Počasí? Nastavte si ho osobním termostatem!
Možná právě proto nás i celou Evropu zaskočila tlaková níže Daisy, která v minulých dnech zasypala starý kontinent sněhovou pokrývkou. U nás v podhůři Jizerských hor jen symbolickou, jinde dvaceti až třiceti a v extrémních případech i padesáticentimetrovou. Sněžení navíc doprovázel silný nárazový vítr a rtuť teploměru poklesla někde až pod mínus deset stupňů Celsia. Televizní moderátoři a autoři internetového zpravodajství označili situaci za katastrofickou, málem hovořili o apokalypse a obrazové záznamy ze zavátých silnic, letišť i železničních tratí provázeli emotivními komentáři podmalovanými srdceryvnou hudbou. Proč vlastně?
Vždyť ve skutečnosti se nic tak dramatického nestalo. A v minulosti nepříliš dávné jsme zažili ještě krutější zimy. Vzpomínám třeba na rok 1961, kdy páteční noční vlak, kterým jsem se tenkrát vracel ze studií, zapadl do závěje a tak jsme se skupinkou ostatních cestujících putovali fujavicí šest kilometrů do cílové stanice pěšky. Nebo zimu 1978/79, kdy vládly obdobné sněhové podmínky a senzacechtivý reportér ČT marně lákal z řidiče linkového autobusu ČSAD z Liberce do Prahy dramatické líčení boje s běsnícími živly. Dozvěděl se jen: „No na Záskalí to »trošku« foukalo, ale nedělo se nic, aby to profesionál nezvládl a nedojel načas!“ Vím, že mezi osádkami sněhových pluhů a fréz, řidiči z povolání, železničáři, energetiky a dalšími, kteří se přímo podílejí na likvidaci sněhové záplavy, je většina skutečných dborníků, kteří pracují s plným nasazením.
Na každoroční otázku „co odpovíš, až se zima zeptá, cos dělal v létě,“ spíš pozapomněli odpovědní pracovníci státních administrav a dalších institucí, kteří mají u nás a po celé Evropě na starosti bezchybný stav infrastruktury. Nebo spíš při řešení „významnějších“ problémů, jak a čím pomoci ostrovním Maledivám a ostrovům Mikronésie čelit někdy v budoucnosti důsledkům globálního oteplování, zcela vypustili z hlavy fakt, že v zimě sněží. Příkladů by se našlo dost, pro ilustraci stačí připomenout britské úřady, které teprve nyní horečně zajišťují dodávky posypové soli na silnice.
„Politici a jejich sublaterní úředníci,“ připomíná v této souvislosti komentář v německém týdeníku Der Freitag, „se příliš intenzivně zabývají možnými důsledky globálnímho oteplení pro rok 2050, než aby měli čas hledat, jak třeba pomoci mrznoucím bezdomovcům v Berlíně.“ A s malou obměnou toto konstatování platí i u nás. Pregnantně řečeno – vědci by měli konečně přestat konkurovat hollywoodským scenáristům a autorům sci-fi literatury v předkládání katastrofických vizí budoucnosti, a politici jejich hypotézám naslouchat jako svatým příkázáním, jež už včera bylo pozdě uvést do praxe. „Údiv a bezmoc, kterou naše elity projevují nad řáděním Daisy,“ napsal jistý čtenář v odpovědi na anketní otázku jednoho zahraničního deníku, jak prožívá současné běsnění zimy, „jen prokazují, jak jsou odtrženy od reálného života a žijí ve virtuálním světě, který si vytvořily!“
Od okamžiku, kdy na naší planetě vznikl život, platí, že přežívají jen ty druhy, které se dovedou
adaptovat na měnící se životní podmínky. Veškeré pokusy člověka poroučet větru a dešti jsou marné, stejně tak i snahy ovlivnit ve svůj prospěch vývoj klimatu. Úsilí by se mělo soustředit spíš na to, jak se možným změnám přizpůsobit. Myšlenku, že si my, či naši vnuci, počasí podle přání a potřeb naprogramuje termostatem z pohodlí obývacího pokoje, je zcela nereálná.
Herbert Kratzer
Vsaďte na Lenina - vždy vyhrajete!

Ne, nebojte se, nechci propagovat myšlenky jistého Vladimira Iljiče Uljanova, známějšího pod přezdívkou Lenin, jako všelék na neduhy světa sužovaného finanční krizí. Jeho učení, jež odstartovalo v listopadu 1917 bolševický puč v Rusku a odtud se šířilo s razancí vlny tsunami, naštěstí pohřbily trosky berlínské zdi o dvaasedmdesát let později. A doufejme, že definitivně! Nicméně takřečený „vůdce světového proletariátů“ může právě v situaci, kdy se banky otřásají v základech, přinést všem, kteří dokážou chytit příležitost za pačesy a investovat, značné bohatství, či alespoň docela příjemný zisk.
Herbert Kratzer
Francouzský Chamberlain se jmenuje Sarkozy?

Patří k politikům, kteří dokážou chytit příležitost za pačesy a chlubí se tím, že i hrouda bláta se v jejich rukou promění v ryzí zlato. Proto neudivuje, že Nicolas Sarkozy spěchal, aby svým krajanům – a prostřednictvím tiskových agentur celému světu – hned zatepla vyjevil, jak hodnotí výsledky středečního bruselského summitu EU k situaci Řecka. A patřičně vyzdvihl svůj osobní přínos na jeho výsledcích.
Herbert Kratzer
Za všechno můžeme my, voliči!

Na naší domácí politické scéně to opět vře. Okolnosti odchodu faktického lídra Věcí veřejných Víta Bárty ze stávajícího Nečasova kabinetu rozpočtové odpovědnosti vytvořily živnou půdu pro zrod nejrůznějších konspiračních teorií, rádoby hlubokomyslných úvah o morálce a etických principech her na politickém pískovišti i katastrofických scénářů dalšího vývoje v české kotlině, nad nimiž by závistí bledli i renomovaní tvůrci hollywoodských politických thrillerů.
Herbert Kratzer
Zrodil se mučedník Engel…

V židovsko-křesťanské kultuře, k jejímuž odkazu se hlásíme a rozvíjíme ho, odnepaměti platí: každá úspěšná ideologie, sociální hnutí, ale i zájmy jedné profesní skupiny determinované hnutí občanské neposlušnosti k tomu, aby oslovilo masy, nezbytně potřebuje charismatického Martyra.
Herbert Kratzer
Pláčou dobře, ale bohužel na vlastním hrobě

„Je příliš brzy, je příliš pozdě. Pozdě začínat, nebo začínat znovu, brzy končit...“ Slova francouzské spisovatelky Marguerite Durasové, jimiž charakterizuje situaci, v níž se nacházejí hrdinové její novely Moderato Cantabile, totiž nejpřesněji vystihují současný stav sporu mezi účastníky lékařské akce Děkujeme, odcházíme na straně jedné a českým státem i většinou naší veřejnosti na straně druhé.
Další články autora |
Před a po. Satelitní snímky ukazují zkázu po útocích USA na jaderná zařízení
Nové satelitní snímky ukazují následky amerického vojenského úderu, který v neděli cílil na íránská...
Poslala manželce zprávu, že jsme milenci. Sekal jsem ji do hlavy, vypověděl primář
Šokující detaily mimořádně brutální vraždy dnes zaznívají u Krajského soudu v Plzni, kde stanul...
Tomahawky z ponorky, „drtiče bunkrů“ z B-2, zasypané vchody. Co ničilo jaderný Írán
USA zdevastovaly íránský jaderný program a jaderné ambice Teheránu jsou nyní v troskách, uvedl...
Advokát Prouza spáchal sebevraždu. Nechal po sobě dopis na rozloučenou
V sobotu spáchal sebevraždu renomovaný padesátiletý advokát a bývalý českobudějovický soudce Daniel...
Rudé prádlo a finta se třpytkami. Strip klub v Charkově nabízí show i útěchu
Když si dvacetiletá Lisa na svou směnu ve striptýzovém klubu v ukrajinském Charkově obouvá boty na...
Už nesmí překážet a být křiklavé. Praha usměrňuje výdejní boxy
Pražští radní schválili pravidla pro umisťování výdejních boxů na veřejných prostranstvích....
Svázali majitele domu, ukradli zlato, viní čtveřici. Jsme holt zloději, řekl obžalovaný
Krajský soud v Hradci Králové projednává případ čtyř obžalovaných, kteří podle žalobkyně...
Rusko je největší hrozbou, míní Rutte. Potvrdil pět procent HDP na obranu
Severoatlantická aliance se na summitu v Haagu shodne na zvýšení výdajů na obranu na pět procent...
Novým velvyslancem v Británii bude Václav Bartuška, do Záhřebu míří bývalý ministr
Česká republika bude mít nové velvyslance ve Velké Británii a v Chorvatsku. Do Londýna zamíří od...

Pronájem kancelářského celku v Líšni
Holzova, Brno - Líšeň
13 820 Kč/měsíc