Už jsme žili na venkově, ve městech a teď budeme žít na internetu."

„Nelepší věc na Zombielandu? Žádné nové statusy na facebooku. "Rob Curtis se připravuje na pátek?" Koho to zajímá?“

Recenzi naleznete také zde

 

Ten fenomén trvá už několik let. Vzpomínám si, když jsem si jej někdy v roce 2008 zakládal. Tenkrát jsem nad ním nějak zvlášť nepřemýšlel, ale jak roky plynou, já stárnu, facebook se vyvíjí a zdá se, že tady ještě pěknou řádku let pobude, začínám se ptát, co že nám vlastně facebook může dát? A nepřevyšují zápory nad klady? Znám lidi, kteří mají tisíce virtuálních přátel a ve skutečnosti z nich znají jen nepatrné procento. Potkávám lidi, kteří facebookem žijí, zdokonalují své farmville, šťouchají se; přátelí se s naprosto cizími lidmi; vstupují do skupin bez rozmyslu; rádi vidí utrpení; rádi komunikují jen pomocí písmenek; neradi se pouštějí do osobní konfrontace, v níž se nemohou odhlásit nebo si zrušit účet či změnit jméno.

Ale tehdy byl facebook o něčem úplně jiném. Social network nám představí zakladatele facebooku, jeho prvotní myšlenku. Nečekejte mravokární film o facebooku, ani životopis jeho zakladatele. Spíše je o světě lidí, kteří se do něj ponořili. O nesnázích, které přináší, o naší odlučitelnosti.

Ve filmu zazní věta: „Už jsme žili na venkově, ve městech a teď budeme žít na internetu.“ Myslím si, že to je úžasná myšlenka, ale dost děsivá. Všichni o vás vlastně vědí všechno. Myšlenky se špatně korigují a zatímco v reálném světě zvažujeme, co z úst vypustit a co v nich ponechat, v internetové komunikaci si otevřeme chatovací okno, něco napíšeme a odešleme. Nač přemýšlet o následcích? Vždyť to je přežitek nebo ne?

Pustil jsem si první pár minut filmu a už jsem jím byl naprosto pohlcen. Hlavně tou stejností, jakou nám ukazoval. Většina uživatelů je Suckerbergovi podobá. Zarazila mne rychlost jeho řeči, titulky to kolikrát ani nestíhaly a tak jeho 5 vět bylo přeloženo jen do dvou ve zkrácené verzi. Rychlost je způsobena hlavně délkou scénáře a maximální povolenou stopáží filmu 2 hodiny. Ale rychlost řeči mi taky výborně zapadala do řeči Harvardu. Vždyť tam dochází studentská elita a k inteligenční škále kolem 120 patří i rychlá mluva.

Výborná je hudba, která podkresluje celkovou atmosféru filmu a celou dobu vám rezonuje v uších.

Hlavní role se ujal Jesse Eisenberg, kterého jsem včera viděl také v nadmíru zábavném Zombielandu. A tam mne dost rozesmála, ale také zesmutněla hláška: „Nelepší věc na Zombielandu? Žádné nové statusy na facebooku. "Rob Curtis se připravuje na pátek?" Koho to zajímá?“ Eisenberg tenkrát nejspíš netušil, že si zahraje ve filmu o facebooku, ale když se na tyhle dva filmy díváte hned den po sobě, zarazí vás ta neskutečná propojenosti.

Na závěr: Vynikající film nejen o internetu (o něm vlastně skoro vůbec), ale hlavně o životě (nejen vysokoškolském), o dni, který může změnit všechno a o nás samotných, kteří jsme jedním z milionů uživatelů té neuvěřitelně komplikované globální sociální síti, která se stává samotným životem = facebook.

100%

Autor: Roman Krása | čtvrtek 30.12.2010 10:31 | karma článku: 5,30 | přečteno: 756x
  • Další články autora

Roman Krása

Tohle je ráj?

21.8.2012 v 20:49 | Karma: 4,71

Roman Krása

007:Quantum of Solace

18.8.2012 v 14:11 | Karma: 5,27

Roman Krása

Temný rytíř povstal

17.8.2012 v 11:05 | Karma: 5,24