Obama boduje

Před několika málo dny americký prezident Obama vyslovil myšlenku podpory Palestinského státu a ustoupení Izraele do hranic z roku 1967.  Snahou tohoto jednání je udržet mír na blízkém východě. Co k tomu dodat, výkon hodný laureáta Nobelovy ceny za mír

Výkon tak úctyhodný, že i laik by na místě prezidenta Obamy vrátil s hanbou Nobelovu cenu. Co by pro Izrael tento nápad znamenal, kdyby realizoval mírovou cestu Baracka Obamy:

1)      Ustoupení cca poloviny svého území

2)      Ustoupení tak strategických bodů jako např. Golanské výšiny (místo odkud lze bez problému ostřelovat dělostřelectvem Jeruzalém)

3)      Ustoupení cca poloviny Jeruzaléma včetně svatých míst např: Zeď nářků

Již tyto tři fakta ukazují na naprostou absurditu Obamova plánu.  A při hlubším zamyšlení evokují situaci Československa v září 1938 (Neboť Obamův projev kvitovali s povděkem EU, OSN, Rusko a ostatně i samotní Palestinci)  Již jednou se politika appeasmentu více než „osvědčila“  a to takovým způsobem,  že (jak později poznamenal Winston Churchill) Měly na vybranou mezi válkou a hanbou. Zvolily hanbu. Budou mít válku. O více než sedmdesát led později se snaží mír zachovat za každou cenu Barack Obama.

Plynocucí důsledky jeho pošetilého nápadu v případě jeho realizace jsou jednoznačné:

1) Radikalizace Izraelské společnosti

2) Věc šestidenní války je stále živá, neboť většina Izraelců okolo šedesátky se jí aktivně účastnila

3) Prezident Natenjahu bojoval v mnoha operacích proti Palestincům v řadách elitní jednotky Sajeret Matkal (Představa že by ustupoval území těm samým Palestincům, kvůli kterým padl při operaci Entebbe (záchrana stovky cestujících letu společnosti Air France, unesených palestinskými teroristy z Lidové fronty pro osvobození Palestiny a německými Revolučními buňkami do Ugandy)  jeho bratr  - velitel Sajeret  Matkal podplukovníka Jonatana  Netanjahu

Celá věc je však bizarní především tím, že vracet území získaná téměř před půlstoletím, je na stejné úrovni jako kdyby USA rozhodlo, že Česká republika by měla vrátit Valticko Rakousku a  Ostravsko s Těšínskem Polsku…

Hořce komickým prvkem zůstává v Obamově projevu věta: „USA jsou proti násilí na lidech“

Čeho jiného se dopustí Palestinci, v případě převzetí vlády na částech Izraelského území, dopustí na židovských osadnících?  Jak bude v tomto případě oslabení Izraele postupovat Egypt, kde na vítězství ve volbách aspiruje Muslimské Bratrstvo s úzkými vazbami na Al Kajdu? (Egyptu mj. prezident Obama nedávno odpustil dluh ve výši 1 mld dolarů) Jak bude reagovat Sýrie, která se bude snažit za každou cenu odvrátit zraky od vnitřních nepokojů???

Nejsem laureátem Nobelovy ceny za mír, ale z hlediska historického vývoje se známé „Si vis pacem para bellum“ (Chceš li mír chystej válku) osvědčilo daleko více než chránit mír za každou cenu jakýchkoliv ústupků. Domnívám se, že to ví i premiér Natenjahu důstojník izraelské armády, ví to i velice dobře prezident Peres – veterán Izraelské války za nezávislost a účastník Jom Kippurské války. Rozhodně doufejme, že je svým názorem nepřeváží prezident Obama, který viděl situaci na Blízkém východě jen v sestříhaných záběrech CNN. Jinak by totiž věděl, že Izrael pokud by si dovolil jen jednou ustoupit, by byl okolními státy zničen…

Autor: Jan Krajčirovič | neděle 22.5.2011 22:04 | karma článku: 17,81 | přečteno: 898x