Zruší Ústavní soud usnesení Sněmovny?
Dále se zde konstatuje, že rozdělením společnosti a vyčleněním bytového fondu do realitní společnosti RPG Byty s.r.o. došlo k porušení smluvních závazků, a konečně Sněmovna vyzývá vládu, aby Ministerstvo financí uplatnilo proti této společnosti veškeré smluvní sankce.
Důvodem stížnosti je podle právních zástupců stěžovatele údajně skutečnost, že bylo Sněmovnou přijato usnesení, kterým se konstatuje porušení smlouvy a tím byl, podle stěžovatelů, v rozporu s Ústavou, rozřešen obchodní spor, k čemuž má oprávnění pouze nezávislý soud. J. Kalvoda, který je spolu s kanadským právníkem R. Amsterdamem zástupcem stěžovatelů, uvedl, že „nejpodstatnější je asi to, že „státní moc je dle Ústavy striktně a bez výjimky oddělena “ a Poslanecká sněmovna si prý „osobila právo vyslovit stanovisko, že byl v konkrétním případě porušen smluvní závazek“. To prý „odporuje základům právního státu a především dělbě moci“.
Stěžovatelé mají pravdu v tom, že o tom, zda shora uvedené společnosti v tomto složitém případě porušily či neporušily zákon, a zda došlo nebo nedošlo k porušení smluvních závazků, opravdu může rozhodnout pouze nezávislý soud, a usnesení Poslanecké sněmovny na tom nic nemění. Je politickou deklarací bez relevantního právního významu, k ničemu nikoho nezavazuje. Ale zakázat Parlamentu, aby se vyjadřoval ke skutečnostem a událostem, pokud to považuje za vhodné, tedy odebrat mu podle stěžovatelů „právo vyslovit stanovisko“, v demokratickém státě možné není. Pravomoc soudů není nikterak dotčena a jejich rozhodnutí není usnesením Poslanecké sněmovny nikterak determinováno, o žádném obchodním sporu Poslanecká sněmovna nerozhodla. Proč by je měl Ústavní soud rušit, prostě nechápu, zejména, když to podle Ústavy ani učinit nemůže.
Podle čl. 87 odst. 1 Ústavy rozhoduje Ústavní soud o zrušení zákonů nebo jiných právních předpisů, pokud jsou v rozporu s Ústavou, a o zrušení jiných právních předpisů, pokud jsou v rozporu s ústavním pořádkem republiky. Usnesení Poslanecké sněmovny není ani zákonem, ani jiným právním předpisem, a pravomoc Ústavního soudu se k nim vyjadřovat nebo dokonce je rušit z textu Ústavy rozhodně odvodit nelze.
J. Kalvoda by měl však především poučit svého kanadského kolegu, že nejsme v USA a že u nás, podobně jako v jiných parlamentních republikách, není státní moc „striktně a bez výjimky oddělena“, neboť jediným orgánem, který získává prostřednictvím svobodných voleb originální a přímou legitimitu od lidu, který je jediným nositelem moci ve státě, je Parlament. Jen jeho zákonodárná činnost může být korigována Ústavním soudem, nikoliv však jeho jiná, zejména politická usnesení a vyjádření. Do této pravomoci nikdo, ani Ústavní soud, zasahovat nemůže a rušit taková rozhodnutí už vůbec ne!
JUDr. Stanislav Křeček, poslanec za ČSSD
Stanislav Křeček
Nezakazovat islám! Jen nesdílet…

Výzvy k zákazu islámu jsou zcela nesmyslné a jen zhoršují již tak složitou a málo přehlednou situaci.
Stanislav Křeček
Romové 2015

Na počátku roku je vhodné zamyslet se nad problémy a otázkami na které již dlouho hledáme a nenacházíme rozumné odpovědi.
Stanislav Křeček
Lumpenkavárna a spol.

Lumpenkavárna se stala sociologicko-politologickým pojmem. Nevím sice jak zrovna toto jinak bohulibé zařízení k tomu přišlo, a už vůbec nevím proč „lumpen“ (z německého Lumpen (hadry), Marx: lumpenproletariát: část proletariátu politicky zcela neschopná a nepoužitelná...), ale budiž. Podívejme se však na to blíže.
Stanislav Křeček
Základní práva neřeší nerovnost

Otázka lidských práv je v poslední době v českých sdělovacích prostředcích velmi frekventovaná, neboť pokusy o její řešení se hodí k nejrůznějším příležitostem.
Stanislav Křeček
Jiný Listopad

Ve své brněnské kanceláři mám pověšenu fotografii pořízenou někdy koncem listopadu nebo na začátku prosince 1989 v sídle tehdejší Československé strany socialistické na pražském Náměstí Republiky.
Další články autora |
„Ty jsi bezva chlap, já ti dám zadarmo.“ Fotograf vzpomíná na hříšné devadesátky
Fotil sametovou revoluci i dusno pozdní normalizace. Teď Jaroslav Kučera vydává knihu Sex po...
Poslední týden na daňové přiznání za rok 2024 online. Jak na to?
Nejen podnikatelé, drobní živnostníci a osoby samostatně výdělečně činné musí podat daňové...
Po rychlé jízdě zemřel řidič v hořícím autě. Turek spekuluje o krvi na rukou médií
Hasiči v Brně v pondělí našli v hořícím voze mrtvého muže. Podle prvotních informací jel vůz po...
Španělsko a Portugalsko paralyzoval blackout. Sánchez vyhlásil stav nouze
Celé pevninské Španělsko a Portugalsko v pondělí po poledni postihl rozsáhlý výpadek proudu....
Papež František zemřel. Bojoval s nemocemi, bylo mu 88 let
Papež František v pondělí ráno zemřel. „Drazí bratři a sestry, s hlubokým smutkem musím oznámit...
Za digitalizaci stavebního řízení bonus 250 tisíc. Krajský úřad odměny tajil
Premium Bývalý hejtman Karlovarského kraje Petr Kulhánek, dnes ministr pro místní rozvoj (za STAN), loni...
Soud projedná odvolání psychiatra Cimického. Má jít na pět let do vězení
Městský soud v Praze v úterý ve 13 hodin projedná odvolání psychiatra Jana Cimického, který je...
Bílý dům zmírní cla uvalená na automobilový průmysl, píše americký list
Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa v úterý zmírní dopad svých cel na automobilové...
Amnesty International kritizuje Česko za vývoz zbraní i Okamurovu kampaň
Mezinárodní organizace Amnesty International (AI) poukazuje ve výroční zprávě na několik problémů v...
- Počet článků 171
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 1280x