lepší nápad: daň z nadváhy!
A rovnou k tomu mám i pilotní výzkumný projekt: vyzkoušíme tuto daň na členech vlády. Pár vládních „anorektiků/ anorektiček“ se týkat nebude, zato ministr zdravotnictví, který se slazenými nápoji přišel, si bezesporu zaplatí.
Další články autora |
Extrémní deště, silný vítr, na jihu Čech až stoletá voda. Řeky začaly stoupat
Sledujeme online Meteorologové v novém modelu potvrdili vysoké srážkové úhrny na českém území v nejbližších třech...
Zpřesněná výstraha: naprší až 250 mm, v Jeseníkách i víc. Upouštějí se přehrady
Meteorologové upravili výstrahu před extrémními srážkami. Platí od čtvrtka minimálně do neděle....
Česko od čtvrtka zasáhnou extrémní srážky. Záplav se obávají také Němci
Česko zasáhnou od čtvrtka do neděle mohutné srážky. Na velké části území může napršet přes 100...
Modely srážek i situace připomínají katastrofální povodně z let 1997 a 2002
V Jeseníkách by mohlo napršet podobné množství vody, jaké spadlo v tomto pohoří a v Beskydech při...
Covid jako poslední rána pro seniory a nemocné. Přibývá nakažených i úmrtí
S návratem dětí do škol i ochlazením roste počet lidí s infekcemi dýchacích cest. Onemocněl i...
Připravme se na nejhorší, varuje krizový štáb. V pohotovosti sto tisíc hasičů
Data meteorologů se potvrzují, připravme se na nejhorší, řekl po zasedání Ústředního krizového...
Brnu hrozí stoletá voda, na niž není připraveno. Hasiči evakuovali chatovou oblast
Aktuální deště by podle nejhoršího scénáře mohly přinést do Brna až stoletou vodu, na kterou však...
Slovinsko se rozhodlo dát von der Leyenové ženu, zabrzdilo tím celou Komisi
Slovinská vláda vybrala jako kandidátku do Evropské komise (EK) Martu Kosovou. Ta je však...
Plocha lesů v Norsku se za posledních sto let ztrojnásobila, říkají statistiky
Každý rok zmizí ze světa okolo deseti milionů hektarů lesa, ukazují data Organizace pro výživu a...
- Počet článků 95
- Celková karma 25,30
- Průměrná čtenost 1729x