Stačí vyrobit televizi, která bude telefonem

Odhlasovala v úterý Sněmovna definitivní KO koncesionářským poplatkům? Médii proběhla informace dle které Poslanecká sněmovna přijala pozměňovací návrhy Senátu k návrhu zákona o audiovizuálních mediálních službách na vyžádání. Nechci polemizovat o smyslu samotného zákona, neb je výsledkem transpozice evropské legislativy. Přesto je na této informaci něco zajímavého. Vláda o tomto zákoně deklarovala, že se jedná o čistě transpoziční normu a nejde nad rámec evropských požadavků. Nebyla to však pravda. Lobby českých veřejnoprávních médií si prošlapala cestičku i do tohoto zákona a prosadila si do něj pravidlo, podle nějž by každý podnikatel a každá právnická osoba, tedy i neziskové organizace museli zaplatit poplatek za jeden rozhlasový a jeden televizní přijímač, který je součástí koncového mobilního telekomunikačního zařízení. Tímto zařízením je pro nás běžné občany myšlen mobilní telefon.

Podnikatelé měli platit za každý telefon
Člověk by si i možná řekl, že se přeci nejedná o moc velké peníze. Vždyť je to vlastně v chování médií veřejné služby posun, když za běžné rádio či televizi musí podnikatelé platit za každý přístroj, který mají ve firmě, zatímco u mobilního telefonu stačí zaplatit za „pouhý“  jeden přístroj. Ze strany veřejnoprávních médií se však jednalo o podlost jak navýšit své miliardové příjmy o další miliardy. A to navíc v době kdy se všechny soukromé firmy snaží hledat úspory. Veřejnoprávní média si s hledáním úspor nedělala těžkou hlavu a zvolila cestu jednodušší a nejpohodlnější. A to hledání dalších zdrojů. Navíc je nehledala nikde jinde než v kapsách nás koncesionářů. Veřejnoprávní média pochopila, že zvyšování poplatků je před volbami politicky neprůchodné a tak zvolili rozšíření okruhu zařízení podléhajících poplatkům.

Koncesionářský seriál - díl 26: TOP ČSSD KSČM KDU chtějí poplatky

Senátoři tuto „kulišárnu“  veřejnoprávních médií odhalili, příslušné ustanovení vypustili a navrch přidali ustanovení, které rozhlasové nebo televizní přijímače, které jsou neoddělitelnou součástí koncových mobilních telekomunikačních zařízení osvobozuje od koncesionářských poplatků.

Zrušili senátoři s poslanci koncesionářské poplatky?
Osobně se domnívám, že i kdyby poslanci senátory přehlasovali a návrh na zavedení koncesionářských poplatků z mobilních telefonů by prošel, tak čeští podnikatelé  by si našli cestu jak zákon obejít, například by pořizovali mobilní telefony bez FM či TV tuneru, případně by mobilní telefony věnovali zaměstnancům, na které se ve většině případů povinnost platit tento druh poplatku nevztahuje, neb již tyto poplatky platí za televizní přijímač v domácnosti.

Zajímavé je také znění, které vyšlo z iniciativy senátorů. Ti totiž veškeré rozhlasové nebo televizní přijímače, které jsou neoddělitelnou součástí koncových mobilních telekomunikačních zařízení osvobodili od povinnosti platit koncesionářské poplatky.

Jelikož pak nikde v právním řádu není přesná definice jak velký má být mobilní telefon a jak velký má mít například displej, tak jsem velmi zvědavý jestli se některý podnikatel této nové právní úpravy chytne a začne nabízet televize a rádia vybavené pro příjem GSM signálu. Začít vyrábět televize v nichž je neoddělitelně zabudován mobil představuje oproti dnešním televizím bez této možnosti cenové navýšení jen o stovky korun. Bude pak taková televize televizním přijímačem, který podléhá poplatku nebo televizním přijímačem, který je neoddělitelnou součástí koncových mobilních telekomunikačních zařízení a je od tohoto poplatku osvobozen?

Pokud je pravda „B“, tak gratuluji Richardu Svobodovi, potažmo celému Senátu, že se jim podařilo na druhý pokus zrušit koncesionářské poplatky. Teď jen aby se rychle našel výrobce, který dodá na trh  televize a rádia se zabudovaným mobilem.

Celá tato záležitost jen poukazuje na nesmyslnost koncesionářských poplatků a jejich výběr. Konvergence multimediálních zařízení je dnes tak velká, že již nelze přesně určit co je a co není rozhlasovým a televizním přijímačem. Věřím, že koncesionářské poplatky tak jak je známe jsou reliktem dvacátého století a díky technologickému pokroku jim již zvoní hrana. Současný model financování veřejnoprávních médií je dlouhodobě neudržitelný a pokud mají média veřejné služby dlouhodobě přežít a poskytovat kvalitní služby, musí za jejich financování převzít odpovědnost stát.

Loňská video k tématu:

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Edvard Kožušník | čtvrtek 15.4.2010 5:36 | karma článku: 29,14 | přečteno: 3806x