Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

kOmický blog CDXLVI.

"Vypadáš, jako by ti ulítly včely" říkával občas tatínek. Nemohl vědět, že obdobný výraz lze snadno vyvolat absencí jiného tvora.

Těšila jsem se na nedělní procházku se čtyřnožcem, neboť předchozí den z většiny padl snaze navrátit domov do stavu způsobilého k běžnému používání. Zásluhu na nevábném vzhledu naší domácnosti mají bohužel především rodinní příslušníci, pročež je můj boj zcela marný.

Nedošlo ovšem k žádnému posunu v dokončovacích pracích vztahujícím se k finalizaci dešťovky nebo přípravy fasády, což na mne nepříjemně doléhá. Pět let ve stále rekonstruovaném domě si občas vybírá svou daň.

V neděli ráno se již po podlahách neválely chuchvalce prachu (a chlupů), koupelnové bateriie nezdobily obrazce z vodního kamene a relativně útulný interiér hyzdily pouze sušáky s prádlem. Na oběd jsme byli pozváni, takže jsem naivně očekávala klidné dopoledne.

Navlékla jsem venčící oděv a ozdobila maxipsa obojkem. Vyrazili jsme směrem, který dával možnost volby z minimálně čtyř tras různé délky. Než jsem vybrala cíl, pes se nepochopitelně rozběhl z kopce.

Jelikož občas pouze potřebuje vybít energii, nevěnovala jsem tomu dostatečnou pozornost. Když se ale po pár metrech neotočil a místo toho kopíroval linii zahrad v pravém úhlu k mému pohybu, rozběhla jsem se rovněž. Bohužel příliš pomalu...

Čtyřnožec dávno zmizel za vzrostlou zelení, na kraji louky jsem proto zůstala bezradně stát. Štěkot bylo slyšet z několika stran; leč nemohu tvrdit, že našeho zběha poznám bezpečně po hlase. Popošla jsem kus podél dolní hrany louky, volala, pískala - zcela bezvýsledně.

Zkoušela jsem se vrátit a pátrat na poli i vylézt kus podél zahrádek k hlavní silnici. Po dvaceti minutách marné snahy jsem patřičně zdeptána potupně volala manželovi, že mi utekl pes. Tajně jsem doufala, že oznámí, že se oklikou vrátil domů, což se ovšem nestalo. Neslíbil, že probudí děti a půjdeme hledat organizovaně. Prohlásil, že se obleče a položil telefon. To už jsem trochu bojovala s panikou.

Přes pole se nesl štěkot evidentně většího psa, zamířila jsem proto za zvukem. Nicméně povědomý obrys se nikde nevyskytoval. Zoufalá jsem se vracela do obce s tím, že projdu hlavní silnici, když zavolal manžel a stručně oznámil, že výtečníka již má. Nezvedenec se svévolně vypravil za svojí psí kamarádku (toho času právě na vycházce).

Potkali jsme se před domem. Čtyřnožec projevoval radost, že mne vidí, já - bez větších obtíží - hrála uraženou. Potřebovala jsem strach rozdýchat. Ve dvoře mi nečekaně manžel tónem rodiče ke káranému dítěti přikázal zout boty. Z přechodu pole byly pohorky mírně obalené ornicí, nicméně jsem neměla v úmyslu navštívit s nimi uklizený dům (a případně opadané bláto vzhledu našeho dvorku nemoho nijak uškodit).

Usedla jsem - stále obutá - na špinavou lavici na zápraží vedle hokejové výbavy - a bojovala s dotěrnou myšlenkou, že veškerá moje snaha o cokoli je zde naprosto zbytečná. Dojmy umocňoval neutěšený vzhled neupraveného dvora.

Manžel na mne hleděl, pak inspirován okolím s vrozenou empatií pronesl, že se mohou natřít trámy v průjezdu. (Což je prakticky opis doporučení, abych tak učinila.) Poslala jsem ho do háje a doma si přes hlavu přetáhla peřinu, jakkoli chápu neúčinnost pštrosí taktiky a sebevraždu udušením nepreferuji.

Vylézt mě donutila až pračka, která hlasitě dávala najevo, že její úkol skončil. Odevzdaně jsem věšela svršky a ponoukala rodinné příslušníky, aby se připravili k transportu. Kupodivu jsme o deset minut později stáli s dětmi připraveni v předsíni, zatímco manžel dosud nesundal odrbané pracovní třičtvrťáky.

Ve vozidle jsem opakovaně taktně upozornila, že syn potřebuje stihnout smluvený čas jízdy v autoškole, což chotě překvapilo. Stejně jako fakt, že by měl adepta na řidičský průkaz k místu startu přiblížit; jakkoli o tom byl předchozího dne dvakrát informován.

Požádala jsem, ať zastaví, neb jsem se s oteklýma očima a obnoveným pocitem marnosti a beznaděje na rodinnou sešlost právě necítila. Přibrzdil. Nicméně poté pokračoval v jízdě, jistě neochvějně přesvědčen, že jedná správně.

Vnější výraz mojí tváře později mírně vylepšil kontakt s příbuznými či požité víno. A pes mě po návratu smutným pohledem odprosil.

Autor: Jana Kozubíková | pondělí 23.10.2023 14:00 | karma článku: 14,78 | přečteno: 288x
  • Další články autora

Jana Kozubíková

kOmický blog DV.

Před přibližně rokem manžel oznámil, že koupil letenky. Když upřesnil destinaci, pokládala jsem to za vtip. Leč choť nežertoval.

14.7.2024 v 21:00 | Karma: 17,45 | Přečteno: 285x | Ona

Jana Kozubíková

kOmický blog DIV.

Šest let naši rozlehlou ložnici ozařovala jediná (stínítka zbavená) výkonná žárovka; nedávno ovšem - po měsících marných výstrah - definitivně zhasla.

3.7.2024 v 6:00 | Karma: 13,96 | Přečteno: 251x | Ona

Jana Kozubíková

kOmický blog DIII.

Na letošní olympijský běh jsem se neuvážene přihlásila v lednu a má zodpovědná příprava spočívala výhradně v posilování s lopatou na dvorku.

25.6.2024 v 20:00 | Karma: 13,86 | Přečteno: 229x | Ona

Jana Kozubíková

kOmický blog DII.

Jakkoli se trvale snažím obstát ve všech životních rolích, jako „paní domu“ stále významně selhávám.

21.6.2024 v 5:00 | Karma: 11,47 | Přečteno: 214x | Ona

Jana Kozubíková

kOmický blog DI.

Krizi identitiy mohou v dnešním otevřeném světě prožívat i velké domácí spotřebiče. V jejich případě ovšem pochybuji o vlastním vstřícném postoji.

19.6.2024 v 22:00 | Karma: 12,42 | Přečteno: 220x | Ona
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Rozdáváme kola za milion korun

15. července 2024

Členství v iDNES Premium má velkou spoustu výhod. Čtenáři se dostanou ke všem prémiovým článkům na...

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

18. července 2024

Premium Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média....

I malé zlevnění hypoték nastartovalo hon na byty. Jak to vystřelí ceny

20. července 2024

Premium Návrat zájemců o bydlení na trh s nemovitostmi při současném útlumu nové výstavby způsobil po...

Detektiva viní z vynášení informací pražským politikům. Zradil ho telefon

20. července 2024

Premium Případ, ve kterém inspekce minulý týden obvinila detektiva Národní centrály proti organizovanému...

Změněný Trump jede a dostává Ameriku. Demokrati věří v překvapení

20. července 2024

Premium Od spolupracovnice MF DNES v USA Donald Trump má našlápnuto. Teď má u republikánů jasnou podporu, a to i tam, kde ji ještě nedávno...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

  • Počet článků 526
  • Celková karma 13,15
  • Průměrná čtenost 322x
Zážitky a postřehy matky tří dětí na cestě z moravské metropole do obce Omice. Co můžete očekávat, pokud opustíte panelákový byt a vrhnete se do rekonstrukce kouzelného staršího domu za městem a péče o rozlehlou zanedbanou zahradu.

Seznam rubrik